Nega quyi bo‘g‘in yetakchilari ishonchni oqlamayapti?
Bugun  Surxondaryo O'zLiDePning 50024 nafar a’zosi bor. Ular 684 ta boshlang‘ich partiya tashkilotga birlashgan. Xo‘sh, bugun ushbu tayanch nuqtalar faoliyati o‘zini oqlayaptimi?
An’anaga ko‘ra, bu yil o‘tkazilgan BPTlarning hisobot-saylov yig‘ilishlarida bu savolga javob izlandi.
– Hozirga qadar 558 ta BPTning hisobot-saylov yig‘ilishlari bo‘lib o‘tdi, – deydi O'zLiDeP Surxondaryo viloyat Kengashi BPT bilan ishlash guruhi rahbari O.Chutbayev. –Yig‘ilishlarda quyi tuzilmalarning o‘tgan yilgi faoliyati sarhisob qilindi. Natijada 684 ta BPT orasidan 512 tasining faoliyatiga ijobiy baho berildi. Chunki bu tayanch nuqta yetakchilari o‘z vazifasiga mas’uliyat bilan yondashgan. Shu bois, ularga yana ishonch bildirilib, BPT raisi etib qayta saylandi. Ammo ayrim quyi bo‘g‘inlarning faoliyatini qoniqarli deb, bo‘lmaydi.
O.Chutbayevning qo‘shimcha qilishicha, hisobot-saylov yig‘ilishlarida faoliyati to‘xtab qolgan, a’zolari safi kamayib ketgan BPTning faoliyatini yana qayta tiklash masalasi ham ko‘rilgan. Buning natijasida 135 ta BPTdan 101 tasining faoliyati qayta yo‘lga qo‘yilayotir.
Ta’kidlash kerak, hisobot-saylov yig‘ilishlarida tayanch nuqtalar uchun zarur sharoitlar yaratish, ularning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, faoliyatini jonlantirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratilmoqda.

Почему плохо работают лидеры ППО?
В Сурхандарьинском УзЛиДеП 50024 членов. Они объединены в 684  первичных партийных организациях. Оправдывают ли свою деятельность  эти первичные звенья партии?
Ответ на этот вопрос пытались найти на проводившихся в нынешнем году  отчетно-выборных собраниях ППО.
– К настоящему времени  проведены отчетно-выборные собрания 558 ППО, – говорит  руководитель группы по работе с ППО Сурхандарьинского областного кенгаша  УзЛиДеП  О.Чутбаев. –На собраниях обсуждалась деятельность  нижних звеньев партии за прошлый год.  В результате положительную оценку получили 512 из 684 ППО.  Потому что лидеры этих организаций с ответственностью отнеслись к своим обязанностям. Им вновь оказано доверие, они переизбраны на должности председателей ППО. Однако работу отдельных ППО нельзя признать удовлетворительной.
О.Чутбаев также отметил, что на отчетно-выборных собраниях рассматривался  вопрос восстановления работы бездействующих ППО, в которых уменьшилось число членов.  В результате в настоящее время восстанавливается работа 101 из 135 ППО.
Уместно отметить, на отчетно-выборных собраниях уделяется особое внимание вопросам создания необходимых условий для первичных звеньев партии, укрепления их материально-технической базы, активизации деятельности.