“Chorvador”liklar toza ichimlik suvi bilan ta’minlanadi
O`zLiDeP Nurobod tuman Kengashi tumandagi 31-umumiy o‘rta ta’lim maktabida “Chorvador” mahallasi aholisi uchun  sayyor qabul o‘tkazdi.
Qabul davomida fuqarolar tomonidan qishloqda eskirgan simyog‘ochlarni yangilash, telefon aloqa tarmog‘ining yomonligi, sog‘liqni saqlash, ta’lim, gaz ta’minoti, ichimlik suvi va boshqa masalalarga oid qator murojaatlar kelib tushdi.
Jumladan, “Chorvador” mahallasida yashovchi Yo‘ldosh Raxmonov qishloqqa olib keluvchi avtomobil yo‘lining ta’mirtalab ahvolda ekanidan shikoyat qildi. Uning murojaatiga xalq vakili, tuman hokimi Faxriddin Zairov joriy yil tumandagi avtomobil yo‘llarini ta’mirlash va rekonstruksiya qilish davlat dasturi tasdiqlanganini aytib, yo‘lga qo‘m-shag‘al yotqizishda ko‘mak berishini ma’lum qildi.
Fuqaro Abruy Boynazarov esa “Mehr” qishlog‘ida telefon aloqa xizmati yaxshi emasligidan nolidi. Shuningdek, hududga olis bo‘lgan Ulus QVP o‘rniga hududga yaqinroq bo‘lgan Olg‘a QVPsini  biriktirib berishda ko‘mak so‘radi.
Tuman hokimi F.Zairov birinchi murojaat bo‘yicha hokim o‘rinbosarini ma’sul qilib biriktirdi va masalani ijobiy hal etishga topshiriq berdi. Ikkinchi masala bo‘yicha tuman tibbiyot birlashmasi boshlig‘i J.Jiyanov muammoni o‘rganib chiqib, ijobiy hal etishga yordam berishini aytdi.
Shu qishloqda istiqomat qiluvchi Nilufar Chorshanbayeva esa 31-umumiy o‘rta ta’lim maktabi kutubxonasiga badiiy adabiyotlar yetishmasligi bildirdi. Bu masalani tuman xalq ta’limi bo‘limi mudiri R.Turayev hamda xalq vakili A.Ziyatov o‘z zimmalariga olib, maktab kutubxonasiga 80 turdagi kitoblar jamlanmasini yetkazib berishini ma’lum qildi.
Qishloq oqsoqollari B.Roziqov, J.Atamurodov, Sh.Qarshiyevlar “Hazarmali” va “Toshquduq” qishloqlari aholisini toza ichimlik suvi bilan ta’minlashda ko‘mak so‘rashdi.
Bu masala yuzasidan tuman hokimi F.Zairov javob berar ekan, joriy yil oxiriga qadar har ikkala qishloqni davlat dasturi doirasida ichimlik suvi bilan taminlab berishini bildirdi.
Xullas, shu kuni murojaatlarning aksariyat qismi joyida hal etildi, qo‘shimcha vaqt talab qiladigan masalalar tegishli tashkilotlarga deputatlik so‘rovi chiqarish uchun yozib olindi.
Sayfiddin RASULOV,
Xalq deputatlari Nurobod tuman
1118
Холмурод Сориев, Халқ депутатлари Нуробод туман Кенгашидаги O'zLiDeP депутатлик гуруҳи раҳбари2019-06-10 22:47:20
Сайёр қабулда кўтарилган муаммолар бўйича мутассади раҳбарлар берилган топшириқни ўз вақтида бажарилса, халқ орасида ишонч пайдо бўлади. Акс ҳолда, норозиликлар, юқори ташкилотларга чиқишлар сони ортади.

У жителей махалли “Чорвадор” будет питьевая вода
Нурабадским районным кенгашем УзЛиДеП в 31-районной общеобразовательной школе организован выездной прием для населения махалли  “Чорвадор”.
На приеме в обращениях жителей были затронуты вопросы о необходимости замены старых столбов, плохой телефонной связи, а также проблемы в сфере  здравоохранения, образования, водо- и газоснабжения.
Так, житель махалли  “Чорвадор”  Йулдош Рахмонов говорил о плохом состоянии ведущих в кишлак автомобильных дорог. В ответ на это обращение  представитель народа, хоким района  Фахриддин Заиров ответил, что в текущем году  утверждена государственная программа реконструкции  и ремонта  автомобильных дорог района и в ближайшее время начнется укладка  песка и шагала.
Гражданин Абруй Бойназаров жаловался  на плохую службу телефонной связи в кишлаке  “Мехр”. Также просил устранить телефонную связь  территории с отдаленным СВП  Улус и подключить с расположенным близко СВП  Олга.
Для положительного  решения первого обращения  хоким района  Ф.Заиров  возложил ответственность на  своего заместителя. По второму обращению начальник  районного медицинского объединения  Ж.Жиянов  общеал изучит и положительно решить вопрос.
Жительница кишлака  Нилуфар Чоршанбаева отметила недостаточность художественной литературы в  библиотеке 31-общеобразовательной школы. Решением этого вопроса будут заниматься  заведующий  районным отделом народного образования  Р.Тураев и  депутата  А.Зиятов, они сообщили, что в библиотеку школы будет доставлено 80 комплектов литературы различных жанров.
Аксакалы кишлака  Б.Розиков, Ж.Атамуродов, Ш.Каршиев происли оказать помощь в обеспечении питьевой водой населения кишлаков  “Хазармали” и “Тошкудук”.
Хоким района  Ф.Заиров сообщил, что до конца текущего года в рамках государственной программы в оба кишлака будет проведен водопровод.
В этот день на месте была решена большая часть обращений. По вопросам, требующим определенного времени для решения, будут направлены депутатские запросы в соответствующие организации.