Prezident Shavkat Mirziyoyev: Ko‘p asrlik do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va keng ko‘lamli hamkorlikni mustahkamlashning qat’iy tarafdorimiz
06.12.2021, 16:37
Davlat tashrifnining asosiy tadbirlaridan so‘ng OAV vakillari uchun brifing o‘tkazildi.
Prezidentlar har doimgidek ochiq, ishonchli va ishchan muhitda o‘tgan muzokaralar natijalaridan mamnunligini bildirdilar.
Xususan, muzokaralarda O‘zbekiston bilan Qozog‘iston o‘rtasidagi ko‘p qirrali, o‘zaro manfaatli hamkorlikni ikki tomonlama va mintaqa kun tartibidagi barcha yo‘nalishlarda yanada rivojlantirish masalalari batafsil ko‘rib chiqildi.
Shavkat Mirziyoyev o‘z bayonoti avvalida Qozog‘iston xalqini mustaqillikning 30 yilligi bilan yana bir bor tabrikladi.
Keyingi yillarda do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlariga asoslangan O‘zbekiston-Qozog‘iston munosabatlarida ulkan o‘zgarishlar ro‘y berayotgani ta’kidlandi.
O‘zbekiston yetakchisi bugun tarixiy qaror qabul qilinib, ikki tomonlama hamkorlik ittifoqchilik munosabatlari darajasiga ko‘tarilgani, bu birodar xalqlarimizning uzoq muddatli manfaatlaridan kelib chiqib, ularga to‘liq mos ekanini qayd etdi.
- O‘zbekiston va Qozog‘iston hamkorligi zamirida bir-birimizni to‘ldirib turish borasidagi ulkan salohiyatdan foydalanishga intilish ham mavjud. Biz sa’y-harakatlarimizni birlashtirish va yangi o‘sish nuqtalarini izlash niyatidamiz, - dedi Shavkat Mirziyov.
Ikki tomonlama hamkorlikning ustuvor yo‘nalishi – savdo-iqtisodiy hamkorlikda erishilayotgan natijalar mamnuniyat bilan qayd etildi. Joriy yil boshidan o‘zaro savdo hajmi qariyb 40 foizga oshib, bu borada rekord ko‘rsatkich – 4 milliard dollarga erishish kutilmoqda. Muzokaralar chog‘ida tovar ayirboshlashni kelgusi yilda 5 milliardga, uzoq muddatli istiqbolda esa 10 milliardga yetkazish maqsad qilindi.
Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetkazib berishni kengaytirish maqsadida tomonlar agroklasterlar, ulgurji-taqsimlash va logistika markazlarini tashkil etishga, “Agroekspress” loyihasini ilgari surishga kelishib olganliklari ko‘rsatib o‘tildi.
Sanoat kooperatsiyasi va hududlararo hamkorlik sohasida erishilgan kelishuvlar muhim ahamiyatga ega. Bu borada muvaffaqiyatli misollar mavjudligi, jumladan, Kostanayda avtomobillar, avtobuslar va qishloq xo‘jaligi texnikasini yig‘ish, Turkiston va Chimkentda to‘qimachilik va elektrotexnika mahsulotlari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgani ta’kidlandi.
O‘zbekistonda sanoat, energetika, kimyo, qurilish, bank va boshqa sohalarda qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda. Tashrif arafasida o‘tkazilgan ishbilarmonlik tadbirlari yakunida qiymati 6 milliard dollarga yaqin bo‘lgan yangi investitsiya va savdo kelishuvlari imzolandi.
– Bunday ko‘rsatkichlar avval bo‘lmagan. Qolaversa, barchasi qat’iy kelishuvlar, ular istiqbolga yaxshi zamin yaratadi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Transport va tranzit sohasi salohiyatini kengaytirish maqsadida “Uchquduq-Qizilo‘rda” avtomobil va temir yo‘llari, “Turkiston-Chimkent-Toshkent” yuqori tezlikda harakatlanishga mo‘ljallangan temir yo‘lini barpo etish loyihalarini amalga oshirish rejalashtirilgan.
Tomonlar “yashil” energetika loyihalarini faol ilgari surishga, eng yangi suv tejaydigan texnologiyalarni joriy qilish, Orolbo‘yida daraxtzorlar yaratish borasida birgalikda ishlash va xalqaro donorlar bilan hamkorlik qilishga kelishib oldilar.
Brifingda madaniyat, fan va ta’lim, sog‘liqni saqlash va turizm sohalarida erishilgan kelishuvlar ham qayd etildi.
- Bugungi murakkab va ziddiyatli zamonda odamlar ongi va qalbiga, ayniqsa yosh avlodga ijobiy ta’sir ko‘rsatuvchi madaniyat va ma’naviyatning ahamiyati ortib bormoqda, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu munosabat bilan muzokaralarda Qozog‘istonda O‘zbekiston yili va O‘zbekistonda Qozog‘iston yili tadbirlarini muntazam ravishda o‘tkazib borish yuzasidan kelishuvga erishildi. Kelgusi yilda yurtimizda birinchi Yoshlar kongressi hamda Ijodiy va ilmiy ziyolilar forumi tashkil etiladigan bo‘ldi.
Qayd etilganidek, O‘zbekistonda sakkiz yuz mingdan ziyod qozoq millatiga mansub fuqarolar istiqomat qilmoqda Ular milliy madaniyati, tili va an’analarini rivojlantirish uchun barcha sharoitlar yaratilgan. To‘rt yuzga yaqin maktabda ta’lim qozoq tilida amalga oshirilmoqda.
Mana o‘ttiz yildirki, O‘zbekistonda Qozoq milliy madaniyat markazi va uning sakkizta hududiy bo‘linmalari faol ishlab turibdi.
- Qozoq yurtdoshlarimiz orasida O‘zbekiston Qahramoni yuksak unvoniga va boshqa davlat mukofotlariga sazovor bo‘lganlar, senator va deputatlar, vazir va generallar, yirik korxonalar rahbarlari borligidan faxrlanamiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining o‘ttiz yilligini kelgusi yilda keng nishonlash maqsadida tegishli dastur qabul qilishga kelishib oldilar.
Mintaqaviy va xalqaro maydondagi hamkorlik masalalariga to‘xtalar ekan, O‘zbekiston yetakchisi Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvidek samarali platformani yaratishga muvaffaq bo‘lingani, uning doirasida umumiy uyimizni kompleks rivojlantirish yo‘llari belgilanayotganini alohida qayd etdi.
Muzokaralarda mintaqamizda xavfsizlik va barqarorlikka tahdidlarga, eng avvalo qo‘shni Afg‘onistondagi vaziyatdan kelib chiqqan holda qarshi kurashish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Bu borada O‘zbekiston va Qozog‘iston pozitsiyalari to‘liq mos ekani tasdiqlandi.
Mamlakatimiz Qozog‘istonning Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash hamda Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga raisligi doirasidagi tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlaydi. Qozog‘iston esa O‘zbekistonning Shanxay hamkorlik tashkiloti va Iqtisodiy hamkorlik tashkilotiga raisligi doirasidagi faoliyatini qo‘llab-quvvatlaydi.
– Ushbu tashrif doirasida salmoqli hujjatlar to‘plamini imzoladik. Ishonchimiz va sherikligimiz juda yuksak darajaga chiqqanidan, birgalikda harakat qilib, har tomonlama ko‘makdosh bo‘lishga tayyor ekanimizdan dalolat beruvchi Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi deklaratsiya ular orasida eng asosiysi. Biz ikki qardosh xalqlarning ravnaqi yo‘lida ko‘p asrlik do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va keng ko‘lamli hamkorlikni mustahkamlashning qat’iy tarafdorimiz, - dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Prezident Qasim-Jomart Toqayev ham keng doiradagi masalalar yuzasidan fikr almashilgan muzokaralar yakunidan mamnunligini bildirdi.
Davlatimiz rahbari Qozog‘iston Prezidentini o‘ziga qulay vaqtda tashrif bilan O‘zbekistonga kelishga taklif qildi.

Президент Шавкат Мирзиёев: Мы твердо привержены укреплению многовековой дружбы, добрососедства и полномасштабного сотрудничества
06.12.2021, 16:38
После основных мероприятий государственного визита проведен брифинг для представителей СМИ.
Президенты выразили удовлетворение результатами переговоров, которые прошли в традиционно открытой, доверительной и деловой атмосфере.
Так, на переговорах был детально рассмотрен весь комплекс вопросов дальнейшего развития многогранного, взаимовыгодного узбекско-казахстанского сотрудничества, по всем направлениям двусторонней и региональной повестки.
Шавкат Мирзиёев в начале своего заявления еще раз поздравил казахстанский народ с 30-летием независимости.
Подчеркнуто, что в последние годы в узбекско-казахстанских отношениях, основанных на дружбе, добрососедстве и стратегическом партнерстве, происходят огромные изменения.
Лидер Узбекистана отметил, что сегодня принято историческое решение – двустороннее сотрудничество поднято на уровень союзнических отношений, что полностью отвечает и исходит из долгосрочных интересов наших братских народов.
- В основе сотрудничества Узбекистана и Казахстана лежит также стремление использовать огромный потенциал взаимодополняемости. Мы намерены объединять наши усилия и находить новые точки роста, - подчеркнул Шавкат Мирзиёв.
Выражено удовлетворение результатами торгово-экономического партнерства, которое является приоритетным направлением двустороннего сотрудничества. Только с начала этого года объем взаимной торговли вырос почти на 40 процентов, ожидается достижение рекордной отметки – 4 миллиарда долларов. В ходе переговоров определена цель увеличить товарооборот до 5 миллиардов уже в следующем году, а в долгосрочной перспективе довести его до 10 миллиардов.
Указано, что в целях расширения поставок сельхозпродукции стороны договорились о создании агрокластеров, оптово- распределительных и логистических центров, продвижении проекта «Агроэкспресс».
Подчеркнута важность достигнутых договоренностей в области промышленной кооперации и межрегионального сотрудничества. Уже есть хорошие примеры – это сборка автомобилей, автобусов и сельхозтехники в Костанае, выпуск текстильной продукции и электротехники в Туркестане и Шымкенте.
В Узбекистане реализуется совместные проекты в промышленности, энергетике, химии, стройиндустрии, банковском секторе и другие. По итогам проведенных в преддверии визита деловых мероприятий подписаны новые инвестиционные и торговые соглашения на сумму около 6 миллиардов долларов.
– Таких показателей еще не было. И все это – твердые договоренности, которые формируют хороший задел на перспективу, - отметил Шавкат Мирзиёев.
Чтобы расширить потенциал сферы транспорта и транзита, планируется реализовать проекты строительства железной и автомобильной дорог «Учкудук-Кызылорда», а также высокоскоростной железной дороги «Туркестан-Шымкент-Ташкент».
Стороны согласились активно продвигать проекты «зеленой» энергетики, совместно внедрять новейшие водосберегающие технологии, проводить совместные мероприятия по лесопосадкам в Приаралье и работу с международными донорами.
На брифинге отмечены и договоренности в сферах культуры, науки и образования, а также здравоохранения и туризма.
- В нынешнее нелегкое и противоречивое время культура и духовность приобретают еще большее значение, благотворно воздействуя на умы и сердца людей, особенно молодого поколения, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим в ходе переговоров достигнута договоренность о проведении на регулярной основе Года Узбекистана в Казахстане и Года Казахстана в Узбекистане. В следующем году в нашей стране будут организованы первый Конгресс молодежи и Форум творческой и научной интеллигенции.
Отмечено, что в Узбекистане в настоящее время проживают более восьмисот тысяч этнических казахов. Им созданы все условия для развития национальной культуры, языка, традиций. Действуют около четырехсот школ с казахским языком обучения.
Уже тридцать лет в Узбекистане активно работает Казахский национальный культурный центр, имеющий восемь региональных отделений.
- Мы гордимся, что среди наших сограждан–казахов есть удостоенные высокого звания Героя Узбекистана и других государственных наград, сенаторы и депутаты, министры и генералы, руководители крупных предприятий, - заявил Шавкат Мирзиёев.
Главы государств договорились о принятии соответствующей программы в целях широкого празднования в следующем году тридцатилетия установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Казахстаном.
Затрагивая вопросы взаимодействия на региональных и международных площадках, глава Узбекистана подчеркнул, что сегодня удалось сформировать эффективную платформу Консультативных встреч глав государств Центральной Азии, в рамках которой определяются пути комплексного развития нашего общего дома.
Особое внимание на переговорах было уделено вопросам противодействия вызовам безопасности и стабильности в регионе, прежде всего на фоне ситуации в соседнем Афганистане. Подтверждено, что в этом вопросе позиции Узбекистана и Казахстана полностью совпадают.
Наша страна поддерживает инициативы Казахстана в рамках его председательства в Совещании по взаимодействию и мерам доверия в Азии, а также в Содружестве Независимых Государств. Казахстан поддерживает председательство Узбекистана в Шанхайской организации сотрудничества и Организации экономического сотрудничества.
– В ходе настоящего визита мы подписали солидный пакет документов. Самым главным из них является Декларация о союзнических отношениях, которая свидетельствует о высочайшем уровне доверия и партнерства, готовности идти вместе и оказывать всемерную поддержку. Мы твердо привержены укреплению многовековой дружбы, добрососедства и полномасштабного сотрудничества в целях процветания двух братских народов, - сказал Президент Узбекистана.
Президент Касым-Жомарт Токаев выразил удовлетворение результатами переговоров, в ходе которых состоялся обмен мнениями по широкому спектру вопросов.
Лидер нашего государства пригласил Президента Казахстана посетить с визитом Узбекистан в удобное для него время.