O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Misr Arab Respublikasi Prezidenti Abdulfattoh as-Sisining taklifiga binoan 20-21 fevral kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ldi.
O‘zbekiston va Misrni, garchi oradagi masofa uzoq bo‘lsa-da, tarixiy-madaniy mushtaraklik, an’anaviy do‘stlik va yaqin hamkorlik birlashtirib turadi. Davlatimiz rahbarining ushbu mamlakatga ilk tashrifi ana shu azaliy aloqalarni bugungi zamon talablaridan kelib chiqqan holda, yangi asosda ravnaq toptirishga xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir.
Prezidentimizning ushbu tarixiy tashrifidan katta natijalar kutilayapti. Misr biz uchun butun Afrika mintaqasi davlatlarini bog‘lovchi darvoza hisoblanadi. Bundan tashqari, ushbu mamlakat axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish bo‘yicha boy tajribaga ega.
O‘zbekiston va Misr o‘z mintaqalarida faol iqtisodiy savdo, investitsiyaviy va logistika muhitini yaratmoqda. Shu salohiyat birlashtirilsa ko‘plab yangi bozorlar paydo bo‘ladi.
Tashrifning asosiy tadbirlari 21 fevral kuni o‘tkazildi.
Qohiradagi “Al-Ittihodiya” saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni tantanali kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Saroy oldidagi maydonda oliy martabali mehmon sharafiga faxriy qorovul saf tortdi.
Misr Prezidenti Abdulfattoh as-Sisi davlatimiz rahbarini samimiy qarshi olib, maxsus shohsupaga taklif etdi.
Harbiy orkestr ijrosida ikki mamlakat davlat madhiyalari yangradi.
So‘ng davlat rahbarlari faxriy qorovul safi oldidan o‘tib, rasmiy delegatsiyalar a’zolarini qutladilar.
“Al-Ittihodiya” saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Misr Arab Respublikasi Prezidenti Abdulfattoh as-Sisining muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Davlat rahbarlari O‘zbekiston – Misr hamkorligini yanada rivojlantirish masalalarini atroflicha muhokama qilib, o‘zaro munosabatlarni keng qamrovli sheriklik darajasiga olib chiqishga kelishib oldilar.
Siyosat, xavfsizlik, savdo va sanoat kooperatsiyasi sohalaridagi hamkorlikni tubdan kengaytirish hamda madaniy-gumanitar va ta’lim aloqalarini mustahkamlash masalalari muzokaralarning asosiy mavzulari bo‘ldi.
Prezidentlar Misrning “Nazar-2030” strategik rejasi va Yangi O‘zbekistonning Taraqqiyot strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan islohotlar bir-biriga hamohang ekanini qayd etdilar.
Davlatimiz rahbari Misr Prezidentini Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha  SOR-27 xalqaro sammiti muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan tabrikladi.
Muzokaralar chog‘ida yetakchilar ikki tomonlama munosabatlar jadal rivojlanib borayotgani, keng siyosiy muloqot faollashgani, BMT, IHT, SHHT va Qo‘shilmaslik harakati kabi xalqaro tashkilotlar doirasida o‘zaro ko‘maklashilayotgani, parlamentlararo aloqalar jadallashganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Tomonlar korrupsiyaga, xavfsizlik sohasidagi zamonaviy xatar va tahdidlarga qarshi kurashishda tajriba almashishdan, Afg‘onistonni barqarorlashtirish va qayta tiklash bo‘yicha xalqaro tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Prezidentlar davlatimiz rahbarining tashrifi arafasida o‘tgan O‘zbekiston – Misr ishbilarmonlik tadbirlarining yakunlarini yuksak baholadilar.
O‘zaro investitsiyalar jalb qilish uchun qulay sharoitlar yaratishga kelishib olindi. Ikki mamlakat iqtisodiyotlari bir-birini to‘ldirib turuvchi xususiyatga ega ekanidan kelib chiqib, beshta aniq yo‘nalishda – gaz-kimyo, to‘qimachilik, elektrotexnika, zargarlik va farmatsevtika tarmoqlarida hamkorlik qilish choralari belgilab olindi.
Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish va yuqori rentabelli qo‘shma ishlab chiqarishlar tashkil etish maqsadida O‘zbekistondagi erkin iqtisodiy zonalar imkoniyatlaridan foydalanish taklif qilindi.
Energetika sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, shuningdek, O‘zbekiston va Misrni bog‘lab turgan transport yo‘laklarini rivojlantirish choralari ham muhokama qilindi.
Madaniy-gumanitar va diniy aloqalarni rivojlantirish muhimligi qayd etildi. Arab tili mutaxassislarini tayyorlash sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan kelishuvga erishildi. O‘zbekiston Prezidenti 2024 yilda Arabshunoslik global forumini birgalikda tashkil etish tashabbusini ilgari surdi.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv ochiq, samimiy va do‘stona muhitda o‘tdi. Yakunda Shavkat Mirziyoyev Abdulfattoh as-Sisini mamlakatimizga tashrif bilan kelishni taklif etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Misr Arab Respublikasiga tashrifi doirasida oliy darajadagi muzokaralar yakuni bo‘yicha hujjatlar imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Davlat rahbarlari siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, madaniyat va ta’lim sohalaridagi hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan Qo‘shma bayonotni qabul qildilar.
Prezidentlar huzurida qator ikki tomonlama hujjatlar imzolandi. Ular ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari, O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi va Misr Investitsiyalar bo‘yicha bosh boshqarmasi o‘rtasidagi, o‘simliklar karantini va himoyasi, jamoat sog‘liqni saqlash tizimini tashkil etish, investitsiyalarni jalb qilish va ikki tomonlama investitsiyaviy munosabatlarni mustahkamlash, texnik jihatdan tartibga solish, taraqqiyot masalalarida tajriba almashish kabi yo‘nalishlardagi hamkorlikni rivojlantirishni nazarda tutadi.
Shuningdek, O‘zbekiston Islom sivilizatsiyasi markazi va Abu Rayhon Beruniy nomidagi O‘zbekiston Sharqshunoslik instituti tomonidan Misr Milliy kutubxonasi va arxivi bilan o‘zaro anglashuv memorandumlari imzolandi.
Oliy darajadagi muzokaralardan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Misr Arab Respublikasi Prezidenti Abdulfattoh as-Sisi ommaviy axborot vositalari vakillariga bayonot berdilar.
Davlatimiz rahbari ko‘hna va betakror Misr zaminida O‘zbekiston delegatsiyasiga ko‘rsatilgan samimiy qabul va mehmondo‘stlik uchun chuqur minnatdorlik bildirdi. Misr rahbariyati va xalqining ulkan yutuqlari O‘zbekistonni xursand qilayotganini aytdi.
Bo‘lib o‘tgan muzokaralar chog‘ida yetakchilar ikki mamlakatda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar – Yangi O‘zbekiston strategiyasi va Misrning “Yangi Respublika” dasturi bir-biriga hamohang ekani, yangi ish o‘rinlarini yaratish va kambag‘allikni qisqartirish, aholini ijtimoiy himoya qilish va shaharlar infratuzilmasini rivojlantirish borasidagi ishlar uyg‘unligi to‘g‘risida yakdil fikr bildirdilar.
– Biz birgalikda nafaqat ikki mamlakat o‘rtasida, balki strategik jihatdan juda muhim bo‘lgan mintaqalarimiz orasida ham mustahkam hamkorlik ko‘prigini bunyod etishni maqsad qilganmiz, – dedi mamlakatimiz yetakchisi.
Uchrashuvda davlat rahbarlari siyosiy maslahatlashuvlarni faollashtirish, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, transport-logistika, madaniy-gumanitar va xavfsizlik sohalaridagi ko‘p qirrali aloqalarni kengaytirish masalalarini atroflicha ko‘rib chiqdilar.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikda mavjud ulkan imkoniyatlar va salohiyat to‘liq ishga solinmayotgani alohida qayd etildi, shu munosabat bilan savdoni ko‘paytirish uchun amaliy mexanizmlar va samarali choralarni amalga oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Birgalikda “yashil” energetika loyihalarini amalga oshirish, ikki davlatni bog‘lovchi maqbul transport yo‘nalishlarini ishlab chiqish, erkin iqtisodiy zonalar imkoniyatlaridan foydalanish, to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yishga kelishib olindi.
Davlatimiz rahbari yana bir bor Misr kompaniyalari mamlakatimizda o‘zaro manfaatli loyihalarni amalga oshirishi uchun barcha sharoitlar yaratilishini bildirdi.
Xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasida faol o‘zaro qo‘llab-quvvatlash amaliyotini davom ettirishga ahdlashib olindi. Yetakchilar Afg‘onistondagi vaziyatni barqarorlashtirish va ushbu mamlakat xalqiga ko‘maklashish bo‘yicha sa’y-harakatlarni susaytirmaslik zarurligini ta’kidladilar.
Xalqlarimizni umumiy din, o‘xshash an’ana va urf-odatlarga asoslangan azaliy do‘stlik rishtalari bog‘lab turadi. Shu munosabat bilan ilm-fan va ta’lim almashinuvlari, umumiy tarixiy va madaniy merosimizni birgalikda o‘rganish, yoshlar o‘rtasidagi va ijodiy aloqalarni kuchaytirish masalalari ikki tomonlama madaniy-gumanitar hamkorlik kun tartibida alohida o‘rin egallashi ta’kidlandi.
Shu ma’noda, ikki mamlakat shoir va adiblari, san’atkorlari va madaniyat arboblarining o‘zaro tashriflarini tashkil etishga tayyorlik bildirildi.
Prezidentimiz buyuk alloma bobomiz Ahmad Farg‘oniyning ibratli hayot yo‘li va ilmiy merosini chuqur o‘rganish va yoshlar orasida targ‘ib qilish maqsadida ikki mamlakat olimlarining do‘stlik ilmiy jamiyatini tashkil etish tashabbusini ilgari surdi.
Davlatimiz rahbari nutqining yakunida O‘zbekiston – Misr sammitining natijalari ikki tomonlama munosabatlarni do‘st xalqlarimiz farovonligi yo‘lida sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqishi va ularga uzoq muddatli ruh bag‘ishlashiga qat’iy ishonch bildirdi.
Shu bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Misr Arab Respublikasiga rasmiy tashrifi yakunlandi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Арабской Республики Египет Абдельфаттаха Ас-Сиси 20-21 февраля с официальным визитом посетил эту страну.
Узбекистан и Египет расположены далеко друг от друга, но их объединяют историко-культурная общность, традиционная дружба и тесное партнерство. Первый визит главы нашего государства в эту страну значителен тем, что исходя из требований нынешнего времени служит развитию древних связей на новой основе.
От этого исторического визита Президента ожидаются большие результаты. Египет считается для нас связующими воротами со всеми странами африканского региона. Также эта страна располагает богатым опытом в сферах информационно-коммуникационных технологий, использования источников возобновляемой энергии.
Узбекистан и Египет создают на своих территориях атмосферу активной экономической торговли, инвестиций и логистики. При объединении этого потенциала будут сформированы новые рынки.
Основные мероприятия визита прошли 21 февраля.
Во Дворце "Аль-Иттихадия" в Каире состоялась торжественная церемония встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
На дворцовой площади в честь высокого гостя был выстроен почетный караул.
Президент Египта Абдельфаттах Ас-Сиси тепло встретил главу нашего государства и пригласил его на пьедестал.
Военный оркестр исполнил государственные гимны двух стран.
Затем главы государств обошли строй почетного караула и поприветствовали членов официальных делегаций.
Во Дворце "Аль-Иттихадия" состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Арабской Республики Египет Абдельфаттаха Ас-Сиси.
Главы государств подробно обсудили вопросы дальнейшего наращивания узбекско-египетского сотрудничества и договорились о выводе отношений на уровень всеобъемлющего партнерства.
Ключевыми темами переговоров стали вопросы кардинального расширения взаимодействия в сферах политики, обеспечения безопасности, торговли и промышленной кооперации, а также наращивания культурно-гуманитарных и образовательных связей.
Президенты отметили общность проводимых реформ в рамках египетского стратегического плана "Видение-2030" и Стратегии развития Нового Узбекистана.
Глава нашего государства поздравил Президента Египта с успешным проведением международного саммита по изменению климата СОР-27.
В ходе переговоров лидеры с удовлетворением констатировали динамичное развитие двусторонних отношений, интенсификации широкого политического диалога, оказание взаимной поддержки в рамках международных организаций, таких как ООН, ОИС, ШОС и Движение неприсоединения, активизацию межпарламентских связей.
Стороны выразили заинтересованность в обмене опытом борьбы с коррупцией, противодействия современным вызовам и угрозам безопасности, взаимной поддержке международных инициатив по стабилизации и восстановлению Афганистана.
На переговорах было уделено особое внимание развитию торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. Президенты высоко оценили итоги узбекско-египетских деловых мероприятий, прошедших накануне визита главы нашего государства.
Достигнуты договоренности о создании благоприятных условий для привлечения взаимных инвестиций. С учетом взаимодополняющего характера экономик двух стран определены 5 конкретных направлений взаимодействия в газохимической, текстильной, электротехнической, ювелирной и фармацевтической отраслях.
Для развития промышленной кооперации и налаживания высокорентабельных совместных производств предложено использовать возможности имеющихся в Узбекистане свободных экономических зон.
Отдельно обсуждены перспективы реализации совместных проектов в энергетическом секторе, а также меры по развитию транспортных маршрутов, связывающих Узбекистан и Египет.
Подчеркнута значимость развития культурно-гуманитарных и религиозных связей. Достигнута договоренность о развитии сотрудничества в области подготовки специалистов арабского языка. Президент Узбекистана предложил организовать совместными усилиями в 2024 году Глобальный форум арабистов.
Главы государств также обменялись мнениями по актуальным международным и региональным проблемам.
Встреча прошла в открытой, теплой и дружественной атмосфере. В завершение встречи Шавкат Мирзиёев пригласил Абдельфаттаха Ас-Сиси посетить нашу страну с визитом.
В рамках визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Арабскую Республику Египет состоялась церемония подписания документов по итогам узбекско-египетских переговоров на высшем уровне.
Главами государств было принято Совместное заявление, направленное на расширение сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурной и образовательной сферах.
В присутствии Президентов также был подписан ряд двусторонних документов, предусматривающих развитие взаимодействия между министерствами иностранных дел, а также Министерством инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан и Главным управлением по инвестициям Египта, сотрудничество в области карантина и защиты растений, в сферах организации общественного здравоохранения, привлечения инвестиций и укрепления двусторонних инвестиционных отношений, технического регулирования, обмена опытом по вопросам развития.
Также подписаны меморандумы о взаимопонимании между Центром исламской цивилизации в Узбекистане, Институтом востоковедения имени Абу Райхана Беруни и Национальной библиотекой и архивом Египта.
По итогам переговоров на высшем уровне Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Арабской Республики Египет Абдельфаттах Ас-Сиси выступили с заявлениями для средств массовой информации.
Глава нашего государства выразил глубокую благодарность за теплый прием и гостеприимство, оказанные делегации Узбекистана на древней и неповторимой египетской земле. Отмечено, что в Узбекистане искренне радуются большим достижениям руководства и народа Египта.
В ходе состоявшихся переговоров лидеры двух стран выразили единое мнение о том, что широкомасштабные программы реформ – Стратегия развития Нового Узбекистана и "Новая Республика" в Египте – имеют много общего, созвучна проводимая работа по созданию новых рабочих мест и сокращению бедности, социальной защите населения и развитию инфраструктуры городов.
- Мы намерены общими усилиями построить прочный мост сотрудничества не только между нашими странами, но и нашими стратегически важными регионами, - отметил лидер нашей страны.
На встрече глав государств обстоятельно рассмотрены вопросы активизации политических консультаций, расширения многопланового сотрудничества в торгово-экономическом, инвестиционном, транспортно-логистическом, культурно-гуманитарном направлениях и в области безопасности.
Было особо подчеркнуто, что имеющиеся огромные возможности и потенциал торгово-экономического взаимодействия не используются в полной мере, в связи с чем констатирована необходимость задействовать практические механизмы и эффективные меры наращивания торговли.
Достигнуты договоренности о совместной реализации проектов зеленой энергетики, разработке оптимальных транспортных маршрутов, связывающих два государства, использовании возможностей свободных экономических зон, организации прямого авиасообщения.
Глава нашего государства вновь выразил готовность создать египетским компаниям все условия для осуществления взаимовыгодных проектов в нашей стране.
Условлено продолжать практику оказания активной взаимной поддержки в рамках международных и региональных организаций. Лидеры согласились, что необходимо не ослаблять усилия по стабилизации обстановки в Афганистане, содействию народу этой страны.
Наши народы связывают давние узы дружбы, выражающиеся в общности религии, схожести традиций и обычаев. В связи с этим было подчеркнуто, что вопросы научных и образовательных обменов, совместного изучения нашей общей истории и культуры, усиления молодежных и творческих связей будут постоянно находиться на повестке двустороннего культурно-гуманитарного сотрудничества.
В этом контексте выражена готовность организовать взаимные поездки поэтов и литераторов, деятелей искусств и культуры.
Президентом нашей страны выдвинута инициатива о создании научного общества дружбы ученых двух стран для глубокого изучения и продвижения среди молодежи образцовой жизни и научного наследия великого ученого Ахмада Фергани.
В завершение своего выступления глава нашего государства выразил твердую уверенность, что итоги узбекско-египетского саммита выведут двусторонние отношения на качественно новый уровень и придадут им долгосрочный характер во благо наших дружественных народов.