Avlodlarimiz bizdan keyin ham munosib tabiiy muhitda yashashi kerak – Prezident
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 2-fevral kuni chiqindilar bilan ishlash tizimi va ekologik holatni yaxshilash, “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirish borasidagi dolzarb vazifalar yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Yig‘ilish avvalida davlatimiz rahbari jamoatchilikka murojaat qildi:
– Yoshligimizdan bilamizki, ota-onalarimiz hovlini, atrofni pok saqlash kerakligini aytardi. Xalqimiz azaldan tuproqni, suvni, tabiatni muqaddas deb bilgan. “Birni kessang, o‘nni ek” degan dono maqol ham bejiz aytilmagan. Daraxt ekkan odamga uning savobi tegib turadi, deyilgan. Oilada farzand dunyoga kelsa, unga atab nihol ekilgan.
Dunyo miqyosida sanoat yuqori darajada rivojlangan XXI asrda ekologiya bilan bog‘liq muammolar birinchi darajali muammo sifatida kun tartibiga chiqmoqda. Avlodlarimiz bizdan keyin ham munosib tabiiy muhitda yashashi kerak. Buning uchun biz tabiatga e’tibor berishimiz, faqat bugunni emas, yaqin va uzoq kelajakni o‘ylab ish tutishimiz zarur.
Eng muhim masala – aholining ekologik madaniyatini oshirish. Bugun ko‘chaga yoki istalgan joyga qarang. Hamma joyda odamlar tashlab ketgan chiqindilarni ko‘rasiz. Biz ona yurtimizni muqaddas deymiz. Nima uchun uni toza-ozoda saqlamaymiz? Axir, muqaddas kitoblarimizda ham “Poklik iymondandur” deyilgan.
Nega bu masalada ommaviy axborot vositalari, mahalla faollari bong urmayapti? Qani nuroniylarimiz, jamoatchiligimiz?
Albatta, bunday muammolarni faqat ma’muriy yo‘l bilan hal etib bo‘lmaydi. Bunga yosh avlod qalbida ona tabiatga daxldorlik hissini tarbiyalash orqali erishish mumkin. Mahallada, ko‘chalarda chiqindi tashlagan kishini ko‘rganda “bu ishingiz noto‘g‘ri bo‘ldi”, deydigan muhitni shakllantirishimiz, odamlarni bunga o‘rgatishimiz kerak. Bu – hammamizning ishimiz va insoniy burchimizdir, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda shu boradagi dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Tahlillarga ko‘ra, deyarli barcha davlatlarda qattiq maishiy chiqindilar miqdori aholi jon boshiga har yili 1 foizga ortib bormoqda. Mamlakatimizda iqtisodiy-ijtimoiy o‘sish hisobiga bu ko‘rsatkich 7 million tonnaga yetib, yiliga 2 foizdan o‘smoqda.
Lekin ularni yig‘ish, saralash, qayta ishlash va utilizatsiya qilish ahvoli qoniqarli emas. Misol uchun, Qoraqalpog‘istonda 10 foiz, Farg‘ona va Qashqadaryoda 20 foiz chiqindi qayta ishlanadi, xolos. 781 ta mahallada chiqindilarni olib chiqish masalasi hal etilmagan. Aholining bu sohadagi xizmatlar bo‘yicha debitor qarzdorligi ham ko‘p. Tibbiyot va ta’lim muassasalari, bozorlar uchun 19 ming dona chiqindi konteynerlariga ehtiyoj bor.
Qurilish chiqindisi poligonlari tashkil qilinmay, ular yo‘l, dala yoki daryo bo‘ylariga tashlab ketilmoqda. O‘tgan yili 4 mingta holatda qurilish chiqindilari noto‘g‘ri joyga tashlab ketilgani aniqlangan.
Xuddi shu kabi, mahalla, massiv va xiyobonlar hududidagi barg va daraxt shoxlarini yig‘ishtirish bilan shug‘ullanadigan mutasaddi yo‘q. Bu masalani hamma bir-biriga tashlash bilan ovora. Tibbiyot chiqindilarini saqlash, tashish va zararsizlantirish bo‘yicha ham yagona tizim mavjud emas.
Umuman, yurtimizdagi 197 ta chiqindi poligonining birortasi sanitariya va ekologiya talablariga javob bermaydi, 24 tasi to‘lib bo‘lgan.
Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi hamda viloyat hokimlariga chiqindi poligonlarini tartibga keltirish, resursini o‘tab bo‘lganlarini ko‘mish bo‘yicha topshiriq berildi. Bunday poligonlar tashkil etish va ularni yopishga oid qonun loyihasi ishlab chiqish muhimligi ta’kidlandi.
Maishiy chiqindi to‘plash qamrovini 95 foizga, qayta ishlash hajmini 40 foizga yetkazish vazifasi qo‘yilar ekan, buning uchun imkoniyat ham yaratildi. Xususan, endi import qilinadigan texnika, butlovchi va ehtiyot qismlar bojxona bojidan 3 yil muddatga ozod etiladi. Saralash va qayta ishlash texnikalari xaridi uchun 5 yilgacha imtiyozli kreditlar ajratiladi va qayta moliyalashtirish stavkasidan oshgan qismi qoplab beriladi. Bu ishlar uchun xalqaro moliya institutlarining imtiyozli mablag‘lari hisobidan 5 yil muddatga bosqichma-bosqich 500 milliard so‘m kredit ajratiladi.
Bu sohadagi tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash zarurligi aytildi. Qayta ishlash quvvati bor klasterlarga yer, mol-mulk va ijtimoiy soliq stavkasi 1 foiz qilib belgilandi. Buning evaziga ularga o‘z hududidagi chiqindilarni qayta ishlash darajasini kamida 40 foizga olib chiqish talabi qo‘yildi.
Tuman va shaharlarda davlat-xususiy sheriklik asosida shunday korxonalar tashkil etish, hududlar uchun 500 ta maxsus transport olib kelish, ijtimoiy muassasalar va bozorlarga qo‘shimcha konteynerlar o‘rnatish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Shuningdek, Toshkent shahridagi “Maxsustrans” korxonasi transformatsiya qilinib, uning negizida davlat-xususiy sheriklik korxonasi tashkil etiladi. Xorijiy tajribadan kelib chiqib, maishiy chiqindilarga to‘lov undirishning yangi tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Organik, qurilish va tibbiyot chiqindilarini utilizatsiya qilishning xavfsiz tizimini yaratish zarurligi qayd etildi.
– Bu sohani yil sayin takomillashtirib borish kerak, chunki yil sayin yangi muammolar paydo bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ma’lumki, 2021-yil noyabrda “Yashil makon” umummilliy loyihasi e’lon qilinib, 200 million tup daraxt ko‘chati ekish rejalashtirilgan edi. Bunga muvofiq, kuzda 85 million dona ko‘chat o‘tqazildi. Ko‘plab tashkilotlar, mahallalar, umuman, keng jamoatchilik bu savobli ishda jonbozlik ko‘rsatdi. Bu yil bahor mavsumida 125 million dona daraxt ko‘chatlarini ekish mo‘ljallanmoqda.
– “Yashil makon” umummilliy loyihasi bir yillik tadbir emas. Uning doirasida kelgusi besh yilda 1 milliard tup daraxt ko‘chatini ekishni maqsad qilganmiz. Bu umummilliy harakatning natijasi har bir mahallada ko‘rinishi kerak, bu savobli ishni havas bilan qilish kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
1 martdan “Yashil yillik” umummilliy tadbiri boshlanishi e’lon qilindi. Har bir hududning iqlimiga mos, kam suv talab qiladigan ko‘chatlarni tanlab, ularni yetishtirish uchun ko‘chatxonalarni ko‘paytirish zarurligi qayd etildi. O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasiga 10 million dona mevali va manzarali daraxt ko‘chatlarini aholiga bepul tarqatish, Avtomobil yo‘llari qo‘mitasiga xalqaro va respublika ahamiyatidagi yo‘llar chetida ixota daraxtzorlar barpo etish bo‘yicha topshiriq berildi.
Mutasaddi idoralarga barcha tuman va shaharlarni qamrab oladigan “mobil eko patrullar” faoliyatini yo‘lga qo‘yish topshirildi.

President chairs a meeting on improving the waste management system
On February 2, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on improving the waste management system and the environmental situation, as well as urgent tasks for the implementation of the national project “Yashil Makon” (Green Space).
The Head of the state addressed the public:
– Our parents taught us to keep the yard and the environment clean from a young age. Since ancient times, our people have treated the soil, water, and nature with care. It is not without reason that there is a proverb “For each tree cut, plant ten”. The person who planted a tree was considered blessed. When a child was born in a family, a tree was planted in his honor.
In the 21st century, when the industry is rapidly developing in the world, the environmental agenda comes to the fore. We must leave a healthy environment for posterity. To do this, we need to carefully treat nature, act, thinking not only about today, but also about the near and distant future.
The most important issue is to increase the ecological culture of the population. Look at the streets today and any other place. You will see discarded waste everywhere. Our sacred country, we say. Why don’t we keep it clean then? After all, our holy books say: “Cleanliness is half of faith”.
Why the media, mahalla activists are not concerned? Representatives of the older generation, our public?
Of course, this problem cannot be solved only by administrative methods. It is necessary to educate the young generation to love nature. We should create such an environment when someone who has thrown garbage on the street is pointed out to the wrongness of his act. This is our common cause and human duty, – Shavkat Mirziyoyev said.
Current issues of the sphere were discussed at the meeting.
According to the analysis, the amount of municipal solid waste per capita is growing by 1 percent per year in almost all countries. Due to socio-economic growth in Uzbekistan, the accumulation of waste is growing by 2 percent per year, the annual volume has reached 7 million tons.
However, the state of affairs in the system of their collection, sorting, processing and disposal is unsatisfactory. For example, only 10 percent of waste is recycled in Karakalpakstan, while only 20 percent is recycled in Fergana and Kashkadarya regions. In 781 mahallas, the issue of waste disposal has not yet been resolved. The population has large receivables for waste collection services. Medical, educational institutions and markets need 19,000 waste containers.
There are no landfills for construction waste, it is dumped along roads, on the side of fields, or into rivers. Last year, 4,000 cases of construction waste dumping in unauthorized places were identified.
There is no clear system for collecting leaves and tree branches in neighborhoods, arrays and alleys, a unified system for the storage, transportation and disposal of medical waste.
None of the 197 landfills across the country meet sanitary and environmental requirements, and 24 landfills are full. The State Committee for Ecology and Environmental Protection, hokims of the regions were instructed to streamline the landfills and eliminate those that have exhausted their resources. The importance of developing a draft law establishing the procedure for organizing and closing such landfills was noted.
The possibility of increasing the coverage of services for the collection of household waste up to 95 percent and the volume of their processing up to 40 percent was indicated. For this, equipment, components and spare parts imported from abroad will be exempted from customs payments for 3 years. For the purchase of sorting and processing equipment, preferential loans for up to 5 years will be allocated to cover a part of the loans that exceed the refinancing rate. For these purposes, within 5 years, it is planned to allocate 500 billion UZS in stages at the expense of concessional funds from international financial institutions.
The need was noted for supporting entrepreneurs operating in the sphere. Land, property and social tax rates for clusters with processing facilities will be set at 1 percent. In return, the clusters were given a condition to increase the level of recycling in their area by at least 40 percent.
Instructions were given to create such enterprises in districts and cities based on public-private partnerships, purchase 500 units of special equipment for the regions, and install additional containers in social institutions and markets.
In addition, Tashkent’s Makhsustrans enterprise will be transformed based on a public-private partnership. A new system of collecting payments for the collection of household waste will be introduced using foreign experience.
The need was noted for creating a safe system for the disposal of organic, construction and medical waste.
As is known, in November 2021, the nationwide project “Yashil Makon” (Green Space) was launched, within which it is planned to plant 200 million seedlings. Accordingly, 85 million seedlings were planted in autumn. Many organizations, mahallas, the general public took an active part in this campaign. This spring it is planned to plant 125 million tree seedlings.
“The nationwide project “Yashil Makon” is an event that will not be limited to one year. We aim to plant 1 billion seedlings over the next five years. The result of this work must be seen in every region. This good deed should be done in good faith”, the Head of the state said.
At the meeting, the start of the national event “Green Year” was announced on March 1. The importance of selecting seedlings suitable for the climate of each region, undemanding to water, increasing the number of nurseries for their harvesting was noted. The State Forestry Committee was instructed to distribute 10 million seedlings of fruit and ornamental trees to the population free of charge, the Committee for Roads – to organize protective plantings along roads of international and national significance.
Responsible agencies were instructed to organize the work of mobile environmental patrols covering all districts and cities.