Kadastr sohasidagi ishlar tahlil qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 21-dekabr kuni yer hisobi va davlat kadastrlarini shakllantirish, sohaga raqamli texnologiyalarni joriy etish masalalari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizda yerni asrab-avaylash, adolatli ajratish va undan oqilona foydalanish bo‘yicha tizimli ishlar qilinmoqda. Joriy yilda qishloq yerlarini ochiq tanlov asosida ajratish, qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan joylarni auksion asosida xususiylashtirish to‘g‘risida qonun qabul qilindi.
2020-yil 7-sentabrda “Yer hisobi va davlat kadastrlarini yuritish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” Prezident farmoni imzolangan edi. Unga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo‘mitasi huzurida Kadastr agentligi tashkil etildi. Farmonda ko‘plab yangiliklar qatori davlat kadastrlari ob’ektlarini xatlovdan o‘tkazish va Milliy geoaxborot tizimiga kiritish vazifasi ham belgilangandi.
Shunday qilib, O‘zbekiston tarixida ilk bor qishloq xo‘jaligi yerlari yalpi xatlovdan o‘tkazilmoqda. Bugungi kungacha 23 million gektar qishloq yerlarining elektron xaritalari yaratildi. Shundan, 22 million gektari davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
Ilgari hisobga olinmagan 412 mingta ko‘chmas mulk kadastr bazasiga kiritildi, 478 mingta ob’ektda qo‘shimcha qurilmalar aniqlanib, kadastr bahosi qayta ko‘rib chiqildi.
Shu bilan birga, xatlovda ko‘plab xatoliklar ham yuzaga chiqmoqda. Misol uchun, elektron hisobga olinayotgan qishloq xo‘jaligi yerlari qog‘ozda yuritib kelingan Yer fondi hisoboti bilan farq qilmoqda.
Bundan tashqari, yo‘l, elektr, gaz ta’minoti, suv xo‘jaligi, obodonlashtirish ob’ektlari, ko‘p qavatli uylarga tutash hududlar kadastrida ham ko‘plab muammolar mavjud.
Bular qilinadigan ishlar hali ko‘pligini ko‘rsatadi.
Shu bois yig‘ilishda galdagi muhim vazifalar belgilandi.
Avvalo, qishloq xo‘jaligi yerlarini hisobga olish ishlarini kelgusi yil 1-aprelgacha yakunlash muhimligi ta’kidlandi. Buning uchun qishloq xo‘jaligi yer balansidagi 2 million 700 ming gektar maydonning toifasini aniqlash zarur.
Kelgusi yilda aholiga ijaraga beriladigan 80 ming gektar yerni davlat ro‘yxatidan o‘tkazib, keyin tanlovga chiqarish vazifasi qo‘yildi.
Hududlarda qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yerlar ham ko‘pki, ulardan ham samarali foydalanish zarur. Masalan, o‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi tasarrufida 10 million gektardan ziyod, suv xo‘jaligi vazirligi tizimida 820 ming gektar, avtomobil yo‘llari atrofida 450 ming gektar yer bor. Shuningdek, 3 million 300 ming gektar yer hokimliklar zaxirasida turibdi.
Davlatimiz rahbari bu yerlarning elektron xaritasini tuzish va davlat mulki sifatida ro‘yxatdan o‘tkazish kerakligini ta’kidladi.
Ichki yo‘llar va ko‘p qavatli uylarga tutash hududlarni doimiy foydalanishga ajratish mumkinligi qayd etildi.
Yana bir muammo – yer balansida aholi yashash maydonlari 223 ming gektar bo‘lsa-da, amalda 1 million gektardan oshib ketgan. Shu bois, bunday ko‘chmas mulk ob’ektlarini xatlovdan o‘tkazib, uning natijasi bo‘yicha elektron xarita tuzish hamda aholi uchun ochiq onlayn platformaga joylashtirish vazifasi qo‘yildi.
Kadastr idoralarining sharoitlarini yaxshilash, uskunalarini yangilash bo‘yicha ham topshiriqlar berildi.

The progress of work in the cadastre sector critically analyzed
On December 21, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on land registration and the formation of state cadastres, implementation of digital technologies.
Systematic work is underway in Uzbekistan to conserve, equitably allocate and efficiently use land resources. This year, a law was adopted on the allocation of agricultural land based on an open tender, privatization of non-agricultural land through an auction.
On September 7, 2020, the President signed a Decree “On measures to radically improve the system of keeping records of land and state cadastres”. In accordance with it, a Cadastral Agency under the State Tax Committee of the Republic of Uzbekistan was created. The decree, along with many other innovations, defined the tasks of registering objects of state cadastres and entering them into the National Geographic Information System.
Thus, for the first time in the history of Uzbekistan, a complete inventory of agricultural land is being carried out. To date, electronic maps have been created for 23 million hectares of such lands. Of these, 22 million hectares have been officially registered.
In addition, 412 thousand unaccounted real estate objects are registered in the cadastral base, the cadastral value of 478 thousand objects has been revised, in which additional buildings have been identified.
However, many shortcomings are identified in the inventory process. For example, there is a discrepancy between the data of electronic registration of agricultural land and data of the land fund, which was kept in paper form.
In addition, there are many problems in the cadastres of roads, power supply facilities, gas supply, water management, landscaping, areas adjacent to apartment buildings.
This shows that there is still a lot of work to be done.
In this regard, important tasks for the future were identified at the meeting.
First of all, it is important to complete the inventory of agricultural land by April 1 of next year. For this, it is necessary to clarify the category of 2.7 million hectares in the land balance.
The task was set to conduct state registration and only then put up for competition 80 thousand hectares of land, which are planned to be leased to the population next year.
There are many non-agricultural lands in the regions that are not used efficiently. For example, over 10 million hectares are under the jurisdiction of the State Forestry Committee, 820 thousand hectares are in the system of the Ministry of Water Resources, and 450 thousand hectares of land around highways. 3 million 300 thousand hectares are in the reserve of hokimiyats.
The Head of the state noted the need for creating an electronic map of these lands and registering them as state property.
It was noted that the territories adjacent to internal roads and multi-storey buildings can be transferred for permanent use.
Another problem is that in the land balance the area of ​​the housing stock of the population is indicated as 223 thousand hectares, and exceeds 1 million hectares. In this regard, it was instructed to conduct an inventory of real estate objects, create their electronic map and place it in public access on an online platform.
Instructions were also given to improve the material and technical base of cadastral agencies and modernize their equipment.