O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-yanvar kuni Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin tashabbusi bilan diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligiga bag‘ishlab tashkil etilgan Markaziy Osiyo va Xitoy davlat rahbarlarining videoanjuman shaklidagi uchrashuvida ishtirok etdi.
Tadbirda Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov ham qatnashdi.
Mamlakatlar yetakchilari Markaziy Osiyo davlatlari va XXR o‘rtasidagi 30 yillik hamkorlik yakunlarini sarhisob qildilar, ko‘p qirrali hamkorlikning dolzarb masalalari va kelgusi istiqbolga mo‘ljallangan ustuvor yo‘nalishlari yuzasidan fikr almashdilar.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqining avvalida ishtirokchilarni yubiley sana bilan muborakbod etib, O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi har tomonlama strategik munosabatlar o‘tgan davrda jadal va barqaror tus olganini ta’kidladi.
Hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini bayon etar ekan, mamlakatimiz yetakchisi to‘siqlarsiz savdoni ta’minlash hamda sanoat kooperatsiyasi va mahalliylashtirishning umumiy makonini shakllantirishga qaratilgan Yangi “Xitoy – Markaziy Osiyo” iqtisodiy muloqot strategiyasini ishlab chiqish tashabbusini ilgari surdi.
O‘zbekiston Prezidenti “Xitoy – Markaziy Osiyo” yo‘nalishida uzluksiz yuk oqimini ta’minlash va transmintaqaviy logistika tarmoqlarini rivojlantirish uchun tizimli yechimlar ishlab chiqish muhim ekanini qayd etdi. “Xitoy – Qirg‘iziston - O‘zbekiston” temir yo‘lini barpo etish loyihasini amalga oshirishni joriy yildayoq boshlash taklif etildi.
Davlatimiz rahbari sammit ishtirokchilari e’tiborini raqamli texnologiyalarni keng joriy qilish borasidagi sa’y-harakatlarni birlashtirish zarurligiga qaratdi. IT-parklar negizida “Intellektual Ipak yo‘li” qo‘shma platformasini yaratish taklif qilindi.
Sog‘liqni saqlash va yuqumli kasalliklarga qarshi kurash sohasidagi hamkorlik muhim yo‘nalishlardan biri sifatida qayd etildi. Vaksinalar ishlab chiqish, sinash va ishlab chiqarishda Xitoy bilan sheriklikni davom ettirishga tayyorlik bildirildi. Shuningdek, O‘zbekiston mamlakatlarimiz o‘rtasida odamlar va tovarlar harakatini yengillashtirish maqsadida vaksinatsiya pasportlarining o‘zaro tan olinishi tarafdoridir.
Davlatimiz rahbari kambag‘allikni qisqartirish vazifasiga to‘xtalib, uning yechimini aholi farovonligini ta’minlashning eng muhim sharti deb atadi.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston agrar tarmoqni modernizatsiya qilish, sho‘rlangan va sho‘rxok yerlarda ekinlar yetishtirish, shahar va qishloq o‘rtasida ishlab chiqarish zanjirlarini yo‘lga qo‘yish masalalarida Xitoy bilan hamkorlikni davom ettirishdan manfaatdor.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Prezidenti pandemiya davrida aholining oziq-ovqat mahsulotlariga tez ortib borayotgan ehtiyojlarini ta’minlashda yaqindan hamkorlik qilish va bu borada tezkor qo‘shma chora-tadbirlarni amalga oshirishga chaqirdi. BMT Bosh Assambleyasining pandemiya sharoitida oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha alohida rezolyutsiyasini qabul qilish to‘g‘risidagi tashabbusni birgalikda ilgari surish taklif etildi.
Shu bilan bir qatorda, “Yashil Ipak yo‘li”ni barpo etish doirasida iqlim kun tartibini birgalikda ilgari surish zarurligi ta’kidlandi.
Muqobil energetika sohasida investitsiyaviy va texnologik hamkorlikni jadallashtirishga qaratilgan “Ekologik toza rivojlanish”ni ta’minlash bo‘yicha yo‘l xaritasini ishlab chiqish tashabbusi ilgari surildi.
Markaziy Osiyo va Xitoy xalqlarini yanada yaqinlashtirish, madaniy-gumanitar almashinuvlarni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Mamlakatimiz yetakchisi kelgusi yilni “Markaziy Osiyo va Xitoy xalqlari madaniyati va san’ati yili” deb e’lon qilishni, unda asosiy e’tiborni akademik va talabalar almashinuvi dasturlariga, yoshlar forumlari va sport musobaqalarini o‘tkazishga qaratishni taklif qildi.
O‘zbekiston Prezidenti o‘z nutqida mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash sohasidagi hamkorlikni davom ettirish masalalariga ham to‘xtaldi. “Xavfsiz Ipak yo‘li” konsepsiyasini amalga oshirish maqsadlaridan kelib chiqib Afg‘oniston yo‘nalishidagi qo‘shma sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishni davom ettirish muhim ekani qayd etildi.
So‘zining yakunida davlatimiz rahbari Xitoy xalqiga Pekin shahridagi qishki Olimpiya o‘yinlari muvaffaqiyatli o‘tishini tiladi.
Sammit yakunida Markaziy Osiyo davlatlari va Xitoy o‘rtasidagi ko‘p qirrali sheriklikni yanada mustahkamlashning muhim masalalariga doir umumiy yondashuvlar aks topgan Qo‘shma bayonot qabul qilindi.

On January 25, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in an Online Summit of the Heads of State of Central Asia and China, organized on the initiative of President of the People’s Republic of China Xi Jinping on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations.
The event was also attended by the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov, President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon and President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
The leaders of the countries summed up the results of 30 years of cooperation between Central Asia and China, exchanged views on the current issues and priority areas of multifaceted cooperation for the future.
The President of Uzbekistan congratulated the participants on the anniversary date and noted that over the past time, comprehensive strategic relations between Uzbekistan and China have become dynamic and stable.
Voicing the priorities of cooperation, the President of Uzbekistan took the initiative to develop a New Economic Dialogue Strategy “China – Central Asia”, designed to ensure unhindered trade and the formation of a common space of industrial cooperation and localization.
The President of Uzbekistan also emphasized the importance of developing system solutions to ensure uninterrupted cargo flow and the development of trans-regional logistics networks along China – Central Asia route. It was proposed to start the practical implementation of China – Kyrgyzstan – Uzbekistan railway construction project this year.
The Head of the state drew the attention of the summit participants to the need to unite efforts for the widespread introduction of digital technologies. It was proposed to create a joint platform “Intellectual Silk Road” at IT parks.
Cooperation in healthcare and combating infectious diseases was called an important area of cooperation. The readiness to continue the partnership with China in the development, testing and production of vaccines was expressed. The Uzbek side also supports mutual recognition of vaccination passports, which will facilitate the movement of people and goods between the two countries.
President Shavkat Mirziyoyev dwelt on the task of reducing poverty, calling its solution the most important condition for ensuring the well-being of the population.
In this regard, Uzbekistan is interested in further cooperation with China on the modernization of the agricultural sector, the cultivation of crops on saline lands, the establishment of production chains between cities and villages.
In addition, the President of Uzbekistan called for close interaction and joint implementation of proactive measures to meet the rapidly growing food needs of the population during the pandemic. It was proposed to jointly initiate the adoption of a resolution of the UN General Assembly on ensuring food security in a pandemic.
The need for jointly promoting the climate agenda within the framework of building the “Green Silk Road” was also noted.
An initiative was put forward to develop a roadmap to ensure environmentally friendly development aimed at intensifying investment and technological cooperation in alternative energy.
The main attention was paid to the issues of further rapprochement of the peoples of Central Asia and China, the expansion of cultural-humanitarian exchange.
The Leader of Uzbekistan proposed to declare next year the “Year of Culture and Art of the Peoples of Central Asia and China” with an emphasis on academic and student programs, youth forums and sports competitions.
The President of Uzbekistan also touched upon the issues of continuing cooperation in strengthening regional security. The importance of coordinating joint efforts in the Afghan direction in the interests of implementing the “Safe Silk Road” concept was noted.
President Shavkat Mirziyoyev wished the Chinese people a successful holding of the Winter Olympic Games in Beijing.
Following the summit, a Joint Statement was adopted, which reflected common approaches to key issues of further strengthening the multifaceted partnership between the Central Asian states and China.