Prezident: Ekinlardan olinadigan daromadni keskin ko‘paytirish va suvdan oqilona foydalanish sohadagi eng ustuvor vazifa bo‘lishi kerak
25.02.2021, 10:29
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 24-fevral kuni qishloq va suv xo‘jaligi sohasida joriy yilda amalga oshiriladigan ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Qishloq xo‘jaligi – mamlakatimiz eksport salohiyatini oshirish, ish o‘rinlari va aholi daromadini ko‘paytirishda katta manbalardan biri hisoblanadi. Shu bois sohaga doir ko‘plab hujjatlar qabul qilinib, zarur sharoitlar yaratib berildi. Bog‘dorchilik, uzumchilik, meva-sabzavotchilik, sholichilik, chorvachilikni rivojlantirish, suvni tejash, agrokorxonalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari yo‘lga qo‘yildi.
Ekinlarni oqilona joylashtirish va ilm bilan yetishtirish orqali bu yil har bir gektardan olinadigan daromadni 5 ming dollarga yetkazish maqsadi belgilangan.
– Ekinlardan olinadigan daromadni keskin ko‘paytirish va suvdan oqilona foydalanish sohadagi eng ustuvor vazifa bo‘lishi kerak, – deya ta’kidladi davlatimiz rahbari.
Buning uchun ekinlarni har bir tumanning o‘ziga xosligi, mahallalarda tarixan shakllangan dehqonchilik ko‘nikmalari, suv ta’minotidan kelib chiqib joylashtirish zarurligi qayd etildi. Misol uchun, Mirzaobod tumanidagi ayrim maydonlarda paxta hosildorligi 12 sentnerni tashkil qilmoqda. Lekin, u yerdagi mahallalarning ixtisoslashuvi o‘rganilganda, anor yetishtirish imkoniyati va qayta ishlash korxonasi borligi aniqlangan.
Xuddi shuningdek, Forish va Ellikqal’a tumanlarida vinobop uzum navlarini o‘stirish mumkin. Buloqboshi tumanida sarimsoqpiyozdan yaxshi daromad olish, xonadonlarga imtiyozli kredit berish orqali yiliga 1 ming tonna eksportbop uzum yetishtirish imkoniyati bor.
– Joriy yil 1-martdan boshlab, oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida bog‘, tok va issiqxona uchun aholiga ajratiladigan kreditlar muddati 3 yildan 7 yilgacha, imtiyozli davri esa 1 yildan 3 yilgacha uzaytiriladi. Bu – odamlarning istagi, o‘zgarishlar uchun imkoniyat, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Lalmi va yaylov yerlarni foydalanishga kiritish, bu orqali doimiy va mavsumiy ish o‘rinlari yaratish muhimligi ta’kidlandi.
Ma’lumki, yoshlar bandligini ta’minlashga qaratilgan vazifalarga muvofiq, ishsiz fuqarolarga 10 sotixdan 50 sotixgacha yer berilmoqda. Mutasaddilarga ushbu yerlarni aholiga yaqin joydan ajratib, urug‘, o‘g‘it va texnika ta’minotida ko‘maklashish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda qayd etilganidek, joriy yilda qishloq xo‘jaligi korxonalarini 702 ming tonna urug‘ va 105 million tup ko‘chat bilan ta’minlash zarur.
Lekin, bu borada tizim yo‘lga qo‘yilmagani aholiga ham, eksportchilarga ham qiyinchilik tug‘dirmoqda. Navlarning sifati, mahsulotlarning yetilish muddati tashqi bozorlarda yetakchi o‘rinlarga chiqish imkonini bermayapti.
Shu bois, endi Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazining Mirzayev nomidagi bog‘dorchilik, uzumchilik va vinochilik ilmiy tadqiqot instituti hamda uning ilmiy-tajriba stansiyalarida davlat-xususiy sheriklik asosida yuqori hosilli, eksportbop meva va uzum ko‘chatlari yetishtirish yo‘lga qo‘yiladi. Buning uchun har bir viloyatda kamida 100 gektar maydonda hududlarning tuproq-iqlim sharoitlariga mos intensiv ko‘chatchilik xo‘jaliklari tashkil etiladi. Mahalliy urug‘chilik xo‘jaliklaridan urug‘ va ko‘chat sotib olinganda, bunga ketgan mablag‘ning 20 foizigacha qismi to‘lab beriladi.
Shuningdek, muqobil energiyada ishlaydigan limonchilik issiqxonalari qurish xarajatlarining ham bir qismini qoplab berish tartibi joriy qilinadi.
Yig‘ilishda paxta-to‘qimachilik klasterlari samaradorligini oshirish masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi.
– Klaster – izlanish, innovatsiya, degani. Agar klasterlar ertangi kunni tasavvur qilib ishlasa, qo‘shimcha qiymatli mahsulotlarni bozorga olib chiqib, raqobatbardosh bo‘lishi mumkin. Dunyo tajribasini o‘rganib, mahsulotni ko‘paytirib, tannarxni kamaytirish kerak, – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari har doim vazifa qo‘yar ekan, avvalo, uning mablag‘ini hal etib beradi. Agrar tarmoqni barqaror moliyaviy resurslar bilan ta’minlash uchun bu yil Qishloq xo‘jaligi jamg‘armasiga 24 trillion so‘m mablag‘ yo‘naltirilmoqda. Bunda, birinchi marta, sabzavot yetishtirishga Markaziy bankning asosiy stavkasida kreditlar berish uchun 300 milliard so‘m qo‘shimcha mablag‘ ajratish nazarda tutilmoqda.
Shuningdek, boshoqli don va paxta yetishtirish, paxta-to‘qimachilik klasterlari va kooperatsiyalariga 19 oygacha kreditlar berish uchun ham qo‘shimcha mablag‘lar talab etiladi.
Shu maqsadda, bugun Qishloq xo‘jaligi jamg‘armasi faoliyati hamda ishlab chiqaruvchilarni davlat tomonidan moliyaviy qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish to‘g‘risida Prezident qarori qabul qilindi. Yig‘ilishda ushbu qaror mazmun-mohiyati, ijrosi haqida so‘z bordi.
Davlatimiz rahbari sohada ilm-fan va axborot texnologiyalarini rivojlantirish masalasiga alohida e’tibor qaratdi. Poliz va sabzavotchilikni rivojlantirishda AQSh, meva yetishtirishda Buyuk Britaniya, donchilikda Avstriya, o‘simliklar himoyasi bo‘yicha Niderlandiya, o‘simliklar oziqlanishi va xujayra biologiyasi bo‘yicha Germaniya tajribasini o‘rganish, ekspertlarni jalb etish zarurligini ta’kidladi.
Qishloq xo‘jaligi vazirining axborot texnologiyalarini rivojlantirish bo‘yicha o‘rinbosari lavozimi joriy etildi va alohida tuzilma tashkil etilmoqda. Ushbu tuzilmaga yil yakuniga qadar 3 million gektar sug‘oriladigan yerlar monitoringi, tuproq tarkibi va ekinlar haqidagi ma’lumotlarni mujassam etgan axborot tizimini yo‘lga qo‘yish topshirildi. Bu maqsadlarga xalqaro moliya tashkilotlarining 10 million dollari yo‘naltiriladi.
Shu bilan birga, Toshkent viloyatining Yuqori Chirchiq tumanida Agroxizmatlar markazini ishga tushirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Videoselektor yig‘ilishida suvdan tejab foydalanish masalalari ham muhokama qilindi.
Joriy yil sug‘orish mavsumida suv ta’minoti me’yorga nisbatan 25 foiz kam bo‘lishi kutilmoqda. Shu bois suv isrofiga umuman yo‘l qo‘ymaslik hayotiy zarurat.
Xususan, 430 ming gektarda suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish orqali 3 milliard kubmetr suvni iqtisod qilish mumkin.
Bu, o‘z navbatida, shunday texnologiya va uskunlarga talabni oshiradi. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, tomchilatib sug‘orish tizimlari va quvurlar ishlab chiqarish uchun joriy yil fevral-aprel oylarida 35-40 ming tonna polietilen zarur. Shu bois, suv tejovchi texnologiyalar uchun zarur bo‘lgan polietilen va polipropilen uchun import boji 1-oktabrgacha bekor qilingani aytildi.
Suv xo‘jaligi vazirligiga 3 mingdan ziyod nasoslarni ta’mirlash va yangilash, nasos stansiyalarida elektr energiyasi va suv sarfini “onlayn” monitoring qilish tizimini joriy etish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda chorvachilik, parrandachilik va baliqchilikni rivojlantirish chora-tadbirlariga ham to‘xtalib o‘tildi.
Bu yil 1-iyuldan boshlab, qo‘shilgan qiymat solig‘idan qarzdorligi bo‘lmagan chorvachilik, parrandachilik, quyonchilik va baliqchilik xo‘jaliklariga yetishtirgan mahsuloti uchun byudjetdan subsidiya ajratilishi ta’kidlandi.
Shuningdek, chorvachilik korxonalariga xomashyo va texnologiyalarni import qilishda bir qator yengilliklar beriladi. Baliq va parranda yetishtirishdagi nobudgarchilikni sug‘urtalash tartibi ishlab chiqiladi.
Chorvachilikda ozuqa-yem masalasi dolzarb. Shu bois yangi o‘zlashtiriladigan yerlar chorva komplekslari uchun taqsimlab berilishi, 28 ming gektar lalmi va yaylovlarda hamda 173 ming gektar asosiy ekindan bo‘shagan maydonlarda omuxta-yem yetishtirilishi belgilandi.
Mazkur yo‘nalishlarda malakali kadrlar tayyorlash masalasiga ham e’tibor qaratildi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar bo‘yicha Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlar, hokimlar, qishloq xo‘jaligi tarmoqlari rahbarlari axborot berdi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 24 февраля состоялось видеоселекторное совещание, посвященное обсуждению приоритетных задач сельского и водного хозяйства на текущий год.
Сельское хозяйство - один из основных источников повышения экспортного потенциала страны, увеличения рабочих мест и доходов. Поэтому принято много документов в этой сфере, созданы необходимые условия. Налажены механизмы финансовой поддержки развития садоводства, виноградарства, овощеводства, рисоводства, животноводства, агропредприятий, внедрения водосберегающих технологий.
Государством поставлена цель довести в этом году доход с каждого гектара до 5 тысяч долларов за счет рационального размещения и научно обоснованного выращивания сельскохозяйственных культур.
- Резкое увеличение доходности культур и рациональное использование воды должны стать приоритетными задачами в сфере, - отметил глава государства.
Отмечалось, что для этого необходимо размещать культуры с учетом специфики каждого района, исторически сложившихся форм и способов земледелия, исходя из возможностей водоснабжения. Например, в некоторых хозяйствах Мирзаабадского района урожайность хлопчатника составляет 12 центнеров с гектара. Однако при изучении специализации местных махаллей была выявлена выгодность выращивания и переработки гранатов.
Точно так же в Фаришском и Элликкалинском районе можно выращивать виноград винных сортов. В Булакбашинском районе есть возможность получать хороший доход от чеснока, выращивать в год тысячу тонн экспортоориентированного винограда за счет выделения льготных кредитов домохозяйствам.
– С 1 марта текущего года срок кредитов, выделяемых по программам семейного бизнеса на сады, виноградники и теплицы, будет увеличен с 3 до 7 лет, а льготный период - с 1 до 3 лет. Это – желание людей, возможность для изменений, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Подчеркнута важность ввода в оборот богарных и пастбищных земель для создания постоянных и сезонных рабочих мест.
Как известно, в соответствии с задачами, направленными на обеспечение занятости молодежи, безработным гражданам предоставляется от 10 до 50 соток земли. Ответственным лицам дано указание выделить земли вблизи мест проживания населения и помочь с поставками семян, удобрений и техники.
На совещании было отмечено, что в этом году необходимо обеспечить сельхозпредприятия 702 тысячами тонн семян и 105 миллионами саженцев.
Однако отсутствие системы в этой сфере создает трудности как для населения, так и для экспортеров. Качество сортов, сроки созревания продукции не позволяют им занимать лидирующие позиции на зарубежных рынках.
В связи с этим в Научно-исследовательском институте садоводства, виноградарства и виноделия имени Мирзаева Национального центра знаний и инноваций сельского хозяйства и его научно-исследовательских и опытных станциях будет налажена заготовка высокоурожайных, ориентированных на экспорт саженцев фруктов и винограда на основе государственно-частного партнерства. Для этого в каждом регионе в соответствии с почвенно-климатическими условиями будут созданы интенсивные питомники на площади не менее 100 гектаров. При покупке семян и саженцев у местных семеноводческих хозяйств, до 20 процентов от ее стоимости будет компенсироваться государством.
Кроме того, будет введена процедура возмещения части стоимости строительства лимонных теплиц, использующих энергию из альтернативных источников.
На совещании также затронута деятельность хлопково-текстильного кластера.
- Кластер – это поиск, инновация. Если кластеры будут работать, представив себе завтрашний день, он сможет выводить на рынок продукцию с высокой добавленной стоимостью и быть конкурентоспособными. Необходимо изучать мировой опыт, увеличивать производство и снижать себестоимость, - сказал Президент.
Глава государства всегда ставя какую-либо задачу, прежде всего решает вопрос финансирования. На стабильное обеспечение аграрной отрасли финансовыми ресурсами в этом году Фонду сельского хозяйства направляется 24 триллиона сумов. При этом впервые предусматривается выделение 300 миллиардов сумов для выдачи кредитов на выращивание овощей по базовой ставке Центрального банка.
Дополнительных ресурсов требует кредитование зерноводства и хлопководства, хлопково-текстильных кластеров и коопераций.
В связи с этим сегодня Президентом подписано постановление о совершенствовании деятельности Фонда сельского хозяйства и системы государственной финансовой поддержки производителей. На совещании говорилось о сути и значимости, реализации данного документа.
Особое внимание глава государства уделил развитию науки и информационных технологий в аграрной сфере. Он подчеркнул необходимость изучения опыта США в области выращивания дынь и овощей, Великобритании - в заготовке фруктов, Австрии - в области зерноводства, Нидерландов - в области защиты растений, Германии - в сфере питания растений и клеточной биологии, привлечения экспертов из этих стран.
Вводится должность заместителя министра сельского хозяйства по развитию информационных технологий и создается отдельная структура. Данной структуре поручено создать к концу года информационную систему, которая будет проводить мониторинг 3 миллиона гектаров орошаемых земель, с базой данных о составе почвы и посевах. На эти цели будет направлено 10 миллионов долларов средств международных финансовых институтов.
Вместе с тем поставлена задача создать Центр агроуслуг в Юкоричирчикском районе Ташкентской области.
На совещании обсуждены и вопросы экономного использования воды.
Ожидается, что во время оросительного сезона в текущем году водоснабжение будет на 25 процентов меньше нормального уровня. Поэтому недопущение расточительного использования воды – жизненная необходимость.
В частности, указано на возможность экономии 3 миллиардов кубометров воды за счет внедрения водосберегающих технологий на 430 тысячах гектарах.
Это, в свою очередь, увеличивает спрос на водосберегающие   технологии и оборудование. По предварительным оценкам, в феврале-апреле этого года для производства систем капельного орошения и труб потребуется 35-40 тысяч тонн полиэтилена. В связи с этим на срок до 1 октября отменена пошлина на импорт полиэтилена и полипропилена, необходимых для водосберегающих технологий.
Министерству водного хозяйства поручено отремонтировать и обновить 3 тысяч насосов, а также внедрить систему онлайн-мониторинга потребления электроэнергии и воды на насосных станциях.
На совещании также были затронуты меры по развитию животноводства, птицеводства и рыбоводства.
Отмечалось, что с 1 июля текущего года животноводческим, птицеводческим, кролиководческим и рыбоводческим хозяйствам, не имеющим задолженности по налогу на добавленную стоимость, будут выделяться субсидии за произведенную продукцию.
Кроме того, животноводческим предприятиям будет предоставлен ряд льгот при импорте сырья и технологий. Будет разработан порядок страхования от падежа в рыбоводстве и птицеводстве.
В животноводстве актуальное значение имеет вопрос кормового обеспечения. Планируется выделение заново освоенных земель под животноводческие комплексы, выращивание кормовых культур на 28 тысячах гектарах богары и пастбищ, а также на 173 тысячах гектарах земель, высвобожденных от основных культур.
Также было уделено внимание подготовке квалифицированных кадров по направлениям сельского хозяйства.
Заместители Премьер-министра, министры, хокимы, руководители отраслей сельского хозяйства представили информацию по обсужденным на совещании вопросам.