Yoshlar ta’lim-tarbiyasi sifatini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha vazifalar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 10-sentabr kuni axborot texnologiyalari sohasida salohiyatli kadrlar tayyorlash va iqtidorli yoshlar bilan tizimli ishlash masalalari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
“Raqamli iqtisodiyot” mamlakatimiz taraqqiyotining asoslaridan biri sifatida belgilangan. Shu maqsadda “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasini amalga oshirish boshlandi. Jumladan, uning doirasida hududlarda 89 ta, tarmoqlarda 200 dan ortiq loyiha hayotga tatbiq etildi.
Yil boshidan buyon, IT Park rezidentlari soni 35 foizga ko‘payib, ularda 6 mingdan ortiq yangi ish o‘rni yaratilgan. Joriy yilning 8 oyida ishlab chiqilgan dasturiy mahsulotlar 26 million dollarga eksport qilingan. Kelgusi 3 yilda iqtisodiyot sohalarida yana 300 ta loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan.
Ushbu loyihalar, umuman, soha uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlash maqsadida Birlashgan Arab Amirliklari bilan hamkorlikda “Bir million dasturchi” loyihasi amalga oshirilmoqda. Hozirgacha bu loyiha doirasida 567 ming o‘g‘il-qiz bepul saboq oldi. E’tiborlisi, ularning 79 foizi maktab o‘quvchilaridir.
Tadbir avvalida Birlashgan Arab Amirliklarining Hukumat ishlari bo‘yicha vaziri Muhammad bin Abdulloh al-Gergaviy videoaloqa orqali ushbu loyihaning ahamiyati haqida o‘z fikrlarini bildirdi.
Yig‘ilishda axborot texnologiyalari bo‘yicha ta’lim sharoitlarini yaxshilash va qamrovini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
2 mingdan ortiq maktabning birorta ham o‘quvchisi “Bir million dasturchi” loyihasida ishtirok etmagani ko‘rsatib o‘tildi.
Davlatimiz rahbari loyihani har bir maktabga yetkazish, zarur hollarda ularni qo‘shimcha kompyuterlar bilan ta’minlash, bolalarni o‘qishga keng jalb etish muhimligini ta’kidladi.
– Birorta maktab “Bir million dasturchi” loyihasidan chetda qolmasligi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shuningdek, bunday o‘quvlar joylardagi Yoshlar markazi, “Ishga marhamat” mono-markazlari negizida ham tashkil etilishi aytildi.
Bugungi kunda yurtimizda axborot texnologiyalariga ixtisoslashgan 100 ta maktab faoliyat yuritmoqda. Kelgusi ikki yilda bunday muassasalarni 205 taga yetkazib, 30 mingdan ziyod o‘quvchilarni o‘qitish rejalashtirilgan.
Shu bois mutasaddilarga ushbu maktablar uchun pedagoglar, texnika va o‘quv dasturlarini hozirdan puxta tayyorlash bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Yana bir yangilik – joriy yil 1-oktabrdan boshlab barcha hududlarda 14 ta IT-texnikum faoliyati yo‘lga qo‘yiladi. Ularda dasturiy injiniring, axborot xavfsizligi telekommunikatsiya kabi yo‘nalishlar bo‘yicha 8 mingga yaqin o‘quvchi tahsil oladi.
Yig‘ilishda ushbu texnikumlarning moddiy-texnika bazasini mustahkamlash masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi.
Kadrlar tayyorlashda o‘quv markazlari ham muhim o‘rin tutadi. Shu maqsadda Aloqa bank tomonidan ustavi 80 milliard so‘m bo‘lgan Venchur jamg‘armasi va IT bilimlarni rivojlantirish markazi tashkil etilishi belgilandi. Ushbu markazda kelgusi besh yilda 100 ming nafar yoshlarga dasturiy ta’minot, mobil ilovalar, tarmoq administratori kabi yo‘nalishlar bo‘yicha professional ta’lim beriladi.
Bundan tashqari, hozirda 151 ta raqamli texnologiyalar o‘quv markazi faoliyat yuritib, ularda joriy yilda 27 mingdan ortiq tinglovchilar o‘qitildi. Ushbu markazlar faoliyatini kengaytirish, davlat-xususiy sheriklik asosida yana shunday o‘quv maskanlari tashkil etish muhimligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda Prezident va ijod maktablari hamda ixtisoslashgan maktablarda ta’lim-tarbiya sifatini oshirish masalalari ham muhokama qilindi.
Bugungi kunda 4 ta Prezident maktabida 576 nafar, 3 ta ixtisoslashgan va 9 ta ijod maktabida 1 ming 500 nafar o‘quvchi ta’lim olmoqda.
Davlatimiz rahbari tarbiya jarayonida milliy qadriyatlar, vatanparvarlik ruhi asosiy ahamiyat kasb etishi zarurligini ta’kidladi.
O‘quvchilarni mamlakatimiz tarixi, madaniyati va san’ati bilan kengroq tanishtirish, harbiy xizmatchilar ishtirokida vatanparvarlik darslari tashkil etish muhimligi qayd etildi.
Ixtisoslashgan maktab o‘quvchilarini axborot texnologiyalari mutaxassisliklariga yo‘naltirish, ijod maktablarida veb-dizayn, kompyuter grafikasi, tasviriy va raqamli san’at, audiovizual asarlarni yaratish, tarjimonlik, jurnalistika va aktyorlik mahorati kabi to‘garaklar tashkil etish bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Ilg‘or xalqaro tajriba va standartlar asosida ushbu maktablar muallimlarining malakasini oshirib borish zarurligi ta’kidlandi.
Shu maqsadda Toshkent shahrida Pedagogik mahorat va xalqaro baholash markazi hamda Andijonda uning hududiy filiali tashkil etilishi belgilandi. Bu markazga xorijdan malakali mutaxassislar jalb qilinib, fanlar va chet tillari bo‘yicha o‘qituvchilarning malakasi oshiriladi, xalqaro sertifikatlar beriladi.
Umuman, Prezident maktablariga investitsion va innovatsion yo‘nalishlarni joriy qilish bo‘yicha yangi tizim tashkil etiladi. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Tashqi ishlar vazirligi xorijdan o‘quv dasturlari, adabiyotlar va jihozlar, malakali pedagoglar va moliyaviy grantlar jalb qilishga ko‘maklashadi. Shuningdek, xorijiy maktablar bilan o‘qituvchi va o‘quvchilarni almashish dasturlari amalga oshirladi.

Additional tasks for improving the quality of education and upbringing youth identified
On September 10, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on the issues of training qualified personnel in information technologies and systematic work with gifted youth.
The digital economy is defined as one of the foundations of the development of Uzbekistan. The implementation of the Digital Uzbekistan 2030 Strategy has been launched for this purpose. Within its framework, 89 projects have been implemented in the regions and more than 200 projects in the industries.
Since the beginning of the year, the number of IT Park residents has increased by 35 percent, they have created more than 6 thousand new jobs. The export of software products in the first eight months of this year amounted to $26 million. In the next 3 years, it is planned to implement another 300 projects in various sectors of the economy.
One Million Programmers Project is being implemented in cooperation with the United Arab Emirates to provide these projects and the IT sector as a whole with highly qualified specialists. To date, 567 thousand boys and girls have received free education. It is noteworthy that 79 percent of them are schoolchildren.
At the beginning of the event, the Minister of Cabinet Affairs of the United Arab Emirates Mohammad Abdullah Al Gergawi, who participated in the meeting via videoconference, shared his views on the significance of this project.
Issues of improving the conditions and expanding the coverage of education in information technology were discussed at the meeting.
It was noted that no one from 2 thousand schools participated in the One Million Programmers Project.
The Head of the state stressed the importance of bringing the project to every school, if necessary – additional equipment of schools with computers, wide involvement of children in the project.
“No school should be left out of One Million Programmers Project”, Shavkat Mirziyoyev said.
It was also indicated that such courses will be organized based on youth centers and Ishga Marhamat mono-centers at places.
Today, there are 100 schools specializing in information technologies in the country. In the next two years, it is planned to increase their number to 205 and train more than 30 thousand students.
In this regard, responsible persons were instructed to prepare teachers for these schools, equipment and training programs in advance.
Another innovation is that from October 1 this year, 14 IT technical schools will be established in all regions. About 8 thousand young people will be trained in such areas as software engineering, information security and telecommunications.
Issues of strengthening the material-technical base of technical schools were also discussed at the meeting.
Training centers play an important role in personnel training. In particular, Aloqabank plans to create a venture fund with an authorized capital of 80 billion UZS and a Center for the development of IT knowledge. Over the next five years, the center will professionally train 100 thousand young people in software development, mobile applications and network administration.
In addition, there are currently 151 digital technology training centers, where more than 27 thousand students have studied this year. The importance of expanding the activities of these centers, the creation of such educational institutions based on public-private partnership was noted.
Issues of improving the quality of the educational process in Presidential, specialized and creative schools were also considered.
Today, 576 students study in 4 Presidential schools, 1.5 thousand students study in 3 specialized and 9 creative schools.
The Head of the state stressed that national values and patriotic education should be given great importance in this process. The importance of wide familiarization of students with the history, culture and art of Uzbekistan, the organization of patriotic lessons with the participation of military personnel was noted.
The tasks were set to orient students of specialized schools to professions in information technology, to organize courses in creative schools on web design, computer graphics, visual and digital art, the creation of audiovisual works, translation, journalism and acting.
The need for professional development of teachers of these schools based on advanced international experience and standards was emphasized.
For this purpose, it is planned to create a Center for Pedagogical Skills and International Assessment in Tashkent and its branch in Andijan. The Center will attract qualified specialists from abroad, improve the skills of teachers in subjects and foreign languages, issue international certificates.
In general, a new system of introducing investment and innovative directions into the activities of Presidential Schools will be created. The Ministry of Investments and Foreign Trade and the Ministry of Foreign Affairs will assist in attracting educational programs, literature and equipment, qualified teachers and grants from abroad. Exchange programs for teachers and students jointly with foreign schools will also be implemented.