O‘zbekiston Respublikasining tashqi iqtisodiy faoliyatini yanada tartibga solish hamda bojxona-tarif jihatdan tartibga solish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
02.07.2018, 17:41
O‘tgan davr mobaynida mamlakatda xalqaro iqtisodiy hamjamiyatga integratsiyalashish va tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan tashqi iqtisodiy faoliyatni amalga oshirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha izchil ishlar olib borildi.
Shu bilan birga, bojxona-tarif jihatdan tartibga solishning amaldagi tizimi raqobatning bozor prinsiplari rivojlanishini rag‘batlantirmayapti. Xususan, olib kirilayotgan tovarlarga nisbatan bojxona to‘lovlarini to‘lash bo‘yicha haddan tashqari keng imtiyozlar berilishi tarif jihatdan samarali tartibga solish imkonini bermayapti, vaholanki, individual preferensiyalar tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirish uchun teng bo‘lmagan raqobat sharoitlarini yaratmoqda.
Raqobatbardosh ishlab chiqarishni kuchaytirishga, sog‘lom raqobat muhitini qo‘llab-quvvatlashga, yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar eksportini rag‘batlantirishga, ichki bozorni sifatli iste’mol mahsulotlari bilan ta’minlashga qaratilgan bojxona-tarif jihatdan tartibga solishning samarali tizimini shakllantirish maqsadida:
1. Quyidagilar bojxona-tarif jihatdan tartibga solish tizimini yanada takomillashtirishning asosiy prinsiplari etib belgilansin:
boj tariflarining tartibga solish funksiyalarini iqtisodiyot tarmoqlarini rivojlantirishning qo‘shilgan qiymat global zanjiriga uyg‘un integratsiyalashuvga yo‘naltirilgan ustuvorliklaridan kelib chiqqan holda kuchaytirish;
tashqi iqtisodiy faoliyatni tarif jihatdan tartibga solish tizimini ilg‘or xorijiy tajribani, xalqaro prinsiplar va normalarni inobatga olgan holda takomillashtirish;
mahalliy ishlab chiqaruvchilarni respublikada ishlab chiqarilmaydigan yoxud yetarli bo‘lmagan hajmda ishlab chiqariladigan hamda eksportga yo‘naltirilgan mahsulot ishlab chiqarishda foydalaniladigan xomashyo va materiallar bilan ta’minlash uchun shart-sharoitlar yaratish;
yangi ishlab chiqarishlarni tashkil etish, shuningdek, mahalliy ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish va qayta jihozlash, infratuzilma loyihalarini amalga oshirish jarayonlarini yanada jadallashtirish maqsadida zamonaviy texnologik uskunalar va texnikalarni olib kirish uchun qulay shart-sharoitlarni saqlash;
bojxona rasmiylashtiruvida turi, maqsadi, xususiyati va tarkibi bo‘yicha o‘xshash, tashqi iqtisodiy faoliyatning tovar nomenklatura kodi bo‘yicha yaqin bo‘lgan tovarlarni bojxona to‘lovlarining pastroq stavkalari qo‘llaniladigan pozitsiyaga tasniflash holatlarini bartaraf etish maqsadida ushbu tovarlarga bojxona to‘lovlari stavkalarini unifikatsiya qilish;
aksiz solig‘iga tortiladigan tovarlarga aksiz solig‘i stavkalarini unifikatsiya qilish, uni inson sog‘lig‘i va atrof-muhit uchun zararli bo‘lgan tovarlarga nisbatan qo‘llash.
import bojxona bojlari stavkalari 1-ilovaga muvofiq;
O‘zbekiston Respublikasi hududiga olib kiriladigan, aksiz solig‘iga tortiladigan tovarlarga aksiz solig‘i stavkalari 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Belgilansinki, ushbu band bilan tasdiqlanayotgan stavkalar 2019 yil 1 yanvardan e’tiboran amalga kiritiladi.
1. 2018 yil 1 sentyabrdan shunday tartib belgilansinki, unga muvofiq:
chegara bojxona postlarida bojxona organlari tomonidan bojxona nazorati o‘tkazilganda veterinar, fitosanitar, ekologik va sanitar-epidemiologik nazorat ham amalga oshiriladi;
Iqtisodiy hamkorlik va rivojlanish tashkilotiga a’zo davlatlarning akkreditatsiyadan o‘tgan organlari tomonidan muvofiqlik sertifikatlari berilgan, O‘zbekiston Respublikasiga olib kirilayotgan tovarlarga nisbatan majburiy muvofiqlik sertifikatlashtirishni amalga oshirish talab etilmaydi;
tovarlarning “erkin muomalaga chiqarish (import)” rejimiga bojxona rasmiylashtiruvi uchun tovarlarni davlat tilida majburiy markirovka qilish talab etilmaydi;
“bojxona ombori” rejimida olti oydan ko‘p bo‘lgan tovarlarning bojxona rasmiylashtiruvida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti
va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qarorlari bilan bojxona to‘lovlari yuzasidan taqdim etilgan imtiyozlar qo‘llanilmaydi.
1. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda:
2. a) 2018 yil 1 sentyabrga qadar muddatda:
respublikaga tovarlar olib kirishda bojxona to‘lovlari bo‘yicha imtiyozlarni bekor qilish yuzasidan takliflar kiritilishini;
tovarlarni realizatsiya qilishda qulaylik yaratish uchun chegara hududlarda savdo majmualarini tashkil etish bo‘yicha zarur chora-tadbirlar amalga oshirilishini;
O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasining veb-saytida tovarlarning bojxona chegarasi orqali harakati rejimini tartibga soluvchi barcha normativ hujjatlar, tovarlarning bojxona rasmiylashtiruvi uchun zarur bo‘lgan hujjatlar, har bir tovarga mos ravishda bojxona bojlari stavkalari, ushbu hujjatlarni beruvchi organlar to‘g‘risidagi batafsil axborotni, shuningdek, tashqi iqtisodiy faoliyatni amalga oshirish uchun boshqa ma’lumotlarni real vaqt rejimida bepul asosda olish imkonini beradigan “Integratsiyalashgan tarif” interaktiv xizmati joriy etilishini;
1. b) ikki oy muddatda:
“Integratsiyalashgan tarif” interaktiv xizmati orqali taqdim etiladigan axborotning, jumladan sanitar-karantin, fitosanitar
va veterinar nazorati bo‘yicha, ruxsatnoma berish xususiyatiga ega bo‘lgan boshqa hujjatlarning rasmiylashtirilishi to‘g‘risidagi talablarning to‘liq ro‘yxati;
“Integratsiyalashgan tarif” interaktiv xizmati orqali taqdim etiladigan axborotni o‘z vaqtida yangilab borish bo‘yicha texnologik yo‘riqnomaning, tegishli vazirlik va idoralarning ushbu axborotni o‘z vaqtida yangilab bormaganligi hamda sifatsiz yangilab borganligi uchun javobgarligini nazarda tutgan holda, ishlab chiqilishi va tasdiqlanishini;
1. v) “Integratsiyalashgan tarif” interaktiv xizmatining uzluksiz ishlashini va axborot xavfsizligini ta’minlasin.
2. Belgilansinki, tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan tashqi iqtisodiy faoliyat amalga oshirilganda davlat organlariga “Integratsiyalashgan tarif” interaktiv xizmatida nazarda tutilmagan ma’lumot va hujjatlarni talab qilish man etiladi.
1. O‘zbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi Bosh prokuratura bilan birgalikda xo‘jalik yurituvchi sub’ektlarning narx-navo yuzasidan o‘zaro til biriktirish holatlarini hamda sog‘lom raqobatni cheklaydigan kelishilgan harakatlarini aniqlash va ularning oldini olish mexanizmlari samaradorligini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘rsin.
1. Quyidagilar 2019 yil 1 yanvardan o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblansin:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 29 sentyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasining Tashqi iqtisodiy faoliyatini yanada tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–3303-son qarori;
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 29 dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasining 2018 yilgi asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlari prognozi va Davlat budjeti parametrlari to‘g‘risida”gi
PQ–3454-son qarorining 122-ilovasi.
1. O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartish va qo‘shimchalar to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
1. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov, O‘zbekiston Respublikasining Bosh prokurori O.B. Murodov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat maslahatchisining birinchi o‘rinbosari B.M. Mavlonov va O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi raisi M.B. Azimov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему упорядочению внешнеэкономической деятельности и совершенствованию системы таможенно-тарифного регулирования Республики Узбекистан
02.07.2018, 17:42
За прошедший период в стране проведена последовательная работа по интеграции в международное экономическое сообщество и созданию благоприятных условий незаконченное предложение субъектами предпринимательства внешнеэкономической деятельности.
Вместе с тем, действующая система таможенно-тарифного регулирования не стимулирует развитие рыночных принципов конкуренции. В частности, предоставление чрезмерно широких льгот по уплате таможенных платежей на ввозимые товары не способствует эффективному тарифному регулированию, тогда как индивидуальные преференции создают неравные конкурентные условия для развития предпринимательской деятельности.
В целях формирования эффективной системы таможенно-тарифного регулирования, направленной на стимулирование конкурентоспособного производства, поддержку здоровой конкурентной среды, поощрение экспорта продукции с высокой добавленной стоимостью, обеспечение внутреннего рынка качественными потребительскими товарами:
1. Определить основными принципами дальнейшего совершенствования системы таможенно-тарифного регулирования:
усиление регулирующей функции таможенных тарифов, исходя из приоритетов развития отраслей экономики, направленных на гармоничную интеграцию в глобальные цепочки добавленной стоимости;
совершенствование системы тарифного регулирования внешнеэкономической деятельности с учетом передового зарубежного опыта, международных принципов и норм;
создание условий для обеспечения местных производителей сырьем и материалами, не производимыми в республике либо производимыми в недостаточном объеме и используемыми в выпуске экспортоориентированной продукции;
сохранение предоставления благоприятных условий для ввоза современного технологического оборудования и техники для создания новых производств, а также в целях дальнейшей интенсификации процессов модернизации и перевооружения отечественного производства, ускоренной реализации инфраструктурных проектов;
унификацию ставок таможенных платежей на схожие по виду, назначению, свойству и составу, близкие по коду товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности товары в целях исключения случаев их классификации в позиции, облагаемые более низкими ставками таможенных платежей при таможенном оформлении;
унификацию ставок акцизного налога на подакцизные товары, применение его в отношении товаров, вредных для здоровья людей и окружающей среды.
ставки импортных таможенных пошлин согласно приложению № 1;
ставки акцизного налога на подакцизные товары, завозимые на территорию Республики Узбекистан, согласно приложению № 2.
Установить, что утверждаемые настоящим пунктом ставки вводятся в действие с 1 января 2019 года.
3. Установить с 1 сентября 2018 года порядок, в соответствии с которым:
на приграничных таможенных постах таможенными органами при проведении таможенного контроля также осуществляется ветеринарный, фитосанитарный, экологический и санитарно-эпидемиологический контроль;
не требуется осуществление обязательной сертификации соответствия на ввозимые в Республику Узбекистан товары, в отношении которых выданы сертификаты соответствия аккредитованными органами стран-членов Организации экономического сотрудничества и развития;
для таможенного оформления товаров в режим «выпуск для свободного обращения (импорт)» не требуется обязательная маркировка товаров на государственном языке;
при таможенном оформлении товаров, находящихся в режиме «таможенный склад» более шести месяцев, не применяются льготы
по таможенным платежам, предоставленные решениями Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров Республики Узбекистан.
4. Кабинету Министров Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами обеспечить:
а) в срок до 1 сентября 2018 года:
внесение предложений по отмене льгот по таможенным платежам при ввозе товаров в республику;
принятие необходимых мер по созданию на приграничных территориях торговых комплексов для удобства реализации товаров;
внедрение на веб-сайте Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан интерактивной услуги «Интегрированный тариф», позволяющей получать в режиме реального времени на бесплатной основе подробную информацию обо всех нормативных документах, регулирующих режим перемещения товаров через таможенную границу, документах, необходимых для таможенного оформления товаров, ставках таможенных пошлин применительно к каждому товару, органах, выдающих указанные документы, а также другие сведения для осуществления ;
б) в двухмесячный срок разработку и утверждение:
исчерпывающего перечня информации, предоставляемой посредством интерактивной услуги «Интегрированный тариф», в том числе требования по санитарно-карантинному, фитосанитарному контролю и ветеринарному надзору, об оформлении иных документов разрешительного характера;
технологической инструкции по своевременному обновлению информации, предоставляемой посредством интерактивной услуги «Интегрированный тариф», предусмотрев ответственность соответствующих министерств и ведомств за несвоевременное и некачественное обновление данной информации;
в) бесперебойное функционирование и информационную безопасность интерактивной услуги «Интегрированный тариф».
5. Установить, что при осуществлении субъектами предпринимательства внешнеэкономической деятельности государственным органам запрещается истребование сведений и документов, не предусмотренных в интерактивной услуге «Интегрированный тариф».
6. Государственному комитету по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции совместно с Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан принять меры по повышению эффективности механизмов выявления и предупреждения ценовых сговоров и согласованных действий хозяйствующих субъектов, ограничивающих здоровую конкуренцию.
7. Признать с 1 января 2019 года утратившими силу:
постановление Президента Республики Узбекистан от 29 сентября 2017 года № ПП–3303 «О мерах по дальнейшему упорядочению внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан»;
приложение № 122 к постановлению Президента Республики Узбекистан от 29 декабря 2017 года № ПП–3454 «О прогнозе основных макроэкономических показателей и параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2018 год».
8. Государственному таможенному комитету совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., Генерального прокурора Республики Узбекистан Муродова О.Б., первого заместителя Государственного советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М. и председателя Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан Азимова М.Б.
29 июня 2018 года.
О дополнительных мерах по улучшению рейтинга Республики Узбекистан в ежегодном отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса»
06.02.2019, 10:12
Об организации деятельности Агентства по развитию рынка капитала Республики Узбекистан
28.01.2019, 15:21
О Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в "Год активных инвестиций и социального развития"