O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-yanvar kuni Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin tashabbusi bilan diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligiga bag‘ishlab tashkil etilgan Markaziy Osiyo va Xitoy davlat rahbarlarining videoanjuman shaklidagi uchrashuvida ishtirok etdi.
Tadbirda Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov ham qatnashdi.
Mamlakatlar yetakchilari Markaziy Osiyo davlatlari va XXR o‘rtasidagi 30 yillik hamkorlik yakunlarini sarhisob qildilar, ko‘p qirrali hamkorlikning dolzarb masalalari va kelgusi istiqbolga mo‘ljallangan ustuvor yo‘nalishlari yuzasidan fikr almashdilar.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqining avvalida ishtirokchilarni yubiley sana bilan muborakbod etib, O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi har tomonlama strategik munosabatlar o‘tgan davrda jadal va barqaror tus olganini ta’kidladi.
Hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini bayon etar ekan, mamlakatimiz yetakchisi to‘siqlarsiz savdoni ta’minlash hamda sanoat kooperatsiyasi va mahalliylashtirishning umumiy makonini shakllantirishga qaratilgan Yangi “Xitoy – Markaziy Osiyo” iqtisodiy muloqot strategiyasini ishlab chiqish tashabbusini ilgari surdi.
O‘zbekiston Prezidenti “Xitoy – Markaziy Osiyo” yo‘nalishida uzluksiz yuk oqimini ta’minlash va transmintaqaviy logistika tarmoqlarini rivojlantirish uchun tizimli yechimlar ishlab chiqish muhim ekanini qayd etdi. “Xitoy – Qirg‘iziston - O‘zbekiston” temir yo‘lini barpo etish loyihasini amalga oshirishni joriy yildayoq boshlash taklif etildi.
Davlatimiz rahbari sammit ishtirokchilari e’tiborini raqamli texnologiyalarni keng joriy qilish borasidagi sa’y-harakatlarni birlashtirish zarurligiga qaratdi. IT-parklar negizida “Intellektual Ipak yo‘li” qo‘shma platformasini yaratish taklif qilindi.
Sog‘liqni saqlash va yuqumli kasalliklarga qarshi kurash sohasidagi hamkorlik muhim yo‘nalishlardan biri sifatida qayd etildi. Vaksinalar ishlab chiqish, sinash va ishlab chiqarishda Xitoy bilan sheriklikni davom ettirishga tayyorlik bildirildi. Shuningdek, O‘zbekiston mamlakatlarimiz o‘rtasida odamlar va tovarlar harakatini yengillashtirish maqsadida vaksinatsiya pasportlarining o‘zaro tan olinishi tarafdoridir.
Davlatimiz rahbari kambag‘allikni qisqartirish vazifasiga to‘xtalib, uning yechimini aholi farovonligini ta’minlashning eng muhim sharti deb atadi.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston agrar tarmoqni modernizatsiya qilish, sho‘rlangan va sho‘rxok yerlarda ekinlar yetishtirish, shahar va qishloq o‘rtasida ishlab chiqarish zanjirlarini yo‘lga qo‘yish masalalarida Xitoy bilan hamkorlikni davom ettirishdan manfaatdor.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Prezidenti pandemiya davrida aholining oziq-ovqat mahsulotlariga tez ortib borayotgan ehtiyojlarini ta’minlashda yaqindan hamkorlik qilish va bu borada tezkor qo‘shma chora-tadbirlarni amalga oshirishga chaqirdi. BMT Bosh Assambleyasining pandemiya sharoitida oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha alohida rezolyutsiyasini qabul qilish to‘g‘risidagi tashabbusni birgalikda ilgari surish taklif etildi.
Shu bilan bir qatorda, “Yashil Ipak yo‘li”ni barpo etish doirasida iqlim kun tartibini birgalikda ilgari surish zarurligi ta’kidlandi.
Muqobil energetika sohasida investitsiyaviy va texnologik hamkorlikni jadallashtirishga qaratilgan “Ekologik toza rivojlanish”ni ta’minlash bo‘yicha yo‘l xaritasini ishlab chiqish tashabbusi ilgari surildi.
Markaziy Osiyo va Xitoy xalqlarini yanada yaqinlashtirish, madaniy-gumanitar almashinuvlarni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Mamlakatimiz yetakchisi kelgusi yilni “Markaziy Osiyo va Xitoy xalqlari madaniyati va san’ati yili” deb e’lon qilishni, unda asosiy e’tiborni akademik va talabalar almashinuvi dasturlariga, yoshlar forumlari va sport musobaqalarini o‘tkazishga qaratishni taklif qildi.
O‘zbekiston Prezidenti o‘z nutqida mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash sohasidagi hamkorlikni davom ettirish masalalariga ham to‘xtaldi. “Xavfsiz Ipak yo‘li” konsepsiyasini amalga oshirish maqsadlaridan kelib chiqib Afg‘oniston yo‘nalishidagi qo‘shma sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishni davom ettirish muhim ekani qayd etildi.
So‘zining yakunida davlatimiz rahbari Xitoy xalqiga Pekin shahridagi qishki Olimpiya o‘yinlari muvaffaqiyatli o‘tishini tiladi.
Sammit yakunida Markaziy Osiyo davlatlari va Xitoy o‘rtasidagi ko‘p qirrali sheriklikni yanada mustahkamlashning muhim masalalariga doir umumiy yondashuvlar aks topgan Qo‘shma bayonot qabul qilindi.

Президент Республики Узбекистан принял участие в онлайн-саммите «государства Центральной Азии - Китай»
26.01.2022, 17:32
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 января принял участие во встрече глав государств Центральной Азии и Китая в формате видеоконференции, организованной по инициативе Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина в связи с 30-летием установления дипломатических отношений.
В мероприятии также участвовали Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон и Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов.
Лидеры стран подвели итоги 30-летнего сотрудничества между государствами Центральной Азии и КНР, обменялись мнениями по актуальным вопросам и приоритетным направлениям многопланового взаимодействия на перспективу.
Глава нашего государства в начале своего выступления поздравил участников с юбилейной датой и отметил, что за прошедшее время всесторонние стратегические отношения между Узбекистаном и Китаем приобрели динамичный и устойчивый характер.
Озвучивая приоритеты сотрудничества, лидер нашей страны выступил с инициативой разработать Стратегию Нового экономического диалога «Китай – Центральная Азия», призванную обеспечить беспрепятственную торговлю и формирование общего пространства промышленной кооперации и локализации.
Президент Узбекистана также подчеркнул важность выработки системных решений для обеспечения бесперебойного грузопотока и развития трансрегиональных логистических сетей по маршруту «Китай – Центральная Азия». Предложено уже в этом году приступить к практической реализации проекта строительства железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан».
Глава нашего государства обратил внимание участников саммита на необходимость объединения усилий по широкому внедрению цифровых технологий. Предложено создать на базе IT-парков совместную платформу «Интеллектуального Шелкового пути».
Важным направлением сотрудничества названо взаимодействие в сфере здравоохранения и противодействия инфекционным заболеваниям. Выражена готовность к продолжению партнерства с Китаем в разработке, испытании и производстве вакцин. Узбекская сторона также выступает за взаимное признание паспортов вакцинации, что облегчит передвижение людей и товаров между нашими странами.
Отдельно глава государства остановился на задаче сокращения бедности, назвав ее решение важнейшим условием обеспечения благосостояния населения.
В этой связи Узбекистан заинтересован в дальнейшем взаимодействии с Китаем по вопросам модернизации аграрного сектора, выращивания культур на засоленных и солончаковых землях, налаживания производственных цепочек между городом и селом.
Кроме того, Президент Узбекистана призвал к тесному взаимодействию и совместной реализации опережающих мер по удовлетворению быстрорастущих потребностей населения в продовольствии в период пандемии. Предложено совместно инициировать принятие отдельной резолюции Генеральной ассамблеи ООН по обеспечению продовольственной безопасности в условиях пандемии.
Наряду с этим, отмечена необходимость сообща продвигать климатическую повестку в рамках строительства «Зеленого Шелкового пути».
Выдвинута инициатива о разработке Дорожной карты по обеспечению «экологически чистого развития», направленной на интенсификацию инвестиционного и технологического сотрудничества в сфере альтернативной энергетики.
Особое внимание было уделено вопросам дальнейшего сближения народов Центральной Азии и Китая, расширения культурно-гуманитарного обмена.
Лидер нашей страны предложил объявить следующий год «Годом культуры и искусства народов Центральной Азии и Китая» с акцентом на академические и студенческие программы, проведение молодежных форумов и спортивных соревнований.
Президент Узбекистана затронул в своем выступлении и вопросы продолжения взаимодействия в сфере укрепления региональной безопасности. Отмечена важность координации совместных усилий на афганском направлении в интересах реализации концепции «Безопасный Шелковый путь».
В завершение своего выступления глава нашего государства пожелал китайскому народу успешного проведения зимних Олимпийских Игр в Пекине.
По итогам саммита было принято Совместное заявление, в котором нашли отражение общие подходы к ключевым вопросам дальнейшего укрепления многопланового партнерства между государствами Центральной Азии и Китаем.