Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
27.04.2018, 10:46
Mamlakatimizda ekin yerlaridan samarali foydalanish, fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, qishloqda fuqarolarning bandligi va farovonligini oshirish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, ayrim tumanlarda fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalarining yer uchastkalaridan oqilona foydalanish bo‘yicha ishlar holatini o‘rganish natijalari ushbu yo‘nalishdagi faoliyatni tashkil etishni yanada takomillashtirish bo‘yicha aniq choralar ko‘rish zarurligini ko‘rsatmoqda.
Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari faoliyatining samaradorligini yanada oshirish, O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashining bu sohadagi vakolatlarini kengaytirish va faol ishtirokini ta’minlash maqsadida:
1. Tegishli hududda dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalariga ajratilgan yer uchastkalaridan maqsadli foydalanilishi tumanni kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha sektor rahbarlari faoliyatini baholash ko‘rsatkichlaridan biri deb hisoblansin.
2. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va tumanlar hokimlari, qishloq xo‘jaligi vaziri hamda O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi (keyingi o‘rinlarda Kengash deb yuritiladi) rahbarlariga fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari tuman kengashlari huzuridagi fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalariga kompleks xizmat ko‘rsatish markazlari faoliyatini tashkil etish ta’minlanmaganligi qat’iy ko‘rsatib o‘tilsin.
3. Belgilansinki, 2018-yil 1-iyuldan:
barcha fermer va dehqon xo‘jaliklarining Kengashga a’zoligi majburiy, tomorqa yer egalari uchun esa ixtiyoriy hisoblanadi;
fermer va dehqon xo‘jaliklarining Kengashda a’zoligi tuman fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi rayosati qaroriga muvofiq tugatilishi yer uchastkasiga egalik qilish, undan doimiy yoki muddatli foydalanish huquqi yoxud uni ijaraga olish huquqi bekor bo‘lishi uchun asos bo‘ladi;
fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashlari qishloq xo‘jaligida shartnoma majburiyatlarining bajarilishi yuzasidan monitoring hamda jamoat nazoratini amalga oshiradi.
4. Kengash, O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi va Qishloq xo‘jaligi vazirligining Kengashga a’zolik badallarini quyidagicha belgilash haqidagi takliflari ma’qullansin:
paxta xom ashyosi hamda donli ekinlar yetishtirishga ixtisoslashgan fermer xo‘jaliklari uchun paxta xom ashyosi hamda donning xarid narxidan 0,8 foiz miqdorida;
boshqa fermer xo‘jaliklari uchun ular tomonidan ishlab chiqarilgan mahsulotlarni sotishdan tushgan pul mablag‘larining 0,5 foizi miqdorida;
dehqon xo‘jaliklari hamda tomorqa yer egalari uchun Kengashga a’zolik to‘g‘risidagi shartnomada ko‘rsatilgan miqdorda.
O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Markaziy bank, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Kengash, boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda mazkur band talablariga muvofiq Kengashga a’zolik badallarini o‘tkazib berish tartibini ishlab chiqsin hamda o‘rnatilgan tartibda tasdiqlasin.
5. Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashlariga quyidagi huquqlar berilsin:
uyma-uy yurish orqali dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalarining yer uchastkalaridan maqsadli va samarali foydalanilishini, shu jumladan, yerni tayyorlash, urug‘, ko‘chat va daraxtlar ekish, issiqxonalar qurish, chorva va parrandalarni ko‘paytirish holatini davriy monitoring qilib borish;
Kengash a’zolari – fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalariga tegishli yer uchastkalaridan maqsadli va samarali foydalanish zarurligi to‘g‘risida ko‘rsatmalar berish;
tuman hokimlariga fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalarining tegishli yer uchastkalariga bo‘lgan huquqlarini yer qonunchiligiga muvofiq tugatish zarurligi to‘g‘risida ko‘rib chiqilishi majburiy bo‘lgan takliflar kiritish.
6. Barcha qishloq tumanlarida asosiy vazifasi quyidagilar orqali fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalariga qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish va sotishda amaliy yordam ko‘rsatish hisoblangan “Tomorqa xizmati” MCHJlar tashkil etilganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin:
fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalariga shartnoma asosida zarur moddiy resurslar, shu jumladan, urug‘lar, ko‘chatlar, taralar, texnika va boshqa vositalar yetkazib berish;
yerlarni rekultivatsiya qilish va qishloq xo‘jaligi ekinlarini ekish;
sug‘orish tizimini yaratish va yaxshilash, suv nasoslari o‘rnatish, artezian quduqlar qazish va tomchilatib sug‘orishni tashkil etish;
ishlab chiqarilgan mahsulotlar va qishloq xo‘jaligi ekinlarini ichki va tashqi bozorlarda sotish, shu jumladan, ularni tayyorlash, saqlash, qayta ishlash va eksport qilish.
7. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar hokimliklari O‘zbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Savdo-sanoat palatasi va Kengash bilan birgalikda qishloq tumanlarining ixtisosligidan kelib chiqqan holda “Tomorqa xizmati” MCHJlar faoliyatini samarali tashkil etishda, shu jumladan, bo‘sh turgan va foydalanilmayotgan davlat mulki obyektlarini belgilangan tartibda ajratish orqali ko‘maklashsin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Moliya vazirligi hamda Kengashning yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lgan O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi huzuridagi Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalarini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasini (keyingi o‘rinlarda Jamg‘arma deb yuritiladi) tashkil etish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
9. Belgilansinki:
a) quyidagilar Jamg‘arma mablag‘larini shakllantirish manbalari hisoblanadi:
O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi huzuridagi Jamoat ishlari jamg‘armasidan va Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasidan tegishlicha 350 milliard so‘m hamda 150 milliard so‘m miqdorida ajratiladigan bir martalik beg‘araz moliyaviy yordam;
auksion savdolarida fuqarolarga yer uchastkalariga meros qilib qoldiriladigan umrbod egalik qilish huquqini sotishdan tushadigan tushumning 10 foizi;
Jamg‘armaga yuklatilgan vazifalarni bajarish uchun jalb qilinadigan xalqaro moliya institutlari, xorijiy hukumat tashkilotlari va boshqa donorlarning kreditlari (qarzlari) va grantlari;
Jamg‘armaning daromadlari, shu jumladan, mablag‘larni depozit hisobraqamlariga joylashtirishdan olinadigan daromadlar;
qonun hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar;
b) Jamg‘arma mablag‘lari quyidagilar uchun foydalaniladi:
fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalariga 3 yil muddatga, shu jumladan, 1 yilgacha imtiyozli davr bilan 2 foizlik bank marjasini hisobga olgan holda yillik 7 foiz stavkada kreditlar berish uchun “Mikrokreditbank” ATB, “Agrobank” ATB hamda O‘zbekiston Respublikasi Xalq bankiga resurslar joylashtirish;
tijorat banklari orqali O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining qayta moliyalash stavkasida 2 foiz bank marjasini hisobga olgan holda “Tomorqa xizmati” MCHJ, qishloq xo‘jaligi sohasidagi boshqa ishlab chiqarish, qayta ishlash, tayyorlash, ta’minlash, savdo tashkilotlari hamda lizing kompaniyalariga moddiy-texnika bazasini mustahkamlash, qishloq xo‘jaligi texnikalari va transportlarini sotib olish, fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalarining issiqxonalarini qurish uchun materiallar va butlovchi qismlar xarid qilishga kreditlar berish;
Jamg‘armani saqlab turish va faoliyatini moddiy-texnik jihatdan ta’minlash;
aylanma mablag‘larga muhtoj bo‘lgan “Tomorqa xizmati” MCHJlarning ustav fondini 25 foizdan kam bo‘lmagan miqdorda shakllantirish;
fermer, dehqon xo‘jaliklariga va tomorqa yerlarini rivojlantirishga investitsiyalarni jalb qilish hamda innovatsion loyihalarni amalga oshirish bilan bog‘liq boshqa yo‘nalishlar;
v) Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan kreditlar hududiy fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashlari bilan kelishilgan holda beriladi;
g) mablag‘larni tijorat banklariga joylashtirish hisobidan olinadigan daromadlarning 30 foizigacha miqdordagi Jamg‘arma daromadlari Kengashni moddiy-texnik hamda moliyaviy jihatdan ta’minlash, shuningdek, uning xodimlarini moddiy rag‘batlantirish uchun yo‘naltiriladi.
10. “O‘zbekoziqovqatzaxira” uyushmasi, “O‘zbekoziqovqatxolding” xolding kompaniyasi dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari tomonidan mazkur qarorga muvofiq ajratilgan kredit mablag‘lari hisobiga yetishtirilgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining bozor narxlari bo‘yicha xarid qilinishini ta’minlasin.
Belgilansinki, dehqon xo‘jaliklari, tomorqa yer egalari va “Tomorqa xizmati” MCHJlar o‘zlarining qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini boshqa shaxslarga ham sotish huquqiga ega.
11. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi bir oy muddatda Jamg‘armaning Vasiylik kengashi, Nizomi hamda 25 shtat birlikdan, shu jumladan, 7 ta birlik markaziy apparatda, 18 ta birlik Jamg‘armaning hududiy vakillaridan iborat bo‘lgan Jamg‘arma ijro etuvchi apparati tuzilmasini tasdiqlasin.
12. Jamg‘arma Vasiylik kengashi har chorakda hisobot davridan keyingi oyning 20 sanasiga qadar O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligiga Jamg‘arma mablag‘larini shakllantirish hamda ulardan foydalanish to‘g‘risida hisobotlar taqdim etib borsin.
13. Quyidagilar:
Jamg‘arma barcha turdagi soliqlar va davlat maqsadli jamg‘armalariga majburiy ajratmalardan;
“Tomorqa xizmati” MCHJlar davlat ro‘yxatidan o‘tgan kundan boshlab mazkur qarorga muvofiq ularning asosiy faoliyati doirasida 3 yil muddatga barcha turdagi soliqlar va davlat maqsadli jamg‘armalariga majburiy ajratmalardan;
O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan va uning hududiga chetdan keltiriladigan yengil konstruksiyali issiqxonalar o‘rnatish uchun jihozlar, qishloq xo‘jaligi texnikasi hamda qishloq xo‘jaligi transport vositalari belgilangan tartibda tasdiqlanadigan ro‘yxat bo‘yicha 2021-yil 1-yanvarga qadar bojxona to‘lovlaridan (bojxona rasmiylashtiruvi uchun to‘lovlardan tashqari);
“Tomorqa xizmati” MCHJ yoki fermer xo‘jaliklari bilan tuzilgan kasanachilik shartnomasi asosida faoliyat yuritayotgan tomorqa yer egalari – jismoniy shaxslar ularning kasanachilik faoliyati doirasida jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i hamda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Byudjetdan tashqari pensiya jamg‘armasiga majburiy ajratmalardan ozod qilinsin.
14. Belgilansinki, 2018-yil 1-iyuldan:
dehqon xo‘jaligi va 4 sotixdan kam bo‘lmagan tomorqa yerida band bo‘lgan yoki ushbu uchastkada qoramol yoxud 50 boshdan kam bo‘lmagan parranda parvarishlayotgan jismoniy shaxslar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Byudjetdan tashqari pensiya jamg‘armasiga yiliga eng kam oylik ish haqining bir barobari miqdorida sug‘urta badali to‘langan taqdirda, sug‘urta badali to‘langan yil mehnat stajiga kiritiladi;
Kengash tizimida ishlaydigan pensionerlarga pensiyalar O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Byudjetdan tashqari pensiya jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan to‘liq to‘lanadi;
fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashlari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Byudjetdan tashqari pensiya jamg‘armasiga yagona ijtimoiy to‘lov 5 foiz miqdorida to‘lanadi.
15. Quyidagilar O‘zbekiston Respublikasi Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasi mablag‘laridan foydalanishning qo‘shimcha yo‘nalishlari deb hisoblansin:
yengil konstruksiyali issiqxonalar o‘rnatish, urug‘liklar, ko‘chatlar va sug‘orish vositalari xarid qilish uchun “Tomorqa xizmati” MCHJ, aholi bandligiga ko‘maklashish markazi hamda tomorqa yer egalari o‘rtasida tuzilgan uch tomonlama shartnomalar asosida eng kam oylik ish haqining 3 barobaridan 10 barobarigacha bo‘lgan miqdorda subsidiyalar berish;
kasb-hunarga o‘qitish markazlari, kollejlar va oliy o‘quv yurtlarida kasb-hunarga tayyorlash, agrotexnologiya, bog‘dorchilik, sabzavotchilik, chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik hamda asalarichilik sohasida fermer va dehqon xo‘jaliklarining rahbarlari va ishchilari hamda tomorqa yer egalarini qayta tayyorlash va malakasini oshirish uchun grantlar ajratish.
16. O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi fundamental, amaliy hamda innovatsion tadqiqotlar davlat ilmiy-texnik dasturlarini shakllantirishda ularga fermer, dehqon xo‘jaliklarining yer uchastkalari va tomorqa yerlaridan samarali foydalanish bo‘yicha innovatsion ishlanmalar va zamonaviy texnologiyalar ishlab chiqishni nazarda tutuvchi ilmiy loyihalar kiritilishini ta’minlasin.
17. O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi Kengash bilan birgalikda bir oy muddatda dehqon xo‘jaliklari hamda tomorqa yerlarini rivojlantirish asosida qishloq aholisining daromadlarini oshirish uchun Jahon banki hamda boshqa xalqaro moliya institutlarining kreditlari va zayomlarini jalb etish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga aniq takliflar kiritsin.
18. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi “O‘zagrokimyohimoya” AJ va Kengash bilan birgalikda bir oy muddatda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga:
kichik qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarishini hamda dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yerlarida mini-agrotexnologiyalarni rivojlantirish bo‘yicha ilmiy-tadqiqot markazini;
respublika mintaqalarida dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalariga qishloq xo‘jaligi ekinlarini kasalliklardan himoya qilish, zarur tavsiya va maslahatlar berishga ko‘maklashuvchi va xizmat ko‘rsatuvchi “O‘simliklar klinikasi” MCHJlarni tashkil etish bo‘yicha takliflar kiritsin.
19. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 10-oktyabrdagi “Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari faoliyatini yanada rivojlantirish bo‘yicha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–3318-son qaroriga ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin.
20. O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Adliya vazirligi, Kengash, boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda:
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida takliflar kiritsin;
ular tomonidan qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlarni mazkur qarorga muvofiqlashtirsin.
21. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Z.T.Mirzayev, O‘zbekiston Respublikasining Bosh prokurori O.B.Murodov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat maslahatchisining birinchi o‘rinbosari B.M.Mavlonov zimmasiga yuklansin.
Toshkent shahri, 2018-yil 26-aprel
3426
Эшмаматов Мансур ЎзЛиДеП Қизириқ туман Кенгаши депутати2018-05-03 18:19:56
ушбу қарорда фермер хўжаликлари ва ахоли томорқаларидан самарали фофдаланиш бўйича кенг имконият яратилди.
Илҳом Аширқулов Агробанк БПТ раиси2018-05-03 08:48:32
Фермерларга имтиёзли кредитлар олиш учун яна бир қулайлик, бундан ташқари агар фермерлар кенгаши қарор талаби бўйича мониторинг қилиб туришса бўш турган деҳқон ва фермер хўжаликлари ерларида ҳосилдорлик янада кўпаяди. Айни керакли қарор.
Халқ депутатлари туман Кенгашидаги O`zLiDeP депутатлик гуруҳининг ижрочи котиби Худайкулова Шахноза2018-05-01 11:17:42
Президентимиз томонидан Ушбу Қарорнинг қабул қилиниши Аҳолининг ўз шахсий томорқасидан оқилона фойдаланиши даромадлари ошади ва иш ўринлари яратилади. Ёшларимизни чет давлатларга пул топиш учун иш излаб кетишлари камаяди
Саломат Ядгаровна2018-04-30 19:21:59
мен ва менинг сайловчиларим бн биргаликда ушбу фикрни билдирмокчимиз асосан хамма Узбекистон халки бир карич ерни хам увол килишмайди бу жуда мухим карор агар ердан унимли фойдалансак оилани боккан буламиз.
O`zLiDeP Сурхондарё вилоят Кенгаши Ёшлар билан ишлаш ўлими мудири Зебинисо Сапарова Давлат қизи2018-04-30 16:26:58
Президентимизнинг ушбу Қарори туфайли имтиёзли кредитларнинг ажратилиши халқимиз учун томорқадан фойдаланишларига катта имконият яратди.
O`zLiDeP Сурхондарё вилоят Кенгаши ходими Зиёда Қодирова 2018-04-30 16:24:01
Қарорда берилган имкониятлардан оқилона фойдаланиб, аҳолини ўз шахсий томорқасидан унумли фойдаланишларига кенг имкониятлар яратилганини тарғибот-ташвиқот қилишда партиямиз ҳам фаол ишларни амалга оширмоқда.
O`zLiDeP Қумқўрғон туман Кенгаши депутати Хакимов Тохир Тангирович2018-04-30 16:13:44
Аҳолининг ўз шахсий томорқасидан самарали фойдаланиши оилани асосий даромад манбаига айланишига асос бўлади. Ушбу Қарорнинг қабул қилиниши бугунги кун талаби экани ҳақиқат. Шу сабаб ушбу Қарор билан танишиш давомида яратилган имкониятлардан жуда мамнун бўлдим.
Сурхондарё вилочт Кенгаш депутати Шоира Йўлдошева2018-04-30 10:54:17
Президентимиз томонидан "Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, қишлоқ хўжалиги экин майдонларидан самарали фойдаланиш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қароридан фермерларимиз рухланиб келажакда ишонч билан харакат қилишга замин яратди.
Қумқўрғон тумани “Шухрат Мухтор” ф/х БПТ раиси Тошмухамедов Шухрат 2018-04-30 09:31:50
Томорқадан самарали фойдаланиш борасида мамлакатимизда бир қатор ислохотлар амалга ошрилмоқда. Имтиёзли кредитларнинг ажратилиши, айниқса барчани шу жумладан мени ҳам қувонтирди.
Ражапова Адолат Жарқўрғон тумани 2018-04-28 16:14:13
Қарорда 7 фоизли кридетларни ажратилишини ўқиб хурсанд бўлиб кетдим. Мен қишлоқ аёли дехқончилик бизнинг асосий машғулотимиз Какайди Туманинг энг чекка қишлоғи шундай экан бу имкониятдан алббата фойдаланамиз.

О дополнительных мерах по совершенствованию деятельности фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель
27.04.2018, 10:50
В стране проводится системная работа по обеспечению эффективного использования посевных площадей, защиты прав и законных интересов фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, повышению занятости и благосостояния граждан на селе.
Вместе с тем результаты проведенного изучения состояния дел по рациональному использованию земельных участков фермерскими, дехканскими хозяйствами и владельцами приусадебных земель в отдельных районах свидетельствуют о необходимости принятия конкретных мер по дальнейшему совершенствованию организации работы в данном направлении.
В целях повышения эффективности деятельности фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, обеспечения активного участия и расширения полномочий Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана в этой сфере:
1. Считать одним из показателей оценки деятельности руководителей секторов по комплексному социально-экономическому развитию районов целевое использование на соответствующей территории земельных участков, выделенных дехканским хозяйствам и владельцам приусадебных земель.
2. Строго указать председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и районов, министру сельского хозяйства и руководителям Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана (далее – Совет) на не обеспечение организации деятельности центров комплексного обслуживания фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель при районных советах фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель.
3. Установить, что с 1 июля 2018 года:
членство всех фермерских и дехканских хозяйств в Совете является обязательным, а для владельцев приусадебных земель – добровольным;
прекращение членства фермерских и дехканских хозяйств в Совете
в соответствии с решением президиума районных советов фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель является основанием для прекращения права владения, постоянного или срочного пользования земельным участком либо его аренды;
советы фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель осуществляют мониторинг и общественный контроль за исполнением договорных обязательств в сельском хозяйстве.
4. Одобрить предложения Совета, Министерства финансов и Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан об установлении членских взносов в Совет:
для фермерских хозяйств, специализирующихся на производстве хлопка-сырца и зерновых культур, в размере 0,8 процента от закупочной цены хлопка-сырца и зерна;
для других фермерских хозяйств в размере 0,5 процента денежных средств, полученных от реализации произведенной ими продукции;
для дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель в размере, предусмотренном договором о членстве в Совете.
Министерству финансов совместно с Центральным банком, Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан, Советом, другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок разработать и в установленном порядке утвердить порядок перевода членских взносов в Совет в соответствии с требованиями настоящего пункта.
5. Предоставить советам фермерских, дехканских хозяйств и владельцам приусадебных земель право:
проводить путем обхода домов регулярный мониторинг целевого и эффективного использования земельных участков дехканских хозяйств и приусадебных земель, включая состояние обработки земель, посева семян, саженцев и деревьев, устройства теплиц, разведения скота и птиц;
выдавать членам Совета – фермерским, дехканским хозяйствам и владельцам приусадебных земель предписания о необходимости целевого и эффективного использования соответствующих земельных участков;
вносить хокимам районов обязательные для рассмотрения предложения о необходимости прекращения прав фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель на соответствующие земельные участки согласно земельному законодательству.
6. Принять к сведению, что во всех сельских районах республики созданы ООО «Томоркахизмати», основными задачами которых является оказание практического содействия фермерским, дехканским хозяйствам и владельцам приусадебных земель в выращивании и реализации сельскохозяйственных культур путем:
доставки на договорной основе фермерским, дехканским хозяйствам и владельцам приусадебных земель необходимых материальных ресурсов, в том числе семян, саженцев, тары, техники и других средств;
рекультивации земель и посева сельскохозяйственных культур;
создания и улучшения системы водного орошения, установки водяных насосов, бурения артезианских скважин и организации капельного орошения;
реализации произведенной продукции и сельскохозяйственных культур на внутреннем и внешнем рынках, в том числе осуществления их заготовки, хранения, переработки, а также экспорта.
7. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей совместно с Государственным комитетом по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан и Советом, исходя из специфики сельских районов, оказать содействие в эффективной организации деятельности ООО «Томоркахизмати», в том числе с выделением пустующих и неиспользуемых объектов государственной собственности в установленном порядке.
8. Одобрить предложения Министерства занятости и трудовых отношений, Министерства финансов Республики Узбекистан и Совета об образовании Фонда поддержки фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель при Совете фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана (далее – Фонд) со статусом юридического лица.
единовременная безвозмездная финансовая помощь, выделяемая из Фонда общественных работ при Министерстве занятости и трудовых отношений и Государственного фонда содействия занятости Республики Узбекистан в размерах 350 миллиардов сумов и 150 миллиардов сумов соответственно;
10 процентов выручки от реализации гражданам на аукционе земельных участков в пожизненное наследуемое владение;
доходы Фонда, в том числе получаемые от размещения средств на депозитных счетах;
другие источники, не запрещенные законодательством;
б) средства Фонда используются на:
размещение ресурсов в АКБ «Микрокредитбанк», АК «Агробанк» и АК Народном банке Республики Узбекистан для предоставления фермерским, дехканским хозяйствам и владельцам приусадебных земель кредитов сроком до 3 лет, включая льготный период до 1 года, с процентной ставкой в размере 7 процентов годовых, с учетом маржи банка в размере 2 процентов;
предоставление через коммерческие банки кредитов по ставке рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан, с учетом маржи банка в размере 2 процентов, ООО «Томоркахизмати», другим производственным, перерабатывающим, заготовительным, снабженческим, торговым организациям в сфере сельскохозяйственного производства и лизинговым организациям для укрепления материально-технической базы, закупки сельскохозяйственной техники и транспорта, приобретения материалов и комплектующих для установки теплиц фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель;
содержание и материально-техническое обеспечение деятельности Фонда;
формирование уставных фондов ООО «Томоркахизмати», нуждающихся в оборотных средствах, в размере не менее 25 процентов от уставного фонда;
другие направления, связанные с привлечением инвестиций в фермерские, дехканские хозяйства и на развитие приусадебных земель, а также реализацией инновационных проектов;
в) кредиты за счет средств Фонда предоставляются по согласованию с территориальными советами фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель;
г) доходы Фонда в размере до 30 процентов, получаемые от размещения средств в коммерческих банках, направляются на содержание и материально-техническое обеспечение Совета, а также материальное стимулирование его работников.
10. Ассоциации «Узбекозиковкатзахира», холдинговой компании «Узбекозиковкатхолдинг» обеспечить закупку по рыночным ценам сельскохозяйственной продукции, выращенной дехканскими хозяйствами и владельцами приусадебных земель, за счет кредитных средств, выделенных в соответствии с настоящим постановлением.
Установить, что дехканские хозяйства, владельцы приусадебных земель и ООО «Томоркахизмати» имеют право реализовывать свою сельскохозяйственную продукцию и другим лицам.
11. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок утвердить состав Попечительского совета, Положение о Фонде и структуру исполнительного аппарата Фонда со штатной численностью 25 единиц, в том числе 7 единиц в центральном аппарате, 18 единиц – территориальные представители Фонда.
12. Попечительскому совету Фонда ежеквартально не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять в Министерство финансов Республики Узбекистан отчеты о формировании и использовании средств Фонда.
13. Освободить:
Фонд от всех видов налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды;
ООО «Томоркахизмати» сроком на 3 года с даты государственной регистрации от уплаты всех видов налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды в рамках их основной деятельности в соответствии с настоящим постановлением;
до 1 января 2021 года оборудование для установки теплиц легкой конструкции, сельскохозяйственную технику и сельскохозяйственные транспортные средства, не производимые в Республике Узбекистан и ввозимые на ее территорию по перечням, утверждаемым в установленном порядке, от уплаты таможенных платежей (кроме сборов за таможенное оформление);
физических лиц – владельцев приусадебных земель, работающих на основе договора надомничества, заключенного с ООО «Томоркахизмати» или фермерскими хозяйствами, от уплаты налога на доходы физических лиц и обязательных отчислений во внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан в рамках их надомнической деятельности.
14. Установить, что с 1 июля 2018 года:
при уплате физическим лицом, занятым в дехканском хозяйстве, на приусадебной земле площадью не менее 4 соток или занимающимся выращиванием крупного рогатого скота либо домашней птицы не менее 50 голов на данном участке, страховых взносов во внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан в размере одной минимальной заработной платы в год, данный год, за который уплачены страховые взносы, включается в трудовой стаж;
пенсионерам, работающим в системе Совета, пенсии выплачиваются в полном размере за счет средств внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан;
советами фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель единый социальный платеж во внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан уплачивается в размере 5 процентов.
15. Считать дополнительными направлениями использования средств Государственного фонда содействия занятости Республики Узбекистан:
предоставление субсидий на установку теплиц легкой конструкции, приобретение семян, саженцев и средств орошения в размере от 3 до 10 минимальных размеров заработной платы на основании трехсторонних договоров, заключенных между ООО «Томоркахизмати», центрами содействия занятости населения и владельцами приусадебных земель;
выделение грантов на профессиональную подготовку в центрах профессионального обучения, колледжах и высших учебных заведениях, переподготовку и повышение квалификации руководителей и работников фермерских и дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель в сфере агротехнологий, садоводства, овощеводства, животноводства, птицеводства, рыбоводства и пчеловодства.
16. Министерству инновационного развития Республики Узбекистан при формировании государственных научно-технических программ фундаментальных, прикладных и инновационных исследований обеспечить включение в них научных проектов, предусматривающих разработку инновационных и современных технологий по эффективному использованию земельных участков фермерских, дехканских хозяйств и приусадебных земель.
17. Государственному комитету по инвестициям, Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан совместно с Советом в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан конкретные предложения по привлечению кредитов и займов Всемирного банка и других международных финансовых институтов для повышения доходов сельского населения на основе развития дехканских хозяйств и приусадебных земель.
18. Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан совместно с АО «Узагрокимёхимоя» и Советом в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по созданию:
научно-исследовательского центра по развитию малого сельскохозяйственного производства и мини-агротехнологий в дехканских хозяйствах и на приусадебных землях;
в регионах республики ООО «Клиника растений» для оказания дехканским хозяйствам и владельцам приусадебных земель помощи и услуг в защите сельскохозяйственных культур от болезней, предоставлении необходимых рекомендаций и консультаций.
19. Внести изменения и дополнения в постановление Президента Республики Узбекистан от 10 октября 2017 года № ПП–3318 «Об организационных мерах по дальнейшему развитию фермерских, дехканских хозяйств и приусадебных земель» согласно приложению.
20. Министерству занятости и трудовых отношений совместно с Министерством сельского хозяйства, Министерством юстиции Республики Узбекистан, Советом, другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок:
внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения
об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления;
привести принятые ими нормативно-правовые акты в соответствие
21. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить
на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Мирзаева З.Т., Генерального прокурора Республики Узбекистан Муродова О.Б. и первого заместителя Государственного советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М.
Город Ташкент, 26 апреля 2018 года
2168
Эшмаматов Мансур ЎзЛиДеП Қизириқ туман Кенгаши депутати2018-05-03 18:19:56
ушбу қарорда фермер хўжаликлари ва ахоли томорқаларидан самарали фофдаланиш бўйича кенг имконият яратилди.
Илҳом Аширқулов Агробанк БПТ раиси2018-05-03 08:48:32
Фермерларга имтиёзли кредитлар олиш учун яна бир қулайлик, бундан ташқари агар фермерлар кенгаши қарор талаби бўйича мониторинг қилиб туришса бўш турган деҳқон ва фермер хўжаликлари ерларида ҳосилдорлик янада кўпаяди. Айни керакли қарор.
Халқ депутатлари туман Кенгашидаги O`zLiDeP депутатлик гуруҳининг ижрочи котиби Худайкулова Шахноза2018-05-01 11:17:42
Президентимиз томонидан Ушбу Қарорнинг қабул қилиниши Аҳолининг ўз шахсий томорқасидан оқилона фойдаланиши даромадлари ошади ва иш ўринлари яратилади. Ёшларимизни чет давлатларга пул топиш учун иш излаб кетишлари камаяди
Саломат Ядгаровна2018-04-30 19:21:59
мен ва менинг сайловчиларим бн биргаликда ушбу фикрни билдирмокчимиз асосан хамма Узбекистон халки бир карич ерни хам увол килишмайди бу жуда мухим карор агар ердан унимли фойдалансак оилани боккан буламиз.