Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 26 aprel kuni turizm xizmatlari ko‘lamini kengaytirish va infratuzilmasini rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Dunyoda pandemiya paytida o‘rnatilgan cheklovlar birin-ketin kamayayotgani tufayli turizm industriyasi tiklana boshlayapti. Joriy yil birinchi chorakda yurtimizga xorijdan 610 ming nafar yoki o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 2 baravardan ziyod turistlar kelgan. Keyingi oylarda yanada ko‘p turistlar kelishi kutilmoqda.
Yig‘ilishda turizm infratuzilmasining bunga tayyorlik darajasi tahlil qilinib, kamchiliklar ko‘rsatib o‘tildi.
Xususan, Qoraqalpog‘iston, Andijon va Qashqadaryoda mehmonxona o‘rinlari yetishmaydi. Navoiy, Jizzax, Surxondaryo, Qashqadaryo va Toshkent viloyatlarida katta imkoniyatlardan foydalanilmayapti. Yoshlarga mos turistik xizmatlar juda kam. “Oilaviy” va “barchasi ichida” xizmatlarni joriy qilish ishlari sust.
Hududlardagi 206 ta termal va mineral suvli buloqlarning 18 tasidan foydalanilmoqda, xolos. Misol uchun, Qamchiq dovonida joylashgan Arashan ko‘llari suvining harorati qishin-yozin 36 gradus issiqlikda bo‘lib, xorijiy kurortlardan qolishmaydi. Yoki, Chimboy, Qorao‘zak va Taxtako‘pirda yer ostidan 40-70 gradus issiqlikda chiqadigan termal buloqlar atrofida sanatoriya-kurortlar tashkil qilish mumkin.
Sayyohlarni jalb qilishda yurtimizdagi 122 ta muzey salohiyatidan ham foydalanilmayapti. Ularda 2 million 500 mingdan ortiq ashyolar bo‘lib, shundan 112 mingtasi jahon tarixi va madaniyati uchun ham noyob hisoblanadi.
Yig‘ilishda shu kabi imkoniyatlarni ishga solib, turizm sohasida pandemiyagacha bo‘lgan ko‘rsatkichlarni tiklash, xizmatlar ko‘lamini kengaytirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Avvalo, har bir viloyatda turistlarni o‘ziga ohanraboday jalb qiladigan yirik loyihalarni amalga oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Masalan, Namangandagi “Afsonalar vodiysi”, Bo‘stonliqdagi “Amirsoy” majmualariga kuniga minglab xorijiy va mahalliy turistlar boradi. Xorijiy investorlar ishtirokida Xonobodda yana bir shunday loyiha boshlangan.
Prezident yurtimizda bunday joylar ko‘pligini ta’kidlab, qator imkoniyatlarni ko‘rsatib o‘tdi.
Xususan, Boysunda dunyodagi eng chuqur g‘orlardan biri hisoblangan Boybuloq, neandertal odam qoldig‘i topilgan Teshiktosh g‘orlari, qadimiy ellin madaniyati yodgorligi bo‘lmish Uzundara qal’asi bor. Tumanning tabiati, iqlimi ham zo‘r. U yerda mehmonxona, kemping, “dor yo‘li”, turistlar uylari tashkil etish orqali 500 ming sayyohni jalb qilsa bo‘ladi.
Bunday imkoniyatlar Bo‘stonliqdagi Tovoqsoy, Ohangarondagi Ovjasoy, Angrendagi Yangiobod, Shahrisabzdagi Miraki, Yangiqo‘rg‘ondagi Nanay, Popdagi Chodak qishloqlarida ham bor.
Shuningdek, Nukusdagi Ashshiko‘l, Buxorodagi Zikriko‘l, Jizzaxda Aydarko‘l va Tuzkon ko‘lida xuddi Chorvoqdagidek cho‘milish zonalari tashkil etish mumkinligi ta’kidlandi.
“O‘zbekiston turizm magistrali” bo‘ylab, 31 ta tuman va shahar hududidan o‘tuvchi yo‘llar bo‘yida avtoturargoh, kemping, avtoservis, ovqatlanish, yoqilg‘i quyish kabi xizmatlarni qamrab olgan “Karvonsaroy”lar barpo etish choralari belgilandi.
Toshkent shahrida xorijiy turistlar uchun kamida 3 kunga mo‘ljallangan “1 ming dollarlik xizmatlar to‘plami” shakllantiriladi. Bu dastur yil davomida ishlaydigan akvapark va mavzuli parklar, gastronomik va savdo ko‘chalari, jonli ijro konsertlari, shou va festivallarni o‘z ichiga oladi.
Yig‘ilishda ichki turizmni rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Bu boradagi ko‘rsatkichni 10 million nafarga yetkazish vazifasi qo‘yilar ekan, buning imkoniyatlari ham belgilab berildi.
Xususan, 1 iyuldan boshlab, turizm qishloqlarida mehmon uylari, ovqatlanish va savdo shoxobchalari, ko‘ngilochar joylar tashkil etgan tadbirkorlar uch yil davomida aylanmadan olinadigan soliq va ijtimoiy soliqni 1 foiz stavkada, mol-mulk, yer, suv soliqlarini hisoblangan summadan bor-yo‘g‘i 1 foizini to‘laydi. Oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida, bunday qishloqlarda mehmon uylari tashkil etishga 50 million so‘mgacha, o‘tov va eko-uylar majmuasiga 300 million so‘mgacha, chodirli lagerlar qurishga 300 million so‘mgacha kreditlar beriladi. Har yili turizm qishloqlarining 200 nafar yoshlari budjet hisobidan Turizm texnikumlarida bepul o‘qitiladi.
Hokimlarga turizm qishloqlarida yo‘l, elektr energiyasi, ichimlik suvi, aloqa tarmoqlarini yaxshilash bo‘yicha topshiriqlar berildi. Bunga joriy yilda respublika budjetidan 250 milliard so‘m ajratiladi.
Shu bilan birga, xorijiy turistlarga sayohatning barcha bosqichlarini tashkillashtirishga ko‘maklashuvchi saytlar, mobil ilovalar yaratish zarurligi ta’kidlandi.
Turistlarni jalb etish va sayohatlarni mazmunli o‘tkazishda madaniy tadbirlar ham muhim o‘rin tutadi. Yurtimizda 186 xil xalqaro va mahalliy festivallar tashkil etiladi. Ular orqali qo‘shimcha 1 million xorijiy va 5 million nafar ichki turistlarni jalb qilish imkoniyati bor. Mutasaddilarga ushbu tadbirlarni yuqori saviyada va xavfsiz tashkil etish, butun dunyoga keng targ‘ib qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Joriy yilda Navro‘z bayrami munosabati bilan qo‘shimcha dam olish kunlari belgilangani, 250 ta mehmonxona va muzeylarda chegirma berilgani, ziyorat ob’ektlari bepul qilingani ichki turizm uchun katta turtki berdi. Buning natijasida Buxoro va Samarqandga qo‘shimcha 110 ming mahalliy turistlar borgan.
Kelgusi haftada Ramazon hayiti munosabati bilan ham xalqimizga yana 5 kunlik dam olish beriladi.
Davlatimiz rahbari bunday ishlarni faqat bayramlar arafasida emas, balki yil davomida tizimli ravishda tashkil etish zarurligini ta’kidladi.
Shu maqsadda, bu yildan boshlab barcha davlat tashkilotlari xodimlari uchun yiliga bir marta mahalliy sayohatga chiqish xarajatlarining 20 foizini budjetdan tashqari mablag‘lar hisobidan qoplash amaliyoti yo‘lga qo‘yilishi belgilandi.
Bundan tashqari, 1 sentabrdan boshlab, yurtimiz bo‘ylab sayohat qilayotgan fuqarolarga avia, temir yo‘l va avtobus chiptalari narxining 15 foizi, mehmonxona xarajatining 20 foizi, muzey va boshqa madaniyat ob’ektlariga chipta narxining 50 foizini qaytarish tizimi joriy etiladi.
Muzeylar faoliyatini samarali tashkil etish ham turizmni rivojlantirishda muhim ahamiyatga ega. Shu bois, respublika bo‘yicha barcha muzeylar eksponatlarini to‘liq xatlovdan o‘tkazib, ularning elektron bazasini yaratish, muzeylar rahbar va xodimlarining malakasini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Muzeylarning ko‘rgazma maydonlari kamligi sababli atigi 1 foiz eksponat namoyishga qo‘yilgan. Qolaversa, aholining uzoqdagi muzeylarga borish imkoniyati yo‘q. Shuning uchun, “San’atni xalqqa yaqinlashtirish” dasturi doirasida hududlarda muzeylarning ko‘chma ko‘rgazmalarini tashkil qilish kerakligi aytildi.
Yurtimizdagi 4 ming 500 dan ortiq arxeologiya yodgorligini ochiq osmon ostidagi muzeylarga aylantirish vazifasi qo‘yildi.
Sayyohatlarni tashkil etishdagi eng muhim vositalardan biri transportdir. Hozirgi kunda transport xarajatlarining yuqoriligi xorijiy turistlarni jalb qilishda asosiy to‘siqlardan biri bo‘lib qolmoqda. Xalqaro va mahalliy yo‘nalishlarda “loukoster”lar ko‘p emas. Zamonaviy “Afrosiyob” poyezdiga chipta olish uchun bir necha hafta oldin murojaat qilish zarur.
Shu bois, Transport vazirligiga turizm sohasida transport infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Sayyohlarning aviaqatnovlarga bo‘lgan talabini qondirish maqsadida 1 iyuldan boshlab, “Ziyorat turizmi” dasturi doirasida xorijiy aviakompaniyalarga ko‘rsatiladigan xizmatlarga 50 foizgacha chegirmalar joriy qilinadi. 1 oktabrga qadar mahalliy aviaqatnovlarga mo‘ljallangan yangi “Silk avia” kompaniyasi tashkil etiladi. Xarajatlarni kamaytirish maqsadida 9 ta samolyot to‘liq ekonom-klassga o‘tkaziladi.
Yig‘ilishda soha mutasaddilari, hokimlar va tadbirkorlar so‘zga chiqib, reja va takliflarini bildirdi.

On April 26, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconferencing on the measures to expanding the coverage of tourism services and developing tourism infrastructure.
The global tourism industry is starting to recover as restrictions imposed during the pandemic are being gradually lifted. In the first quarter of this year, 610 thousand foreign tourists visited Uzbekistan. This is more than twice as many as in the same period last year. It is expected that in the coming months the flow of tourists shall increase.
At the meeting, the level of readiness of the tourist infrastructure was analyzed and the shortcomings were indicated.
In particular, there are fewer accommodation places than demand in hotels in Karakalpakstan, Andijan and Kashkadarya regions. The great opportunities available in Navoiy, Jizzakh, Surkhandarya, Kashkadarya and Tashkent regions are not used. There are very few youth-oriented tourism services. The establishment of family-friendly and all-inclusive services is progressing slowly.
Only 18 out of 206 geothermal sources and mineral springs are used for tourism purposes. For example, the Arashan lakes on the Kamchik pass, where the water temperature is 36 degrees all year round, are not inferior to foreign resorts in terms of tourism potential. In Chimbay, Karauzyak and Takhtakupir it is possible to organize sanatoria around thermal springs, the water of which has a temperature of 40-70 degrees.
The potential of 122 museums of the country is not used in full. They contain more than 2.5 million items, of which 112 thousand are unique monuments of world history and culture.
The meeting has discussed measures to use such opportunities to restore the pre-pandemic indicators in the tourism sector and expand the range of services.
It was emphasized that, first of all, it is necessary to implement the large-scale projects in each region that will attract tourists.
For example, thousands of foreign and local tourists daily visit the «Afsonalar Vodiysi» (‘The Valley of Legends’) complexes in Namangan and the Amirsoy complex in Bostanlyk. Another project has been launched in Khanabad with the participation of foreign investors.
The President has noted that there are many such places in our country and listed the opportunities that have not yet been used.
This, in particular, is one of the deepest caves in the world Boybuloq, Teshik-Tash caves, where the remains of a Neanderthal man were found, a monument of ancient Hellenic culture - the fortress of Uzundara in Baysun. The nature and climate of the region are favorable for the development of tourism. Through building the hotels, campsites, cable cars, tourist houses, here it is possible to attract 500,000 tourists.
Such opportunities exist in the villages of Tovoksoy in Bostanlyk, Ovzhasoy in Akhangaran, Yangiobod in Angren, Miraki in Shakhrisabz, Nanay in Yangikurgan and Chodak in Pop.
The possibility of creating bathing areas on the lakes Ashshikul in Nukus, Zikrikul in Bukhara, Aydarkul and Tuzkan in Jizzakh, as well as in the Charvak zone was indicated.
The measures have been identified for the construction along the Uzbek tourist highway, passing through 31 districts and cities, caravansaries, which will provide parking, camping, car service, catering and gas stations.
A package of services «for $1000» will be formed in Tashkent aimed at ensuring that foreign tourists stay in the city no less than 3 days. This program will include year-round water and theme parks, food and shopping streets, live concerts, shows and festivals.
The meeting discussed the development of domestic tourism. The task was set to bring the flow of domestic tourists to 10 million people.
In particular, from July 1, the entrepreneurs who have opened up the guest houses, catering and trade centers, as well as entertainment establishments at tourist villages shall pay turnover tax and social tax at a rate of 1% for three years, as well as only 1% of the accrued property tax, land and water taxes. As a part of the family business programs, the loans shall be provided: up to 50 million Uzbek soums – for the creation of guest houses at tourist villages, up to 300 million Uzbek soums – for the construction of complexes of yurts and eco-houses, up to 300 million Uzbek soums – for the construction of tented camps. Every year, 200 young people from tourist villages will study in tourism technical schools paid for by the budget.
The khokims (governors) were instructed to improve roads, electricity supply, potable water supply and communications in tourist villages. This year, 250 billion Uzbek soums will be allocated from the republican budget for these purposes.
The need was noted for creating websites and mobile applications that will help foreign tourists organize all stages of the journey.
The cultural events also play an important role in attracting tourists. Uzbekistan organizes 186 different festivals, including the international ones. They have the potential to attract an additional 1 million foreign and 5 million local tourists. The responsible officials were instructed to hold these events at a high level of organization and security, to promote them around the world.
Additional days off were announced on the occasion of the Navruz holiday this year. The discounts were provided at 250 hotels and museums, as well as visits to pilgrimage tourism sites became free, which gave a great impetus to domestic tourism. An additional 110,000 local tourists visited Bukhara and Samarkand. The compatriots shall be able to rest for another 5 days on the occasion of Ramadan Hayit (Eid al-Fitr) next week.
The President has noted the need for promoting domestic travel not only on the eve of the holidays, but throughout the year.
To this end, starting this year, the practice of covering by state organizations of the internal 20% of the tourist trip costs for their employees once a year at the expense of extra budgetary funds shall be introduced.
In addition, from September 1, 15% of the cost of air, railway and bus tickets, 20% of the cost of hotel accommodation, 50% of the cost of tickets to museums and other cultural sites shall be refunded for citizens traveling across the country.
The effective organization of museum activities also plays an important role in tourism development. An instruction was given to conduct a complete inventory of all museum exhibits in the country, create their electronic database, and improve the skills of museum managers and employees.
Due to the lack of an exhibition space, only 1% of exhibits are exhibited at museums. In addition, the population does not have access to remote museums. Therefore, it is necessary to organize mobile exhibitions of museums in the regions as a part of the «Making Art Closer to People» Program. The task was set to turn over 4,500 archaeological sites in the country into open-air museums.
One of the most important means of organizing travel is transport. The high transport costs remain one of the main factors holding back the attraction of foreign tourists today. There are not so many inexpensive international and domestic routes. To apply a few weeks in advance to get a ticket for the modern «Afrosiyob» train.
Therefore, the Ministry of Transport was instructed to improve the transport infrastructure in tourism.
From July 1, the discounts of up to 50% shall be introduced on services provided to foreign airlines under the Pilgrimage Tourism program to meet the demand of tourists for flights. By October 1, a new company, Silk Avia, shall be established for domestic flights. Nine aircrafts shall e fully upgraded to economy class to reduce costs.
The heads of the sector, khokims and entrepreneurs reported on their plans and made the relevant proposals at the meeting.