O‘zLiDeP sardobalik yoshlarga kitoblar jamlanmasini tuhfa qildi
O‘zLiDeP Sirdaryo viloyat Kengashi  “Durdona” loyihasi doirasida Sardoba tumanidagi 9-sonli Bolalar musiqa va san’at maktabida “O‘zLiDeP, yoshlar, kitob va ma’naviyat” nomli aksiya o‘tkazdi.
Unda tumandagi 6, 12, 14, 21-umumiy o‘rta ta’lim maktablarining  yuqori sinf o‘quvchilari va o‘qituvchilari, partiya tuman Kengashi mas’ul xodimlari, tuman xalq ta’limi bo‘limi vakillari qatnashdi.
Tadbirda o‘quvchi yoshlar o‘zlari sevib o‘qigan asarlari haqida fikr yuritdilar, yod olgan she’rlaridan namunalar o‘qishdi, kitob bilan do‘st bo‘lishning nechog‘lik foydali va ayni chog‘da zavqli ekanligi to‘g‘risida so‘zlab berdilar.
Tadbir davomida viloyatning eng chekka hududi Sardobada arzonlashtirilgan kitoblar savdosining tashkil etilganligi ishtirokchilarni mamnun etdi.
“Keyingi vaqtda  yoshlarning kitob o‘qishga bo‘lgan qiziqishlari biroz pasaygani rost, – deydi partiya viloyat Kengashi bo‘lim mudiri Dilshod To‘raqulov. – Ammo, insonning ongu tafakkurini charxlash, ma’naviy olamini boyitish, ezgulikni targ‘ib etishda kitobning o‘rni va qadr-qimmatini hech narsaga tenglab bo‘lmaydi”.
Shu kuni Boyovut tumani “Markaz” mahalasida jylashgan 42-umumiy o‘rta ta’lim maktabida ham aksiya doirasida targ‘ibot tadbiri o‘tkazildi. Beshta tashabbusning biri sifatida tashkil etilgan tadbirda yigit-qizlar  kitobxonlik, hunarmandchilik, tasviriy san’at, sport va oshpazlik yo‘nalishlarida o‘z iqtidor va mahoratlarini ko‘rsatdi.
“Bugun kitob farzandlarimiz qo‘liga yana qaytdi. Hozir aksariyat ota-onalar farzandlariga qimmatbaho sovg‘a emas, balki ma’naviyat bulog‘i  – kitob sovg‘a qilishga odatlanishdi. Bu albatta har bir xonadonda, oilada kitobga bo‘lgan e’tibor, qiziqishning ortib borayotganidan dalolatdir”, – deydi O‘zLiDeP Boyovut tuman Kengashi apparat rahbari Manzura Dodayeva.
Tadbir yakunida partiya viloyat Kengashi tomonidan taqdim etilgan kitoblar jamlanmasi ham bu maktab kutubxonasiga katta tuhfa bo‘ldi.

Подарок УзЛиДеП молодежи из Сардобы
В рамках проекта “Дурдона”  Сырдарьинским областным Кенгашем УзЛиДеП   в 9-детской школе музыки и искусства Сардобинского района организована акция “УзЛиДеП, молодежь, книги и духовность”.
В акции приняли участие школьники старших классов 6, 12, 14, 21-общеобразовательных школ, учителя, ответственные работники  районного Кенгаша партии, представители  районного отдела народного образования.
На мероприятии  учащиеся  рассказывали о любимых произведениях, читали стихи, говорили о пользе чтения.
В рамках мероприятия в Сардобе -  отдаленной территории области – была организована  продажа книг по низким ценам.
“В последнее время среди молодежи снизился интерес к чтению книг, - сказал  заведующий отделом  областного Кенгаша партии  Дилшод Туракулов. – Но ни с чем несравнимы  ценность и роль книги в  развитии мышления, обогащении духовного мира человека и пропаганде благородства”.
В этот день в рамках акции состоялось пропагандистское мероприятие в 42-общеобразовательной школе  в махалле  “Марказ” Баяутского района. На мероприятии, организованном в качестве одной из пяти инициатив, дети продемонстрировали свои таланты и дарования в знаниях произведений, ремесленничестве, живописи, спорте, кулинарии.
“В настоящее время дети вновь обращаются к книге.  Большинство родителей дарят своим детям не дорогостоящие подарки,  а источник духовности – книгу. Это свидетельствует о возрастающем интересе к  чтению книг в каждой семье”, – сказала  руководитель аппарата  Баяутского районного Кенгаша УзЛиДеП  Манзура Додаева.
В завершении мероприятия  представители областного Кенгаша партии подарили книги для школьной библиотеки.