Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 26 aprel kuni turizm xizmatlari ko‘lamini kengaytirish va infratuzilmasini rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Dunyoda pandemiya paytida o‘rnatilgan cheklovlar birin-ketin kamayayotgani tufayli turizm industriyasi tiklana boshlayapti. Joriy yil birinchi chorakda yurtimizga xorijdan 610 ming nafar yoki o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 2 baravardan ziyod turistlar kelgan. Keyingi oylarda yanada ko‘p turistlar kelishi kutilmoqda.
Yig‘ilishda turizm infratuzilmasining bunga tayyorlik darajasi tahlil qilinib, kamchiliklar ko‘rsatib o‘tildi.
Xususan, Qoraqalpog‘iston, Andijon va Qashqadaryoda mehmonxona o‘rinlari yetishmaydi. Navoiy, Jizzax, Surxondaryo, Qashqadaryo va Toshkent viloyatlarida katta imkoniyatlardan foydalanilmayapti. Yoshlarga mos turistik xizmatlar juda kam. “Oilaviy” va “barchasi ichida” xizmatlarni joriy qilish ishlari sust.
Hududlardagi 206 ta termal va mineral suvli buloqlarning 18 tasidan foydalanilmoqda, xolos. Misol uchun, Qamchiq dovonida joylashgan Arashan ko‘llari suvining harorati qishin-yozin 36 gradus issiqlikda bo‘lib, xorijiy kurortlardan qolishmaydi. Yoki, Chimboy, Qorao‘zak va Taxtako‘pirda yer ostidan 40-70 gradus issiqlikda chiqadigan termal buloqlar atrofida sanatoriya-kurortlar tashkil qilish mumkin.
Sayyohlarni jalb qilishda yurtimizdagi 122 ta muzey salohiyatidan ham foydalanilmayapti. Ularda 2 million 500 mingdan ortiq ashyolar bo‘lib, shundan 112 mingtasi jahon tarixi va madaniyati uchun ham noyob hisoblanadi.
Yig‘ilishda shu kabi imkoniyatlarni ishga solib, turizm sohasida pandemiyagacha bo‘lgan ko‘rsatkichlarni tiklash, xizmatlar ko‘lamini kengaytirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Avvalo, har bir viloyatda turistlarni o‘ziga ohanraboday jalb qiladigan yirik loyihalarni amalga oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Masalan, Namangandagi “Afsonalar vodiysi”, Bo‘stonliqdagi “Amirsoy” majmualariga kuniga minglab xorijiy va mahalliy turistlar boradi. Xorijiy investorlar ishtirokida Xonobodda yana bir shunday loyiha boshlangan.
Prezident yurtimizda bunday joylar ko‘pligini ta’kidlab, qator imkoniyatlarni ko‘rsatib o‘tdi.
Xususan, Boysunda dunyodagi eng chuqur g‘orlardan biri hisoblangan Boybuloq, neandertal odam qoldig‘i topilgan Teshiktosh g‘orlari, qadimiy ellin madaniyati yodgorligi bo‘lmish Uzundara qal’asi bor. Tumanning tabiati, iqlimi ham zo‘r. U yerda mehmonxona, kemping, “dor yo‘li”, turistlar uylari tashkil etish orqali 500 ming sayyohni jalb qilsa bo‘ladi.
Bunday imkoniyatlar Bo‘stonliqdagi Tovoqsoy, Ohangarondagi Ovjasoy, Angrendagi Yangiobod, Shahrisabzdagi Miraki, Yangiqo‘rg‘ondagi Nanay, Popdagi Chodak qishloqlarida ham bor.
Shuningdek, Nukusdagi Ashshiko‘l, Buxorodagi Zikriko‘l, Jizzaxda Aydarko‘l va Tuzkon ko‘lida xuddi Chorvoqdagidek cho‘milish zonalari tashkil etish mumkinligi ta’kidlandi.
“O‘zbekiston turizm magistrali” bo‘ylab, 31 ta tuman va shahar hududidan o‘tuvchi yo‘llar bo‘yida avtoturargoh, kemping, avtoservis, ovqatlanish, yoqilg‘i quyish kabi xizmatlarni qamrab olgan “Karvonsaroy”lar barpo etish choralari belgilandi.
Toshkent shahrida xorijiy turistlar uchun kamida 3 kunga mo‘ljallangan “1 ming dollarlik xizmatlar to‘plami” shakllantiriladi. Bu dastur yil davomida ishlaydigan akvapark va mavzuli parklar, gastronomik va savdo ko‘chalari, jonli ijro konsertlari, shou va festivallarni o‘z ichiga oladi.
Yig‘ilishda ichki turizmni rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Bu boradagi ko‘rsatkichni 10 million nafarga yetkazish vazifasi qo‘yilar ekan, buning imkoniyatlari ham belgilab berildi.
Xususan, 1 iyuldan boshlab, turizm qishloqlarida mehmon uylari, ovqatlanish va savdo shoxobchalari, ko‘ngilochar joylar tashkil etgan tadbirkorlar uch yil davomida aylanmadan olinadigan soliq va ijtimoiy soliqni 1 foiz stavkada, mol-mulk, yer, suv soliqlarini hisoblangan summadan bor-yo‘g‘i 1 foizini to‘laydi. Oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida, bunday qishloqlarda mehmon uylari tashkil etishga 50 million so‘mgacha, o‘tov va eko-uylar majmuasiga 300 million so‘mgacha, chodirli lagerlar qurishga 300 million so‘mgacha kreditlar beriladi. Har yili turizm qishloqlarining 200 nafar yoshlari budjet hisobidan Turizm texnikumlarida bepul o‘qitiladi.
Hokimlarga turizm qishloqlarida yo‘l, elektr energiyasi, ichimlik suvi, aloqa tarmoqlarini yaxshilash bo‘yicha topshiriqlar berildi. Bunga joriy yilda respublika budjetidan 250 milliard so‘m ajratiladi.
Shu bilan birga, xorijiy turistlarga sayohatning barcha bosqichlarini tashkillashtirishga ko‘maklashuvchi saytlar, mobil ilovalar yaratish zarurligi ta’kidlandi.
Turistlarni jalb etish va sayohatlarni mazmunli o‘tkazishda madaniy tadbirlar ham muhim o‘rin tutadi. Yurtimizda 186 xil xalqaro va mahalliy festivallar tashkil etiladi. Ular orqali qo‘shimcha 1 million xorijiy va 5 million nafar ichki turistlarni jalb qilish imkoniyati bor. Mutasaddilarga ushbu tadbirlarni yuqori saviyada va xavfsiz tashkil etish, butun dunyoga keng targ‘ib qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Joriy yilda Navro‘z bayrami munosabati bilan qo‘shimcha dam olish kunlari belgilangani, 250 ta mehmonxona va muzeylarda chegirma berilgani, ziyorat ob’ektlari bepul qilingani ichki turizm uchun katta turtki berdi. Buning natijasida Buxoro va Samarqandga qo‘shimcha 110 ming mahalliy turistlar borgan.
Kelgusi haftada Ramazon hayiti munosabati bilan ham xalqimizga yana 5 kunlik dam olish beriladi.
Davlatimiz rahbari bunday ishlarni faqat bayramlar arafasida emas, balki yil davomida tizimli ravishda tashkil etish zarurligini ta’kidladi.
Shu maqsadda, bu yildan boshlab barcha davlat tashkilotlari xodimlari uchun yiliga bir marta mahalliy sayohatga chiqish xarajatlarining 20 foizini budjetdan tashqari mablag‘lar hisobidan qoplash amaliyoti yo‘lga qo‘yilishi belgilandi.
Bundan tashqari, 1 sentabrdan boshlab, yurtimiz bo‘ylab sayohat qilayotgan fuqarolarga avia, temir yo‘l va avtobus chiptalari narxining 15 foizi, mehmonxona xarajatining 20 foizi, muzey va boshqa madaniyat ob’ektlariga chipta narxining 50 foizini qaytarish tizimi joriy etiladi.
Muzeylar faoliyatini samarali tashkil etish ham turizmni rivojlantirishda muhim ahamiyatga ega. Shu bois, respublika bo‘yicha barcha muzeylar eksponatlarini to‘liq xatlovdan o‘tkazib, ularning elektron bazasini yaratish, muzeylar rahbar va xodimlarining malakasini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Muzeylarning ko‘rgazma maydonlari kamligi sababli atigi 1 foiz eksponat namoyishga qo‘yilgan. Qolaversa, aholining uzoqdagi muzeylarga borish imkoniyati yo‘q. Shuning uchun, “San’atni xalqqa yaqinlashtirish” dasturi doirasida hududlarda muzeylarning ko‘chma ko‘rgazmalarini tashkil qilish kerakligi aytildi.
Yurtimizdagi 4 ming 500 dan ortiq arxeologiya yodgorligini ochiq osmon ostidagi muzeylarga aylantirish vazifasi qo‘yildi.
Sayyohatlarni tashkil etishdagi eng muhim vositalardan biri transportdir. Hozirgi kunda transport xarajatlarining yuqoriligi xorijiy turistlarni jalb qilishda asosiy to‘siqlardan biri bo‘lib qolmoqda. Xalqaro va mahalliy yo‘nalishlarda “loukoster”lar ko‘p emas. Zamonaviy “Afrosiyob” poyezdiga chipta olish uchun bir necha hafta oldin murojaat qilish zarur.
Shu bois, Transport vazirligiga turizm sohasida transport infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Sayyohlarning aviaqatnovlarga bo‘lgan talabini qondirish maqsadida 1 iyuldan boshlab, “Ziyorat turizmi” dasturi doirasida xorijiy aviakompaniyalarga ko‘rsatiladigan xizmatlarga 50 foizgacha chegirmalar joriy qilinadi. 1 oktabrga qadar mahalliy aviaqatnovlarga mo‘ljallangan yangi “Silk avia” kompaniyasi tashkil etiladi. Xarajatlarni kamaytirish maqsadida 9 ta samolyot to‘liq ekonom-klassga o‘tkaziladi.
Yig‘ilishda soha mutasaddilari, hokimlar va tadbirkorlar so‘zga chiqib, reja va takliflarini bildirdi.

Обозначены направления развития туризма
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 26 апреля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное мерам по расширению охвата туристическими услугами и развитию туристической инфраструктуры.
Индустрия туризма в мире начинает восстанавливаться по мере того, как ограничения, введенные во время пандемии, постепенно ослабевают. В первом квартале текущего года нашу страну посетили 610 тысяч иностранных туристов, что более чем в два раза больше, чем за аналогичный период прошлого года. Ожидается, что в ближайшие месяцы поток туристов возрастет.
На совещании проанализирован уровень готовности туристической инфраструктуры, указаны недостатки.
В частности, мест размещения в гостиницах Каракалпакстана, Андижанской и Кашкадарьинской областей меньше, чем спрос. Большие возможности, имеющиеся в Навоийской, Джизакской, Сурхандарьинской, Кашкадарьинской и Ташкентской областях, не используются. Очень мало туристических услуг, ориентированных на молодежь. Налаживание сервисов "для всей семьи" и "все включено" продвигается медленно.
Для целей туризма используются только 18 из 206 геотермальных и минеральных источников. Например, Арашанские озера на перевале Камчик, температура воды в которых круглый год составляет 36 градусов, по туристическому потенциалу не уступают зарубежным курортам. В Чимбае, Караузяке и Тахтакупире можно организовать санатории вокруг термальных источников, вода которых имеет температуру 40-70 градусов.
Не используется в полной мере и потенциал 122 музеев страны. Они содержат более 2,5 миллионов предметов, из которых 112 тысяч являются уникальными памятниками мировой истории и культуры.
На совещании обсуждены меры по использованию таких возможностей для восстановления допандемийных показателей в сфере туризма, расширения спектра услуг.
Подчеркнуто, что в первую очередь необходимо реализовать в каждом регионе масштабные проекты, которые привлекут туристов.
Например, тысячи иностранных и местных туристов ежедневно посещают комплексы "Афсоналар водийси" в Намангане и «Амирсой» в Бостанлыке. Еще один проект запущен в Ханабаде с участием иностранных инвесторов.
Президент отметил, что таких мест в нашей стране много, и перечислил еще незадействованные возможности.
Это, в частности, одна из самых глубоких пещер в мире Байбулак, пещеры Тешикташ, где были найдены останки неандертальца, памятник древней эллинской культуры - крепость Узундара в Байсуне. Природа и климат района благоприятны для развития туризма. Построив здесь отли, кемпинги, канатные дороги, туристские дома, можно привлечь 500 тысяч туристов.
Такие возможности есть и в селах Товоксой в Бостанлыке, Овжасой в Ахангаране, Янгиобод в Ангрене, Мираки в Шахрисабзе, Нанай в Янгикургане, Чодак в Папе.
Указано на возможность создания купальных зон на озерах Ашшикуль в Нукусе, Зикрикуль в Бухаре, Айдаркуль и Тузкан в Джизаке, а также в Чарвакской зоне.
Определены меры по строительству вдоль Узбекской туристической магистрали, проходящей через 31 район и город, караван-сараев, которые будут оказывать услуги парковки, кемпинга, автосервиса, общественного питания и заправки.
В Ташкенте будет сформирован пакет услуг "на 1000 долларов", нацеленный на то, чтобы иностранные туристы оставались в городе не менее 3 дней. Эта программе будет включать работающие круглый год аква- и тематические парки, гастрономические и торговые улицы, живые концерты, шоу и фестивали.
На совещании рассмотрены вопросы развития внутреннего туризма. Поставлена задача довести поток внутренних туристов до 10 миллионов человек.
В частности, с 1 июля предприниматели, открывшие гостевые дома, точки питания и торговли, развлекательные заведения в туристических селах, в течение трех лет будут уплачивать налог с оборота и социальный налог по ставке 1 процент, а также лишь 1 процент от начисленной суммы налога на имущество, земельного и водного налогов. В рамках программ семейного предпринимательства будут предоставляться кредиты: до 50 миллионов сумов - на создание гостевых домов в туристических селах, до 300 миллионов сумов - на строительство комплексов из юрт и экодомов, до 300 миллионов сумов - на строительство палаточных лагерей. Ежегодно 200 молодых людей из туристических сел будут бесплатно обучаться за счет бюджета в техникумах туризма.
Хокимам даны поручения по улучшению дорог, электроснабжения, обеспечения питьевой водой и связи в туристических селах. В этом году на эти цели из республиканского бюджета будет выделено 250 миллиардов сумов.
Подчеркнута необходимость создания сайтов и мобильных приложений, которые помогут иностранным туристам организовать все этапы путешествия.
Культурные мероприятия также играют важную роль в привлечении туристов. В нашей стране организуется 186 различных фестивалей, в том числе международных. Они имеют потенциал для привлечения дополнительно 1 миллиона иностранных и 5 миллионов внутренних туристов. Ответственным лицам поручено провести эти мероприятия на высоком уровне организации и безопасности, продвигать их по всему миру.
В этом году по случаю праздника Навруз были объявлены дополнительные выходные, предоставлены скидки в 250 отелях и музеях, а посещение объектов паломнического туризма стали бесплатными, что дало большой импульс внутреннему туризму. В результате Бухару и Самарканд посетило дополнительно 110 тысяч внутренних туристов. На следующей неделе по случаю Рамазан-хайита соотечественники смогут отдохнуть еще 5 дней.
Глава государства подчеркнул необходимость стимулирования внутренних путешествий не только в преддверии праздников, но и в течение всего года.
Для этого, начиная с нынешнего года, будет внедрена практика покрытия государственными организациями внутренних 20 процентов расходов по туристическим поездкам своих сотрудников раз в год за счет внебюджетных средств.
Кроме того, с 1 сентября для граждан, путешествующих по стране, будет введена система возврата 15 процентов стоимости авиа-, железнодорожных и автобусных билетов, 20 процентов расходов на проживание в гостинице, 50 процентов стоимости билетов в музеи и другие объекты культуры.
В развитии туризма важную роль играет и эффективная организация деятельности музеев. Поэтому поручено провести полную инвентаризацию всех музейных экспонатов страны, создать их электронную базу, повысить квалификацию руководителей и сотрудников музеев.
Из-за нехватки выставочных площадей в музеях выставляется лишь 1 процент экспонатов. Кроме того, население не имеет доступа к отдаленным музеям. Поэтому необходимо организовать передвижные выставки музеев в регионах в рамках программы «Сближение искусства к людям». Поставлена   задача превратить более 4,5 тысячи археологических памятников страны в музеи под открытым небом.
Одним из важнейших средств организации путешествий является транспорт. Сегодня высокие транспортные расходы остаются одним из основных факторов, сдерживающих привлечение иностранных туристов. Недорогих международных и внутренних маршрутов не так много. Чтобы получить билет на современный поезд «Афросиаб», нужно обращаться за несколько недель.
Поэтому Министерству транспорта поручено улучшить транспортную инфраструктуру в сфере туризма.
В целях удовлетворения спроса туристов на авиарейсы с 1 июля будут введены скидки до 50 процентов на услуги, предоставляемые иностранным авиакомпаниям по программе «Паломнический туризм». До 1 октября для внутренних рейсов будет создана новая компания «Silk Avia». В целях снижения затрат 9 самолетов будут полностью переведены в эконом-класс.
Выступившие на совещании руководители сферы, хокимы и предприниматели представили информацию о своих планах, высказали предложения.