Kasbida issiqxonada bir daraxtda limon, aplesin va mandarin gulladi
O’zLiDeP Qashqadaryo viloyat Kengashi tashabbusi bilan Kasbi tumanida “Tomorqa xo‘jaligi to‘g‘risida”gi Qonunning mazmun mohiyatini targ‘ib qilish maqsadida tomorqachilar ishtirokida tadbir tashkil qilindi.
Tadbir ishtirokchilari tumandagi “Oqqamish” MFY hududida yashovchi Abdurahmon Xudoyberdiyev tomorqasi faoliyati bilan tanishishdi. Ahamiyatli tomoni shundaki, tomorqachi 10 sotix issiqxonasida limon yetishtirib, har yili 60 million so‘m daromad topmoqda. Mahorat darsi tarzida tashkil etilgan tadbirda A. Xudoyberdiyev ishtirokchilarga tomorqachilik sir-asrorlari xususida so‘zlab berdi. Bo‘lajak tomorqachilar issiqxonada bir daraxtda limon, apelsin va mandarin gullab turganini ko‘rib hayratini yashira olishmadi.
- Izlagan imkoni topadi,- deydi tomorqachi. –Buyam qiziqishim mahsuli. Bundan 5 yil oldin issiqxonaga 200 tup limon ekkan,- edim. Hozirgi kunda limonlardan yiliga 5 tonnagacha hosil olib, ichki bozorga chiqarayapman. Limon ko‘chati yetishtirishni ham yo‘lga qo‘ydim. Bundan ham yaxshigina daromad olayapman. Mendan ko‘pincha, tomorqachilikning sir-asrorlari haqida so‘rashadi. Ularga men chin ko‘ngildan ish yuritsangiz, qiziqishingiz yuqori bo‘lsa va qilayotgan ishingizga o‘zingiz ishonsangiz albatta, muvaffaqiyat qozonasiz, deb javob beraman.
Shu kuni tumandagi boshqa bir qator tomorqachilar xonadonlarida ham mahorat darsi shaklida tadbirlar o‘tkazildi. Yaqinda kuchga kirgan “Tomorqa to‘g‘risida”gi qonun yuzasidan savol-javob va bahs-munozaralar o‘tkazildi.

По инициативе Кашкадарьинского областного Кенгаша  УзЛиДеП в Касбинском районе проведено мероприятие по разъяснению сути и содержания Закона РУ “О приусадебном хозяйстве”.
Участники мероприятия ознакомились с работой на приусадебном участке жителя СГМ “Оккамиш” Абдурахмона Худойбердиева. Земледелец выращивает лимоны на 10 сотках, ежегодно  получает доход в 60 миллионов сум.  На мероприятии, проводившемся в формате мастер-класс, А. Худойбердиев рассказал участникам о секретах земледелия. У участников вызвал чувство изумления тот факт, что на приусадебном участке Худойбердиева на одном дереве цвели лимон, мандарин и апельсин.
- Это результат моего поиска и интереса к работе, - сказал А.Худойбердиев. 5 лет назад посадил 200 саженцев лимона. В настоящее время с лимонов получаю до 5 тонн урожая. Также наладил выращивание саженцев лимона.  Это тоже приносит доход.  Меня часто спрашивают о секретах ведения приусадебного хозяйства. Я отвечаю, успеха можно добиться, только если честно трудиться, любить свою работу и верить в результат труда.
В этот день мастер-классы проводились  и в домах других земледельцев и вместе с тем,  обсуждался недавно принятый Закон РУ “О приусадебном хозяйстве”.