O‘zLiDeP fraksiyasi a’zolari bir qator qonun loyihalarini muhokama qilishdi
2018 yil 5 yanvar kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi O‘zLiDeP fraksiyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda deputatlar Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisi kun tartibiga kiritilishi rejalashtirilayotgan bir qator qonun loyihalarini ko‘rib chiqdilar.
Dastlab, fraksiya a’zolari ishni «Mediatsiya to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi qonuni loyihasini birinchi o‘qishda muhokama qilishdan boshladilar.
Qonun loyihasi mediatorlar ishtirokida nizolarni tartibga solishning muqobil usullarini rivojlantirish uchun huquqiy shart-sharoitlarni yaratish, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi sud tizimida ish hajmini kamaytirish maqsadida ishlab chiqilgan bo‘lib, ushbu qonunning qabul qilinishi natijasida nizolarni sudgacha hal qilish sohasida yuzaga keladigan munosabatlarni huquqiy tartibga solishning tizimli va kompleksliligi ta’minlanadi, shuningdek nizolarni sudgacha hal qilishni amalga oshirishda samarali tashkiliy-huquqiy mexanizmlarni yaratish, mediatsiya institutining davlat va jamiyat hayotidagi o‘rni va ahamiyatini aniqlab berishga xizmat qiladi.
Deputatlar kun tartibidagi «Davlat xaridlari to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi qonuni loyihasini ham birinchi o‘qishda ko‘rib chiqdilar.
Ta’kidlanganidek, ushbu qonun loyihasi davlat xaridlarini tartibga solib, amaliyotda mavjud qarama-qarshilik va eskirgan qoidalarni bartaraf etishga, davlat xaridlarining maxsus axborot portali orqali davlat xarid tizimini ochiq va oshkoraligini ta’minlash, xarid qatnashchilarining vakolatlarini tizimlashtirishga qaratilgan yaxlit qonun hujjatini ishlab chiqishdan iborat.
Qonun loyihasining qabul qilinishi natijasida kelgusida budjet mablag‘lari va boshqa markazlashgan manbalar, shuningdek Hukumat kafolati bilan kredit resurslaridan maksimal darajada foydalanish, davlat sektorini oqilona muddatlarda zarur tovar, ishlar va xizmatlar bilan ta’minlash, raqobat asosida davlat xaridlarini amalga oshirishning ochiq mexanizmni belgilash, davlat xaridlari uchun tadbirkorlik sub’ektlariga keng yo‘l ochish, korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ishlar samaradorligini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Loyihada davlat xaridlari bo‘yicha milliy tajriba, xalqaro amaliyot, shu jumladan Birlashgan millatlar tashkilotining Xalqaro savdo bo‘yicha komissiyasi (YuNSITRAL) model qonunchiligi, Yevropa Ittifoqi, Rossiya Federatsiyasi, ko‘p tarafli rivojlanish banklari qonunchiligining asosiy qoidalari, davlat xaridlari bo‘yicha eng yaxshi amaliyotlari inobatga olingan.
Mazkur qonun loyihasida umumiy qoidalar, davlat xaridlari sohasida davlat tomonidan tartibga solish, davlat xaridlari jarayoniga qo‘yilgan umumiy talablar, xaridlarni elektron do‘kon, auksion, tanlov, tender, yagona yetkazib beruvchi bilan amalga oshiriladigan davlat xaridlari, tadbirkorlik sub’ektlariga preferensiyalar berilishi, xarid qilish tartib-taomillarini nazorat qilish, shikoyat qilish mexanizmi, davlat xaridlari masalalari bo‘yicha nizo va qarama-qarshiliklarni hal qilish ko‘zda tutilgan.
O‘zLiDeP fraksiyasi a’zolari «O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida»gi O‘zbekiston Respublikasi qonuni loyihasini ham birinchi o‘qishda ko‘rib chiqildi.
Qonun loyihasida daryolar o‘zanlarini tozalash va qirg‘oqlarini mustahkamlash, noruda foydali qazilmalarni qazib olish tartibini buzganlik uchun ma’muriy javobgarlikni kuchaytirish, mamuriy huquqbuzarlikni sodir etish quroli yoki bevosita shunday narsa bo‘lgan ashyoni musodara qilishgacha javobgarlikni kuchaytirish masalalari nazarda tutilgan.
Qayd etib o‘tish joizki, amaldagi qonunchilikda mavjud bo‘shliqlar daryolar o‘zanlari va suvni muhofaza qilish zonalari, ko‘llar, suv omborlari, kanallar, kollektorlar va boshqa suv ob’ektlarini tozalash, shuningdek ularning qirg‘oqlarini mustahkamlash ishlarini amalga oshirishda qum-shag‘al materiallarini ruxsatsiz qazib chiqarish uchun shart-sharoitlar yaratmoqda.
Shu munosabat bilan, yer osti boyliklarini muhofaza qilish va ulardan foydalanish talablarini buzgan fuqarolarga eng kam oylik ish haqining o‘n baravaridan o‘ttiz baravarigacha, mansabdor shaxslarga o‘ttiz baravaridan yetmish baravarigacha, shuningdek mazkur holat bo‘yicha takror sodir etilgan huquqbuzarlik uchun jarima miqdorini fuqarolarga eng kam ish haqining yigirma baravaridan ellik baravarigacha, mansabdor shaxslarga ellik baravaridan yuz baravarigacha ko‘tarish taklif etilmoqda.
Shuningdek, O‘zLiDeP fraksiyasi a’zolari tomonidan «Qishloq xo‘jalik o‘simliklarini zararkunandalar, kasalliklar va begona o‘tlardan himoya qilish to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida», «O‘zbekiston Respublikasi, Qozog‘iston Respublikasi va Turkmaniston o‘rtasida uch davlatning Davlat chegaralari tutashgan nuqtasi hududi to‘g‘risida Shartnomani (Samarqand, 2017 yil 10 noyabr) ratifikatsiya qilish haqida»gi qonun loyihalari ham birinchi o‘qishda har tomonlama ko‘rib chiqildi va ma’qullandi.
Yuqoridagi qonun loyihalari O‘zLiDeP Saylovoldi platformasida nazarda tutilgan Partiyaning qonun ustuvorligini ta’minlash, sud-huquq tizimini yanada liberallashtirish sohasidagi, bozor islohotlarini chuqurlashtirish, iqtisodiyotni liberallashtirish va raqobatdoshligini oshirish borasidagi hamda tashqi siyosat sohasidagi ustuvor vazifalariga to‘liq mos kelishi bilan ahamiyatlidir.
Yig‘ilish davomida fraksiya vakolatiga kiruvchi bir qator boshqa masalalar ham ko‘rib chiqildi. Kun tartibidan o‘rin olgan barcha masalalar yuzasidan O‘zLiDeP fraksiyasining aniq pozitsiyasi belgilab olindi va tegishli qarorlar qabul qilindi.

Фракция УзЛиДеП обсудила актуальные законопроекты
5 января состоялось заседание фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса. В нем депутатами рассмотрен ряд законопроектов, планируемых к внесению в повестку дня очередного заседания Законодательной палаты.
Сначала члены фракции обсудили в первом чтении проект закона Республики Узбекистан «О медиации».
Проект закона разработан в целях создания правовых условий для развития альтернативных методов упорядочения споров с участием медиаторов, а также снижения объема работы в судебной системе Республики Узбекистан, в результате принятия данных законов будет обеспечена системность и комплексность правового упорядочения отношений, возникающих в сфере досудебного решения споров, что послужит созданию эффективных организационно-правовых механизмов в осуществлении досудебного решения споров, определению роли и значения института медиации в жизни государства и общества.
Депутаты также рассмотрели в первом чтении проект закона Республики Узбекистан «О государственных закупках».
Отмечалось, что данный законопроект направлен на упорядочение государственных закупок, устранению имеющихся на практике противоречений и устаревших норм, обеспечение открытости и прозрачности системы государственных закупок через специальный информационный портал государственных закупок, систематизацию полномочий участников закупок.
Принятие проекта закона послужит дальнейшему повышению эффективности работы по максимальному использованию в будущем бюджетных средств и других централизованных источников, а также кредитных ресурсов с гарантией Правительства, обеспечению государственного сектора необходимыми товарами, работами и услугами в разумные сроки, определению открытого механизма осуществления государственных закупок на основе конкуренции, созданию широких возможностей субъектам предпринимательства для государственных закупок, борьбе с коррупцией.
В проекте приняты во внимание национальный опыт, международная практика по государственным закупкам, в том числе, модельное законодательство Комиссии Организации Объединенных Наций по международной торговле (ЮНСИТРАЛ), Европейского Союза, Российской Федерации, основные нормы законодательства банков многостороннего развития, лучшая практика по государственным закупкам.
В данном законопроекте предусмотрены общие правила, государственное упорядочение в сфере государственных закупок, общие требования к процессу государственных закупок, государственные закупки, осуществляемые через электронный магазин, аукцион, конкурс, тендер, единого доставщика, предоставление преференций субъектов предпринимательства, контроль процедур закупки, механизм подачи жалоб, решение споров и противоречий по вопросам государственных закупок.
Члены фракции УзЛиДеП рассмотрели в первом чтении проект закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности».
Проектом закона предусматриваются вопросы очистки рек и укрепления берегов, усиления административной ответственности за нарушение порядка добычи нерудных полезных ископаемых, усиления ответственности вплоть до конфискации орудия совершения административного правонарушения или подобного предмета.
Необходимо отметить, что имеющиеся в действующем законодательстве пробелы создают условия для несанкционированной добычи песчано-щебневых материалов в при осуществлении работ по очистке рек и водоохранных зон, озер, водохранилищ, каналов, коллекторов и других водных объектов, а также укреплению их берегов.
В связи с этим, предлагается повысить размер штрафов гражданам, нарушившим требования охраны и использования подземных богатств, с десятикратного до тридцатикратного размера минимальной заработной платы, должностным лицам – с тридцатикратного до семидесятикратного, а также за повторно совершенное правонарушение по данному обстоятельству для граждан – с двадцатикратного до пятидесятикратного размера заработной платы, для должностных лиц – с пятидесятикратного до стократного размера минимальной заработной платы.
Также, членами фракции УзЛиДеП были всесторонне рассмотрены и одобрены в первом чтении проекты законов «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О защите сельскохозяйственных растений от вредителей, болезней и сорняков», «О ратификации Договора между Республикой Узбекистан, Республикой Казахстан и Туркменистаном о районе точки стыка Государственных границ трех государств (Самарканд, 10 ноября 2017 года)».
Вышеуказанные законопроекты значимы тем, что полностью соответствуют предусмотренным в Предвыборной платформе УзЛиДеП приоритетным задачам партии в сфере обеспечения верховенства закона, дальнейшей либерализации судебно-правовой системы, углубления рыночных реформ, либерализации и повышения конкурентоспособности экономики, а также в сфере внешней политики.
В ходе заседания также был рассмотрен ряд вопросов, входящих в полномочия фракции. По всем другим вопросам повестки дня намечена конкретная позиция фракции УзЛиДеП и приняты соответствующие решения.