Qashqadaryodagi dolzarb masalalar va ularni hal etish yo‘llari ko‘rsatib o‘tildi
So‘nggi yillarda viloyatda ulkan ishlar amalga oshirilmoqda. O‘tgan yili 25-dekabrda G‘uzor tumanida sintetik yoqilg‘i ishlab chiqaradigan “Uzbekistan GTL” zavodi ishga tushirildi. Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasini kengaytirish loyihasi qurilishi boshlandi.
Davlat dasturlariga ko‘ra, joriy yilda Qashqadaryoga 1,5 trillion so‘mdan ziyod mablag‘lar ajratilib, jami 2 ming 800 kilometr muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari, 160 ta ijtimoiy soha ob’ektlarini yangidan qurish va rekonstruksiya qilish ishlari olib borilmoqda.
Prezident sessiyadagi nutqida bundan keyingi vazifalarga, yechimini kutayotgan muammolarga ko‘proq to‘xtaldi.
Misol uchun, viloyat aholisining atigi 43 foizi markazlashgan ichimlik suv bilan ta’minlangan. Ayniqsa, Koson, Dehqonobod, G‘uzor, Qamashi tumanlarida suv ta’minoti juda past. Gaz, elektr, ichki yo‘llar, transport, qishloq xo‘jaligi, bank-kredit sohalarida ham muammolar bor.
Viloyatda 108 ta tibbiyot muassasasi, 172 ta maktab, 144 ta bolalar bog‘chasi ta’mirtalab ahvolda. Ko‘plab bog‘cha va maktablarda isitish tizimi ishdan chiqqan. 19 ta maktabda qatnov koeffitsiyenti yuqori bo‘lib, o‘quvchi o‘rinlari yetishmaydi.
Shu bois, joriy yilda Qashqadaryoda ijtimoiy soha va infratuzilmani yaxshilash uchun respublika budjetidan qo‘shimcha 360 milliard so‘m ajratilishi ta’kidlandi. Shuningdek, xalqaro moliya institutlari mablag‘laridan 100 million dollar imtiyozli mablag‘lar yo‘naltiriladi.
Bugungi kunda 350 ming odam ishga muhtojligi, yangi mahallabay tizim asosida ularni tadbirkorlik, hunarmandchilik, kasanachilikka jalb etish muhimligi qayd etildi.
Viloyat ulkan sanoat salohiyatiga ega bo‘lsa-da, yalpi hududiy mahsulotda sanoat ulushi atigi 18 foiz ekani ko‘rsatib o‘tildi.
Shuning uchun 2022-2023-yillarga mo‘ljallangan umumiy qiymati 14,7 trillion so‘m bo‘lgan 270 ta sanoat loyihalari dasturi shakllantirilgani ma’lum qilindi.
Tallimarjon issiqlik elektr stansiyasi quvvatini kengaytirish, G‘uzorda quyosh elektr stansiyasi barpo etish, Dehqonobod va Qamashida qurilish materiallari klasterini ishga tushirish, Kitob tumanida sement zavodi tashkil qilish kabi yirik loyihalar boshlangan.
Kuni kecha imzolangan Prezident qarorida Qashqadaryodagi tadbirkorlar loyihalarini moliyalashtirishga 45 million dollar yo‘naltirilishi belgilangan.
Qishloq xo‘jaligida 7,4 trillion so‘mlik 524 ta loyihani amalga oshirib, 286 mingta ish o‘rni yaratish mumkinligi ta’kidlandi.
Jumladan, 40 ming gektardan ortiq yerlar qayta foydalanishga kiritiladi. 20 ming gektarda anorzorlar barpo qilinadi. Yakkabog‘, Chiroqchi, Qamashi, Shahrisabz va Kitob tumanlarini suv bilan ta’minlash uchun “Ayoqchisoy” sel suv ombori quriladi. Tomorqada meva-sabzavot yetishtirish, chorvachilik va kovrakchilik qo‘llab-quvvatlanadi.
Ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish, aholi turmush sharoitlarini yaxshilash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Joriy yilda Qashqadaryoda 5 ming xonadonli 143 ta ko‘p qavatli uy-joy foydalanishga topshiriladi.
1 ming 823 kilometr ichimlik suvi tarmoqlari hamda 1 ming 570 kilometr ichki yo‘llar quriladi, 9 mingdan ziyod aholining gaz ta’minoti qayta tiklanadi.
“Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida bu yil 30 ta maskan qiyofasi yaxshilanadi.
Maktabgacha ta’lim muassasalari va maktablar, tibbiyot punktlari qurish, yoshlarning vaqtini mazmunli tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Рассмотрены актуальные вопросы развития Кашкадарьи и пути их решения
Президент Шавкат Мирзиёев 22 апреля принял участие во внеочередной сессии Кашкадарьинского областного кенгаша.
В последние годы в регионе проводится масштабная работа. 25 декабря прошлого года в Гузарском районе был запущен завод «Uzbekistan GTL» по производству синтетического топлива. Начата реализация проекта по расширению Шуртанского газохимического комплекса.
В рамках государственных программ в этом году Кашкадарье выделено более 1,5 триллиона сумов, ведется строительство и реконструкция 2,8 тысячи километров инженерно-коммуникационных сетей и 160 объектов социальной сферы.
В своем выступлении Президент акцентировал внимание на предстоящих задачах и проблемах, требующих решения.
Так, только 43 процента населения региона имеют централизованный доступ к питьевой воде. Особенно остро строит данная проблема в Касанском, Дехканабадском, Гузарском, Камашинском районах. Есть также проблемы в сферах газо- и электроснабжения, внутренних дорог, транспорта, сельского хозяйства, банковско-кредитном секторе.
Требуется ремонт 108 медицинских учреждений, 172 школ и 144 детских садов области. Во многих детских садах и школах неисправна система отопления. Перегружены 19 школ.
В связи с этим определено, что в этом году из республиканского бюджета на улучшение социальной сферы и инфраструктуры в Кашкадарье будет выделено дополнительно 360 миллиардов сумов. Кроме того, планируется направить 100 миллионов долларов льготных кредитов от международных финансовых институтов.
Отмечалось, что на сегодняшний день 350 тысяч человек в регионе нуждаются в работе, важно привлечь их к предпринимательству, ремесленничеству и надомному труду на основе новой системы "махаллабай".
Хотя область обладает огромным промышленным потенциалом, доля промышленности в валовом региональном продукте составляет всего 18 процентов.
В связи с этим сформирована программа на 2022-2023 годы, состоящая из 270 промышленных проектов на сумму 14,7 триллиона сумов.
Уже начаты такие крупные проекты, как увеличение мощности Таллимарджанской ТЭС, строительство солнечной электростанции в Гузаре, запуск кластера строительных материалов в Дехканабаде и Камаши, цементного завода в Китабском районе.
Подписанным недавно постановлением Президента предусмотрено выделение 45 миллионов долларов на финансирование бизнес-проектов в Кашкадарье.
Указано, что в сельском хозяйстве могут быть реализованы 524 проекта на сумму 7,4 триллиона сумов с созданием 286 тысяч рабочих мест.
В частности, будет рекультивировано более 40 тысяч гектаров земель. Намечено создать гранатовые сады на 20 тысячах гектаров. Для обеспечения водой Яккабагского, Чиракчинского, Камашинского, Шахрисабзского и Китабского районов будет построено паводковое водохранилище "Аёкчисой". Получат поддержку проекты по заготовке плодоовощной продукции на приусадебных землях, животноводству и выращиванию ферулы.
Особое внимание на совещании уделено развитию социальной инфраструктуры и улучшению жилищных условий населения.
В этом году в Кашкадарье будет сдано в эксплуатацию 143 многоэтажных дома на 5 тысяч квартир.
В планах - строительство 1 823 километров сетей питьевого водоснабжения и 1 570 километров внутренних дорог, восстановление газоснабжения в домах более 9 тысяч человек.
В рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалля» в этом году будет благоустроен облик 30 населенных пунктов.
Даны указания по строительству дошкольных образовательных учреждений и школ, медицинских центров, содержательной организации досуга молодежи.