Ilm bilan, aql bilan harakat qilsak, yana-da ulkan marralarga erishamiz
Davlatimiz rahbari dastlab Oltinkoʻl tumanidagi “Koʻhna vodiy bahori” fermer xoʻjaligida boʻlib, gʻalla va gʻoʻza rivojini koʻzdan kechirdi.
– Iqlim sharoiti yurtimizga oʻxshash xorijiy davlatlarda paxtadan 70 sentnergacha hosil olishadi. Qanday qilib? Ilm bilan, aql bilan. Andijonda yer kamligini hisobga olib, undan ikki karra samarali foydalanish zarur. Ishsiz, daromadi yetarli boʻlmagan minglab odamlar bor. Ishimizga oʻshalarning koʻzi bilan baho berishimiz kerak, – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari gʻoʻza qator oralariga soya ekish boʻyicha Andijon tajribasini yaratish yuzasidan koʻrsatmalar berdi.
– Fermer dalaga reja uchun emas, daromad uchun kirishi kerak. Soya ekilsa, bitta maydondan ikki barobardan ziyod daromad olish, yana koʻproq odamlarni ish bilan taʼminlash mumkin. Undan olinadigan moy ham, omixta yem ham juda sifatli, bozorbop. Toʻgʻri, bu qiyin. Lekin qaysi ish oson? – deya savol qoʻydi Shavkat Mirziyoyev.
Agrotexnologiyalarni rivojlantirish maqsadida Toshkent davlat agrar universitetining Andijon viloyati filiali negizida qishloq xoʻjaligi yoʻnalishida alohida oliy taʼlim muassasasi tashkil etish muhimligi taʼkidlandi.
“Koʻhna vodiy bahori” fermer xoʻjaligining umumiy yer maydoni qariyb 76 gektar. Joriy yilda gʻallaning har gektaridan 20, paxtadan 10 sentnerdan qoʻshimcha hosil yetishtirish rejalashtirilgan. Gʻalla hosildorligi 81 sentner boʻlishi kutilmoqda.
Fermer xoʻjaligida 60 kishi doimiy va mavsumiy ish bilan taʼminlangan. Chorvachilik, asalarichilik yoʻlga qoʻyilgan.
Shu yerda paxtachilik, gʻallachilik va meva-sabzavotchilik klasterlari hamda chorvachilik tarmoqlarini rivojlantirish boʻyicha loyihalar taqdimoti oʻtkazildi.
Davlatimiz rahbari qayta jihozlangan avtobusda tashkil etilgan sayyor laboratoriya bilan ham tanishdi.
Prezidentiiz Shavkat Mirziyoyev Andijon shahridagi “VBM tekstil grup” MCHJga qarashli eksportbop tayyor tikuvchilik mahsulotlari ishlab chiqaradigan zamonaviy korxonada ham boʻldi.
Ushbu korxonani barpo etish uchun ikki yil oldin “Obod” mahalla fuqarolar yigʻini hududidagi eski bino loyiha tashabbuskorlariga investitsiya kiritish sharti bilan “nol” xarid qiymatida berilgan edi.
Oʻtgan davrda qariyb oʻn uch yil qarovsiz yotgan mazkur inshootda yirik hajmda qurilish-taʼmirlash ishlari amalga oshirildi. Keng, yorugʻ sexlar, omborxona va boshqa qoʻshimcha xonalar bunyod etildi. Ishchilarning mehnat qilishi va dam olishi uchun zarur qulayliklar yaratildi.
Italiya, AQSH, Yaponiyaning zamonaviy tikuvchilik dastgohlari oʻrnatilib, 1200 ta yangi ish oʻrni yaratildi. Loyihani ishga tushirish uchun 6,5 million dollar mablagʻ sarflandi. Uning 4 million dollari tijorat banki kreditidir.
Prezidentimiz mazkur korxona mutaxassis va tikuvchilari bilan suhbatlashib, ishlab chiqarilgan tikuvchilik mahsulotlarini koʻzdan kechirdi.
– Avvalambor, sizlarni yaqinlashib kelayotgan ulugʻ ayyom bilan tabriklayman. Bu fabrika andijonliklarga oʻziga xos tuhfa boʻlibdi. Biz uchun har bir ish oʻrni muhim. Bu yerda shuncha xotin-qiz ishli boʻlganidan juda xursandman. Tadbirkorlarimiz jahon bozorlariga chiqmoqda. Bu – dunyoqarash oʻzgarishi, imkoniyatlar natijasi, – dedi Prezident.
MDH mamlakatlari bilan shartnomalar imzolangan boʻlib, yiliga 27 million dollarlik mahsulot eksport qilish moʻljallangan. Bu geografiyani kengaytirish maqsadida Yevropa Ittifoqi davlatlari bilan muzokaralar olib borilmoqda.
Mutasaddilarga paxta tolasini qayta ishlashni chuqurlashtirib, qoʻshilgan qiymat yaratish, korxonalarga qoʻshimcha investitsiyalar yoʻnaltirib, ishlab chiqarishning toʻliq siklini oʻzlashtirishga koʻmaklashish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Ilgari viloyatda yetishtirilgan paxta faqat xomashyo sifatida sotilardi. Bundan daromad 100 million dollarga ham yetmasdi. Endilikda qayta ishlash rivojlanayotgani natijasida joriy yilda qariyb 440 million dollarlik mahsulot eksport qilinadi. 2021-yilda bu koʻrsatkichni 527 million dollarga yetkazish rejalashtirilgan.
Shu yerda viloyatda 2020–2021-yillarda amalga oshiriladigan investitsiya, tadbirkorlik va kichik biznes, hunarmandchilikni rivojlantirishga doir istiqbolli loyihalar taqdimoti ham oʻtkazildi.
Xususan, joriy yilda 954 ta loyihani amalga oshirish belgilangan. Buning natijasida 68 mingdan ziyod ish oʻrni yaratiladi.
“VBM tekstil grup” masʼuliyati cheklangan jamiyati tomonidan Andijonda jinsi shim ishlab chiqarish, mato toʻqish va boʻyash korxonalari tashkil etilishi koʻzda tutilgan.
Qiymati 30 million dollarlik ushbu loyihaning ishga tushishi natijasida 2700 yangi ish oʻrni yaratiladi, yillik 750 milliard soʻmlik mahsulot ishlab chiqariladi.
Andijon aholi zichligi eng yuqori hududlardan biri. Viloyatda yerdan unumli foydalanish hisobiga aholini uy-joy, ish bilan taʼminlash, ijtimoiy muhofaza qilish, turmush sharoitini yaxshilash mumkin. Shu bois bu yerda sobiq ishlab chiqarish maydonlari oʻrnida turar joy majmualari qurish hamda aholini uy-joy bilan taʼminlash choralari koʻrilmoqda.
Davlatimiz rahbari bundan roppa-rosa ikki yil muqaddam – 2018-yil 20-may kuni Andijon shahrida qad rostlayotgan yangi uy-joylarni koʻrgan edi. Mazkur hududda bu masala dolzarb ekanini inobatga olib, qoʻshimcha turar joylar qurish boʻyicha topshiriq bergandi.
Shu asosida shaharda jami 1 ming 798 xonadondan iborat 41 ta koʻp qavatli uy barpo etildi. Jumladan, bunyod etilayotgan yangi mavzeda oʻtgan yili yigirmata 7 qavatli, ikkita 16 qavatli uy qurib bitkazildi. Shu tariqa atigi uch yilda bu yerda ilgʻor shaharsozlik andozalariga mos yirik mavze paydo boʻldi.
Prezidentimiz ushbu mavzeni borib koʻrdi. 16 qavatli uydagi xonadonlardan birida boʻlib, oila bilan suhbatlashdi.
“Oʻzshahar qurilish invest” injiniring kompaniyasi buyurtmasi asosida “Xoqon Avtoinvest” MCHJ tomonidan qurilgan 16 qavatli uylar Andijon shahri uchun namuna boʻldi. Loyiha qiymati 46,6 milliard soʻm boʻlgan uylar Turkiya texnologiyasi asosida, mahalliy sharoitni hisobga olgan holda yaxlit temir-betondan zilzilaga bardoshli qilib qurilgan. Binoning tashqi devorlari bazalt materiali bilan qoplangan. Internet tarmogʻi, videokuzatuv tizimi bilan taʼminlangan.
Xonadonlar elektr plita, oshxona mebeli, isitish tizimi va issiq suv bilan taʼminlaydigan alohida qozonxona bilan mart oyida tayyor holda topshirilgan. Har bir uy ikkitadan lift bilan jihozlangan.
Mazkur uylar hovlisida dam olish va sport maydonchalari, bolalar oʻyingohlari, avtoturargoh barpo etilgan.
Yangi uylarda shuncha maydondagi boshqa loyihalarga nisbatan 2 barobar koʻp xonadonlar joylashgani mahalliy sharoit uchun juda muhim. Shu bois xonadonlarning narxi ham hamyonbop.
Mazkur turar joylar qurilishi shaharning ushbu qismida urbanizatsiya jarayonlarini tezlashtirdi. Avvalo, koʻp qavatli uylarda bironta sotilmagan xonadon qolmadi, bu qurilish surʼatini oshirdi. Uylarga talab yuqoriligi bois hududga sanoat korxonalarining qiziqishi kuchaydi.
Bugungi kunda davlatimiz rahbarining aholining uy-joy sharoitini yaxshilash hamda ipoteka krediti bozorini yana-da kengaytirish toʻgʻrisidagi qarori asosida hududda tijorat uylari ham barpo etilmoqda. Yana bir afzal jihati, bunday turar joy mavzelari bogʻcha, maktab singari ijtimoiy infratuzilmasi bilan birga qad rostlamoqda. Boshqacha aytganda, andijonliklarning koʻp yillik orzu-havaslari ushalmoqda.
Aholini turar joylar bilan taʼminlashni izchil davom ettirish zarurligi taʼkidlandi.
– Kambagʻallikdan chiqishning eng asosiy zamini – uy-joy. Odamlarning boshpanasi boʻlsa, oʻzi harakat qilib, roʻzgʻorini oyoqqa qoʻyib oladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tumanlardagi aholi zich joylarga ham kommunikatsiya olib borib, barcha sharoitlarga ega koʻp qavatli uylar qurish, zamonaviy qishloqlar bunyod etish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Davlatimiz rahbari Andijon viloyatiga safari chogʻida Marhamat tumanidagi “Vodiy hamkor agrofirmasi” tomonidan tashkil etilgan quyonchilik klasteri bilan ham tanishdi.
1 gektardan ziyod maydonda tashkil qilingan mazkur klaster joriy yil 1-maydan ishga tushdi.
Kooperatsiya usulida 50 ta xonadonga quyonlar tarqatilib, ulardagi odamlar bandligi taʼminlandi. Shuningdek, quyon terisini oshlash va teridan telpak tikish sexida 20 ta ish joyi yaratiladi.
Korxonaga “Kaliforniya”, “Yangi Zelandiya”, “Flander”, “Reks” va “Velikan” zotli 1000 bosh quyon olib kelingan boʻlib, bir yil davomida ular soni 30 ming boshga yetishi kutilmoqda. Bu har bir quyon ikki kilogramdan tosh bossa, jami 60 ming kilogramm parhezbop goʻsht yetishtiriladi deganidir.
Quyonchilik klasteri tomonidan bir yilda jami 3 milliard soʻmlikdan ziyod mahsulot ishlab chiqarish, 150 ming dollarlik eksport qilish rejalashtirilgan.
Ayni paytda viloyatda quyonchilik yoʻnalishida 58 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Mazkur loyihalar doirasida kooperatsiya usulida xonadonlarda quyon boqish koʻpaytirilsa, eksport hajmi yana-da oshadi.
Viloyatda omixta yem ishlab chiqarishni koʻpaytirish, quyonchilikni 1 million boshga yetkazish boʻyicha vazifalar belgilandi.
Shu yerda chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik korxonalari salohiyati haqida maʼlumot berildi.
Davlatimiz rahbariga Ipoteka bank tomonidan Xitoy texnologiyasi asosida baliq yetishtirish loyihasi taqdim etildi. Odatda baliqchilik xoʻjaliklari bir gektar koʻlda 3-4 tonnagacha baliq yetishtiradi. Mazkur intensiv usulda bir gektar sunʼiy koʻlda 100 tonnagacha baliq olindi. Shuncha hosilni yetishtirishga bor-yoʻgʻi olti oy vaqt kerak boʻldi.
Ushbu texnologiya biofiltr, ultrafiolet yordamida soatiga 200 tonna suvni tozalab, kislorodga boyitib beradi. Bir gektar havzadagi suvni tozalash uchun 3 kun vaqt kerak boʻladi. “Valliy Fish” MCHJ tomonidan Andijon tumanida amalga oshirilgan ushbu tajriba gʻoyat samarali boʻlib, ayni paytda Ulugʻnor tumanida 60 ta tadbirkor 100 ta Xitoy texnologiyasini qoʻyishni boshladi. Bu ushbu intensiv usul yordamida viloyatda yil oxirigacha 10 ming tonna baliq yetishtirish mumkin deganidir.
Mazkur loyiha davlatimiz rahbariga maʼqul boʻldi. Baliqchilikda Andijon texnologiyasini barcha viloyatlarda ham amalga oshirish zarurligi taʼkidlandi. Yaqin kunlarda viloyat hokimlarining qishloq xoʻjaligi boʻyicha oʻrinbosarlari uchun Andijon tumanida koʻrgazmali seminar tashkil qilinib, baliq yetishtirishda Xitoy texnologiyasi oʻrgatiladigan boʻldi.
– Andijonda chorva kam, goʻsht boshqa joylardan olib kelinyapti. Quyon, parranda, baliq koʻpaytirilib, goʻshti isteʼmolga chiqarilsa, viloyatda goʻsht narxi tushadi. Kambagʻal oilalarga tarqatilib, klasterlar tomonidan qayta sotib olinsa, ularga daromad boʻladi. Iqtisodiy kompleks va sektor rahbarlari shu bilan shugʻullanishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari Andijon viloyatiga safari chogʻida “Zamonaviy qishloq” loyihasi taqdimoti bilan tanishdi.
Shu borada Paxtaobod tumani Boʻstonobod qishlogʻi hamda Qoʻrgʻontepa tumani “Yangi hayot” mahallasi uchun dastlabki bosh reja ishlab chiqilgan. Unga muvofiq, qishloq hududlarga zarur muhandislik kommunikatsiyalari tortilib, koʻp qavatli uylar quriladi. Ular, avvalo, bir uyda koʻpchilik yashayotgan, muhtoj oilalarga beriladi.
“Zamonaviy qishloq”da maktab, bolalar bogʻchasi, tibbiyot muassasasidan tashqari ishlab chiqarish, xizmat koʻrsatish tarmoqlari, “Book cafe”, mini-bank shoxobchasi, sport-koʻngilochar maskanlar, avtobekat, qoʻyingki aholi uchun barcha qulayliklar yaratiladi. Shu tariqa qishloqlarimiz ham kelgusida zamonaviy, yashash qulay maskanlarga aylanadi.
Prezidentimiz bu borada Andijon tajribasini yaratish kerakligini taʼkidladi. Buning uchun alohida loyiha ishlab chiqish, “Zamonaviy qishloq”dagi uylarni boshqa turar joylarga nisbatan arzon qilish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Shu yerda viloyatda kambagʻallikni qisqartirish, ipoteka kreditlari asosida yakka tartibdagi uylarni qurish-taʼmirlash loyihalari muhokama qilindi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Andijon shahrida Digital City nomli texnopark bilan tanishdi.
Yaqindagina 5,6 gektar maydonda qurib bitkazilgan ushbu majmua axborot texnologiyalari va innovatsion loyihalarni qoʻllab-quvvatlash, dasturiy mahsulotlar eksportini yoʻlga qoʻyishga qaratilgan. Hozirgi kunda bu yerga tumanlardan 328 nafar mutaxassis jalb etilgan.
Davlatimiz rahbari yoshlar bilan suhbatda ularni doimiy oʻrganish, izlanishga chorladi.
– Juda toʻgʻri yoʻlni tanlagansizlar. Bu – serqirra va istiqbolli soha. Sizlar boshqalardan 10-15 yil oldin yurishlaringiz kerak. Eng dolzarb yoʻnalishlar boʻyicha dasturiy mahsulotlar yaratib, xalqimizga va xorijliklarga qulay xizmatlar koʻrsatib, ham oilangizga, ham jamiyatimizga naf keltirishingiz mumkin, – dedi Prezident.
Texnoparkda mahalliy yoshlar, tadbirkorlar, yangi hunar oʻrganish istagida boʻlgan fuqarolar uchun keng qulayliklar yaratilgan. Jumladan, kovorking markazi, data-sentr, konferens-zal, kutubxona, innovatsion laboratoriya va oʻquv xonalari, biznes inkubator, media markaz, kibersport xonasi tashkil etilgan.
Tumanlarda axborot texnologiyalari boʻyicha boshlangʻich oʻquv kurslari boʻladi. Ulardan tanlab olingan yoshlar Digital Cityda intensiv ravishda ingliz tiliga oʻqitilib, IT xizmatlar koʻrsatishga tayyorlanadi. Texnoparkdagi 76 nafar tinglovchiga moʻljallangan zalda yil mobaynida 2 mingdan ortiq kishini oʻqitish mumkin.
Axborot texnologiyalari va innovatsion loyihalarni qoʻllab-quvvatlash, dasturiy mahsulotlar eksportini yoʻlga qoʻyish maqsadida ishlab chiqilgan Digital City loyihasi mohiyatiga koʻra, Toshkentdagi IT parkdan soʻng tashkil etilgan ikkinchi, viloyatlar miqyosida esa birinchidir.
Majmuada yotoqxona va oshxona tashkil etib, sharoitlarni yana-da yaxshilash, bunday texnoparklarni mamlakatimizning boshqa hududlarida ham ochish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Prezidentimiz Digital Cityning maqsadi va vazifalari, unda yaratilgan sharoitlar bilan tanishar ekan, kelasi 5 yilda Oʻzbekiston uchun ushbu sohani rivojlantirish ustuvor vazifalardan biri boʻlib qolishi, yoshlarni ish bilan taʼminlash, iqtisodiyotni jadal rivojlantirishda sohaning imkoniyatlaridan unumli foydalanish zarurligini qayd etdi.
Shu yerda yoshlar bandligini taʼminlash, maktab bitiruvchilarini frilans bozoriga tayyorlash borasidagi ishlar yuzasidan axborot berildi.
Andijonda ham uzoq-yaqin tumanlarda frilanserlik faoliyati, yaʼni masofadan turib dasturlash va xosting xizmatlari koʻrsatish bilan shugʻullanayotgan mutaxassislar talaygina. Digital City (“Raqamli shahar”) texnoparkidagi kovorking markazi ularning ishini osonlashtiradi, texnika, ofis xarajatlarini qisqartiradi. Bundan tashqari, markazda roʻyxatdan oʻtgan dasturchilar jahon bozoriga oʻz xizmat va mahsulotlarini eksport qilish, hamkorlar topishi oson kechadi.
Joriy yil yanvar-may oylarida viloyatda qariyb 19 ming nafar yoshlarning bandligi taʼminlandi. Yil oxiriga qadar yana 24 mingdan ziyod yigit-qizning bandligini taʼminlash boʻyicha manzilli reja ishlab chiqilgan. Jumladan, tadbirkorlik va ishlab chiqarish, qishloq xoʻjaligi, qurilish kabi sohalarda yoshlar uchun yangi ish oʻrinlari tashkil etiladi.
2019/2020 oʻquv yilida viloyatdagi umumtaʼlim maktablarining 11-sinfini 40 mingdan ziyod oʻquvchi tamomlaydi. Ular oʻrtasida oʻtkazilgan soʻrovnoma natijalariga koʻra 12 mingdan ziyod oʻquvchi oliy taʼlim muassasalarida, qariyb 6 ming nafari texnikum va kasb-hunar kollejlarida oʻqish, qolgani harbiy xizmatga borish, hunar oʻrganish, tadbirkorlik bilan shugʻullanish istagida.
Xotin-qizlarning muammolarini oʻrganish, ularni moddiy va maʼnaviy qoʻllab-quvvatlash borasida manzilli chora-tadbirlar ham muhokama qilindi. Bu boradagi dastur doirasida yil davomida xotin-qizlar uchun doimiy ish oʻrinlari yaratish, subsidiyalar ajratish, haq toʻlanadigan jamoatchilik ishlariga jalb qilish va oʻzini oʻzi band qilgan ayollarga mehnat guvohnomalarini berish orqali jami 10 ming 88 nafar ayolning bandligi taʼminlanadi.
Davlatimiz rahbari oliy oʻquv yurtiga kirolmagan yoshlar bilan manzilli ishlash, ularning qiziqish va layoqatini oʻrganib, kasbga yoʻnaltirish boʻyicha topshiriqlar berdi.

Если будем работать по науке и действовать с умом, то достигнем еще больших высот
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ на местах и жизнью населения 21 мая посетил Андижанскую область.
Сначала глава государства посетил фермерское хозяйство «Кухна водий бахори» в Алтынкульском районе, где ознакомился с тем, как развиваются всходы пшеницы и хлопчатника.
- В зарубежных странах, где климатические условия схожи с нашими, получают до 70 центнеров хлопка с гектара. Как? Работая по науке, подходя к делу с умом. Учитывая нехватку земли в Андижане, необходимо использовать ее с двойной эффективностью. Есть тысячи безработных, малообеспеченных людей. Мы должны оценивать нашу работу с их точки зрения, - сказал Президент.
Глава государства поручил создать андижанский опыт выращивания сои между рядами хлопчатника.
- Фермер должен выходить на поле не для выполнения плана, а для получения дохода. Если посадить сою, то за счет урожая с одного поля можно заработать в два раза больше, обеспечить работой еще больше людей. Получаемые от сои масло и корм имеют высокое качество и пользуются спросом на рынке. Да, это сложно. Но ведь не бывает легкой работы, - отметил Шавкат Мирзиёев.
4010d7c9-5d85-740a-db94-1df45d1a22b3.jpg
Подчеркнуто, что для развития агротехнологий важно создать высшее учебное заведение сельскохозяйственного направления на базе Андижанского областного филиала Ташкентского государственного аграрного университета.
Общая площадь фермерского хозяйства "Кухна водий бахори" составляет почти 76 гектаров. В текущем году планируется заготовить дополнительно 20 центнеров зерна и 10 центнеров хлопка с каждого гектара. Ожидается, что урожайность зерна составит 81 центнер с гектара.
В хозяйстве на постоянной основе и сезонно трудятся 60 человек. Налажены животноводство и пчеловодство.
Здесь же прошла презентация проектов по развитию хлопковых, зерновых и плодоовощных кластеров, а также различных направлений животноводства.
Глава государства ознакомился с передвижной агрохимической лабораторией на базе переоборудованного автобуса.
Президент Шавкат Мирзиёев побывал также на современном предприятии по производству экспортоориентированной швейной продукции общества с ограниченной ответственностью «ВБМ Текстиль Груп» в Андижане.
Для его создания два года назад старое здание на территории махалли "Обод" было передано инициаторам проекта по «нулевой» стоимости с условием инвестирования.
За прошедшее время на данном объекте, пустовавшем почти тринадцать лет, осуществлена масштабная строительно-ремонтная работа. Построены просторные и светлые цеха, склады и другие дополнительные помещения. Созданы необходимые условия для труда и отдыха рабочих.
Установлены швейные и ткацкие станки из США, Италии и Японии. Создано 1200 новых рабочих мест. В реализацию проекта направлено 6,5 миллиона долларов, из которых 4 миллиона долларов – кредиты коммерческих банков.
Глава государства побеседовал с коллективом, осмотрел произведенную швейную продукцию.
- Прежде всего, поздравляю вас с наступающим светлым праздником. Вижу, что эта фабрика стала особым подарком для андижанцев. Нам важно каждое рабочее место. Очень рад, что здесь работает так много женщин. Наши предприниматели выходят на мировые рынки. Это – результат меняющегося мировоззрения, реализации возможностей, - сказал Президент.
Подписаны экспортные соглашения со странами СНГ о поставке продукции на 27 миллионов долларов. Для расширения географии экспорта ведутся переговоры со странами Европейского союза.
70cc6d25-d135-71f3-60b4-9641f259f15a.jpg
Ответственным лицам даны поручения по организации углубленной переработки хлопкового волокна, производству продукции с добавленной стоимостью, привлечению дополнительных инвестиций и содействию производителям в освоении полного производственного цикла.
Прежде весь выращенный в области хлопок продавался без переработки, при этом поступления от него не составляли и 100 миллионов долларов. Теперь, в результате развития системы переработки, в нынешнем году будет экспортировано продукции почти на 440 миллионов долларов. В 2021 году этот показатель намечено довести до 527 миллионов долларов.
Здесь же состоялась презентация перспективных проектов по привлечению инвестиций, развитию предпринимательства и малого бизнеса, ремесленничества, которые будут реализованы в области в 2020-2021 годах.
В частности, в текущем году предусматривается реализация 954 проектов. В результате этого будет создано более 68 тысяч рабочих мест.
«ВБМ Текстиль Груп» планирует организовать в Андижане производство джинсовой ткани, создать ткацкие и покрасочные мощности.
В результате запуска данного проекта стоимостью 30 миллионов долларов появятся 2700 новых рабочих мест, будет производиться продукция на 750 миллиардов сумов в год.
46112f90-171f-0e5c-8403-584e81977096.jpg
Андижан является одним из самых густонаселенных регионов. За счет эффективного использования земли в области имеются возможности для обеспечения населения жильем и работой, его социальной защиты, повышения уровня жизни. Поэтому здесь принимаются меры по строительству жилых комплексов на месте бывших производств и обеспечению населения жильем.
Ровно два года назад, 20 мая 2018 года, Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с новым жилым комплексом в Андижане. Учитывая актуальность жилищного вопроса в данном регионе, тогда глава нашего государства поручил расширить строительство домов.
Так, в городе был построен 41 многоэтажный дом на 1 тысячу 798 квартир. В частности, в прошлом году на территории возводимого нового массива построено 20 семиэтажных и 2 шестнадцатиэтажных дома. Таким образом, всего за три года здесь появился крупный массив, отвечающий стандартам передового градостроительства.
Президент посетил этот массив. Побывал в одной из квартир и побеседовал с хозяевами.
Шестнадцатиэтажные дома, построенные ООО “Хокон Автоинвест” по заказу инжиниринговой компании “Узшахар қурилиш инвест”, стали примером строительства в Андижане. Дома проектной стоимостью 46,6 миллиарда сумов построены с учетом местных условий из монолитных железобетонных плит на основе турецкой технологии и сейсмостойкого метода проектирования. Наружные стены покрыты энергосберегающим базальтовым материалом. К дому подведен интернет, установлены системы видеонаблюдения.
В квартирах установлены электроплиты, кухонная мебель, горячую воду и отопление подает отдельная котельная. Каждый дом оснащен двумя лифтами. Они были переданы покупателям в готовом виде в марте.
Во дворах массива разбиты зоны для отдыха и спорта, детские игровые площадки, парковка.
По сравнению с другими проектами с аналогичной площадью застройки, на данном массиве разместилось в 2 раза больше квартир, что очень важно в условиях области. Отсюда и доступные цены на жилье.
Строительство этих домов ускорило процессы урбанизации в этой части города. Прежде всего, в многоэтажных домах не осталось ни одной не проданной квартиры, что ускорило темпы строительства. Из-за высокого спроса на жилье повысился интерес промышленных предприятий к региону.
c382bc6b-9fd7-b94b-f90d-f6b8c0740ca8.jpg
Сегодня в соответствии с постановлением главы государства об улучшении жилищных условий населения и дальнейшем расширении рынка ипотечного кредитования в регионе возводятся и коммерческие дома. Еще одно преимущество заключается в том, что такие жилые массивы возводятся вместе с социальной структурой, в том числе детскими садами и школами. Иначе говоря, осуществляются многолетние мечты андижанцев.
Президентом подчеркнута необходимость продолжения жилищного строительства.
- Главное подспорье в искоренении бедности – наличие жилья. Когда у людей собственный кров, легче вставать на ноги, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по прокладке коммуникаций, строительству многоквартирных домов и современных поселков в густонаселенных районах.
В ходе поездки в Андижанскую область глава государства ознакомился с деятельностью кластера кролиководства, организованного «Водий хамкор агрофирмаси» в Мархаматском районе.
Кластер, занимающий площадь более 1 гектара, начал работу 1 мая текущего года.
c64d5bd3-3201-33b7-8d2f-b8a7dd0de087.jpg
Кролики на основе кооперации были распределены по 50 домохозяйствам, что обеспечило занятость семей. Еще 20 рабочих мест будет создано в цехе по дублению кроличьих шкурок и пошиву меховых шапок.
Предприятие завезло из-за рубежа тысячу кроликов породы "Калифорния", "Новая Зеландия", "Фландер", "Рекс" и "Великан". Ожидается, что в этом году их поголовье достигнет 30 тысяч. Если каждый кролик будет весить два килограмма, то будет выращено 60 тысяч килограммов диетического мяса.
Кластер кролиководства планирует за год производить продукцию более чем на 3 миллиарда сумов и экспортировать ее на 150 тысяч долларов.
В настоящее время в области в направлении кролиководства реализуются 58 проектов. Если в их рамках на основе кооперации расширится разведение кроликов, то увеличатся объемы экспорта.
Поручено увеличить в области производство комбикорма, довести поголовье кроликов до 1 миллиона.
Здесь же представлена информация о потенциале животноводческих, птицеводческих и рыбоводческих предприятий.
Глава государства ознакомился с проектом "Ипотека банка" по выращиванию рыбы на основе китайской технологии. Обычно, рыбоводческие хозяйства в водоеме площадью 1 гектар выращивают до 3-4 тонн рыбы. На основе интенсивного метода в искусственном водоеме площадью 1 гектар выращивают до 100 тонн рыбы. Для достижения такого результата потребовалось всего шесть месяцев.
Данная технология позволяет с помощью биофильтра, ультрафиолета очищать 200 тонн воды в час и насыщать ее кислородом. Для очистки воды в водоеме площадью один гектар потребуется 3 дня. Данный опыт, реализованный ООО "Valliy Fish" в Андижанском районе, является крайне эффективным. В настоящее время 60 предпринимателей в Улугнорском районе приступили к внедрению 100 таких технологий. Это значит, что до конца года в области интенсивным методом можно будет вырастить 10 тысяч тонн рыбы.
Данный проект пришелся по душе главе государстве. Подчеркнуто, что андижанскую технологию в рыбоводстве необходимо применять во всех областях. В ближайшие дни для заместителей хокимов областей по сельскому хозяйству в Андижанском районе будет организован презентационный семинар, в ходе которого состоится обучение китайской технологии выращивания рыбы.
- В Андижане мало скота, мясо ввозится из других регионов. Если разводить кроликов, птицу, рыбу, насыщать потребительский рынок, цены на мясо в области снизятся. Раздача молодняка малоимущим семьям с дальнейшим выкупом кластерами будет выгодно всем. Руководители экономического комплекса и секторов должны заняться этими вопросами, - указал Шавкат Мирзиёев.
022f4a80-5ca9-85ef-4866-c005f14f6fd7.jpg
В ходе поездки в Андижанскую область главе государства была представлена презентация проекта «Современное село».
Пилотные генеральные планы в рамках реализации проекта разработаны для села Бустонобод Пахтаабадского района и махалли "Янги хаёт" Кургантепинского района. Согласно проекту в сельской местности будет создана необходимая инженерно-коммуникационная инфраструктура и построены многоквартирные дома. Квартиры будут предоставляться в основном большим семьям, живущим на общей жилплощади, и малообеспеченным семьям.
В современных селах помимо школ, детских садов, медицинских учреждений, будут созданы производственные, спортивно-развлекательные, сервисные объекты, “Book cafe”, мини-банки, автостанция – все удобства для населения. Таким образом, в будущем наши села станут современными, удобными для проживания.
Глава государства подчеркнул важность формирования в этом направлении андижанского опыта. Указано на необходимость разработать отдельный проект, сделать так, чтобы дома в «Современном селе» были дешевле других.
Здесь же обсуждены проекты по сокращению бедности в области, реновации индивидуальных домов на основе ипотечных кредитов.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с технопарком Digital City в Андижане.
Комплекс, строительство которого завершилось недавно на площади 5,6 гектара, нацелен на поддержку проектов в области информационных технологий и инноваций, содействие экспорту программных продуктов. В настоящее время сюда привлечены 328 специалистов из районов.
Глава государства в беседе с молодежью призвал ее постоянно учиться и открывать новое.
- Вы выбрали очень правильный путь. Это многогранная и перспективная сфера. Вы должны опережать других на 10-15 лет. Создавая программные продукты в самых актуальных областях, предоставляя цифровые услуги нашему народу и зарубежным заказчикам, вы можете принести пользу как своей семье, так и обществу, - сказал Президент.
487282fd-1ade-2ebc-23a1-2a811f1f8e23.jpg
Технопарк располагает широкими возможностями для молодежи, предпринимателей и граждан, которые хотят освоить новые профессии. В частности, действуют коворкинг-центр, дата-центр, конференц-зал, библиотека, инновационные лаборатория и классы, бизнес-инкубатор, медиа-центр, комната киберспорта.
В районах пройдут базовые курсы по информационным технологиям. Отобранные на них молодые люди будут интенсивно обучаться английскому языку в Digital City и готовиться предоставлять IT-услуги. Зал на 76 слушателей в технопарке позволит обучать более 2 тысяч человек в год.
Проект "Digital City", разработанный в целях поддержки развития информационных технологий и инновационных проектов, налаживания экспорта программных продуктов, является вторым после IT-парка в Ташкенте и первым в масштабах области.
Президент Шавкат Мирзиёев дал указания улучшить условия, построив в комплексе общежитие и столовую, организовать подобные технопарки и в других регионах страны.
Глава государства, знакомясь с целями и задачами "Digital City", созданными в нем условиями, подчеркнул, что развитие данной сферы останется одной из приоритетных задач Узбекистана на следующие 5 лет, необходимо эффективно использовать ее возможности для обеспечения занятости молодежи, ускоренного развития экономики.
Была представлена информация об усилиях по трудоустройству молодежи, подготовке выпускников школ к работе на рынке фриланса.
В различных районах Андижанской области много специалистов, занимающихся такой деятельностью, то есть дистанционным программированием и оказанием услуг хостинга. Коворкинг-центр в технопарке Digital City (“Цифровой город”) облегчит их работу, сократит расходы на технику и офисные принадлежности. Кроме того, программистам, зарегистрировавшимся в центре, будет легче экспортировать свои услуги и продукты на мировой рынок, найти партнеров.
92ee5faa-62cd-6079-af48-b61169f9d2e7.jpg
В январе-мае текущего года в области обеспечена занятость почти 19 тысяч молодых людей. Разработан адресный план по обеспечению до конца года занятости еще более 24 тысяч парней и девушек. В частности, новые рабочие места для молодежи будут созданы в сферах предпринимательства и производства, сельского хозяйства, строительства и других.
В 2019/2020 учебном году 11-й класс общеобразовательных школ области окончат свыше 40 тысяч учащихся. По результатам проведенного среди них опроса более 12 тысяч учащихся желают поступить в высшие учебные заведения, почти 6 тысяч – в техникумы и профессиональные колледжи, остальные – отправиться на военную службу, обучиться ремеслу, заниматься предпринимательством.
Обсуждены также адресные меры по изучению проблем женщин, их материальной и моральной поддержке. В рамках программы в течение года за счет создания для женщин постоянных рабочих мест, выделения субсидий, привлечения к оплачиваемым общественным работам и предоставления трудовых книжек самозанятым будут обеспечены работой 10 тысяч 88 женщин.
Глава государства дал поручения по адресной работе с молодыми людьми, которые не поступили в высшие учебные заведения, изучению их интересов и способностей, профессиональной ориентации.