17-dekabr kuni Koreya Respublikasi Prezidentining Seul shahridagi “Chong Va De” qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentini rasmiy kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Oliy martabali mehmon va uning rafiqasi sharafiga faxriy qorovul saf tortdi. Ikki mamlakat davlat madhiyalari yangradi. Tantanali marosimda Tonggi soflik mamlakatining qadimiy tarixi va yorqin zamonaviyligi o‘z aksini topdi.
So‘ng davlat rahbarlari ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari ishtirokida muzokara o‘tkazdilar.
Koreya Respublikasi Prezidenti oliy martabali mehmonni qutlar ekan, Seul Toshkent bilan hamkorlikni barcha yo‘nalishlarda yanada rivojlantirishga katta ahamiyat qaratayotganini ta’kidladi.
- Hurmatli Shavkat Mirziyoyev janoblarini, mening qadrli birodarimni qutlayman. Seulga xush kelibsiz. Shu yil yanvar oyidagi uchrashuvimizni yaxshi eslayman. O‘sha muloqotimiz joriy yilning birinchi oliy darajadagi uchrashuvim bo‘ldi. Bugun esa Siz bilan yil yakunida yuzma-yuz ko‘rishib turibmiz. Mening diplomatik tadbirlarim aynan Siz bilan boshlanib, yakuniga yetayotganidan ayniqsa mamnunman. Koreya va O‘zbekiston alohida strategik sheriklik munosabatlari bilan bog‘langan hamkorlardir. Birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan qishloq xo‘jaligi uskunalari va elektr texnikasi ishlab chiqarish, energotexnika tarmog‘i va energetika, sanoat korxonalarini barpo etish kabi sohalarda turli loyihalar amalga oshirilmoqda. Sizning tashrifingiz doirasida qator muhim hujjatlarga imzo chekiladi. Biz O‘zbekiston bilan yelkama-yelka turib, global iqlim o‘zgarishlariga qarshi turishga, “aqlli” shaharlar, smart-fermalar, AKT va elektrik avtomobillar ishlab chiqarish kabi istiqbolli yo‘nalishlarda hamkorlikni rivojlantirishga tayyormiz. Kelayotgan yilda biz diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligini nishonlaymiz. Umid qilamanki, yangi yilda biz birgalikda farovonlikning yangi sahifasini ochamiz.
Prezident Shavkat Mirziyoyev taklif uchun minnatdorlik bildirib, ochiqlik va o‘zaro ishonch ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlar rivoji uchun mustahkam poydevor bo‘lib kelayotganini ta’kidladi.
- Uchrashib turganimizdan juda mamnunman. Davlat tashrifi bilan go‘zal Koreyaga kelishga taklif qilganingiz va har doimgidek iliq mehmondo‘stlik uchun minnatdorman. Hozir ob-havo sovuq, lekin koreyalik birodarlarimizning qalbi qaynoq. Biz mamlakatingiz va koreys xalqiga alohida bir samimiyat bilan qaraymiz. Mentalitetimiz, an’ana va ma’anaviy qadriyatlarimiz o‘xshash. Sizning “Yangi siyosat”ingiz yuqori texnologiyalar, raqamlashtirish, innovatsion va “yashil” taraqqiyot sohalarida yurtingiz yetakchiligini mustahkamlash, iste’dodli koreys xalqining ulkan intellektual salohiyatini ro‘yobga chiqarishga xizmat qildi, - dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Mana 15 yildirki, mamlakatlarimiz strategik sherikdir. Shavkat Mirziyoyev va Mun Chje Inning do‘stligi va siyosiy irodasi esa O‘zbekiston-Koreya hamkorligiga yangi sur’at bag‘ishlashga kuchli rag‘bat bo‘ldi.
Davlat rahbarlari to‘rtinchi bor uchrashmoqda. 2017 yil noyabr oyida Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasida davlat tashrifi bilan bo‘ldi. 2019 yil aprel oyida Prezident Mun Chje Inning O‘zbekistonga javob tashrifi bo‘lib o‘tdi, uning doirasida Alohida strategik sheriklik to‘g‘risida qo‘shma deklaratsiya qabul qilindi. 2021 yil yanvar oyidagi onlayn sammitda esa yetakchilar o‘zaro aloqalarni yanada faollashtirish bo‘yicha qator yangi va dolzarb tashabbuslarni ilgari surdilar.
Koreyaga bu galgi tashrif faol muloqotning mantiqiy davomi bo‘ldi.
O‘zbekiston yetakchisi uzoq muddatli istiqbolga mo‘ljallangan amaliy sheriklikning ustuvor yo‘nalishlarini qayta ko‘rib chiqishni davrni o‘zi taqozo qilayotganini alohida ta’kidladi. Ikki mamlakat hamkorligi global iqtisodiyotning bugungi tahdidlariga to‘liq javob berishi kerak.
Koreya Respublikasi O‘zbekistonning asosiy savdo-iqtisodiy hamkorlaridan. Keyingi yillarda tovar ayirboshlash va qo‘shma korxonalar soni qariyb ikki barobar ortdi. Pandemiya oqibatlariga qaramay, ko‘p qirrali munosabatlar izchil rivojlanib bormoqda.
O‘zbekiston va Koreya Erkin savdo to‘g‘risidagi bitimni tuzish masalasida ancha ilgariladi. Uchrashuvda ushbu hujjatning kelgusi yilda imzolanishi tufayli tovar ayirboshlash ko‘rsatkichlarini oshirish va muvozanatga keltirish imkoniyati paydo bo‘lishiga ishonch bildirildi.
Koreyaning O‘zbekistonga investitsiyalari hajmi 7 milliard dollardan oshgan. Joriy yilda 320 million dollar, ya’ni 2020 yilga nisbatan 20 foiz ko‘p o‘zlashtirildi. Bu mablag‘lar hisobiga kimyo, neft-kimyo, to‘qimachilik, qurilish, qishloq xo‘jaligida qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda.
Koreya Eksimbanki hamda Iqtisodiy taraqqiyot va hamkorlik fondi (EDCF) bilan ko‘p yillik samarali hamkorlik alohida diqqatga sazovor. Masalan, ushbu jamg‘arma doirasidagi moliyalashtirish hajmi 1 milliard dollarga yetkazildi. 2023 yilga qadar O‘zbekistonda yangi loyihalarni amalga oshirishga salmoqli mablag‘ yo‘naltirilmoqda.
Koreyaning xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) bilan sermahsul sheriklik ham kengaymoqda.
O‘zbekiston Prezidenti yaqin davrga mo‘ljallangan hamkorlikda uchta asosiy yo‘nalish: “yashil” taraqqiyot, raqamlashtirish va ijtimoiy himoya tizimini mustahkamlash masalalari kun tartibida turganini ta’kidladi. Istiqboldagi barcha qo‘shma loyihalar, dastur va harakatlar rejalarini shu asosiy ustuvorliklardan kelib chiqqan holda ishlab chiqish taklif etildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonning inson kapitali va tabiiy resurslari Koreya Respublikasining istiqbolli texnologiyalari va bilimlari bilan birlashsa, jahon bozorida talab yuqori bo‘lgan mahsulot ishlab chiqarishni rivojlantirish uchun yaxshi zamin yaratish mumkinligini alohida ta’kidladi. Shu munosabat bilan davlatimiz rahbari Iqtisodiy taraqqiyotga ko‘maklashish fondini (EDPF) jalb qilgan holda Toshkent viloyatida yarimo‘tkazgich va elektronika ishlab chiqarish bo‘yicha O‘zbekiston-Koreya klasterini tashkil etish taklifini bildirdi. Uning hududida fan-ta’lim muassasalari, ilg‘or texnologiyalar sohasidagi tadqiqot va ishlanmalar markazlarini joylashtirish mumkin bo‘ladi.
Tomonlar qayd etganidek, mamlakatimizda birgalikda tashkil etilgan To‘qimachilik texnoparki va Qishloq xo‘jaligi mashinasozligi markazi faoliyatini har tomonlama rag‘batlantirish va rivojlantirish davom ettiriladi.
O‘zbekiston Koreyaning raqamli iqtisodiyot, sun’iy intellekt, “aqlli shaharlar”, autsorsing, aloqaning yangi avlodi va internet-texnologiyalar borasidagi yutuqlaridan o‘z amaliyotida foydalanishdan manfaatdor.
Mamlakatlarimiz sog‘liqni saqlash, maktabgacha va oliy ta’lim sohalarida jiddiy hamkorlik qilmoqda. Tibbiyotda amalga oshirilgan ilk yirik qo‘shma loyiha natijasida o‘tgan yildan buyon Toshkent shahrida Bolalar ko‘p tarmoqli klinikasi faoliyat yuritmoqda.
Koreya ta’lim modeli dunyodagi eng namunali tajribalardan biridir. Aynan shu bois yurtimiz maktabgacha ta’lim tizimi Koreyadagi hamkorlarning ilg‘or tajribasi va bilimlari asosida to‘liq isloh qilindi.
O‘zbekiston Prezidenti universitetlar o‘rtasidagi innovatsion hamkorlikni rivojlantirish muhim ekanini ta’kidlab, ularning muntazam muloqoti uchun doimiy maydon yaratish, kelgusi yilda ikki mamlakat oliy ta’lim muassasalari rektorlari forumini o‘tkazishni taklif qildi.
Muzokaralar chog‘ida pandemiyadan keyingi davrda turizm sohasi iqtisodiy o‘sish lokomotivlaridan bo‘lishi mumkinligi ta’kidlandi. O‘zbekiston Koreya kompaniyalarining mehmonxonalar va infratuzilma ob’ektlari qurilishi bilan bog‘liq loyihalardagi ishtirokini qo‘llab-quvvatlashga tayyor.
Kelgusi yilda mamlakatlarimiz diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi va koreys diasporasi O‘zbekistonda istiqomat qilishining 85 yilligini nishonlaydilar.
Davlatimiz rahbari 2022 yilni “O‘zbekiston va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi o‘zaro almashinuvlar yili” deb e’lon qilishni, Toshkentda Koreyslar tarixi muzeyi hamda Koreys madaniyat va san’at uyi qoshida kutubxona tashkil etishni taklif etdi.
Shuningdek, global va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan fikr almashildi.
O‘zbekiston va Koreyaning ko‘plab masalalar yuzasidan qarashlari o‘xshashdir. Mamlakatlarimiz xalqaro maydonda bir-biriga ko‘maklashmoqda. Koreya Respublikasi O‘zbekistonning BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashiga saylanishini, shuningdek, 2023 yilda Jahon turizm tashkiloti Bosh assambleyasi 25-sessiyasini o‘tkazish joyi sifatida Samarqand nomzodini qo‘llab-quvvatladi. O‘zbekiston, o‘z navbatida, Koreyaning 2024-2025 yillarda BMT Xavfsizlik kengashi muvaqqat a’zosi bo‘lish niyatini qo‘llab-quvvatlaydi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev “Koreya Respublikasi – Markaziy Osiyo” forumining mintaqamiz barqaror taraqqiyotiga ko‘maklashishdagi o‘rni kuchayib borayotganini yuqori baholadi.
O‘zbekiston yetakchisi o‘zaro manfaatli hamkorlikning istiqbolli loyiha va dasturlarini ilgari surish maqsadida parlamentlar va hukumatlar darajasidagi muloqotning yangi samarali mexanizmlarini joriy qilishni taklif etdi.
O‘zbekiston Prezidentining davlat tashrifi, uning doirasida qabul qilingan qarorlar va erishilgan kelishuvlarning ahamiyatiga ko‘ra, alohida strategik sheriklik munosabatlarini yanada yuqori darajaga olib chiqish uchun mustahkam poydevor yaratuvchi tarixiy voqea bo‘ldi.

Заложен надежный фундамент для вывода отношений особого стратегического партнерства на еще более высокий уровень
20.12.2021, 10:14
17 декабря в резиденции Президента Республики Корея «Чонг Ва Дэ» в городе Сеуле состоялась торжественная церемония официальной встречи Президента Республики Узбекистан.
В честь высокого гостя и его супруги был выстроен почетный караул. Прозвучали государственные гимны двух стран. В торжественной церемонии воплотились древняя история и яркая современность Страны утренней свежести.
Затем главы государств провели переговоры с участием официальных делегаций двух стран.
Президент Республики Корея Мун Чжэ Ин, приветствуя высокого гостя, подчеркнул, что Сеул придает большое значение дальнейшему развитию сотрудничества с Ташкентом по самому широкому спектру направлений.
– Приветствую уважаемого господина Шавката Мирзиёева, моего дорогого брата. Добро пожаловать в Сеул. Хорошо помню нашу онлайн-встречу в январе этого года. Это была моя первая встреча на высшем уровне, открывающая год. Сегодня мы с Вами встречаемся, очно проводя уходящий год. Особо приятно, что именно с Вами началось и завершается мое дипломатическое расписание этого года. Корея и Узбекистан являются особыми стратегическими партнерами. Совместными усилиями осуществляются различные проекты в таких сферах, как производство сельхозоборудования и электротехники, энерготехническая отрасль и энергетика, а также строительство промышленных предприятий. В рамках Вашего визита будет подписан ряд важный документов. Мы готовы взяться за руки с Узбекистаном, реагируя на глобальные изменения климата, развивать сотрудничество в таких перспективных направлениях, как создание «умных» городов, смарт-ферм, ИКТ и производство электрических автомобилей. В наступающем году нас ожидает 30-летие установление дипломатических отношений. Надеюсь, в новом году мы совместно создадим новую страницу процветания.
Президент Шавкат Мирзиёев, поблагодарив за приглашение, подчеркнул, что открытость и взаимное уважение являются прочной базой, на которой исторически строились отношения между двумя странами.
– Очень рад нашей встрече. Благодарю за Ваше приглашение в прекрасную Корею с государственном визитом и оказанный традиционно теплый прием. Погода сейчас холодная, но душа наших корейских братьев очень теплая. Находясь здесь, в окружении друзей, мы чувствуем себя как дома. Мы по-особому тепло относимся к Вашей стране и корейскому народу. У нас схожие менталитет, традиции и нравственные ценности. Реализация Вашего «Нового курса» позволила укрепить лидирующие позиции страны в области высоких технологий, цифровизации, инновационного и «зелёного» развития, раскрыть огромный интеллектуальный потенциал талантливого корейского народа, - сказал Президент Узбекистана.
Наши страны уже 15 лет являются стратегическими партнерами. Дружба и политическая воля Шавката Мирзиёева и Мун Чжэ Ина стали мощными стимулами для придания новой динамики сотрудничеству между Узбекистаном и Кореей.
Нынешняя встреча глав государств уже четвертая. В ноябре 2017 года Шавкат Мирзиёев совершил первый государственный визит в Республику Корея. В апреле 2019 года состоялся ответный визит Президента Мун Чжэ Ина в Узбекистан, в рамках которого была принята Совместная декларация об особом стратегическом партнерстве. Ряд новых актуальных инициатив по дальнейшей активизации связей был озвучен лидерами в ходе онлайн-саммита в январе 2021 года.
Настоящий визит в Корею - это логическое продолжение интенсивного диалога.
Лидер Узбекистана особо подчеркнул, что сегодня само время требует от нас пересмотра приоритетов практического партнёрства на долгосрочную перспективу. Сотрудничество двух стран должно в полной мере отвечать на современные вызовы глобальной экономики.
Республика Корея является одним из ключевых торгово-экономических партнеров Узбекистана. Товарооборот и число совместных предприятий за последние годы увеличились почти в два раза. Несмотря на последствия пандемии, многоплановые отношения продолжают динамично развиваться.
Узбекистан и Корея значительно продвинулись в вопросе заключения Соглашения о свободной торговле. На встрече выражена уверенность, что с его подписанием в следующем году появится возможность увеличить и сбалансировать показатели товарооборота.
Объем корейских инвестиций в экономику Узбекистана превышает 7 млрд. долларов. В этом году освоено 320 млн. долларов, что на 20 процентов больше, чем в 2020 году. Капитал работает на реализацию совместных проектов в химической, нефтехимической, текстильной отрасли, стройиндустрии, сельском хозяйстве.
Отдельного внимания заслуживает эффективность многолетнего взаимодействия с Эксимбанком Кореи, а также Фондом экономического развития и сотрудничества (EDCF). К примеру, только по линии данного фонда финансирование увеличено до 1 млрд. долларов. Солидные средства идут на реализацию новых проектов в Узбекистане до 2023 года.
Расширяется и плодотворное партнерство с Корейским агентством по международному сотрудничеству (KOICA).
Президент Узбекистана выделил три основных направления ближайшей повестки: «зеленое» развитие, цифровизация и укрепление системы социальной защиты. Все перспективные совместные проекты, программы и планы действий предложено рассматривать через призму этих главных приоритетов.
Президент Шавкат Мирзиёев особо отметил, что объединив человеческий капитал и природные ресурсы Узбекистана с передовыми технологиями и знаниями Республики Корея, можно создать хорошую основу для развития производства востребованной на мировом рынке продукции. В связи с этим глава нашего государства предложил создать с привлечением Фонда содействия экономическому развитию (EDPF) Узбекско-Корейский кластер по производству полупроводников и электроники в Ташкентской области. На его территории разместятся научно-образовательные учреждения, центры исследований и разработок в области передовых технологий.
Стороны выразили обоюдное намерение всемерно поощрять и развивать деятельность совместно созданных в нашей стране Текстильного технопарка и Центра сельхозмашиностроения.
Для Узбекистана практический интерес представляют достижения Кореи в области развития «цифровой» экономики, искусственного интеллекта, «умных городов», аутсорсинга, нового поколения связи и интернет-технологий.
Наши страны серьезно продвинулись в сферах здравоохранения, дошкольного и высшего образования. С прошлого года в Ташкенте действует Многопрофильная детская клиника – первый совместный крупный проект в области медицины.
Корейская модель образования является одной из лучших в мире. Именно поэтому в нашей стране полностью реформировали систему дошкольного образования на основе передового опыта и знаний партнеров из Кореи.
Президент Узбекистана подчеркнул важность развития инновационного сотрудничества между университетами и предложил создать постоянную площадку для их регулярного диалога, провести в следующем году Форум ректоров вузов двух стран.
В ходе переговоров отмечалось, что одним из локомотивов экономического роста в постпандемический период может стать туристическая отрасль. Узбекистан будет поддерживать участие корейских компаний в проектах по строительству гостиниц и инфраструктуры.
В следующем году наши страны будут праздновать 30-летие со дня установления дипломатических отношений и 85-летие проживания корейской диаспоры в Узбекистане.
Лидером нашей страны предложено объявить 2022 год «Годом взаимных обменов между Узбекистаном и Республикой Корея», реализовать проект по организации Музея истории корейцев, а также библиотеки при Доме корейской культуры и искусства в Ташкенте.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам глобальной и региональной повестки.
У Узбекистана и Кореи схожие позиции по многим вопросам. Страны поддерживают друг друга на международной арене. Республика Корея выступила за избрание Узбекистана членом Совета ООН по правам человека, а также в пользу кандидатуры Самарканда как места проведения 25-сессии Генассамблеи Всемирной туристской организации в 2023 году. В свою очередь Узбекистан поддерживает намерение Кореи стать непостоянным членом Совета безопасности ООН в 2024-2025 годах.
Президент Шавкат Мирзиёев высоко оценил растущую роль Форума «Республика Корея – Центральная Азия» в содействии устойчивому развитию нашего региона.
Лидер Узбекистана предложил внедрить новые эффективные механизмы диалога на уровне парламентов и правительств в целях продвижения перспективных проектов и программ взаимовыгодного сотрудничества.
По значимости принятых решений и достигнутых договоренностей государственный визит Президента нашей страны стал историческим событием и заложил надежную основу для вывода отношений особого стратегического партнерства на еще более высокий уровень.