Xotin-qizlar uchun ulkan imkoniyatlar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 1-mart kuni xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash tizimi hamda ularning jamiyatdagi mavqeini yanada mustahkamlash masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Xalqimiz tarixida buyuk allomalar, jahongir bobolarimiz qatorida, bunday insonlarni dunyoga keltirib, tarbiyalagan, ulug‘vor ishlarga ruhlantirgan fozila ayollar ham ko‘p bo‘lgan. Bugun ham xotin-qizlarimiz farzand tarbiyasida, turli sohalarda, mahallalarda fidoyilik ko‘rsatmoqda. Ularning og‘irini yengil qilish, huquq va manfaatlarini ta’minlash maqsadida so‘nggi yillarda bir qator qonunlar, farmon va qarorlar qabul qilindi.
2021-yilda ayollar tadbirkorligi dasturlari doirasida 200 mingdan ziyod loyihalarga 2 trillion so‘m kredit va subsidiyalar ajratilib, 320 ming xotin-qiz doimiy ish o‘rniga ega bo‘ldi. 190 ming nafar ayol kasb-hunarga o‘qitildi. 4 mingdan ziyod xotin-qizlarga uy-joy to‘lovining boshlang‘ich badaliga mablag‘ ajratildi.
2 ming nafar qiz alohida grant asosida oliy ta’limga qabul qilindi. Natijada, o‘tgan yili oliy o‘quv yurtlariga kirgan talabalarning 60 foizini xotin-qizlar tashkil etdi.
Umuman, 2020-yildan boshlab, “Ayollar daftari” tizimi yo‘lga qo‘yilib, unga kiritilgan 900 mingga yaqin xotin-qizlarga ijtimoiy-iqtisodiy, tibbiy, huquqiy va psixologik ko‘mak berilgan.
Yig‘ilishda bu boradagi navbatdagi dolzarb vazifalar muhokama qilindi.
Hozirgi kunda “Ayollar daftari”da 630 mingdan ziyod xotin-qiz ro‘yxatda turibdi, ulardan 200 ming nafari ishsiz. Ayollar o‘rtasida jinoyatchilik, oilada zo‘ravonlik va tazyiq holatlari, afsuski, hali ham bor.
Davlatimiz rahbari bu muammolarni hal etishda mahalla faollari, jamoatchilik va nuroniylarning o‘rni va ta’siri sezilmayotganini aytdi.
– Bugungi farovon hayotimiz ham, yorug‘ kelajagimiz ham ayollarga bog‘liq. Agar xalqimiz bizdan rozi bo‘lishini xohlasak, avvalo, mo‘’tabar onalarimiz, opa-singillarimiz uchun munosib turmush sharoitlari yaratishimiz kerak. Ona rozi bo‘lsa, oila rozi bo‘ladi, oila rozi bo‘lsa, jamiyat rozi bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu maqsad mamlakatimizning taraqqiyot strategiyasida eng muhim yo‘nalishlardan biri sifatida belgilangan. Ularning ijrosini tizimli tarzda, har bir mahalla kesimida amalga oshirish uchun Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasini tashkil etish to‘g‘risida Prezident farmoni qabul qilindi.
Qo‘mita raisi ayni paytda Bosh vazir o‘rinbosari va Senat a’zosi sifatida faoliyat yuritadi. Qo‘mitaning viloyat, tuman va shahar boshqarmalari rahbarlari esa, hokim o‘rinbosari hisoblanadi.
Xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi hamda “Ayollar daftari” jamg‘armasi mazkur qo‘mita tomonidan boshqariladi. Yurtimizdagi 9 ming 309 ta mahalla raisining xotin-qizlar va oila bo‘yicha o‘rinbosari lavozimlari ham qo‘mita tizimiga o‘tkaziladi hamda har bir mahallada xotin-qizlar faoli lavozimi yangidan joriy qilinadi.
– Endi har bir mahallada ayollarning dardi bilan yashaydigan tizim bo‘ladi. Qaysi ayolga nima kerakligi, o‘qishi, davolanishi, bolalari tarbiyasi bo‘yicha mening stolimda adolatli raqam bo‘ladi, – dedi davlatimiz rahbari.
Ma’lumki, xotin-qizlar masalalari Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi tizimida edi. Alohida qo‘mita tuzilishi munosabati bilan, bu vazirlik ham Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirligi sifatida qayta tashkil etildi.
Bu sohada ham yangi tizim yaratilishi belgilandi. Joylarda bu vazifa bevosita hokimlarning zimmasiga yuklatiladi, hokim o‘rinbosari lavozimi qisqartiriladi. Mahalla raisi o‘z hududida hokim yordamchisi, yoshlar yetakchisi va xotin-qizlar faolining hamjihatlikda ishlashni ta’minlaydi.
Shuningdek, Xalq qabulxonalarining vazifalari ham endi shahar va tumandan mahalla miqyosiga tushadi.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari ayollarni ijtimoiy himoya qilish masalalariga alohida e’tibor qaratdi. 2022-yil 1-sentabrdan xususiy sektorda rasmiy ishlayotgan ayollarga homiladorlik nafaqasini davlat tomonidan to‘lash tizimini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Bu maqsadlar uchun joriy yilda byudjetdan 200 milliard so‘m, 2023-yilda esa 1 trillion 700 milliard so‘m yo‘naltirilishi qayd etildi.
Ayollarning uy-joy sharoitini yaxshilash masalasiga to‘xtalar ekan, Prezidentimiz shunday dedi:
– Bir vaqtlar ayollarga imtiyozli uy berishga imkon yo‘q edi, bunga qonuniy asos, mablag‘ yo‘q edi.
Yig‘ilishda ipoteka kreditlari bo‘yicha ajratiladigan subsidiyalarning kamida 40 foizi xotin-qizlarga yo‘naltirilishi belgilandi.
Ularning salomatligini tiklash bo‘yicha ham aniq tadbirlar amalga oshiriladi. Xususan, joriy yilda 6 ming nafar ayolga yuqori texnologik tibbiy yordam ko‘rsatiladi. Nogironligi bo‘lganlar reabilitatsiya vositalari bilan ta’minlanadi. 3 million nafar xotin-qiz onkologik skriningdan o‘tkaziladi. Shuningdek, qizlarni emlash, fertil yoshdagi ayollarni dori va vitaminlar bilan bepul ta’minlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Qizlarning yaxshi ta’lim olishi, kasb-hunar egallashi Prezidentimizni hamisha o‘ylantiradigan masalalardan biri. Bu yig‘ilishda ham ular uchun ta’lim sharoitlarini kengaytirish bo‘yicha tarixiy qarorlar qabul qilindi.
Jumladan, 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Xotin-qizlar ta’limini qo‘llab-quvvatlash dasturi ishlab chiqiladi. Dastur doirasida, poytaxtimizda asosan xotin-qizlarni o‘qitish uchun davlat-xususiy sherikchilik asosida to‘qimachilik sohasida alohida universitet tashkil etiladi. Paxta-to‘qimachilik va pillachilik klasterlari ishtirokida joylarda universitetning texnikumlari ham ochiladi.
Yangi o‘quv yilidan boshlab, ta’lim kontraktlarini to‘lash uchun qizlarga ilk marotaba 7 yil muddatga foizsiz kredit berish joriy qilinadi. Buning uchun, joriy yilda banklarga 1 trillion 800 milliard so‘m, kelgusi besh yilda 8 trillion so‘m mablag‘ ajratiladi.
Yana bir yangilik: kelgusi o‘quv yilidan boshlab, magistraturada o‘qiyotgan qizlarning kontrakt pullari to‘liq byudjetdan qoplab beriladi. Shuningdek, ehtiyojmand oila vakillari, ota yoki onasini yo‘qotgan talaba qizlarning ta’lim kontrakti mahalliy byudjetdan to‘lanadi.
Jamiyatimizda olima ayollar ulushini sezilarli oshirish uchun doktorantura yo‘nalishida xotin-qizlar uchun har yili kamida 300 tadan maqsadli kvota ajratiladi.
Monomarkazlar va oliygohlar qoshida Malakani baholash markazlari tashkil etish, ayollarni talab yuqori bo‘lgan ishchi kasblarga o‘qitish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
2022-2024-yillar uchun “Biznes ayollar” dasturi qabul qilinishi belgilandi. Uning ijrosiga jami 8 trillion so‘m yo‘naltiriladi. Ayollar uchun tadbirkorlik kurslari tashkil etiladi, imtiyozli kreditlar beriladi.
Davlatimiz rahbari ehtiyojmand xotin-qizlar bandligini ta’minlagan tadbirkorlarni ham qo‘llab-quvvatlash zarurligini ta’kidladi. Ular uchun ko‘plab soliq va savdo imtiyozlari belgilandi.
Yig‘ilishda ayollarning huquqiy himoyasini kuchaytirish masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi. Bugungi kunda tazyiq va zo‘ravonlik uchragan ayollar 30 kun muddatga alohida himoyaga olinadi. Lekin, undan keyingi tizim bo‘shliq bo‘lib qolgan.
Shu bois, endi ayollarning tazyiq va zo‘ravonlikdan himoyasi sud tomonidan ta’minlanishi, alohida himoyaga olish bir yilgacha belgilanishi aytildi.
Oilalarni mustahkamlash, farzand tarbiyasida ota-onaning mas’uliyatini oshirish ham bugungi kundagi dolzarb masalalardan.
Prezidentimiz bu borada obro‘-e’tiborli, bilimli xotin-qizlardan iborat “Oqila ayollar” harakatini tashkil qilish taklifini bildirdi.
– Bu harakat “mahallaning vijdoni”ga aylanishi kerak. Chunki ma’rifatli jamiyatni ma’rifatli onalarsiz qurib bo‘lmaydi, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda belgilangan chora-tadbirlar ijrosini tashkil etish va nazorat qilish bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berildi. Faol ayollar, tarmoq va hudud rahbarlari so‘zga chiqib, o‘z fikrlarini bildirdi.
9464
Madina2022-05-05 20:47:27
Yurtboshimiz omon bo'lsinlar olloh umrlarini ziyoda qilsin biz ayollarga qaratayotgan etiborlari uchun rahmat yoshim 30 da ikki nafar qizim bor ikkinchi qizimni nogironligi bor bu qarorlardan keyin hayotimga yorug'lik kirganday bo'ldi nasib qilsa buyil talaba bo'laman inshaolloh
Сапарова Сохиба Авазхоновна2022-04-16 16:41:28
Махаллага хотин қизлар фаоли очиқ овоз бериш йўли билан, хақиқатдан хам кўпчилик овози билан танланган аёл қўйилса мақсадга мувофиқ бўларди
Сапарова Сохиба Авазхоновна2022-04-16 16:38:59
Албатта бундай яхши янгиликлар ва Имкониятлар биз ўзбек аёлларини хурсанд қилмоқда. Мен хам махалламдаги хотин қизлар фаоли сифатида ишлашни ўз олдинга мақсад қилиб қўйдим. Агар номзодим Ижобий қабул қилинса, ишлаш учун, махалламда хотин қизлар масалалари бўйича фаолияти олиб боришни чин дилдан хохлар эдим. Мухтарам Президентимизга рахмат.
Ziyoda toraboeva2022-04-14 11:06:48
Assalomalekum yurt boshmizni umrlari uzoq bolsin xamisha bizga bosh bolib yursinlar bizga berilayotkan imkonyatlardan unumli foydalanamiz ayol qadri borligi enndi endi yuzaga chiqqanidan xursandmiz
MADINA 2022-04-12 16:09:08
BOR BO'LSINLAR UMRILARI UZOQ BOLSIN 2012 YILDA KONTRAKT ASOSIDA O'QISHGA KIRGANMAN LEKIN SHAROIT BO'LMAGAN KRIDIT 1-KURSDA BERILMAGAN NASIB BO'LSA BU YIL KIRAMIZ

Определены широкомасштабные меры по поддержке женщин
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 1 марта состоялось видеоселекторное совещание по дальнейшему совершенствованию системы поддержки женщин и дальнейшему укреплению их статуса в обществе.
В истории нашего народа, наряду с великими учеными и полководцами, было много не менее великих женщин, давших жизнь и вдохновивших наших предков на великие дела. И сегодня женщины нашей страны самоотверженно трудятся во благо общества в различных областях и районах. В последние годы был принят ряд законов, указов и постановлений, призванных улучшить их жизнь и обеспечить их права и интересы.
В 2021 году по программам женского предпринимательства было выделено 2 триллиона сумов кредитов и субсидий на более чем 200 тысяч проектов, постоянную работу получили 320 тысяч женщин. Прошли обучение профессиям 190 тысяч женщин, более 4 тысячам предоставлены средства на первоначальный взнос для приобретения жилья.
В высшие учебные заведения на основе специального гранта были приняты 2 тысяч девушек. В результате женщины составили 60 процентов студентов, поступивших в вузы в прошлом году.
С 2020 года была внедрена система «женской тетради», около 900 тысячам женщин, включенным в нее, была оказана социально-экономическая, медицинская, юридическая и психологическая помощь.
На совещании обсуждены очередные актуальные задачи в данном направлении.
В настоящее время в "женской тетради" зарегистрировано более 630 тысяч женщин, 200 тысяч из которых являются безработными. К сожалению, нередки случаи преступности среди женщин, а также домашнего насилия и домогательства по отношению к ним.
Глава нашего государства заявил, что роль и влияние махаллинских активистов, общественности и представителей старшего поколения в решении этих проблем не чувствуются.
- От женщин зависит и наша благополучная жизнь сегодня, и наше светлое будущее. Если мы хотим, чтобы наш народ был нами доволен, в первую очередь мы должны создать достойные условия жизни для наших матерей и сестер. Если довольна мать, то довольна семья, если довольна семья, то и общество довольно, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Эта цель определена как одно из важнейших направлений в стратегии развития нашей страны. Для системной реализации стоящих в сфере задач в разрезе махаллей сегодня указом Президента образован Государственный комитет по делам семьи и женщин.
Председатель комитета одновременно будет заместителем Премьер-министра и членом Сената. Руководители областных, районных и городских отделений комитета будут также занимать должность заместителей хокимов.
Комитет будет управлять Фондом по поддержке женщин и фондом "женской тетради". Должности заместителей председателей по вопросам женщин и семей в 9309 махаллях страны также будут переведены в систему комитета, а в каждой махалле будет введена должность женской активистки.
- Теперь в каждом районе будет система, которая будет слушать женщин. А потом на моем столе будут объективные цифры о том, в чем нуждаются женщины и где, как обстоят вопросы их образования, воспитания детей, — сказал глава государства.
До этого вопросами женщин занималось Министерство по поддержке махалли и семьи. В связи с созданием отдельного комитета оно реорганизовано в Министерство поддержки махалли и старшего поколения.
Планируется создание новой системы и в этой сфере. На местах эта задача будет возложена непосредственно на хокимов, соответствующая должность заместителя хокима будет упразднена. Председатель махалли будет обеспечивать скоординированную деятельность помощника хокима, лидера молодежи и женской активистки.
Кроме того, деятельность Народных приемных будет организована и на уровне махаллей.
На совещании глава государства уделил особое внимание вопросам социальной защиты женщин. Поручено внедрить порядок, в соответствии с которым с 1 сентября 2022 года женщинам, работающим в частном секторе, государством будет выплачиваться пособие по беременности. Отмечалось, что в этом году из бюджета будет выделено 200 миллиардов сумов, в 2023 году - 1,7 триллиона сумов.
Касаясь вопроса улучшения жилищных условий женщин, Президент сказал:
- Когда-то не было возможности дать женщинам льготное жилье, не было ни законной основы, ни денег.
На совещании принято решение о направлении женщинам не менее 40 процентов субсидий по ипотечным кредитам.
Также будут приняты конкретные меры по укреплению их здоровья. В частности, в этом году высокотехнологичную медицинскую помощь получат 6 тысяч женщин. Женщины с инвалидностью будут обеспечены реабилитационными средствами. Для 3 миллионов женщин будет организован онкологический скрининг. Даны поручения и по вакцинации девочек, бесплатному обеспечению женщин фертильного возраста лекарствами и витаминами.
Получение хорошего образования и приобретение профессии – один из вопросов, которому Президент уделяет первостепенное внимание. На совещании приняты исторические решения по расширению доступа женщин к образованию.
В частности, будет разработана программа поддержки женского образования на 2022-2026 годы. Ею будет предусмотрено создание в столице университета в области текстиля будет создан на основе государственно-частного партнерства. Также на местах будут открыты техникумы университета с участием хлопково-текстильных и шерстяных кластеров.
С нового учебного года впервые будет налажена выдача беспроцентных кредитов на 7 лет для оплаты контрактов на обучение. Для этого банкам в текущем году будет выделено 1 триллион 800 миллиард сумов, а в ближайшие пять лет – 8 триллионов сумов.
Еще одна новость: со следующего учебного года государство будет компенсировать из бюджета сумму контрактов девушек, обучающихся в магистратуре. Контракты на обучение студенток из малообеспеченных семей, а также студенток-сирот, будут оплачиваться местными бюджетами.
В целях значительного увеличения доли женщин среди ученых ежегодно будет выделяться не менее 300 квотированных мест для поступления в докторантуру.
Даны указания по созданию Центров оценки квалификаций при моноцентрах и вузах, обучению женщин востребованным профессиям.
Планируется принятие программы «Деловые женщины» на 2022-2024 годы. Всего на ее реализацию будет выделено 8 триллионов сумов. Для женщин будут открыты курсы предпринимательства, предоставляться льготные кредиты.
Глава государства подчеркнул необходимость поддержки предпринимателей, которые обеспечивают занятость безработных женщин. Анонсированы многочисленные налоговые льготы и торговые преференции для таких субъектов бизнеса.
Обсуждены также вопросы усиления правовой защиты женщин. Сегодня женщинам, подвергшимся домашнему насилию, предоставляется особая защита сроком на 30 дней. Однако в этой системе имеется пробел.
В связи с этим защиту женщин от притеснений и насилия теперь будет обеспечивать суд, а специальная защита будет устанавливаться ​​на срок до одного года.
Укрепление семьи и повышение ответственности родителей в воспитании детей также являются актуальным вопросом.
Президент предложил создать движение «Окила аёллар», состоящее из уважаемых и образованных женщин.
- Это движение должно стать «совестью махалли». Потому что без просвещенных матерей нельзя построить просвещенное общество, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Должностным лицам даны поручения по организации и контролю за выполнением определенных на совещании мероприятий. На совещании выступили активные женщины, руководители отраслей и регионов.