O‘zLiDeP “Mirzaobod universal trade cluster” MChJda mahorat darsi tashkil etdi
O‘zLiDeP Sirdaryo viloyat Kengashi “Ayollar qanoti” tashabbusi bilan “Mirzaobod universal trade cluster” MChJda mahorat darsi tashkil etildi.
Tomorqa - daromad manbai” mavzusida o‘tkazilgan mahorat darsida Mirzaobod  tumanidagi bir guruh  fermer hamda faol ayollar, tadbirkorlik qilish istagida bo‘lgan xotin-qizlar ishtirok etdi.
Tadbir ishtirokchilari Janubiy Koreya texnologiyasi asosida qurilgan 50 gektarlik zamonaviy issiqxonada bo‘lishdi. Mazkur issiqxona muhandisi Usmon Kurtasmanov ishtirokchilarni issiqxona faoliyati va yetishtirilayotgan mahsulotlar bilan tanishtirdi.
- Mazkur issiqxonalarimizda Gollandiyadan keltirilgan serhosil pomidor va bodring navlari  parvarish qilinmoqda, - deydi Usmon Kurtasmanov. - Butun jarayon to‘liq avtomatlashtirilgan. Koreya Respublikasidan olib kelingan zamonaviy jihozlar haroratni, o‘simlikning suv va ozuqaga bo‘lgan talabini chuqur tahlil qilish orqali aniqlaydi va minerallar bilan boyitilgan suv tomchilatish usulida o‘simlik ildiziga yetkazib beriladi.
Gidroponika bu - tuproqsiz, faqat oziq moddalar bilan to‘yintirilgan suv yordamida dehqonchilik qilishni anglatadi. Bu usul asosan, Yevropa mamlakatlarida juda ommalashgan. Kunchiqar yurtda deyarli barcha poliz va sabzavot ekinlari to‘yintirilgan suv yordamida yetishtiriladi.
Korxonadagi  asosiy ishlar 2018 yilning sentabr oyidan bosh­langandi. Janubiy Koreyaning “Doori injinering” kompaniyasi bilan hamkorlikda gidroponika-substrakt usulida gektariga 22 ming dona pomidor ko‘chati innovatsion texnologiya asosida parvarishlana boshlandi. Issiqxonada pomidor urug‘i kokosning qurigan poyasiga joylashtirilgan holda subs­trakt holatda ekilib, o‘simlikning unib-o‘sishi uchun lozim bo‘lgan barcha zarur o‘g‘itlar shprits yordamida berib boriladi. Issiqxonada namlantiruvchi iqlim texnologiyasi ham joriy etilgan. Issiqxonada yiliga 2 marotaba hosil yetishtiriladi. Hozirda
31 gektar yerda bodring, pomidor, bulg‘or qalampiri, baqlajon yetishtirilmoqda. Issiqxonada hozirgi kunda 400 nafarga yaqin xotin-qizlar mehnat qilishyapti. Yetishtirilgan hosil respublikmizning barcha hududlariga yetkazib berilyapti.
Bu yerda yetishtirilayotgan mahsulotlar saraligi bilan xaqiqatdan ham ko‘zni quvontiradi. Tadbir ishtirokchilari aholi dasturxoniga yilning 4 faslida ham sarxil mahsulotlarni yetkazib berayotgan korxona ishchi-xizmatchilarining mehnati tahsinga sazovor ekanligini ta’kidlashdi.
Tadbir so‘ngida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga mutaxassislar tomonidan batafsil javob oldilar.

Мастер-класс УзЛиДеП в ООО “Mirzaobod universal trade cluster”
По инициативе “Женского крыла” Сырдарьинского областного Кенгаша УзЛиДеП в ООО “Mirzaobod universal trade cluster” организован мастер-класс.
В мастер-классе на тему: “Приусадебные земли – источник дохода” приняли участие группа фермеров, женщины-активистки и женщины, желающие заниматься предпринимательством из Мирзаабадского района.
Участники посетили занимающее 50 гектаров тепличное хозяйство, построенное по корейской технологии. Инженер хозяйства Усмон Куртасманов рассказал о работе теплицы и выращиваемых культурах.
- Мы выращиваем голландские сорта высокоурожайных помидоров и огурцов, - сказал Усмон Куртасманов. – Весь процесс полностью автоматизирован. Современное оборудование производства Республики Корея путем глубокого анализа определяет необходимый уровень температуры, воды, подкормки. Полив обогащенной минералами водой проводится методом капельного орошения.
Гидропоника – это метод, позволяющий заниматься земледелием без почвы, только при помощи воды, обогащенной подкормочными веществами. Этот метод широко распространен в странах Европы. В стране же восходящего солнца все овощи и бахчевые культуры выращиваются при помощи обогащенной воды.
Основные работы на предприятии начаты в сентябре 2018 года. Сначала при сотрудничестве с Южно-корейской компанией “Doori injinering” по гидропонико-субстрактному методу на основе инновационной технологии приступили к выращиванию 22 тысяч саженцев помидоров на одном гектаре. При посадке семена укладывают на субстракт – высушенные стебли кокоса, все удобрения, необходимые для развития рассады, вводятся при помощи шприца. В теплице установлена увлажняющая технология. В год в теплице выращивается 2 урожая. В настоящее время на 31 гектаре растут огурцы, помидоры, болгарский перец, баклажаны. В теплице работают 400 женщин. Продукция вывозится на всю территорию республики.
Радует высокое качество выращиваемой продукции. Участники мероприятия отметили достойный труд работников, обеспечивающих круглогодичную поставку овощей населению.
В конце мероприятия специалисты ответили на вопросы участников.
Граждане, получившие кредит при содействии УзЛиДеП, наладили предпринимательскую деятельность
13.11.2019, 09:18
Здоровая мать и ребенок — основа счастливой семьи
28.08.2019, 17:17
Необходимо предотвратить разводы в семьях
28.08.2019, 17:14
Состоялся Республиканский этап смотра-конкурса “Ишбилармон аёл” (ВИДЕО+ФОТОГАЛЕРЕЯ)
09.08.2019, 17:40
Фермер из Андижана Махфузахон Ахмедова примет участие в республиканском этапе смотра-конкурса “Ишбилармон аёл”