ShHTga raislik O‘zbekistonga o‘tdi
Tojikiston poytaxti Dushanbe shahrida 17-sentabr kuni Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashining yubiley majlisi bo‘lib o‘tdi.
Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon raisligida o‘tgan majlisda ShHTga a’zo davlatlar yetakchilari – O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modi, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Imron Xon va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin ishtirok etdi.
Tashkilot huzuridagi kuzatuvchi davlatlardan Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Eron Islom Respublikasi Prezidenti Ibrohim Raisiy va Mo‘g‘uliston Prezidenti Uxnaagiyn Xurelsux, faxriy mehmon sifatida Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov qatnashdi.
Shuningdek, tadbirda Shanxay hamkorlik tashkiloti, Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi, Kollektiv xavfsizlik to‘g‘risidagi shartnoma tashkiloti, Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi, Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash hamda Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti ijroiya organlarining rahbarlari ishtirok etdi.
Sammit kun tartibiga muvofiq, ShHTning o‘tgan 20 yildagi faoliyatining asosiy yakunlari hamda ko‘p qirrali hamkorlikning istiqboldagi ustuvor vazifalari muhokama qilindi. Global va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan fikr almashildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqida bugungi xalqaro munosabatlarda Shanxay hamkorlik tashkilotining roli oshib borayotganini ta’kidladi.
– O‘tgan davrda ShHT xalqaro siyosatning muhim sub’ektiga aylandi, nufuzli xalqaro tuzilmalar qatorida munosib o‘rin egalladi. “Shanxay ruhi” tamoyillari asosida mintaqaviy sheriklik mustahkamlanib bormoqda. Yangi xatar va tahdidlarga qarshi kurashish borasidagi umumiy salohiyat ortib bormoqda, iqtisodiy va madaniy-gumanitar hamkorligimiz kengaymoqda, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari ishtirokchilar e’tiborini ShHT kun tartibida turgan dolzarb masalalarga qaratdi hamda ularni hal etish yuzasidan aniq takliflarni ilgari surdi.
– Bugun barchamiz jahonda va mintaqada keskinlik ortib borayotganining guvohi bo‘lib turibmiz. Pandemiyaning salbiy oqibatlari saqlanib qolmoqda. Bularning barchasi bizdan tashkilotimiz doirasida yanada jipslashishimizni va bir-birimizni qo‘llab-quvvatlashimizni talab qilmoqda, – dedi Prezident.
O‘zbekiston yetakchisi umumiy xavf-xatar va tahdidlarga o‘z vaqtida va birgalikda javob qaytarish, mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, ShHT makonida do‘stlikni mustahkamlash va madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish zarurligini ta’kidladi.
Afg‘onistonda vujudga kelayotgan vaziyatdan xavotir bildirildi. Mamlakatning yangi hokimiyati bilan muloqotni rivojlantirishning aniq prinsiplari taklif etildi. Davlat boshqaruvida afg‘on jamiyatining barcha qatlamidan siyosiy vakillar bo‘lishi, inson, xususan, xotin-qizlar hamda milliy ozchiliklar huquq va erkinliklariga rioya qilinishi shular jumlasidandir.
Bu boradagi sa’y-harakatlarni birlashtirish va Afg‘onistondagi vaziyatni siyosiy yo‘l bilan hal etish masalalarini keng muhokama qilish maqsadida Prezidentimiz kuzatuvchi davlatlar va muloqot bo‘yicha sheriklarni jalb qilgan holda “ShHT – Afg‘oniston” formatida yuqori darajadagi uchrashuvlarni muntazam o‘tkazish taklifini bildirdi. Birinchi shunday uchrashuvni Toshkentda o‘tkazish mumkinligi aytildi.
2021-2022-yillarda ShHTga O‘zbekiston Respublikasi raislik qilishini inobatga olib, davlatimiz rahbari tashkilotning kelgusi davrdagi asosiy ustuvor yo‘nalishlari va vazifalariga to‘xtalib o‘tdi.
ShHT doirasida ko‘p qirrali sheriklikni yanada kengaytirish maqsadida tashkilotga a’zo davlatlar o‘rtasida Uzoq muddatli yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnomani amalga oshirish bo‘yicha 2023-2027-yillarga mo‘ljallangan kompleks dasturni tayyorlash va qabul qilish taklifi bildirildi.
O‘zbekiston Prezidenti savdo to‘siqlarini bartaraf etish, texnik reglamentlarni yaыinlashtirish, bojxona tartib-taomillarini raqamlashtirish hamda o‘zaro bozorlarga chiqishni yengillashtirishni nazarda tutadigan Mintaqa ichidagi savdoni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma harakatlar rejasini ishlab chiqish tashabbusini ilgari surdi.
Tashkilotga a’zo mamlakatlarning biznes hamjamiyatlari vakillari o‘rtasidagi ishbilarmonlik aloqalarini rag‘batlantirish masalalarini har tomonlama ko‘rib chiqish uchun kelgusi yilda O‘zbekistonda ShHT Iqtisodiy forumi va Sanoat yangiliklari haftaligini o‘tkazish rejalashtirilmoqda.
ShHT sanoat kooperatsiyasi dasturini tez fursatda qabul qilish hamda a’zo davlatlar hududida industrial kooperatsiya markazlarini tashkil qilish muhim ekani qayd etildi.
O‘zbekiston yetakchisi transport bog‘liqligini rivojlantirish bo‘yicha ShHT strategiyasining qabul qilinishi mamlakatlarimiz tranzit salohiyatini to‘liq ishga solish hamda “Sharq-G‘arb” va “Shimol-Janub” yo‘laklari tizimining samaradorligini oshirishga xizmat qilishini ta’kidladi.
- ShHT makonida infratuzilmaviy taraqqiyot bo‘yicha uzoq muddatli dasturni birgalikda tayyorlash tashabbusini ilgari suramiz. Unga energetika, kommunikatsiyalar, “yashil” taraqqiyot sohalarida transchegaraviy loyihalarni kiritish mumkin, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Kambag‘allikni qisqartirish va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash masalalarining dolzarb ahamiyatini hisobga olib, O‘zbekiston Prezidenti bu borada vazirlarning uchrashuvlari va ekspertlar maslahatlashuvlarini muntazam o‘tkazish mexanizmini joriy qilish taklifini ilgari surdi.
Mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta’minlash borasidagi sa’y-harakatlarni faollashtirish maqsadida sammit ishtirokchilarining e’tibori ShHT makonida ichki ishlar va jamoat xavfsizligi vazirlarining uchrashuvlarini qayta tiklash muhim ekaniga qaratildi.
Shuningdek, Shavkat Mirziyoyev kibermakondagi zamonaviy tahdid va xatarlarga munosib javob qaytarish uchun ShHTning axborot xavfsizligi sohasidagi ekspertlar forumini ta’sis etish to‘g‘risida tashabbus bilan chiqdi.
- Biz “xalq diplomatiyasi”da birgalikda erishilgan natijalarni ijobiy baholaymiz, - deya so‘zida davom etdi Prezidentimiz. – Qo‘shma madaniy, fan-ta’lim, sport va boshqa tadbirlarni faollashtirish maqsadida “ShHT Ezgu niyat elchisi” institutining ta’sis etilishi tarafdorimiz.
Bundan tashqari, mamlakatlarning turizm sohasidagi hamkorligi to‘g‘risida hukumatlararo bitimni tayyorlash taklifi bildirildi.
O‘zbekiston yetakchisi yana bir dolzarb mavzu – yuqumli kasalliklarni profilaktika qilish va davolash, koviddan keyingi reabilitatsiya sohalaridagi hamkorlik, vaksinatsiya to‘g‘risidagi sertifikatlarni o‘zaro tan olish masalalariga to‘xtaldi.
So‘zining yakunida Prezidentimiz uchrashuv ishtirokchilarini 2022-yil sentabr oyida O‘zbekistonda o‘tadigan ShHTning navbatdagi sammitiga taklif etdi.
Majlis yakunida ShHTning 20 yilligi bo‘yicha Dushanbe deklaratsiyasi qabul qilindi, tashkilot doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan 30 ta hujjat imzolandi.
Bundan tashqari, ShHT Bosh kotibi lavozimiga Chjan Min va Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Ijroiya qo‘mitasi direktorligiga Ruslan Mirzayev nomzodlari tasdiqlandi.
Avval xabar qilinganidek, O‘zbekiston Prezidenti Afg‘onistondagi vaziyat bo‘yicha o‘tkazilgan “Shanxay hamkorlik tashkiloti – Kollektiv xavfsizlik to‘g‘risidagi shartnoma tashkiloti” formatidagi uchrashuvda ham ishtirok etdi.

Председательство в ШОС перешло к Узбекистану
17 сентября в столице Республики Таджикистан – городе Душанбе состоялось юбилейное заседание Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
В работе саммита, прошедшего под председательством Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона, приняли участие лидеры государств-членов ШОС – Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Премьер-министр Республики Индия Нарендра Моди, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Имран Хан и Президент Российской Федерации Владимир Путин.
Государства-наблюдатели при Организации были представлены Президентом Республики Беларусь Александром Лукашенко, Президентом Исламской Республики Иран Иброхимом Раиси и Президентом Монголии Ухнаагийном Хурэлсух. В качестве почётного гостя участвовал Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов.
На мероприятии также присутствовали руководители исполнительных органов ШОС, Организации Объединённых Наций, Содружества Независимых Государств, Организации Договора о коллективной безопасности, Евразийского экономического союза, Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии и Организации экономического сотрудничества.
В соответствии с повесткой дня саммита обсуждены основные итоги деятельности ШОС за прошедшие 20 лет и стоящие перед Организацией приоритетные задачи многопланового сотрудничества. Состоялся обмен мнениями по вопросам глобальной и региональной политики.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своем выступлении подчеркнул растущую роль Шанхайской организации сотрудничества в современных международных отношениях.
– За прошедший период ШОС стала важным субъектом мировой политики, заняла достойное место в ряду влиятельных международных структур. Укрепляется региональное партнёрство на основе принципов «шанхайского духа». Растёт совместный потенциал в противостоянии новым вызовам и угрозам, расширяется экономическое и культурно-гуманитарное сотрудничество, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава нашего государства также обратил внимание на актуальные задачи, стоящие на повестке дня ШОС, и высказал конкретные предложения по их решению.
– Сегодня все мы являемся свидетелями растущей напряжённости в мире и регионе. Сохраняются негативные последствия пандемии. Всё это требует от нас ещё большей сплочённости и взаимной поддержки в рамках нашей организации, - сказал Президент.
Лидер Узбекистана подчеркнул необходимость своевременного и совместного реагирования на общие вызовы и угрозы, наращивания регионального экономического сотрудничества, укрепления дружбы и углубления культурно-гуманитарного взаимодействия на пространстве ШОС.
Выражена обеспокоенность складывающейся обстановкой в Афганистане. Предложены конкретные принципы развития диалога с новыми властями страны, включая достижение широкого политического представительства всех слоев афганского общества в государственном управлении, а также соблюдение основных прав и свобод человека, в том числе женщин и национальных меньшинств.
Для консолидации усилий и широкого обсуждения вопросов политического урегулирования ситуации в Афганистане Президент нашей страны предложил регулярно проводить встречи высокого уровня в формате «ШОС – Афганистан», с привлечением государств-наблюдателей и партнёров по диалогу. Выражена готовность организовать первую такую встречу в Ташкенте.
С учётом председательства в ШОС Республики Узбекистан в 2021-2022 годах Глава нашего государства обозначил основные приоритеты и задачи деятельности Организации на предстоящий период.
В целях дальнейшего наращивания многопланового партнёрства между государствами-членам ШОС предложена подготовка и принятие Комплексной программы по реализации Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве государств-членов Организации на 2023-2027 годы.
Президент Узбекистана выступил с инициативой о разработке Плана совместных действий по развитию внутрирегиональной торговли, предусматривающего меры по устранению торговых барьеров, сближению технических регламентов, цифровизации таможенных процедур, а также реализации других мероприятий по облегчению взаимного доступа на рынки.
Для всестороннего рассмотрения вопросов стимулирования деловых контактов между представителями бизнес-сообщества стран Организации планируется проведение Экономического форума и Недели промышленных новаций ШОС в следующем году в Узбекистане.
Отмечена важность скорейшего принятия Программы промышленной кооперации ШОС и создания на территории государств-членов центров индустриальной кооперации.
Глава Узбекистана подчеркнул, что принятие Стратегии ШОС по развитию транспортной взаимосвязанности позволит в полной мере задействовать транзитный потенциал наших стран и повысить эффективность системы коридоров «Восток-Запад» и «Север-Юг».
– Выступаем с инициативой о совместной подготовке долгосрочной Программы инфраструктурного развития на пространстве ШОС, в которую могли бы войти трансграничные проекты в области энергетики, коммуникаций, «зелёного» развития, - отметил Шавкат Мирзиёев.
С учётом актуальности вопросов сокращения бедности и обеспечения продовольственной безопасности Президент Узбекистана предложил запустить механизм регулярных министерских встреч и экспертных консультаций в данной сфере.
Для активизации усилий по обеспечению мира и стабильности в регионе обращено внимание участников саммита на важность возобновления встреч министров внутренних дел и общественной безопасности на пространстве ШОС.
Также Шавкат Мирзиёев выступил с инициативой об учреждении экспертного Форума ШОС в области информационной безопасности для адекватного pеагирования на современные угрозы и вызовы в киберпространстве.
– Мы положительно оцениваем совместные достижения «народной дипломатии», - продолжил Президент. - В целях активизации культурных, научно-образовательных, спортивных связей выступаем за учреждение института «Посла доброй воли ШОС».
Кроме того, предложено разработать межправительственное Соглашение о сотрудничестве наших стран в области туризма.
Лидер Узбекистана также остановился на ещё одной актуальной теме – вопросах сотрудничества в сфере профилактики и лечения инфекционных заболеваний, постковидной peабилитации, взаимного признания сертификатов о вакцинации.
В завершение Президент нашей страны пригласил участников встречи на очередной саммит ШОС, который состоится в сентябре 2022 года в Узбекистане.
По итогам заседания принята Душанбинская декларация двадцатилетия ШОС, подписаны 30 документов, направленных на дальнейшее расширение многопланового сотрудничества в рамках организации.
Кроме того, утверждены кандидатуры Чжан Мина на должность Генерального секретаря ШОС и Руслана Мирзаева на пост директора Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры.
Как сообщалось ранее, Президент нашей страны также принял участие во встрече в формате «Шанхайская организация сотрудничества – Организация Договора о коллективной безопасности» по ситуации в Афганистане.