Odamning immunitet tanqisligi virusi keltirib chiqaradigan kasallik tarqalishiga qarshi kurashish va shifoxona ichki infeksiyalarini profilaktika qilish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
26.06.2018, 11:57
O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar doirasida aholining sog‘lig‘ini saqlash, shu jumladan, odamning immunitet tanqisligi virusi (keyingi o‘rinlarda OIV-infeksiyasi deb yuritiladi) keltirib chiqaradigan kasallik profilaktikasi, diagnostikasi va uni davolash sohasida ijobiy natijalarga erishildi. Mazkur yo‘nalishda kompleks tadbirlarning amalga oshirilishi epidemik vaziyatning barqarorlashishiga ko‘maklashdi.
Shu bilan birga, o‘rganishlar OIV-infeksiyasi tarqalishiga samarali qarshi kurashish va shifoxona ichki infeksiyalarini profilaktika qilishga to‘siq bo‘layotgan bir qator muammolar mavjudligidan dalolat bermoqda, xususan:
birinchidan, shifoxona ichki infeksiyalari bilan kasallanish pasayganligiga qaramay, davolash-profilaktika muassasalarida qon orqali yuqadigan infeksiyalarning profilaktikasida kamchiliklar mavjud;
ikkinchidan, davolash-profilaktika muassasalarini, ayniqsa, sog‘liqni saqlashning birlamchi bo‘g‘inini tibbiy asboblar va sarflash materiallari bilan o‘z vaqtida va to‘liq ta’minlash borasida zarur choralar ko‘rilmayapti;
uchinchidan, joylarda, ayniqsa, uzoq tumanlarda tibbiyot muassasalarini elektr energiyasi va toza ichimlik suvi bilan uzluksiz ta’minlashda muammolar saqlanib qolmoqda, bu esa tibbiy asboblarni sterilizatsiya qilish sifatiga va amalga oshiriladigan davolash-profilaktika muolajalarining xavfsizligiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda;
to‘rtinchidan, davolash-profilaktika muassasalari sterilizatsiya bo‘linmalarining zarur uskuna va inventarlar bilan jihozlanganlik darajasi talabga javob bermaydi, sterilizatsiya tadbirlarini tashkil etish uslublariga zamonaviy yondashuv mavjud emas;
beshinchidan, respublika mintaqalarida OIVni yuqtirib olgan shaxslar statsionar davolash bilan yetarli darajada qamrab olinmasdan qolmoqda, OITSga qarshi kurashish mintaqaviy markazlari va OIV-infeksiyasi diagnostikasi bo‘yicha tumanlararo laboratoriyalarning zaif moddiy-texnika bazasi amalga oshirilayotgan ishlar sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
OIV-infeksiyasini o‘z vaqtida profilaktika va diagnostika qilish, uni davolash bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarni yanada kuchaytirish, bemorlarga tibbiy-ijtimoiy yordam ko‘rsatish sifatini oshirish, ularni statsionarda davolash ko‘lamini kengaytirish, shifoxona ichki infeksiyalari bilan kasallanish holatlarini kamaytirish maqsadida:
1. Quyidagilar OIV-infeksiyasini profilaktika va diagnostika qilish, uni davolash bo‘yicha aholiga ko‘rsatiladigan tibbiy-ijtimoiy yordamni yanada takomillashtirish va kengaytirishning asosiy yo‘nalishlari etib belgilansin:
qon orqali yuqadigan infeksiyalarni profilaktika qilish sohasidagi davolash-profilaktika muassasalarining faoliyatini tartibga soluvchi normativ-huquqiy bazani takomillashtirish;
epidemiologik nazoratni, respublikada OIV-infeksiyasi tarqalishi va shifoxona ichki infeksiyalarining profilaktikasi nazorat qilinishini kuchaytirish;
tibbiy asboblarni sterilizatsiya qilish va tibbiyot chiqindilarini utilizatsiya qilish funksiyalarini xususiy tuzilmalarga berish orqali
davlat tibbiyot muassasalarida davlat-xususiy sheriklikni bosqichma-bosqich joriy etish;
davolash-profilaktika muassasalarini test-tizimlar va retrovirusga qarshi preparatlar bilan uzluksiz ta’minlash, shuningdek, respublikada OIV-infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurashish bo‘yicha tadbirlarni barqaror moliyalashtirish maqsadida byudjetdan ajratiladigan mablag‘lar miqdorini bosqichma-bosqich ko‘paytirish;
OIV-infeksiyasini davolash va shifoxona ichki infeksiyalarini profilaktika qilishda fan va texnikaning eng yangi yutuqlariga asoslangan innovatsion yondashuvlarni keng qo‘llash;
OIVni yuqtirib olgan shaxslarni kompleks tibbiy-psixologik qo‘llab-quvvatlash ishlarini tashkil etish;
OIV-infeksiyasini profilaktika va diagnostika qilish, uni davolash bo‘yicha tibbiyot xodimlarining kasbiy bilimlari darajasini oshirish;
davlat tibbiyot muassasalarining OIV-infeksiyasini profilaktika va diagnostika qilish, uni davolash bilan shug‘ullanuvchi tibbiyot xodimlarini ijtimoiy muhofaza qilishni kuchaytirish;
OITSga qarshi kurashish markazlari va OIV-infeksiyasi diagnostikasi bo‘yicha tumanlararo laboratoriyalarning moddiy-texnika bazasini yanada mustahkamlash, ularni zamonaviy diagnostika va laboratoriya uskunalari bilan jihozlash;
xorijiy sohaviy muassasalar bilan yaqin aloqalarni yo‘lga qo‘yish va hamkorlikni yanada rivojlantirish.
2. OIV-infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurashish va shifoxona ichki infeksiyalarini profilaktika qilish yuzasidan amalga oshirilayotgan tadbirlarning samaradorligini oshirish bo‘yicha kompleks qo‘shimcha chora-tadbirlar (keyingi o‘rinlarda – Kompleks chora-tadbirlar) ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Kompleks chora-tadbirlarda nazarda tutilgan tadbirlarning o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirilishi bo‘yicha vazirliklar, idoralar, hokimliklar va boshqa tashkilotlarning faoliyati samarali muvofiqlashtirilishini hamda ularning o‘zaro hamkorligini ta’minlasin.
O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda Kompleks chora-tadbirlarning amalga oshirilishi yuzasidan monitoring olib borilishini ta’minlasin hamda bajarilgan ishlar to‘g‘risida har chorakda Vazirlar Mahkamasiga axborot taqdim etsin.
3. Belgilansinki, Kompleks chora-tadbirlarda ko‘rsatilgan muassasalarni qurish, rekonstruksiya qilish va kapital ta’mirlash ishlarini moliyalashtirish O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti hamda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Byudjetdan tashqari ta’lim va tibbiyot muassasalarining moddiy-texnika bazasini rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan belgilangan tartibda amalga oshiriladi.
Moliya vazirligi har yili O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti parametrlarini shakllantirishda Kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirish uchun zarur mablag‘larni nazarda tutsin.
a) Iqtisodiyot vazirligi, Moliya vazirligi, Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi bilan birgalikda ikki oy muddatda dastlabki bosqichda sog‘liqni saqlashning birlamchi bo‘g‘inida tajriba loyihalarini joriy etishni, keyinchalik ijobiy tajribani respublikaning barcha mintaqalariga tarqatishni nazarda tutgan holda, tibbiy asboblarni sterilizatsiya qilish va tibbiyot chiqindilarini utilizatsiya qilish sohasida davlat-xususiy sheriklikni bosqichma-bosqich joriy etish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin;
b) Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi, “O‘zbekenergo” AJ, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda ikki oy muddatda davolash-profilaktika muassasalari, jumladan, sterilizatsiya bo‘linmalari va operatsiya bloklarining suv, gaz va elektr energiyasi bilan uzluksiz ta’minlanganligi holatini o‘rganib chiqsin hamda rivojlanish davlat dasturlariga birinchi navbatda ularni kiritish yuzasidan har bir hudud kesimida takliflar tayyorlasin;
v) Moliya vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda respublika hududlarida OIVni yuqtirib olgan shaxslarning statsionar davolash bilan qamrab olinishini kengaytirishga hamda davolash-profilaktika muassasalarini ko‘p marta va bir marta ishlatiladigan tibbiy asboblar, tibbiyot buyumlari va sarflash materiallari bilan to‘liq va o‘z vaqtida ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlarni ko‘rsin;
g) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda tegishli hududda va umuman respublika bo‘yicha OIV-infeksiyasi va shifoxona ichki infeksiyalari tarqalishi profilaktikasining holatini doimiy ravishda kompleks baholashni ta’minlasin, ularning holati yomonlashishiga munosabat bildirish yuzasidan aniq tadbirlarni ishlab chiqsin.
5. O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan birgalikda ikki oy muddatda jazoni ijro etish muassasalarida, shuningdek, ichki ishlar organlarining tibbiyot muassasalarida epidemiologik nazorat hamda OIV-infeksiyasi va shifoxona ichki infeksiyalari tarqalishi ustidan nazorat qilish tizimini takomillashtirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
6. O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi, Adliya vazirligi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika kengashi, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi, O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi manfaatdor vazirlik va idoralar, jamoat tashkilotlari bilan birgalikda OIVni yuqtirib olgan shaxslarni ijtimoiy, huquqiy, ma’naviy va tibbiy-psixologik qo‘llab-quvvatlash, yoshlar o‘rtasida, ayniqsa, OIV-infeksiyasi tarqalishi masalalari bo‘yicha keng tushuntirish va tarbiyaviy tadbirlar o‘tkazish, jamiyatda oila va ma’naviy-axloqiy qadriyatlarni mustahkamlash ishlarini kuchaytirsin.
7. O‘zbekiston Matbuot va axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan birgalikda mavzuga oid maqolalar, turkum teleko‘rsatuv va radioeshittirishlar tashkil etish orqali aholi o‘rtasida OIV-infeksiyasiga qarshi kurashishning dolzarb masalalari muntazam va keng yoritilishini ta’minlasin.
8. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi R.S.Qosimov, O‘zbekiston Respublikasining Bosh prokurori O.B.Murodov va O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari A.A.Abduhakimov zimmasiga yuklansin.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti                      Sh.Mirziyoyev
Toshkent shahri, 2018-yil 22-iyun
2088
Yazdon Toshonov O'zLiDeP Kattaqurg'on tuman Kengashi raisining birinchi o'rinbosari ,apparat rahbari.2018-06-27 16:05:10

О дополнительных мерах по противодействию распространению заболевания, вызываемого вирусом иммунодефицита человека, и профилактике внутрибольничных инфекций
26.06.2018, 11:58
В рамках проводимых реформ системы здравоохранения Республики Узбекистан достигнуты положительные результаты в сфере охраны здоровья населения, в том числе в профилактике, диагностике и лечении заболевания, вызываемого вирусом иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция). Реализация комплекса мероприятий в данном направлении способствовала стабилизации эпидемической ситуации.
Вместе с тем изучение свидетельствует о наличии ряда проблем, препятствующих эффективному противодействию распространению ВИЧ-инфекции и профилактике внутрибольничных инфекций, в частности:
первое, несмотря на снижение заболеваемости внутрибольничными инфекциями, в лечебно-профилактических учреждениях имеются недостатки в профилактике инфекций, передающихся через кровь;
второе, не принимаются должные меры по своевременному и полному обеспечению лечебно-профилактических учреждений, особенно первичного звена здравоохранения, медицинскими инструментами и расходными материалами;
третье, на местах, особенно в отдаленных районах, сохраняются проблемы в бесперебойном обеспечении медицинских учреждений электроэнергией и чистой питьевой водой, что отрицательно влияет на качество стерилизации инструментов и безопасность проводимых лечебно-профилактических процедур;
четвертое, не отвечает требованиям уровень оснащенности отделений стерилизации лечебно-профилактических учреждений необходимым оборудованием и инвентарем, отсутствует современный подход к методам организации стерилизационных мероприятий;
пятое, остается недостаточным охват стационарным лечением ВИЧ-инфицированных лиц в регионах республики, слабая материально-техническая база региональных центров по борьбе со СПИДом и межрайонных лабораторий по диагностике ВИЧ-инфекции оказывает негативное влияние на качество проводимых работ.
В целях дальнейшего усиления реализуемых мер по своевременной профилактике, диагностике и лечению ВИЧ-инфекции, повышения качества оказания медико-социальной помощи больным, расширения их охвата стационарным лечением, минимизации случаев заболевания внутрибольничными инфекциями:
1. Определить основными направлениями дальнейшего совершенствования и расширения оказываемой медико-социальной помощи населению по профилактике, диагностике и лечению ВИЧ-инфекции:
совершенствование нормативно-правовой базы, регламентирующей деятельность лечебно-профилактических учреждений в сфере профилактики инфекций, передающихся через кровь;
усиление эпидемиологического контроля и надзора за распространением ВИЧ-инфекции в республике и профилактикой внутрибольничных инфекций;
поэтапное внедрение государственно-частного партнерства в государственных медицинских учреждениях путем передачи функций по стерилизации медицинских инструментов и утилизации медицинских отходов в частные структуры;
поэтапное увеличение размера бюджетных ассигнований в целях бесперебойного обеспечения лечебно-профилактических учреждений тест-системами и антиретровирусными препаратами, а также стабильного финансирования мероприятий по противодействию распространению ВИЧ-инфекции в республике;
широкое применение инновационных подходов к лечению ВИЧ-инфекции и профилактике внутрибольничных инфекций, основанных на новейших достижениях науки и техники;
организацию работ по комплексной медико-психологической поддержке ВИЧ-инфицированных лиц;
повышение уровня профессиональных знаний медицинских работников по профилактике, диагностике и лечению ВИЧ-инфекции;
усиление социальной защиты медицинских работников государственных медицинских учреждений, занимающихся профилактикой, диагностикой и лечением ВИЧ-инфекции;
дальнейшее укрепление материально-технической базы центров по борьбе со СПИДом и межрайонных лабораторий по диагностике ВИЧ-инфекции, оснащение их современным диагностическим и лабораторным оборудованием;
налаживание тесных связей и дальнейшее развитие сотрудничества с зарубежными профильными учреждениями.
2. Утвердить Комплекс дополнительных мер по повышению эффективности проводимых мероприятий по противодействию распространению ВИЧ-инфекции и профилактике внутрибольничных инфекций (далее – Комплекс мер) согласно приложению.
Кабинету Министров Республики Узбекистан обеспечить эффективную координацию деятельности и взаимодействие министерств, ведомств, хокимиятов и других организаций по своевременной и качественной реализации мероприятий, предусмотренных в Комплексе мер.
Министерству здравоохранения совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента обеспечить мониторинг реализации Комплекса мер и ежеквартально представлять в Кабинет Министров Республики Узбекистан информацию о проделанной работе.
3. Определить, что финансирование работ по строительству, реконструкции и капитальному ремонту учреждений, указанных в Комплексе мер, осуществляется в установленном порядке за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и внебюджетного Фонда развития материально-технической базы образовательных и медицинских учреждений при Министерстве финансов Республики Узбекистан.
Министерству финансов ежегодно при формировании параметров Государственного бюджета Республики Узбекистан предусматривать необходимые средства на реализацию Комплекса мер.
4. Министерству здравоохранения:
а) совместно с Министерством экономики, Министерством финансов, Государственным комитетом по инвестициям в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по поэтапному внедрению государственно-частного партнерства в сфере стерилизации медицинских инструментов и утилизации медицинских отходов, предусмотрев на первоначальном этапе внедрение пилотных проектов в первичном звене здравоохранения, с последующим распространением положительного опыта во всех регионах республики;
б) совместно с Министерством жилищно-коммунального обслуживания, АО «Узбекэнерго», Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента в двухмесячный срок изучить состояние обеспеченности лечебно-профилактических учреждений, в том числе отделений стерилизации и операционных блоков, бесперебойным водо-, газо- и электроснабжением и подготовить в разрезе каждого региона предложения по первоочередному их включению в государственные программы развития;
в) совместно с Министерством финансов, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента принять меры, направленные на увеличение охвата стационарным лечением ВИЧ-инфицированных лиц в регионах республики, а также полное и своевременное обеспечение лечебно-профилактических учреждений многоразовыми и одноразовыми медицинскими инструментами, изделиями медицинского назначения и расходными материалами;
г) совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента обеспечить осуществление постоянной комплексной оценки состояния профилактики распространения ВИЧ-инфекции и внутрибольничных инфекций на соответствующей территории и в целом по республике, с разработкой конкретных мероприятий по реагированию на их ухудшение.
5. Министерству внутренних дел совместно с Министерством здравоохранения Республики Узбекистан в двухмесячный срок разработать и утвердить комплекс мер по совершенствованию системы эпидемиологического контроля и надзора за распространением ВИЧ-инфекции и внутрибольничных инфекций в учреждениях по исполнению наказания, а также медицинских учреждениях органов внутренних дел.
6. Министерству здравоохранения, Министерству юстиции, Комитету по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Республиканскому совету по координации деятельности органов самоуправления граждан, Союзу молодежи Узбекистана, Комитету женщин Узбекистана совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами, общественными организациями усилить работу по социальной, правовой, духовной и медико-психологической поддержке ВИЧ-инфицированных лиц, проведению широких разъяснительных и воспитательных мероприятий среди молодежи, особенно в вопросах распространения ВИЧ-инфекции, укреплению семейных и морально-нравственных ценностей в обществе.
7. Узбекскому агентству по печати и информации, Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с Министерством здравоохранения Республики Узбекистан обеспечить регулярное и широкое освещение среди населения актуальных вопросов противодействия ВИЧ-инфекции путем организации тематических публикаций, циклов теле- и радиопередач.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Государственного советника Президента Республики Узбекистан Касимова Р. С., Генерального прокурора Республики Узбекистан Муродова О. Б. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А. А.
22 июня 2018 года.
1591
Yazdon Toshonov O'zLiDeP Kattaqurg'on tuman Kengashi raisining birinchi o'rinbosari ,apparat rahbari.2018-06-27 16:05:10
Жонажон юртимизда бу мудхиш касаллик илдиз отмаслиги учун биз партия фаоллари електоратимиз уртасида уткарилаетган тадбир ва сухбатларимизда ушбу карор мазмуни ва мохиятини кенгрок тушунтиришимиз зарур.