Amudaryolik Radxa opa kollej yoshlariga quyon boqishning sir-asrorlarini o‘rgatdi
O‘zLiDeP Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kengashi “Yoshlar qanoti” amudaryolik kasb-hunar kollej bitiruvchi yoshlari uchun “Amirxon-Radxa” fermer xo‘jaligiga sayohat tashkil qildi.
Ushbu fermer xo‘jaligi rahbari Radxa Imamaddinova ham tinib-tinchimaydigan ishbilarmon ayollardan biri. O‘zi yosh bo‘lishiga qaramay oila ishlaridan ortib 2015 yilning oktabr oyida “Amirxon-Radxa” ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligini tashkil qildi.
– Fermer xo‘jaligimizda asosan paxta, g‘alla yetishtirish bilan birga baliqchilik, bog‘dorchilik, quyonchilik va pillachilik bilan ham shug‘ullanib kelayapmiz, - dedi Radxa Imamaddinova. – Bugungi seminarimizda hududimiz yoshlari fermer xo‘jaligimizda tashkil etilgan quyonchilik fermasi faoliyati bilan yaqindan tanishdilar. Quyonlarimiz Velikan parodali bo‘lib, Yangi Zelandiyadan olib keltirilgan. Hozirgi kunda xo‘jaligimizda 16 nafar pudratchi va 6 nafar ishchi-xodim mehnat qilib kelmoqda.
Har doim yer bilan tillashgan, yerga mehrini bergan Radxa opa yoshlarga yutuqlari haqida gapirar ekan, ishbilarmon yoki fermer bo‘lishligi uchun tinmay mehnat qilishi, shu bilan bir qatorda quyon boqishning sir-asrorlari, quyon go‘shtining foydali jihatlari xususida ham batafsil tushuncha berib o‘tdi.
Qolaversa, Radxa opa faoliyatini yanada kengaytirish maqsadida ushbu hudud aholisi uchun maishiy xizmat ko‘rsatish shaxobchasi va tikuvchilik sexi tashkil qilishni rejalashtirgan.

Радха опа обучает учащихся колледжа кролиководству
При содействии “Молодежного крыла” Каракалпакского Республиканского Кенгаша УзЛиДеП учащиеся Амударьинского колледжа ознакомились с деятельностью фермерского хозяйства “Амирхон-Радха”.
Руководитель фермерского хозяйства Радха Имамаддинова – неутомимый предприниматель. В октябре  2015 года  организовала многопрофильное  фермерское хозяйство “Амирхон-Радха”.
– Мы выращиваем, хлопок, зерно, а также занимаемся  рыбоводством, садоводством, кролиководством, шелководством, - сказала Радха Имамаддинова. – В ходе нынешнего семинара молодежь  ознакомилась с работой кролиководческой фермы нашего хозяйства. Кролики породы Великан завезены из Новой Зеландии. На ферме работают 16 сезонных работников и 6 постоянных.
В ходе беседы Радха опа, отлично знающая все секреты земледелия, сказала, что работа предпринимателя или фермера требует неустанного труда, в частности, рассказала о правилах откорма кроликов и пользе кроличьего мяса.
В целях расширения деятельности Радха опа планирует организовать пункт  бытовых услуг для населения и швейный цех.