Shavkat Mirziyoev: Ipoteka krediti bo‘yicha moliyaviy resurslardan yetishmovchilik bo‘lmaydi
Prezident Shavkat Mirziyoev raisligida 3-mart kuni uy-joy qurilishi va ipoteka bozorini rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Aholi soni o‘sishi bilan uy-joyga ehtiyoj ham oshishi tabiiy. Shavkat Mirziyoev Prezident vazifasiga kirishgan ilk pallalardanoq bu dolzarb masalani alohida e'tiborga olib, odamlarni uy bilan ta'minlash choralarini ko‘rdi. Davlatimiz rahbarining 2016-yil 21-oktabrdagi qaroriga ko‘ra, qishloqlarda, 22-noyabrdagi qarori bilan esa shaharlarda arzon uy-joylar qurish bo‘yicha dasturlar qabul qilindi. Ular asosida, o‘tgan to‘rt yilda 140 mingta uy-joy barpo etildi. Yiliga qurilgan uylarning o‘rtacha soni taqqoslanganda, bu avvalgi davrdagi ko‘rsatkichdan 4-5 baravar ko‘pdir.
Lekin, shu bilan cheklanib qolinmaydi. Uyga ehtiyoji bor oilalar hali ham ko‘p. Bu bo‘yicha xalqdan murojaatlar bo‘lmoqda. Yana minglab uy-joylar barpo etish, loyiha va qurilish sifatini oshirish, malakali mutaxassislar tayyorlashni hayotning o‘zi talab qilmoqda.
Videoselektor yig‘ilishida shu boradagi vazifalar muhokama qilindi.
Prezident aholining barcha qatlamlarini uy-joy bilan ta'minlash, bu borada tanlash imkoniyatini kengaytirish zarurligini ta'kidladi.
Shu maqsadda joriy yilda 54 ming oilani uy-joy bilan ta'minlash mo‘ljallanmoqda. Jumladan, davlat ipoteka dasturi doirasida jami 45 mingta uy quriladi.
Shundan “Qishloq qurilish invest” va “O‘zshahar qurilish invest” injiniring kompaniyalari tomonidan 12 mingta uy, Moliya vazirligi tijorat banklariga joylashtiradigan resurslar hisobiga 26 ming 500 ta kvartira, xususiy tadbirkorlar tomonidan qurilayotgan 8 mingta xonadon foydalanishga topshiriladi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi va barcha viloyatlarda yakka tartibdagi uy-joy qurish uchun 500 tagacha, jami 6,5 mingta oilaga kredit beriladi. Bundan tashqari, og‘ir turmush sharoitiga tushib, boshpanasiz qolgan mingta oila, ayniqsa, ayollarga ijara asosida ijtimoiy uy-joylar ajratiladi.
Hududlar miqyosida aytganda, Qoraqalpog‘istonda 2290 ta, Andijonda 4665 ta, Buxoroda 3220 ta, Jizzaxda 1670 ta, Qashqadaryoda 3710 ta, Navoiyda 1836 ta, Namanganda 4025 ta, Samarqandda 4479 ta, Surxondaryoda 3989 ta, Sirdaryoda 1414 ta, Toshkent viloyatida 4046 ta, Farg‘onada 4530 ta, Xorazmda 3016 ta va Toshkent shahrida 7556 ta uy-joy qurib bitkaziladi.
– Bugungi kungacha bunday hajmdagi qurilish dasturini amalga oshirmaganmiz. Shuning uchun, har bir viloyat hokimi uy-joy masalasi bilan chuqur shug‘ullanib, aniq hisob-kitobga ega bo‘lishi kerak. Eng katta masala – bu uy-joylarning narxini adolatli shakllantirish. Bugungi narx-navodan odamlarimiz rozi emas, – dedi Shavkat Mirziyoev.
Shuning uchun viloyat, tuman va shahar hokimlariga qurilish materiallarini arzonroq va yaqinroqdan olib, bir kvadrat metr uy narxini 4 million so‘mdan oshirmaslik choralarni ko‘rish vazifasi qo‘yildi.
Masalan, gazobeton bloklarini joylarda ishlab chiqarish orqali tannarxni kamaytirish mumkin. Shu bois “O‘zstandart” agentligiga har bir hududda gazobeton ishlab chiqaruvchilarni standartlarga o‘rgatib, mahsulotlarini sertifikatlash bo‘yicha topshiriq berildi.
Yig‘ilishda qurilish ishlarining moliyaviy manbalari ham ko‘rib chiqildi. Joriy yilda aholini uy-joy bilan ta'minlash dasturi doirasida 11 trillion 500 milliard so‘m mablag‘ ajratilishi ta'kidlandi.
– Bu yildan boshlab, ipoteka krediti bo‘yicha moliyaviy resurslardan yetishmovchilik va cheklovlar bo‘lmaydi, hududlar qo‘shimcha taklif bilan chiqsa, ijobiy hal qilinadi, – dedi davlatimiz rahbari.
Fuqarolarga yakka tartibda uy qurish va rekonstruksiya qilish uchun ham kredit ajratilishi belgilandi. Bunday kreditlar 20 yilga ajratiladi, ehtiyojmand aholi uchun foizning bir qismi subsidiya sifatida to‘lab beriladi. Moliya vazirligiga ushbu yo‘nalish uchun 1,5 trillion so‘m resurs ajratish, viloyat hokimlariga qaysi tumanda qancha oilaga ko‘mak berish masalasini hal etish vazifasi qo‘yildi.
Uy-joylar qurilishi uchun davlat tomonidan ham aholiga, ham quruvchilarga katta imtiyozlar berilmoqda. Jumladan, joriy yilda ipoteka krediti bo‘yicha 6 oylik imtiyozli davr kiritiladi. Shaharlarda dastlabki badal miqdori 20 foizdan 15 foizga tushiriladi.
Past daromadli, uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj oilalarga 15 foizlik dastlabki badalning 10 foizi subsidiya sifatida to‘lab beriladi. Ya'ni, aholi uy olish uchun dastlabki badalning 5 foizini to‘laydi, xolos.
Kredit olgan aholi uchun foiz to‘lovlarining Toshkent shahrida 12 foizi, boshqa hududlarda 10 foizidan yuqori qismiga subsidiya beriladi.
Shuningdek, quruvchi tashkilotlarga pandemiya davrida berilgan imtiyozlar joriy yil yakunigacha uzaytirilishi ma'lum qilindi. Jumladan, Tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tomonidan quruvchi tashkilotlarga uy-joy qurish uchun jalb qilgan kreditlar bo‘yicha 20 milliard so‘mgacha kafillik hamda Markaziy bank asosiy stavkasidan oshgan qismiga kompensasiya beriladi.
Yig‘ilishda og‘ir turmush sharoitidagi oilalarni ijtimoiy ijara asosida uy bilan ta'minlash masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi. Buning uchun hududlarga mingta kvartira sotib olish uchun mablag‘ ajratilishi qayd etildi.
Lekin, shu bilan cheklanib qolmay, ijtimoiy ijarani kengaytirish zarurligi ta'kidlandi. Misol uchun, xususiy uylar ijara haqining bir qismiga subsidiya berish yoki foydanilmayotgan yotoqxonalarni ta'mirlab, ijtimoiy ijaraga ajratish mumkin.
Mutasaddilarga bu boradagi tartibni ishlab chiqish va eng muhtoj oilalar ruyxatini shakllantirish bo‘yicha topshiriq berildi.
– Eng muhim masala, berilayotgan imtiyozlarni halol-pok qo‘llash bo‘yicha adolatli tizim yaratish, bu borada odamlarimizning xabardorligini oshirish zarur, – dedi Prezident.
Shu maqsadda mahalliy kengash deputatlari, jamoat faollari ishtirokida “xalqparvar komissiya” tashkil etish taklifi bildirildi. Ular quruvchiga yerning adolatli ajratilishi, imtiyozga mos ehtiyojmand oilalar ro‘yxatining shakllanishi va qurilishlar sifati ustidan jamoatchilik nazoratini o‘rnatadi. Yangi tizim asosida, sohada yaratilayotgan imkoniyatlar mahallalarda keng aholiga yetkaziladi.
Moliya vazirligiga 1 iyunga qadar subsidiya to‘lanadigan fuqarolarni ijtimoiy mezonlar asosida tanlash va subsidiya to‘lash jarayonlarini avtomatlashtirish vazifasi yuklatildi. Axborot texnologiyalari va kommunikasiyalarini rivojlantirish vazirligiga 1 maygacha kredit berish va subsidiya olish tartiblari, uy-joylar hamda quruvchilar haqidagi ma'lumotlarni qamrab oluvchi ipoteka veb-portalini ishga tushirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Davlatimiz rahbari qurilish sifati masalasiga alohida e'tibor qaratdi. Har bir loyiha ipoteka veb-portaliga joylashtirilishi va barcha uchun ochiq e'lon qilinishi, uylarning bo‘lajak egasi sifatni nazorat qilish imkoniga ega bo‘lishi kerakligi ta'kidlandi.
Uylar qurilishiga salohiyatli mutaxassislar, zamonaviy moddiy-texnik bazaga ega, moliyaviy barqaror pudrat tashkilotlarini reyting tizimi asosida jalb qilish muhimligi ko‘rsatib o‘tildi. Yangi tartib asosida quriladigan uylar bo‘yicha texnik nazoratni amalga oshirish hududlardagi Yagona buyurtmachi xizmatiga yuklatildi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 3 марта состоялось видеоселекторное совещание, посвященное мерам по развитию жилищного строительства и ипотечного рынка.
По мере роста численности населения растет и потребность в жилье. Президент Шавкат Мирзиёев с самого начала своей деятельности на посту главы государства уделяет особое внимание этому актуальному вопросу и инициирует меры по обеспечению населения жильем. Постановлениями Президента от 21 октября и 22 ноября 2016 года были приняты программы строительства доступного жилья в сельской местности и городах. За последние четыре года в рамках программ возведено 140 тысяч единиц жилья. Это в 4-5 раз превышает среднегодовые значения жилищного строительства за предыдущий период.
Однако еще многие семьи нуждаются в жилье. От граждан поступает множество обращений по данному вопросу. Сама жизнь требует наращивания темпов возведения жилья, повышения качества проектирования и строительства, подготовки квалифицированных специалистов.
На сегодняшнем видеоселекторном совещании обсуждены стоящие в сфере задачи.
Президент подчеркнул необходимость обеспечения жильем всех слоев населения и расширения возможностей выбора.
С этой целью в текущем году планируется обеспечить жильем 54 тысячи семей. В частности, по государственной ипотечной программе будет построено 45 тысяч домов.
В том числе, инжиниринговыми компаниями «Кишлок курилиш инвест» и «Узшахар курилиш инвест» будут сданы в эксплуатацию 12 тысяч домов, за счет ресурсов, выделяемых Министерством финансов коммерческим банком, будет возведено жилье на 26,5 тысячи квартир, дома на 8 тысяч квартир будут построены частными предпринимателями. До 500 семей в Республике Каракалпакстан и всех областях - в общей сложности 6,5 тысячи семей получат кредиты на строительство индивидуального жилья. Кроме того, тысяче семей, особенно женщинам, оказавшимся в трудной жизненной ситуации и оставшимся без крова, будет предоставлено социальное жилье на условиях аренды.
В разрезе регионов строительство жилья запланировано в следующем объеме: в Каракалпакстане - 2 290, в Андижанской области - 4 665, в Бухарской области - 3 220, в Джизакской области - 1670, в Кашкадарье - 3710, в Навоийской области - 1836, в Наманганской области - 4025, в Самаркандской области - 4479, в Сурхандарье - 3989, в Сырдарье - 1414, в Ташкентской области - 4046, в Ферганской области - 4530, в Хорезме - 3016, в городе Ташкенте - 7 556 единиц.
- До этого дня мы еще не осуществляли строительную программу такого объема. Поэтому каждый хоким должен вплотную заняться жилищным вопросом и располагать точными расчетами. Самый большой вопрос - это справедливое формирование цен на жилье. Наш народ недоволен нынешними ценами, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим перед хокимами областей, районов и городов поставлена задача принять меры, чтобы стоимость квадратного метра жилья не превышала 4 миллионов сумов, наладив поставки недорогих стройматериалов от ближайших производителей.
К примеру, себестоимость строительства можно снизить, организовав производство газобетонных блоков на местах. Агентству «Узстандарт» поручено довести соответствующие стандарты до производителей газобетонных блоков в каждом регионе и сертифицировать их продукцию.
На совещании также рассмотрены источники финансирования строительных работ. Отмечалось, что в текущем году в рамках программы обеспечения населения жильем будет выделено 11 триллионов 500 миллиардов сумов.
- С этого года нехватки и каких-либо ограничений по финансовым ресурсам для ипотечного кредитования не будет, если регионы предоставят дополнительные предложения, они будут решены положительно, - сказал глава государства.
Определено, что кредиты будут выделяться и на строительство, реконструкцию индивидуальных жилых домов. Они будут предоставляться сроком на 20 лет. Малообеспеченные смогут воспользоваться субсидиями для покрытия части процентов. Министерству финансов поручено выделить на эти цели 1,5 триллионов сумов, хокимам областей - определить в разрезе районов число семей, которым будет оказана такая поддержка.
Государство предоставляет большие льготы как строителям, так и покупателям жилья. В частности, в этом году будет введен шестимесячный льготный период по ипотечным кредитам. В городах первоначальный взнос будет снижен с 20 до 15 процентов.
Семьям с низкими доходами, нуждающимся в улучшении жилищных условий будет выплачиваться субсидия в размере 10 процентов первоначального взноса, покупателям будет достаточно выплатить лишь 5 процентов от суммы первого взноса.
Субсидироваться будут также выплаты по кредитам в части, которая превышающей ставку 12 процентов в Ташкенте и 10 процентов в других регионах.
Также было объявлено, что льготы, предоставленные строительным компаниям во время пандемии, будут продлены до конца текущего года. В частности, Фонд поддержки предпринимательства предоставит строительным организациям поручительства на сумму до 20 миллиардов сумов по кредитам на строительство жилья, а также компенсации процентов в части, превышающей базовую ставку Центрального банка.
На совещании также затронуты вопросы обеспечения семей, находящихся в сложных жизненных условиях, жильем на основе социальной аренды. Отмечалось, что регионам будут выделены средства на приобретение тысячи квартир для сдачи в аренду.
Вместе с тем указано на необходимость дальнейшего расширения этой практики, в том числе за счет субсидиирования части арендной платы или предоставления в социальную аренду комнат в неиспользуемых общежитиях.
Ответственным лицам поручено разработать соответствующий порядок и сформировать список наиболее нуждающихся семей.
- Самый главный вопрос - создать справедливую систему честного применения предоставляемых льгот, повысить осведомленность нашего народа о них, - сказал Президент.
В этой связи предложено создать общественные комиссии с участием депутатов местных кенгашей, общественных активистов. Они установят общественный контроль за справедливым выделением земли застройщику, формированием списка нуждающихся семей, имеющих право на льготы, за качеством строительства. Жители махаллей будут широко проинформированы о создаваемых в сфере возможностях.
Министерству финансов поручено до 1 июня сформировать на основе социальных критериев перечень граждан, подлежащих получению субсидий, и автоматизировать данный процесс. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций поручено до 1 мая запустить веб-портал ипотеки, на котором будет представлена информация о процедурах кредитования и субсидирования, реализуемом жилье и застройщиках.
Особое внимание глава государства уделил качеству строительства. Подчеркнуто, что информация о каждом проекте должна публиковаться на ипотечном веб-портале и находиться в открытом доступе, необходимо предоставить потенциальным покупателям жилья возможность контролировать качество строительства.
Отмечена важность привлечения к строительству жилья высококвалифицированных специалистов и финансово устойчивых подрядчиков с современной материально-технической базой, на основе рейтинговой системы. Осуществление технического контроля за жильем, возводимым согласно по новому порядку, возложено на территориальные службы единого заказчика.