Prezidentning tadbirkorlar bilan ochiq muloqoti: yangi tashabbuslar, qulaylik va yengilliklar
Davlatimiz rahbari, avvalo, o‘tgan yilgi uchrashuvdan beri bajarilgan ishlar haqida qisqacha to‘xtalib o‘tdi. Jumladan, biznes muhit yaxshilangani natijasida o‘tgan bir yil davomida tadbirkorlar tomonidan 55 mingdan ortiq biznes uchun binolar qurilgan. Tushumlari 1 million dollardan oshgan tadbirkorlik sub’ektlari soni 5 mingtaga ko‘payib, 26 mingtaga yetgan. Yana ming nafari tovar aylanmasini 1 milliondan 10 million dollargacha yetkazgan, 220 nafarining tushumlari esa 100 million dollarga yetgan. Eksport qiluvchi korxonalar soni 7,5 mingta bo‘lgan, umumiy eksport hajmi 30 foizga ko‘paygan.
Ushbu, navbatdagi muloqot arafasida ham “koll-markaz” tashkil etildi va tadbirkorlardan 12 mingdan ortiq murojaat kelib tushdi. Ularda shaxsiy yoki mahalliy muammolar bilan birga tizimli masalalar ham ko‘tarilgan. Ular bo‘yicha eng maqbul yo‘llarni topish uchun tahliliy ish olib borilishi qayd etildi.
Prezident beshta asosiy yo‘nalishni ko‘rsatib o‘tib, ularning har biri bo‘yicha ko‘plab tashabbuslarni ilgari surdi.
Birinchi yo‘nalishda korxonalarni toifalarga ajratib, ularni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha alohida yondashuvlar belgilandi.
Xususan, yillik aylanmasi 1 milliard so‘mgacha bo‘lgan korxonalar – mikro biznes, 10 milliard so‘mgacha bo‘lgani – kichik biznes va 100 milliard so‘mgacha bo‘lgani o‘rta biznes toifasiga kiradi.
Shundan kelib chiqib, 2023-yil 1-yanvardan boshlab mikro biznes uchun aylanmadan olinadigan soliqning amaldagi 4 foizdan 25 foizgacha bo‘lgan stavkalari o‘rniga, yagona 4 foizli soliq stavkasi joriy etiladi.
Yillik aylanmasi 1 milliard so‘mdan oshib, umumiy soliq to‘lash tartibiga o‘tgan korxonalar bir yil davomida foyda solig‘ini 2 barobar kam to‘laydi. Ushbu imkoniyatlar 370 ming tadbirkorga yengillik yaratadi.
Yuqori salohiyatli o‘rta korxonalar sonini ko‘paytirish zarurligi ta’kidlanib, ular uchun qator soliq va kompensatsiya imtiyozlari belgilandi.
O‘tgan yilgi ochiq muloqotda davlatimiz rahbari biznes uchun soliq yukini kamaytirish siyosatini davom ettirishga va’da bergan edi. pandemiya keltirgan iqtisodiy qiyinchiliklarga qaramay, 2023-yil 1-yanvardan boshlab qo‘shilgan qiymat solig‘i stavkasi 12 foizga tushirilishi ma’lum qilindi.
Tadbirkorlar uchun yana bir yengillik. Joriy yil 1-iyuldan boshlab, bo‘sh bino yoki foydalanilmayotgan yer uchastkasiga nisbatan soliqlarning oshirilgan stavkalarini qo‘llash bekor qilingan edi. Prezidentimiz tadbirkorlarning shu tarzda ilgari oshirib hisoblangan 2 trillion so‘mlik qarzlaridan ham voz kechilishini aytdi.
Ikkinchi yo‘nalish qulay moliyalashtirish tizimiga oid bo‘ldi. Shu maqsadda kichik biznes loyihalariga 20 trillion so‘m yo‘naltirilishi belgilandi. Bundan tashqari, tijorat banklari xalqaro moliya institutlaridan ham mablag‘lar jalb etadi.
Tadbirkorlik jamg‘armasi tomonidan kafillik berish imkoniyatlari qo‘shimcha 2 barobarga oshiriladi. Natijada kamida 15 ming nafar tadbirkorning kredit olishdagi garov masalasi hal bo‘ladi.
Alabtta, kredit bu – masalaning bir tomoni. Biznes uchun yana infratuzilma va kafolatli bozor kerak. Bu borada esa, deylik, Toshkent viloyati bilan olis hududlarda imkoniyat mutlaqo har xil.
Shu bois uchinchi yo‘nalishda tuman va shaharlarning sharoitidan kelib chiqib, biznes uchun alohida yondashuvlar joriy etish masalasi ko‘rildi. Kelgusi yildan shart-sharoiti bo‘yicha barcha tuman va shaharlar 5 ta toifaga ajratiladi. Ularda soliq, subsidiya, kredit foizlari uchun kompensatsiya va kafillik berish, infratuzilmaga ulash bo‘yicha alohida tartiblar belgilanadi.
Yerni xususiylashtirish uchun belgilangan summa, ya’ni yer solig‘ining 20 karrasi miqdoridagi to‘lov Toshkent shahri va viloyat markazlarida 10 karraga, boshqa hududlarda 5 karraga pasaytiriladi.
To‘rtinchi yo‘nalish tadbirkorlarning mulk huquqi himoyasi haqida bo‘ldi. Yer va mulk ajratish haqidagi qarorlarni bekor qilish, tergov jarayonida mol-mulkni xatlab qo‘yishni faqat sud hal qilishi ta’kidlab o‘tildi.
Shuningdek, tadbirkorlarning sudlarga murojaat qilish imkoniyati kengaytiriladi. Jumladan, ma’muriy sudlarga ariza berishda davlat boji stavkasi 2 barobar kamaytiriladi. Tadbirkorlarning soliq idoralari qarori ustidan sudga shikoyat kiritish muddati hozirgi 1 oydan 3 yilgacha uzaytiriladi.
Beshinchi yo‘nalishda tadbirkorlar faoliyatini nazorat qilish va ularni javobgarlikka tortish masalalariga to‘xtalib o‘tildi.
Avvalo, tadbirkorlarga nisbatan yangi javobgarlik va jazo choralarini joriy etishga 3 yillik moratoriy e’lon qilindi. Kelgusi yildan 26 ta idoraning takrorlanuvchi nazorat funksiyalari bekor qilinishi aytildi.
Davlatimiz rahbari soliq tekshiruvlariga oid jarimalar turi ko‘pligi va og‘irligi bo‘yicha juda ko‘p murojaatlar bo‘lganiga e’tibor qaratdi.
Misol uchun, oyiga o‘rtacha 1 million so‘m soliq to‘laydigan kichik tadbirkorlarga 5 milliondan 10 million so‘mgacha moliyaviy jarima qo‘llanmoqda. Ya’ni, kichik tadbirkorlar uchun ham, yirik korxonalar uchun ham jazo bir xil.
Prezident barcha turdagi tekshiruvlar Biznes-ombudsman tomonidan muvofiqlashtirilishi, jarimalar miqdori tadbirkor to‘layotgan soliq miqdoridan oshmasligi kerakligini ta’kidladi.
Umuman, endi savdo sohasida ishlaydigan tadbirkorlarni qariyb 30 yildan beri qiynab keladigan muammo barham topadi – ya’ni savdo qoidalarini buzganlik uchun jinoiy javobgarlik to‘liq bekor qilinadi.
Adliya vaziri va Biznes-ombudsmanga tadbirkorlarning takliflarini chuqur o‘rganib, tekshiruvlar muddatlarini qisqartirish, moliyaviy xato va kamchiliklarning minimal chegaraviy miqdorini belgilash bo‘yicha qonun loyihasini ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Muloqotda tadbirkorlarni ma’naviy qo‘llab-quvvatlash masalasi ham e’tibordan chetda qolmadi. Davlatimiz rahbari ko‘p ish o‘rinlari yaratgan, o‘z sohasida innovatsiya va islohotlar qilgan, el-yurt orasida obro‘ qozongan biznes vakillari mehnatini e’tirof etish uchun “O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan tadbirkor” faxriy unvonini ta’sis etish taklifini bildirdi.
Savdo-sanoat palatasi faoliyatini takomillashtirish zarurati ham ko‘rsatib o‘tildi. Endi uning vazifa va vakolatlari kengaytiriladi. Xususan, hukumatga ko‘rib chiqishi majburiy bo‘lgan masala kiritish, tadbirkor manfaatini ko‘zlab Oliy sudga ariza berish vakolatlari beriladi. Savdo-sanoat palatasi hukumat bo‘ysunuvidan to‘liq chiqariladi va tadbirkorlar manfaatining chinakam himoyachisiga aylanadi.
Ushbu ochiq muloqotda aytilgan barcha takliflarni amalga oshirish uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha Jamoatchilik kengashi tuzilishi belgilandi.
So‘zining yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev yurtimiz ishbilarmonlarini Tadbirkorlar kuni bilan yana bir bor tabriklab, faoliyatlariga muvaffaqiyat tiladi.
– Biz Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida g‘oyat muhim va hal qiluvchi bosqichga qadam qo‘ymoqdamiz. Sizlarning fidokorona mehnatingiz, innovatsion fikr va yondashuvingiz bugun har qachongidan ham muhim va bu o‘rinda siz barcha soha vakillariga o‘rnak bo‘lishingizga ishonaman, – dedi davlat rahbari.

Open dialogue between the President and entrepreneurs: New initiatives, benefits and preferences
The Head of the state briefly dwelled on the work carried out since last year’s meeting. In particular, as a result of improving the business environment over the past year, entrepreneurs built more than 55,000 business buildings. The number of business entities with revenues of over $1 million increased by 5,000 to 26,000. Another thousand entities brought their trade turnover from $1 million to $10 million, and the revenue of 220 enterprises reached $100 million. The number of exporting enterprises amounted to 7.5 thousand, the total volume of exports increased by 30 percent.
A call center organized before the current dialogue received more than 12 thousand requests from entrepreneurs. In addition to personal or local problems, they also raised systemic issues. It was noted that analytical work would be carried out to find the most optimal solutions.
The President outlined five main areas and put forward many initiatives for each of them.
First, it was determined to introduce separate approaches to supporting enterprises by dividing them into categories.
In particular, enterprises with an annual turnover of up to 1 billion UZS will be classified as micro-businesses, up to 10 billion UZS – as small businesses, up to 100 billion UZS – as medium-sized businesses.
Based on this, from January 1, 2023, a single tax rate of 4 percent will be introduced for micro businesses instead of the current turnover tax rates of 4 percent to 25 percent.
Enterprises with an annual turnover of more than 1 billion UZS and switching to the general tax payment procedure will pay 2 times less income tax for one year. These opportunities will facilitate the activities of 370,000 entrepreneurs.
The need for increasing the number of medium-sized enterprises with high growth potential was emphasized.  Several tax incentives and compensations will be established for them.
During the last year’s open dialogue, the Head of the state promised to continue the course towards reducing the tax burden on businesses. Despite the economic difficulties caused by the pandemic, a reduction in the value-added tax rate to 12 percent from January 1, 2023, has been announced.
Another relief for entrepreneurs is that from July 1 this year, the application of increased tax rates due to the non-use of an empty building or land plot has been canceled. The President announced the write-off of the debt of entrepreneurs for 2 trillion UZS, formed as a result of paying taxes at an increased rate.
The second direction is the creation of a favorable system of financing. To this end, 20 trillion UZS will be allocated for small business projects. In addition, commercial banks will attract funds from international financial organizations for these purposes.
The Entrepreneurship Fund’s opportunities to provide guarantees will be doubled. As a result, at least 15,000 entrepreneurs will be able to resolve the issue of collateral for loans.
Of course, credit is only one aspect of the problem. Business needs infrastructure and a guaranteed market. In this regard, for example, opportunities in Tashkent region and remote areas are completely different.
Therefore, in the third direction, the issue of introducing special approaches for business based on the conditions of districts and cities was considered. Starting next year, all districts and cities will be divided into 5 categories according to their conditions. They will define special regimes for taxation, subsidies, compensation for interest on loans, providing guarantees, and connecting to infrastructure.
The established amount of payment for land privatization, which is 20 times the amount of land tax, will be reduced 10 times in the city of Tashkent and regional centers, 5 times – in other regions.
The fourth direction concerns the protection of entrepreneurs’ property. It was emphasized that only the court can cancel decisions on the allocation of land and property, as well as consider the issue of seizure of property during the investigation.
The opportunity for entrepreneurs to apply to the courts will also be expanded. In particular, when applying to administrative courts, the state duty rate will be reduced by 2 times. The term for entrepreneurs to appeal the decision of the tax authorities in court will be extended from the current 1 month to 3 years.
In the fifth direction, issues of control over the activities of entrepreneurs and bringing them to justice were discussed.
First of all, a moratorium will be announced for 3 years on the introduction of new types of liability and penalties against entrepreneurs. It was noted that from next year the duplicating control functions of 26 agencies would be canceled.
The Head of the state drew attention to the receipt of many appeals about the large number and severity of fines related to tax audits.
For example, small businesses paying an average of 1 million UZS of tax per month are subject to a financial penalty of 5 million to 10 million UZS for not issuing a check alone. That is, the punishment is the same for both small businesses and large enterprises.
The President emphasized that all types of inspections should be agreed with the Business Ombudsman, and the number of fines should not exceed the amount of tax paid by the entrepreneur.
In general, the problem that has been troubling entrepreneurs working in the trade for almost 30 years will now be eliminated – that is, criminal liability for violating the rules of trade will be completely abolished.
The Minister of Justice and the Business Ombudsman were instructed to develop a draft law to reduce the time for inspections, establish a minimum threshold for financial errors and shortcomings, having studied the proposals of entrepreneurs.
The main attention was also paid to the issue of moral support for entrepreneurs. The Head of the state proposed to establish the honorary title “Honored Entrepreneur of Uzbekistan” to recognize the work of business representatives who have created many jobs, introduced innovations in their sphere, and gained respect among the people.
The need was noted for improving the activities of the Chamber of Commerce and Industry. Its tasks and powers will be expanded. In particular, it will be granted the right to submit issues to the government that are obligatory for consideration, to file lawsuits in the Supreme Court in the interests of entrepreneurs. The Chamber of Commerce and Industry will be completely withdrawn from the subordination of the government and will become an independent defender of the interests of entrepreneurs.
To implement all the proposals made during the open dialogue, it was instructed to establish a Public Council for Entrepreneurship Support under the President.
At the end of his speech, President Shavkat Mirziyoyev once again congratulated the businessmen of the country on Entrepreneurs Day and wished them success in their activities.
“We are entering a very important and decisive stage on the path of building a New Uzbekistan. Your selfless work, innovative thinking and approach are more important today than ever, and I believe that in this regard you will set an example for representatives of all spheres”, the President said.