Bugun, 17-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Singapurga davlat tashrifi doirasida oliy darajadagi tadbirlar – ushbu mamlakat Prezidenti Halima Yaqub va Bosh vaziri Li Syan Lun bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston-Singapur sammitidan avval Singapur Prezidentining “Istana” saroyida davlatimiz rahbarini rasmiy kutib olish marosimi bo‘ldi.
Saroy oldidagi maydonda oliy martabali mehmon sharafiga Faxriy qorovul saf tortdi. Harbiy orkestr ikki davlat madhiyalarini ijro etdi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Singapur Prezidenti Halima Yaqub Faxriy qorovul safi oldidan o‘tib, rasmiy delegatsiyalar a’zolarini qutladilar.
So‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sharafiga Singapurning milliy ramzi bo‘lgan orxideya gulining yangi naviga nom berish marosimi bo‘lib o‘tdi. Bunday tadbirlar an’anaviy ravishda ushbu mamlakatning oliy martabali mehmonlari va taniqli arboblarga yuksak hurmat va ehtirom belgisi sifatida o‘tkaziladi.
An’anaga ko‘ra, Prezident Shavkat Mirziyoyev gulning yoniga yangi turdagi orxideyaning nomi - “Shavkat Mirziyoyev orxideyasi” deb yozilgan taxtachani joylashtirdi.
Ushbu ko‘rkam va yoyilib o‘suvchi gul Encbi Purple va Kila Blue orxideyalarining gibridi hisoblanadi. Uzunligi 45 santimetr bo‘lgan qat-qat yaproqli qo‘shgullar, ularning har birida 17 tadan 20 tagacha gul hosil qiladi, har bir gulning eni 5 santimetr atrofida. Och siyohrang barglar va kosachabarglarning cheti mayin binafsharang.
Shundan so‘ng Prezidentlar ikki tomonlama uchrashuv o‘tkazdilar.
O‘zbekiston va Singapur o‘rtasidagi munosabatlarni yanada chuqurlashtirish istiqbollari, ijtimoiy-siyosiy hayotni demokratlashtirish borasidagi islohotlar yuzasidan fikr almashildi.
Ta’lim sohasida faol hamkorlik qilinayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Toshkentda Singapur menedjmentni rivojlantirish instituti hamda Singapur texnologiyalar, menedjment va kommunikatsiyalar akademiyasi muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Ikki mamlakatning Markaziy va Janubi-Sharqiy Osiyoda mintaqaviy hamkorlik va integratsiyani kengaytirish borasidagi tajribasi batafsil ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va Singapur xalqaro maydonlarda mintaqaviy barqarorlik va izchil taraqqiyot masalalarida bir-birini anglashi va bu boradagi tashabbuslarni ilgari surishda o‘zaro ko‘maklashayotgani qayd etildi.
Uchrashuv yakunida hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari belgilab olindi.
Shavkat Mirziyoyev Halima Yaqubni o‘ziga qulay bo‘lgan vaqtda mamlakatimizga tashrif bilan kelishga taklif etdi.
So‘ng “Istana” qarorgohida Prezidentimiz Singapur Bosh vaziri Li Syan Lun bilan muzokara o‘tkazdi.
Yetakchilar hamkorlikning bugungi holati va istiqbollarini har tomonlama ko‘rib chiqdilar, ustuvor yo‘nalishlardagi aloqalar jadal sur’at bilan rivojlanib borayotganini ta’kidladilar.
Jumladan, savdo-iqtisodiy sohada sezilarli natijalarga erishildi. Keyingi yillarda tovar ayirboshlash ikki barobarga oshdi. O‘zbekistonda Singapur kapitali ishtirokidagi korxonalar soni 4 karra ko‘paydi. Ushbu mamlakatdan yurtimiz iqtisodiyotiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar hajmi 700 million dollarga yetgan.
Ko‘plab sohalarda amaliy hamkorlikni kengaytirish uchun katta zaxiralar mavjudligi qayd etildi.
Singapur – Osiyo-Tinch okeani mintaqasining iqtisodiy markazi. Ko‘p yillardan buyon ushbu mamlakat elektronika, kimyo sanoati, biotexnologiyalar, bank sohasi, logistika va transport mashinasozligi kabi muhim tarmoqlardagi muvaffaqiyatlariga tayanib, jahondagi eng yirik va rivojlangan iqtisodiyotlardan biri bo‘lib kelmoqda.
Shularni hisobga olib, davlatimiz rahbari Singapur bilan yaqin istiqboldagi hamkorlikning oltita asosiy yo‘nalishini ko‘rsatib o‘tdi.
Birinchisi – inson kapitalini rivojlantirish va davlat boshqaruvi uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlash. Li Kuan Yu nomidagi Davlat siyosati maktabi ishtirokida boshqaruv, shaharsozlik, infratuzilmani rivojlantirish, raqamli transformatsiya, innovatsiyalar, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarida birgalikda davlat xizmatchilarini tayyorlash va ularning malakasini oshirish dasturini amalga oshirishga kelishib olindi. Shuningdek, O‘zbekiston Davlat boshqaruvi akademiyasi negizida Singapurning yetakchi ekspertlarini jalb qilgan holda davlat xizmatchilarini intensiv qayta tayyorlash dasturi ishga tushiriladi.
Ikkinchi yo‘nalish Singapurni O‘zbekistondagi xususiylashtirish jarayonlariga jalb qilishga qaratilgan. Shu ma’noda, muzokaralarda Singapurning yetakchi kompaniyalari ilg‘or tajribasi, zamonaviy texnologiyalari va boshqaruv usullaridan foydalangan holda O‘zbekistonning yirik korxonalarini xususiylashtirish doirasidagi loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi. Davlat korxonalarini transformatsiya qilish va tarkibiy o‘zgartirish, keyinchalik ularni IPOga chiqarish va tashqi investitsiyalarni jalb qilish uchun qo‘shma Investitsiya jamg‘armasini tuzish taklif qilindi.
Uchinchi ustuvor yo‘nalish sifatida ilg‘or “yashil” texnologiyalar va raqamli yechimlarni jalb qilish belgilandi. Singapurning raqamlashtirish sohasidagi yutuqlarini joriy qilish, shuningdek, ushbu mamlakatning “yashil” taraqqyot bo‘yicha innovatsiyalari va texnologiyalarni qo‘llash imkoniyatlari muhokama qilindi.
To‘rtinchisi – shahar infratuzilmasi va kommunikatsiyalarni takomillashtirish. Shaharlarni rejalashtirish va qurilish, ko‘kalamzorlashtirish, kommunal xo‘jalik sohalarida hamkorlik bo‘yicha tadbirlar kelishib olindi. O‘zbekistonda infratuzilma va tarmoq loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma Loyihalashtirish va injiring markazini tashkil etish bo‘yicha kelishuv bu boradagi birinchi qadam bo‘ldi.
Hamkorlikning beshinchi yo‘nalishi doirasida investitsiyalar va o‘zaro savdoni kengaytirish, Singapurning yetakchi kompaniyalari bilan qo‘shma loyihalarni ilgari surish muhimligi qayd etildi.
Ustav kapitali 500 million dollar bo‘lgan O‘zbekiston-Singapur investitsiya kompaniyasini tashkil etish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Oltinchi yo‘nalish sifatida davlatimiz rahbari jamoat xavfsizligini ta’minlash, millatlararo totuvlikni asrash va radikalizmga qarshi kurashish borasida tajriba almashish zarurligini qayd etdi.
Bundan tashqari, tomonlar xalqaro va mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Ochiq va do‘stona muhitda o‘tgan uchrashuv yakunida Shavkat Mirziyoyev Li Syan Lunni o‘ziga qulay vaqtda mamlakatimizga tashrif bilan kelishga taklif etdi.
Muzokaralardan so‘ng ikki tomonlama hujjatlarni almashish marosimi bo‘ldi.
Delegatsiyalar rahbarlari huzurida ikki mamlakat hukumatlari, vazirlik va idoralari darajasida O‘zbekiston-Singapur hamkorligini yanada kengaytirishga qaratilgan 8 ta hujjat almashildi.
Xususan, ta’lim, transport, sog‘liqni saqlash, kadrlar, shu jumladan davlat xizmatchilarini tayyorlash sohalarida hamkorlik to‘g‘risida bitimlar qabul qilindi.
Shuningdek, savdo-iqtisodiy sheriklik hamda ikki mamlakat prokuraturalari o‘rtasidagi hamkorlik bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Kunning ikkinchi yarmida davlatimiz rahbari Li Kuan Yu nomidagi Davlat siyosati maktabiga tashrif buyuradi va Singapurning yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazadi. Bugunning o‘zida Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkentga jo‘nab ketadi.

Uzbekistan – Singapore: New horizons for the development of multifaceted cooperation
On January 17, within the framework of the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Singapore, negotiations were held with the President of this country Halimah Yacob and Prime Minister Lee Hsien Loong.
An official welcoming ceremony for the President of Uzbekistan took place in the Istana Palace of the President of Singapore.
A guard of honor lined up in honor of the distinguished guest on the square in front of the palace. The military band played the national anthems of the two countries.
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Singapore Halimah Yacob walked around the Guard of Honor and greeted members of official delegations.
Then, a ceremony was held to name a new variety of orchids in honor of the President of the Republic of Uzbekistan – a flower that is the national symbol of Singapore. Such events are traditionally held as a sign of high respect and honor to the distinguished guests of this country and outstanding figures.
By tradition, President Shavkat Mirziyoyev personally placed a sign with the name of a new variety of orchids – “Shavkat Mirziyoyev’s Orchid” near the flower.
This is a beautiful and free flowering hybrid of Encbi Purple and Kila Blue orchids. It produces semi-double inflorescences about 45 cm long, bearing 17 to 20 flowers, each flower about 5 cm across. Lilac-purple petals and sepals have an orchid-purple border.
Then the Presidents held a bilateral meeting.
Views were exchanged on the prospects for further deepening relations between Uzbekistan and Singapore, cooperation in the reforms for further democratization of social and political life.
Active cooperation in education was noted with satisfaction. The Management Development Institute of Singapore and the TMC Academy successfully operate in Tashkent.
The experience of the two countries in regional cooperation and integration in Central and Southeast Asia was considered in detail.
A high level of mutual understanding and mutual support on international platforms in promoting the initiatives of Uzbekistan and Singapore on current issues of regional stability and sustainable development was noted.
Following the meeting, key areas for the development of interaction were defined.
Shavkat Mirziyoyev invited Halimah Yacob to visit Uzbekistan at any time convenient for her.
Then, at the Istana residence, the President of Uzbekistan held talks with the Prime Minister of Singapore, Lee Hsien Loong.
The current state and prospects for interaction were considered in detail, and the positive dynamics of the development of cooperation in priority areas were noted.
Thus, tangible progress has been made on the trade-economic track. In recent years, the trade turnover has doubled. The number of enterprises operating in Uzbekistan with Singaporean capital has increased 4 times. Direct investments from this country into the Uzbekistan economy amounted to $700 million.
The presence of large reserves for building up practical interaction in many areas was emphasized.
Singapore is the economic center of the Asia-Pacific region. For several years now, the country has maintained the status of one of the largest and most developed economies in the world, relying on its success in such key industries as electronics, chemicals, biotechnology, banking, logistics and transport engineering.
Taking this into account, the President of Uzbekistan identified five key areas of cooperation with Singapore shortly.
The first is the development of human capital and the training of highly qualified personnel for public administration. An agreement was reached on the implementation, with the participation of the Lee Kuan Yew School of Public Policy, of a joint program to train and improve the skills of civil servants in management, urban planning, infrastructure development, digital transformation, innovation, education and healthcare. An intensive retraining program for civil servants will be launched at the Public Administration Academy of Uzbekistan, with the involvement of leading Singaporean experts.
The second area is to involve the Singaporean side in the privatization process in Uzbekistan. In this context, the prospects for the implementation of new projects with the involvement of best practices, modern technologies and the management of leading Singaporean companies as part of the privatization of large enterprises in Uzbekistan were discussed. It was proposed to create a joint Investment Fund for the transformation and restructuring of state-owned enterprises to further launch IPOs and attract foreign investment.
The third priority is the attraction of advanced green technologies and digital solutions. Opportunities for introducing Singapore’s achievements in digitalization, as well as the application of innovations and technologies of this country in green development, were discussed.
The fourth is the improvement of urban infrastructure and communications. Measures for cooperation in urban planning and construction, landscaping, and public utilities have been agreed upon. The first step in this direction was an agreement on the establishment in Uzbekistan of a joint Design and Engineering Center for the implementation of infrastructure and industry projects.
Within the framework of the fifth area of cooperation, the importance of supporting investments and expanding mutual trade by promoting joint projects with leading Singaporean companies was noted.
An agreement was reached on the establishment of an Uzbekistan – Singapore investment company with an authorized capital of $500 million.
The parties exchanged views on the current issues of the international and regional agenda.
Following the meeting, which was held in an open and friendly atmosphere, Shavkat Mirziyoyev invited Lee Hsien Loong to visit Uzbekistan at any time convenient for him.
Following the talks, a bilateral documents exchange ceremony took place.
In the presence of the heads of delegations, 8 documents providing for further enhancing cooperation between Uzbekistan and Singapore were exchanged.
In particular, agreements on cooperation in education, transport, healthcare, and training of personnel, including civil servants, were adopted.
Agreements were also reached on trade and economic cooperation and interaction between the prosecutor’s offices of the two countries.
In the afternoon, the President of Uzbekistan will visit the Lee Kuan Yew School of Public Policy and hold a meeting with the heads of leading Singaporean companies. Today, President Shavkat Mirziyoyev will depart for Tashkent.