O‘zLiDeP Jomboy tuman Kengashi tomonidan “Baliqchilik yetti xazinaning biri yoxud hovuz biznesi” mavzusida tumandagi “Xo‘ja T” baliqchilik fermer xo‘jaligida tadbir tashkil etildi.
– Mamlakatimizda baliqchilik sanoatini rivojlantirish, xususan, tabiiy suv havzalari va sun’iy ko‘llardan oqilona foydalanish, mazkur yo‘nalishda faoliyat yuritayotgan xo‘jaliklarni qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratilmoqda, – deydi “Xo‘ja T” baliqchilik fermer xo‘jaligi raisi Musavvar Tosheva. – Shu bois ham 2012 yilda bankdan 30 mln. so‘m kredit olib, 2 gektar maydonda 5 ta hovuz tashkil etdik. 10 mln. so‘m kredit mablag‘iga esa baliq chavoqlari va yem sotib oldik. Hozirda fermer xo‘jaligimizda sazan, oq amur, do‘ngpeshona kabi baliq turlari yetishtirib  kelyapmiz. Joriy yilda ushbu baliq turlari yoniga yana ikki xil – “Xitoy qoya” hamda “Afrika laqqasi” ham qo‘shildi. 2017 yilda mazkur tarmoqdan 40 mln. so‘m daromad olgan bo‘lsak, joriy yilda bu raqamni 2 baravarga oshirmoqchimiz.
Tadbirda fermer xo‘jaligining baliq chavoqlarini ko‘paytirish, tabiiy suv havzalari va sun’iy ko‘llardan oqilona foydalanish, baliq yetishtirish jarayoniga ilmiy asoslangan usullarni va intensiv texnologiyalarni keng joriy etish tajribasi haqida fikr yuritildi.

Development of fish farming will serve the interests of our electorate
Jambay district council of UzLiDeP organized an event on the theme "Fish farming - one of the treasuries or a pond business" in the fish farming "Khuja T".
– In our country, special attention is paid to the development of the fishing industry, in particular, the rational use of natural water basins and artificial reservoirs, – said the chairman of the fish farm "Khuja T" M.Tosheva. – Therefore, in 2012 we organized 5 water reservoirs on 2 hectares of land for 30 million soums of credit. In our farm we grow such kinds of fishes as carp, white cupid, bighead carp. In 2017, we received an income of 40 million soums, this year we intend to increase this figure by 2 times.
During the event it was discussed the issues of fish breeding, rational use of natural water basins and artificial reservoirs, and introduction of intensive technologies in the process of growing fish.