O‘zLiDeP “Mirzaobod universal trade cluster” MChJda mahorat darsi tashkil etdi
O‘zLiDeP Sirdaryo viloyat Kengashi “Ayollar qanoti” tashabbusi bilan “Mirzaobod universal trade cluster” MChJda mahorat darsi tashkil etildi.
Tomorqa - daromad manbai” mavzusida o‘tkazilgan mahorat darsida Mirzaobod  tumanidagi bir guruh  fermer hamda faol ayollar, tadbirkorlik qilish istagida bo‘lgan xotin-qizlar ishtirok etdi.
Tadbir ishtirokchilari Janubiy Koreya texnologiyasi asosida qurilgan 50 gektarlik zamonaviy issiqxonada bo‘lishdi. Mazkur issiqxona muhandisi Usmon Kurtasmanov ishtirokchilarni issiqxona faoliyati va yetishtirilayotgan mahsulotlar bilan tanishtirdi.
- Mazkur issiqxonalarimizda Gollandiyadan keltirilgan serhosil pomidor va bodring navlari  parvarish qilinmoqda, - deydi Usmon Kurtasmanov. - Butun jarayon to‘liq avtomatlashtirilgan. Koreya Respublikasidan olib kelingan zamonaviy jihozlar haroratni, o‘simlikning suv va ozuqaga bo‘lgan talabini chuqur tahlil qilish orqali aniqlaydi va minerallar bilan boyitilgan suv tomchilatish usulida o‘simlik ildiziga yetkazib beriladi.
Gidroponika bu - tuproqsiz, faqat oziq moddalar bilan to‘yintirilgan suv yordamida dehqonchilik qilishni anglatadi. Bu usul asosan, Yevropa mamlakatlarida juda ommalashgan. Kunchiqar yurtda deyarli barcha poliz va sabzavot ekinlari to‘yintirilgan suv yordamida yetishtiriladi.
Korxonadagi  asosiy ishlar 2018 yilning sentabr oyidan bosh­langandi. Janubiy Koreyaning “Doori injinering” kompaniyasi bilan hamkorlikda gidroponika-substrakt usulida gektariga 22 ming dona pomidor ko‘chati innovatsion texnologiya asosida parvarishlana boshlandi. Issiqxonada pomidor urug‘i kokosning qurigan poyasiga joylashtirilgan holda subs­trakt holatda ekilib, o‘simlikning unib-o‘sishi uchun lozim bo‘lgan barcha zarur o‘g‘itlar shprits yordamida berib boriladi. Issiqxonada namlantiruvchi iqlim texnologiyasi ham joriy etilgan. Issiqxonada yiliga 2 marotaba hosil yetishtiriladi. Hozirda
31 gektar yerda bodring, pomidor, bulg‘or qalampiri, baqlajon yetishtirilmoqda. Issiqxonada hozirgi kunda 400 nafarga yaqin xotin-qizlar mehnat qilishyapti. Yetishtirilgan hosil respublikmizning barcha hududlariga yetkazib berilyapti.
Bu yerda yetishtirilayotgan mahsulotlar saraligi bilan xaqiqatdan ham ko‘zni quvontiradi. Tadbir ishtirokchilari aholi dasturxoniga yilning 4 faslida ham sarxil mahsulotlarni yetkazib berayotgan korxona ishchi-xizmatchilarining mehnati tahsinga sazovor ekanligini ta’kidlashdi.
Tadbir so‘ngida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga mutaxassislar tomonidan batafsil javob oldilar.

Master class by UzLiDeP in LLC Mirzaobod Universal Trade Cluster
On the initiative of the Women's Wing of Syrdarya regional kengash of UzLiDeP, a master class was organized at LLC Mirzaobod Universal Trade Cluster.
A group of farmers, women activists and women who want to do business from Mirzaabad district took part in a master class on “Homesteads – a source of income”.
The participants visited a 50-hectare greenhouse built using Korean technology. Farm’s engineer Usmon Kurtasmanov informed about the activities of the greenhouse and the crops grown.
– We grow Dutch varieties of high-yielding tomatoes and cucumbers, – said Usmon Kurtasmanov. – The whole process is fully automated. Modern equipment produced by the Republic of Korea by means of in-depth analysis determines the required level of temperature, water, fertilizing, irrigation with mineral-rich water is carried out by the method of drip irrigation.
Hydroponics is a method that allows to engage in farming without soil, only with the help of water enriched with additional nutrients. This method is widely used in Europe. In the land of dawn, all vegetables and melons and gourds are grown using enriched water.
The main work at the company began in September 2018. First, in cooperation with the South Korean company Doori Engineering, using the hydroponic-substrate method based on an innovative technology, 22 thousand tomato seedlings were grown on one hectare. When planting, the seeds are placed on the substrate – dried coconut stalks, all the fertilizers necessary for the development of seedlings are injected with a syringe. Moisturizing technology is installed in the greenhouse. 2 harvests are grown in a year in the greenhouse. Currently, cucumbers, tomatoes, bell peppers and eggplants are growing on 31 hectares. 400 women are working in the greenhouse. Products are supplied to all territories of the country.
High quality of grown products  pleases everyone. The participants of the event noted the decent work of employees who ensure year-round supply of vegetables to the population.