Yangi massivlar qurish va hududlarni obod qilish bo‘yicha vazifalar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 2-noyabr kuni aholini uy-joy bilan ta’minlash hamda yashil maydonlarni kengaytirish chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Bu ikki masala ham Shavkat Mirziyoyevning saylovoldi dasturida belgilangan muhim vazifalardan. Xalq bilan uchrashuvlarda davlatimiz rahbari inson qadrini ulug‘lash, munosib turmush sharoitlari yaratish asosiy maqsad bo‘lishini aytgan edi. Bularning bosh omili esa, avvalo, uyli bo‘lish, obod va fayzli yashashdir.
So‘nggi yillarda yurtimizda ipoteka dasturlari doirasida 140 mingdan ortiq xonadonli uy-joylar barpo etildi. Bu undan oldingi yillarga qaraganda 10 martadan ham ko‘p.
Shu bilan birga, bu ishlarni davom ettirish zarur. Mamlakatimizda har yili 300 mingga yaqin nikohlar qayd etilmoqda. Kelgusi besh yilda aholi soni 38 millionga yetishi kutilmoqda.
Uylar qurilishi ko‘lami shunga muvofiq kengaytirib boriladi. Har bir hududda barpo etiladigan “Yangi O‘zbekiston” massivlari bunda muhim o‘rin tutadi. Kelgusi besh yilda ularda 250 mingdan ziyod oila uy bilan ta’minlanadi.
Yig‘ilishda shu boradagi bunyodkorlik ishlarining tashkiliy, moliyaviy jihatlari muhokama qilindi.
Prezidentimiz “Yangi O‘zbekiston” massivlari kompleks rivojlanish tamoyili asosida barpo etilishi kerakligini ta’kidladi.
Ya’ni, har bir massivda sanoat loyihalari, xizmat ko‘rsatish ob’ektlari va ijtimoiy infratuzilma bir vaqtda quriladi. U yerda odamlar ham uyli, ham ishli bo‘ladi. Kelgusi yili Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda 40 ta shunday zamonaviy mavze barpo etish mo‘ljallangan.
– Bag‘dod tumanidagi yangi massivni ko‘rdingiz. Loyiha tayyor, endi tajriba ham bor. Faqat shu loyihani har bir hududga moslashtirish kerak. Ochiq tanlov o‘tkazish juda muhim. Ochiqlik, halollik bo‘lsa, sifat bo‘ladi, xalq oldida yuzingiz yorug‘ bo‘ladi, – dedi Prezident mutasaddilarga.
Qurilish vazirligiga viloyat hokimlari bilan birga, har bir hududda yer maydonlarini aniqlab, ularning bosh rejasini ishlab chiqish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
“Yangi O‘zbekiston” massivlari qurish uchun kelgusi yilda 15 trillion so‘m ajratilishi belgilandi. Bu mablag‘ ipoteka krediti berish uchun banklarga yo‘naltiriladi. Qurilish investorlar hisobidan amalga oshiriladi.
Davlatimiz rahbari ehtiyojmand oilalarga ko‘maklashish, boshlang‘ich badal va foizlar bo‘yicha subsidiya berish muhimligini ta’kidladi.
Kelgusi yili yangi massivlarda quriladigan uylarning mingtasi ehtiyojmand oilalar va yolg‘iz ayollar uchun davlat tomonidan sotib olinadi. Buning uchun, qurilish tashkilotlariga 220 milliard so‘m oldindan o‘tkazib beriladi.
Bugungi kunda uylarning bir kvadrat metri narxi o‘rtacha 4 million 500 ming so‘mni tashkil etmoqda. Yig‘ilishda yangi massivlardagi narxni shu miqdorda saqlab qolish vazifasi qo‘yildi. Shu maqsadda, yangi massivlarni ichki va tashqi infratuzilma bilan ta’minlashga byudjetdan har yili 1 trillion so‘m ajratilishi belgilandi.
Kelgusi yildan sement ishlab chiqaruvchilardan foyda solig‘i 20 foizdan 15 foizgacha, yer qa’ridan foydalanganlik uchun soliq 2 baravarga kamaytirilmoqda. Shuningdek, sement importi uchun imtiyozlar muddati yana bir yilga uzaytiriladi. Bular ham uylar narxi sezilarli tushishiga sabab bo‘ladi.
Yig‘ilishda “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari ham ko‘rib chiqildi. Bu loyiha doirasida yiliga 200 million tup daraxt va buta ko‘chatlarini ekish, shu orqali shaharlardagi yashil maydonlarni hozirgi 8 foizdan 30 foizga oshirish rejalashtirilgan.
– Shuncha yillarda “qog‘ozda” ekilgan daraxtlarni hisoblasa, O‘zbekistonda bo‘sh joy qolmasligi kerak edi. Tizim, qarov bo‘lmagani uchun ekilganining ham ko‘pi qurib ketdi. Bugungi va kelgusidagi ekologik vaziyatni inobatga olib, daraxt ekishni davlat siyosati darajasiga ko‘tarayapmiz. Shuning uchun bu umummilliy loyihani puxta tayyorgarlik bilan, puli, egasi, sug‘orish tizimi bilan amalga oshirish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bois, birinchi navbatda, mavjud va yangidan barpo etiladigan yashil maydonlarga tuman yoki shahar hokimining qarori bilan mas’ul belgilanadigan bo‘ldi. Ular daraxtlarni parvarishlash bilan birga, ushbu hududni obod saqlashga ham javob beradi.
Obodonlashtirish bo‘limlari maxsus texnika bilan ta’minlanadi, zarur joylarda sug‘orish tarmoqlari barpo etiladi. Ekologiya, daraxt ekish va parvarishlash masalalariga hokimlarning qurilish bo‘yicha o‘rinbosarlari mas’ul bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari ushbu savobli ishda har bir tashkilot, har bir fuqaro o‘z o‘rnini topishi kerakligini ta’kidladi.
Ko‘p qavatli uylarga tutash hududlar uy-joy mulkdorlariga yashil maydonlar barpo etish uchun biriktiriladi va u yerda qurilish qilishga ruxsat berilmaydi. Muassasalar hovlisi, mahallalar, yo‘l va dala chetlariga daraxtlar ekiladi.
Yig‘ilishda 10-dekabrga qadar daraxt ekish bo‘yicha “dolzarb 40 kunlik” e’lon qilindi.
O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasiga hokimlar bilan birga, har bir hududning iqlim sharoitiga mos ko‘chatlarni ko‘paytirish va yetkazib berish vazifasi qo‘yildi. Buning uchun, qo‘mita huzurida “Yashil hudud” unitar korxonasi va har bir viloyatda uning filiallari tashkil etiladigan bo‘ldi.
Sohadagi ishlarda Ekologiya qo‘mitasining o‘rni ta’kidlanib, uning tuzilmasi, vakolat va vazifalari qayta ko‘rib chiqish zarurligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda sug‘orish tizimini yangilash masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Hokimlarga irrigatsiya tarmoqlari qurish, quduqlar qazdirish va tomchilatib sug‘orish tizimini joriy etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Ko‘chatchilikni rivojlantirish, kam suv talab qiladigan daraxt navlarini ko‘paytirish choralari ham belgilandi.

Определены задачи по строительству новых массивов и озеленению территорий
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 2 ноября состоялось видеоселекторное совещание по вопросам обеспечения населения жильем и расширения зеленых зон.
Этим вопросам было уделено особое внимание и в предвыборной программе Шавката Мирзиёева. В ходе встреч с избирателями глава нашего государства отмечал, что главная цель на перспективу заключается в развитии человеческого капитала и создании достойных условий, важными факторами чего выступают обеспеченность жильем и комфортная жизненная среда.
За последние годы в рамках ипотечных программ в нашей стране было построено 140 тысяч единиц жилья. Это более чем в 10 раз больше, чем в предыдущие годы.
Эта работа не должна прекращаться, отмечалось на совещании. Ежегодно в нашей стране регистрируется около 300 тысяч браков. Ожидается, что в ближайшие пять лет население страны вырастет до 38 миллионов человек.
Соответственно будет расширяться масштаб жилищного строительства, в том числе через возведение массивов "Янги Узбекистон" в каждом регионе. В этих массивах в течение ближайших пяти лет планируется обеспечить жильем свыше 250 тысяч семей.
На совещании обсуждены организационные и финансовые аспекты выполнения этой задачи.
Президент подчеркнул, что массивы "Янги Узбекистон" должны строиться на основе принципа комплексного развития. То есть, в каждом массиве одновременно будут возводиться промышленные объекты, сервисная и социальная инфраструктура. В Республике Каракалпакстан и областях планируется уже в следующем году построить 40 таких современных жилых массивов.
- Вы видели новый массив в Багдадском районе. Есть готовый проект, есть опыт. Необходимо теперь адаптировать этот проект к каждому региону. Очень важно провести открытый конкурс. Если все открыто и честно, все будет сделано качественно, и вам не будет стыдно перед людьми, - сказал Президент ответственным лицам.
Министерству строительства поручено совместно с хокимами областей определить земельные участки в каждом регионе и разработать их генеральный план.
В следующем году банкам на выдачу ипотечных кредитов в рамках строительства массивов «Янги Узбекистон» будет направлено 15 триллионов сумов. Строительные работы будут выполняться за счет средств инвесторов.
Президент подчеркнул важность поддержки малообеспеченных семей, предоставления им субсидий на первоначальный взнос и выплаты по процентам.
Государство закупит для малоимущих семей и одиноких женщин тысячу квартир в новых массивах. На эти цели строительным организациям будет перечислено авансом 220 миллиардов сумов.
Сегодня средняя стоимость квадратного метра жилья составляет 4,5 миллиона сумов. На совещании поставлена задача удержать стоимость жилья в новых массивах на этом уровне. С этой целью ежегодно из бюджета будет выделяться 1 триллион сумов на обеспечение новых массивов внутренней и внешней инфраструктурой.
Со следующего года ставка налога на прибыль производителей цемента снижается с 20 до 15 процентов, а налога на пользование недрами - в 2 раза. Вместе с тем действие льгот на импорт цемента будет продлено еще на год. Все это приведет к заметному снижению стоимости жилья.
На совещании также рассмотрены меры по реализации национального проекта «Яшил макон». В рамках проекта планируется высаживать 200 миллионов саженцев деревьев и кустарников в год, и увеличить площадь зеленых зон в городах с нынешних 8 до 30 процентов.
- Если посчитать деревья, которые были якобы высажены за столько лет, в Узбекистане не должно было остаться пустого места. А большая часть тех, которые были посажены, высохли из-за отсутствия системной работы и ухода. Учитывая нынешнюю и прогнозируемую экологическую ситуацию, мы возводим посадку деревьев в ранг государственной политики. Поэтому необходимо реализовать проект с тщательной подготовкой, четко определив источники финансирования, ответственных лиц, с системой орошения, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Поэтому существующие и вновь созданные зеленые зоны будут закреплены за конкретными ответственными лицами решением хокима района или города. Эти лица будут отвечать не только за уход за деревьями на данной территории, но и за ее благоустройство.
Отделы благоустройства будут обеспечены специальной техникой, будут проложены оросительные сети, где они необходимы. В целом за вопросы экологии, посадку и уход за деревьями будут отвечать заместители хокимов по строительству.
Глава государства подчеркнул, в этой благородной работе у каждой организации и каждого гражданина должны быть своя роль.
Территории, прилегающие к многоэтажным домам, будут закреплены за собственниками для создания зеленых зон и строительство на них не будет допускаться. Будут приняты меры по посадке деревьев во дворах учреждений, в махаллях, вдоль дорог и по краям полей.
На совещании объявлены "ударные 40 дней" по посадке деревьев до 10 декабря.
Перед Государственным комитетом лесного хозяйства и хокимами поставлена задача увеличить заготовку и поставку саженцев деревьев, соответствующих климатическим особенностям каждого региона. При комитете будут организованы унитарное предприятие "Яшил худуд" и его филиалы в каждой области.
Подчеркнута важная роль Комитета по экологии в реализации стоящих перед сферой целей, указано на необходимость пересмотра его структуры, полномочий и ответственности.
Рассмотрены также вопросы обновления сетей орошения. Хокимам даны поручения касательно строительства ирригационных сетей, колодцев, внедрения капельного орошения.
Также определены меры по развитию заготовки саженцев, особенно пород деревьев, не требовательных к воде.