Yoshlar ta’lim-tarbiyasi sifatini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha vazifalar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 10-sentabr kuni axborot texnologiyalari sohasida salohiyatli kadrlar tayyorlash va iqtidorli yoshlar bilan tizimli ishlash masalalari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
“Raqamli iqtisodiyot” mamlakatimiz taraqqiyotining asoslaridan biri sifatida belgilangan. Shu maqsadda “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasini amalga oshirish boshlandi. Jumladan, uning doirasida hududlarda 89 ta, tarmoqlarda 200 dan ortiq loyiha hayotga tatbiq etildi.
Yil boshidan buyon, IT Park rezidentlari soni 35 foizga ko‘payib, ularda 6 mingdan ortiq yangi ish o‘rni yaratilgan. Joriy yilning 8 oyida ishlab chiqilgan dasturiy mahsulotlar 26 million dollarga eksport qilingan. Kelgusi 3 yilda iqtisodiyot sohalarida yana 300 ta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan.
Ushbu loyihalar, umuman, soha uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlash maqsadida Birlashgan Arab Amirliklari bilan hamkorlikda “Bir million dasturchi” loyihasi amalga oshirilmoqda. Hozirgacha bu loyiha doirasida 567 ming o‘g‘il-qiz bepul saboq oldi. E’tiborlisi, ularning 79 foizi maktab o‘quvchilaridir.
Tadbir avvalida Birlashgan Arab Amirliklarining Hukumat ishlari bo‘yicha vaziri Muhammad bin Abdulloh al-Gergaviy videoaloqa orqali ushbu loyihaning ahamiyati haqida o‘z fikrlarini bildirdi.
Yig‘ilishda axborot texnologiyalari bo‘yicha ta’lim sharoitlarini yaxshilash va qamrovini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
2 mingdan ortiq maktabning birorta ham o‘quvchisi “Bir million dasturchi” loyihasida ishtirok etmagani ko‘rsatib o‘tildi.
Davlatimiz rahbari loyihani har bir maktabga yetkazish, zarur hollarda ularni qo‘shimcha kompyuterlar bilan ta’minlash, bolalarni o‘qishga keng jalb etish muhimligini ta’kidladi.
– Birorta maktab “Bir million dasturchi” loyihasidan chetda qolmasligi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shuningdek, bunday o‘quvlar joylardagi Yoshlar markazi, “Ishga marhamat” mono-markazlari negizida ham tashkil etilishi aytildi.
Bugungi kunda yurtimizda axborot texnologiyalariga ixtisoslashgan 100 ta maktab faoliyat yuritmoqda. Kelgusi ikki yilda bunday muassasalarni 205 taga yetkazib, 30 mingdan ziyod o‘quvchilarni o‘qitish rejalashtirilgan.
Shu bois mutasaddilarga ushbu maktablar uchun pedagoglar, texnika va o‘quv dasturlarini hozirdan puxta tayyorlash bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Yana bir yangilik – joriy yil 1-oktabrdan boshlab barcha hududlarda 14 ta IT-texnikum faoliyati yo‘lga qo‘yiladi. Ularda dasturiy injiniring, axborot xavfsizligi telekommunikatsiya kabi yo‘nalishlar bo‘yicha 8 mingga yaqin o‘quvchi tahsil oladi.
Yig‘ilishda ushbu texnikumlarning moddiy-texnika bazasini mustahkamlash masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi.
Kadrlar tayyorlashda o‘quv markazlari ham muhim o‘rin tutadi. Shu maqsadda Aloqa bank tomonidan ustavi 80 milliard so‘m bo‘lgan Venchur jamg‘armasi va IT bilimlarni rivojlantirish markazi tashkil etilishi belgilandi. Ushbu markazda kelgusi besh yilda 100 ming nafar yoshlarga dasturiy ta’minot, mobil ilovalar, tarmoq administratori kabi yo‘nalishlar bo‘yicha professional ta’lim beriladi.
Bundan tashqari, hozirda 151 ta raqamli texnologiyalar o‘quv markazi faoliyat yuritib, ularda joriy yilda 27 mingdan ortiq tinglovchilar o‘qitildi. Ushbu markazlar faoliyatini kengaytirish, davlat-xususiy sheriklik asosida yana shunday o‘quv maskanlari tashkil etish muhimligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda Prezident va ijod maktablari hamda ixtisoslashgan maktablarda ta’lim-tarbiya sifatini oshirish masalalari ham muhokama qilindi.
Bugungi kunda 4 ta Prezident maktabida 576 nafar, 3 ta ixtisoslashgan va 9 ta ijod maktabida 1 ming 500 nafar o‘quvchi ta’lim olmoqda.
Davlatimiz rahbari tarbiya jarayonida milliy qadriyatlar, vatanparvarlik ruhi asosiy ahamiyat kasb etishi zarurligini ta’kidladi.
O‘quvchilarni mamlakatimiz tarixi, madaniyati va san’ati bilan kengroq tanishtirish, harbiy xizmatchilar ishtirokida vatanparvarlik darslari tashkil etish muhimligi qayd etildi.
Ixtisoslashgan maktab o‘quvchilarini axborot texnologiyalari mutaxassisliklariga yo‘naltirish, ijod maktablarida veb-dizayn, kompyuter grafikasi, tasviriy va raqamli san’at, audiovizual asarlarni yaratish, tarjimonlik, jurnalistika va aktyorlik mahorati kabi to‘garaklar tashkil etish bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Ilg‘or xalqaro tajriba va standartlar asosida ushbu maktablar muallimlarining malakasini oshirib borish zarurligi ta’kidlandi.
Shu maqsadda Toshkent shahrida Pedagogik mahorat va xalqaro baholash markazi hamda Andijonda uning hududiy filiali tashkil etilishi belgilandi. Bu markazga xorijdan malakali mutaxassislar jalb qilinib, fanlar va chet tillari bo‘yicha o‘qituvchilarning malakasi oshiriladi, xalqaro sertifikatlar beriladi.
Umuman, Prezident maktablariga investitsion va innovatsion yo‘nalishlarni joriy qilish bo‘yicha yangi tizim tashkil etiladi. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Tashqi ishlar vazirligi xorijdan o‘quv dasturlari, adabiyotlar va jihozlar, malakali pedagoglar va moliyaviy grantlar jalb qilishga ko‘maklashadi. Shuningdek, xorijiy maktablar bilan o‘qituvchi va o‘quvchilarni almashish dasturlari amalga oshirladi.

Определены дополнительные задачи по повышению качества обучения и воспитания молодежи
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 10 сентября состоялось видеоселекторное совещание по вопросам подготовки квалифицированных кадров в области информационных технологий и системной работы с одаренной молодежью.
Цифровая экономика определена одной из основ развития нашей страны. С этой целью начата реализация стратегии «Цифровой Узбекистан - 2030». В ее рамках реализовано 89 проектов в регионах и более 200 проектов в отраслях.
С начала года число резидентов IT-парка увеличилось на 35 процентов, ими создано более 6 тысяч новых рабочих мест. Экспорт программных продуктов за первые восемь месяцев этого года составил 26 миллионов долларов. В ближайшие 3 года в различных сферах экономики планируется реализовать еще 300 проектов.
Для обеспечения этих проектов и в целом IT-сферы высококвалифицированными специалистами в сотрудничестве с Объединенными Арабскими Эмиратами реализуется проект "Один миллион программистов". К настоящему времени бесплатное обучение прошли 567 тысяч мальчиков и девочек. Что примечательно, 79 процентов из них - учащиеся школ.
В начале мероприятия министр по делам правительства Объединенных Арабских Эмиратов Мухаммад бин Абдулла аль-Гергави, участвовавший в совещании по видеоконференцсвязи, поделился мнениями о значимости данного проекта.
На совещании обсуждены вопросы улучшения условий и расширения охвата образования в области информационных технологий.
Отмечалось, что ни один учащийся из 2 тысяч школ не участвовал в проекте «Один миллион программистов».
Глава государства подчеркнул важность доведения проекта до каждой школы, при необходимости - дополнительного оснащения школ компьютерами, широкого привлечения детей к проекту.
- Ни одна школа не должна остаться в стороне от проекта «Один миллион программистов», - сказал Шавкат Мирзиёев.
Также указано, что такие курсы будут организованы на базе центров молодежи и моноцентров "Ишга мархамат" на местах.
Сегодня в стране действуют 100 школ, специализирующихся на информационных технологиях. В ближайшие два года планируется увеличить их количество до 205 и обучить более 30 тысяч учащихся.
В связи с этим ответственным лицам дано указание заблаговременно подготовить педагогов для этих школ, технику и учебные программы.
Еще одно нововведение - с 1 октября этого года во всех регионах откроется 14 IT-техникумов. В них около 8 тысяч юношей и девушек будут обучаться по таким направлениям, как программный инжиниринг, информационная безопасность и телекоммуникации.
На совещании обсуждены и вопросы укрепления материально-технической базы техникумов.
Важную роль в подготовке кадров играют учебные центры. В частности, банком "Алока-банк" планируется создать венчурный фонд с уставным капиталом в 80 миллиардов сумов и Центр развития IT-знаний. В течение следующих пяти лет центр профессионально обучит 100 тысяч молодых людей разработке программного обеспечения, мобильных приложений и сетевому администрированию.
Кроме того, в настоящее время действует 151 центр обучения цифровым технологиям, в которых в этом году обучились более 27 тысяч слушателей. Указано на важность расширения деятельности этих центров, создания таких учебных заведений на основе государственно-частного партнерства.
На совещании обсуждены и вопросы повышения качества учебно-воспитательного процесса в Президентских, специализированных и творческих школах.
Сегодня в 4 Президентских школах учатся 576, в 3 специализированных и 9 творческих школах - 1,5 тысячи учащихся.
Глава государства подчеркнул, что в этом процессе важное значение должно придаваться национальным ценностям и патриотическому воспитанию. Отмечена важность широкого приобщения учащихся к истории, культуре и искусству нашей страны, организации патриотических уроков с участием военнослужащих.
Поставлены задачи ориентировать учащихся специализированных школ на профессии в области информационных технологий, организовать в творческих школах кружки по веб-дизайну, компьютерной графике, изобразительному и цифровому искусству, созданию аудиовизуальных произведений, переводу, журналистике и актерскому мастерству.
Подчеркнута необходимость повышения квалификации учителей этих школ на основе передового международного опыта и стандартов.
С этой целью планируется создать Центр педагогического мастерства и международной оценки в Ташкенте и его филиал в Андижане. Центр будет привлекать квалифицированных специалистов из-за рубежа, повышать квалификацию учителей по предметам и иностранным языкам, выдавать сертификаты международного образца.
В целом будет создана новая система внедрения инвестиционных и инновационных направлений в деятельность Президентских школ. Министерство инвестиций и внешней торговли и Министерство иностранных дел окажут помощь в привлечении из-за рубежа учебных программ, литературы и оборудования, квалифицированных преподавателей и грантов. Также будут реализованы программы обмена учителями и студентами с зарубежными школами.