O‘zLiDeP Jomboy tuman Kengashi tomonidan “Baliqchilik yetti xazinaning biri yoxud hovuz biznesi” mavzusida tumandagi “Xo‘ja T” baliqchilik fermer xo‘jaligida tadbir tashkil etildi.
– Mamlakatimizda baliqchilik sanoatini rivojlantirish, xususan, tabiiy suv havzalari va sun’iy ko‘llardan oqilona foydalanish, mazkur yo‘nalishda faoliyat yuritayotgan xo‘jaliklarni qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratilmoqda, – deydi “Xo‘ja T” baliqchilik fermer xo‘jaligi raisi Musavvar Tosheva. – Shu bois ham 2012 yilda bankdan 30 mln. so‘m kredit olib, 2 gektar maydonda 5 ta hovuz tashkil etdik. 10 mln. so‘m kredit mablag‘iga esa baliq chavoqlari va yem sotib oldik. Hozirda fermer xo‘jaligimizda sazan, oq amur, do‘ngpeshona kabi baliq turlari yetishtirib  kelyapmiz. Joriy yilda ushbu baliq turlari yoniga yana ikki xil – “Xitoy qoya” hamda “Afrika laqqasi” ham qo‘shildi. 2017 yilda mazkur tarmoqdan 40 mln. so‘m daromad olgan bo‘lsak, joriy yilda bu raqamni 2 baravarga oshirmoqchimiz.
Tadbirda fermer xo‘jaligining baliq chavoqlarini ko‘paytirish, tabiiy suv havzalari va sun’iy ko‘llardan oqilona foydalanish, baliq yetishtirish jarayoniga ilmiy asoslangan usullarni va intensiv texnologiyalarni keng joriy etish tajribasi haqida fikr yuritildi.

Развитие рыбоводства послужит интересам нашего электората
Джамбайским районным Советом УзЛиДеП в рыбоводческом фермерском хозяйстве «Хужа Т» организовано мероприятие на тему “Рыбоводство – одна из сокровищниц или водоемный бизнес”.
– В нашей стране уделяется особое внимание развитию рыбоводческой отрасли, в частности, рациональному использованию естественных водных бассейнов и искусственных водоемов, поддержке действующих в этом направлении хозяйств, – сказала председатель рыбоводческого фермерского хозяйства “Хужа Т” Мусаввар Тошева. – Поэтому в 2012 году, получив в банке 30 млн.сумов кредита, на 2 гектарах мы организовали 5 водоемов. За счет 10 млн.сумов кредитных средств закупили мальков и корм. В настоящее время в хозяйстве мы выращиваем такие виды рыб, как сазан, белый амур, толстолобик. В 2017 году мы получили доход в 40 млн.сумов, в текущем году намерены увеличить данный показатель в 2 раза.
В мероприятии говорилось о вопросах разведения мальков рыбы в фермерском хозяйстве, рациональном использовании естественных водных бассейнов и искусственных водоемов, широкого внедрения научно обоснованных методов и интенсивных технологий в процессе выращивания рыбы.