O‘zLiDeP yoshlar uchun “BAX TEXT OBOD” MChJda master-klass tashkil etdi
O‘zLiDeP Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kengashi Beruniy tumanidagi “BAX TEXT OBOD” MChJda yoshlar uchun master klass tashkil etdi.
Dastlab MChJ rahbari B.Xakimov ishtirokchilarni korxona faoliyati, ishlab chiqarish jarayoni, ishchi-xodimlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishtirdi.
B.Xakimovning aytishicha, mazkur korxona Prezidentimizning 2016 yil 21 dekabrdagi “2017 — 2019 yillarda To‘qimachilik va tikuv-trikotaj sanoatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari dasturi to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash hamda aholiga yangi ish o‘rinlarini yaratish maqsadida tashkil etilgan.
“Avvaliga bank kredit hisobiga Xitoydan 12 dona trikotaj matosini to‘qish dastgoxi, 190 dona tikuv mashinalari, bichish, dazmollash, gul uyish dastgohlarini sotib oldik. Keyinchalik Turkiya davlatidan trafaret pechat mashinasini qo‘shimcha dastgohlari bilan sotib olish bo‘yicha shartnoma tuzdik. Agar tikuv dastgohlarini keltirib o‘rnatsak, birinchi bosqichda yiliga 1 100 tonna xom trikotaj mato va 1 200 000 dona tayyor mahsulot ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘lamiz”, – deydi tadbirkor.
Uning qo‘shimcha qilishicha, hozirgi kunda xomashyo va aylanma mablag‘ uchun 4,5 mlrd so‘m miqdorida kredit olish uchun “Milliy bank” To‘rtko‘l filialiga kerakli hujjatlar taqdim qilingan. Bu esa 5 mln. AQSh dollaridan ortiq tayyor mahsulot ishlab chiqarish va 360 ta yangi ish o‘rinlarini yaratish imkonini beradi.
Uchrashuv davomida yoshlarga tadbirkorlikni boshlash va mahsulotning xaridorgir bo‘lishida ko‘proq nimalarga e’tibor qaratish kerakligi bo‘yicha zarur ko‘rsatmalar, tavsiyalar berildi.

Master class at LLC «BAX TEXT OBOD» for youth
Karakalpak Kengash of UzLiDeP organized a master class for young people at LLC “BAX TEXT OBOD” of Beruni district.
The head of the LLC B.Khakimov acquainted the participants with the activity of the enterprise, production process, conditions created for workers.
B.Khakimov noted that the enterprise was organized to ensure the implementation of the Presidential resolution «On the Program of measures for further development of the textile, garment and knitwear industry in 2017-2019» of December 21, 2016 and creation of new jobs for the population.
“We purchased 12 units of equipment for production of knitted fabric and 190 machines in China at the expense of a bank loan. Installations for cutting, ironing, knocking patterns. Then we signed an agreement on the purchase of a screen printing machine in Turkey. With the implementation of the contract, the annual production capacity will amount to 1,100 tons of knitted fabric and 1,200,000 pieces of finished products,” – said the entrepreneur.
At present, the company has submitted documents to Turtkul branch of the National Bank to receive 4.5 billion soums for the purchase of raw materials and working capital. This will make it possible to establish production of finished products in the amount of 5 million US dollars and create 360 new jobs.
At the meeting, young people were given recommendations on starting a business and ensuring product competitiveness.