Barcha reja va harakatlarimizdan maqsad – odamlarni rozi qilish
Prezident Shavkat Mirziyoyev hududlardagi o‘zgarishlar, aholi hayoti bilan yaqindan tanishish, ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish istiqbollarini belgilash maqsadida 15-16 aprel kunlari Samarqand viloyatida bo‘ldi.
Tashrifning birinchi kuni davlatimiz rahbari viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi uchun munosib turmush sharoiti yaratish yuzasidan sanoat, turizm, qishloq xo‘jaligi, xizmat ko‘rsatish va boshqa sohalarda amalga oshirilayotgan ishlar, joriy yil va kelgusi yillarga mo‘ljallangan loyihalar bilan tanishdi. Shuningdek, muqaddas qadamjolar ziyorati, tadbirkorlar, nuroniylar va yoshlar bilan uchrashuvlar ham dastlabki kunning muhim voqealari bo‘ldi.
16 aprel kuni Shavkat Mirziyoyev ishtirokida viloyat faollari yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda vazirlik va idoralar, ularning hududiy boshqarma va bo‘limlari boshliqlari, viloyat, tuman, shahar sektorlar rahbarlari, mahalliy kengashlar deputatlari, tadbirkorlar, nuroniylar va yoshlar qatnashdi.
Davlatimiz rahbari mamlakatimizning barcha hududlarida bo‘lgani singari Samarqand viloyatida katta o‘zgarishlar bo‘layotgani, odamlarning dunyoqarashi o‘sib, faolligi oshayotganini ta’kidladi.
– bugungi davr, shiddatkor zamon jonajon Vatanimiz taraqqiyoti, bunyodkor va tanti xalqimiz farovonligini oshirish uchun oldimizga muhim vazifalarni qo‘ymoqda. Va bu har birimizdan, ayniqsa, ijro hokimiyati organlari rahbarlaridan yuksak mas’uliyat, fidoyilik talab qilmoqda. Shu nuqtai nazardan bugun Samarqand viloyatida ham ko‘p o‘zgarishlar, yangilanishlar bo‘layotganini ko‘rayapmiz. Ko‘plab yangi loyihalar hayotga tatbiq etilmoqda, shahar va qishloqlar qiyofasi o‘zgarmoqda. Lekin eng asosiysi, odamlarning dunyoqarashi, hayotga munosabati o‘zgarishi kerak. Qachonki xalqimizning dunyoqarashi o‘zgarib, bugungi islohotlarga ishonchi va xayrixohligi oshsa, davlatdan, rahbarlardan rozi bo‘lsa, faoliyatimizga berilgan baho, olib borayotgan sa’y-harakatlarimiz natijasi shu bo‘ladi, – dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentimiz har doim Samarqandni sog‘inishi, bu viloyatda orttirgan tajribasi ish faoliyatida qo‘l kelishini ta’kidladi. Lekin o‘sha paytlarda ijro hokimiyatining imkoniyati hozirgidek bo‘lmaganini qayd etib, mavjud imkoniyat va salohiyatdan samarali foydalanish zarurligiga e’tibor qaratdi.
– Hozir zamon o‘zgardi, odamlar endi kechagiday yashashga majbur emas. Eng katta masala – joylardagi ijro hokimiyati rahbarlari bugungi hayot, harakat, shiddatga mos ishlashi kerak. 2020 yil og‘ir yil bo‘ldi, manaman degan davlatlar iqtisodiyoti bu sinovlarni ko‘tarolmadi. Bu yil kechagiga nisbatan intilishimiz o‘zgarib, ertangi kun manfaati nuqtai nazaridan harakat tuyg‘usi paydo bo‘lsa, oldimizga qo‘ygan rejalarimizni bajara olamiz. Agar bizga kimdir qilib beradi, degan tushuncha bo‘lsa, bunday xohish bilan hech qachon natijaga erisholmaymiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari Vatanimiz mustaqilligining 30 yilligi nishonlanadigan joriy yilda Samarqand viloyatida yuqori natijalarga erishish uchun hozirdan marrani baland olib, aniq belgilash lozimligini ta’kidladi. Shu jihatdan viloyatni kompleks rivojlantirish, aholi hayotini yaxshilash bo‘yicha eng muhim yo‘nalish va vazifalar, sanoat, transport logistikasi, turizm va boshqa sohalardagi “o‘sish nuqtalari” belgilab olindi.
Jumladan, har bir mahalladagi muammo va imkoniyatlarni tanqidiy o‘rganish, aholini tadbirkorlikka va o‘zini o‘zi band qilishga jalb etish orqali kambag‘allikni qisqartirish, 2021-2022 yillarda sanoat, xizmat ko‘rsatish va qishloq xo‘jaligi sohasida istiqbolli loyihalarni amalga oshirish, uy-joy qurilishi, obodonlashtirish, kommunal va transport xizmati ko‘rsatishni yaxshilash yuzasidan vazifalar belgilandi.
2021-2022 yillarda Samarqand viloyatida sanoat, xizmat ko‘rsatish va qishloq xo‘jaligi sohalarida qiymati 30 trillion 415 milliard so‘mlik 1 ming 279 ta investitsiya loyihasi rejalashtirilgani ta’kidlandi. Xususan, 12 trillion so‘mlik 1 ming 184 ta hududiy, 18 trillion so‘mdan ziyod 95 ta tarmoq loyihalari amalga oshiriladi. 1,8 milliard dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar o‘zlashtiriladi va 26 mingta doimiy ish o‘rni tashkil etiladi.
Xususan, energetika sohasida 974 million dollarlik 8 ta yirik loyiha amalga oshirilib, yiliga 6 milliard kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi, natijada 1,8 milliard kub metr tabiiy gaz tejaladi. Shuningdek, Fransiyaning “Total Eren” kompaniyasining 100 million dollar sarmoyasi hisobiga shu yil dekabrda Nurobod tumanida quvvati 100 megavatt bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyasi ishga tushiriladi.
Prezident Urgut tumanini to‘liq erkin iqtisodiy zonaga aylantirish, viloyatning barcha hududlarida ushbu iqtisodiy zonaning filiallarini tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatma berdi. Shuningdek, “Urgut” erkin iqtisodiy zonasi negizida xolding kompaniya tuziladi.
Qo‘shrabot, Ishtixon va Urgut tumanlarida 8 ming gektarda intensiv bog‘ va uzumzorlar barpo etib, 4 mingdan ziyod kishini ish bilan ta’minlash bo‘yicha topshiriqlar berildi. Chorvachilikda yana 4 ming, pillachilik va ipak mahsulotlari tayyorlashda 12 ming ish o‘rni yaratish mumkinligi qayd etildi.
Har bir mahalladagi muammo va imkoniyatlarni tanqidiy o‘rganish, aholini tadbirkorlikka va o‘zini o‘zi band qilishga jalb etish orqali kambag‘allikni qisqartirish asosiy vazifa bo‘lishi ta’kidlandi.
Joriy yilda 915 ta qishloq va mahallada qurilish-obodonlashtirish ishlari bajarilishi, 658 kilometr ichimlik suvi tarmoqlari ta’mirlanib, 210 ta qishloq va mahalladagi suv ta’minoti yaxshilanishi aytib o‘tildi. Ipoteka dasturi doirasida 3 ming 450 kvartirali ko‘p qavatli uylar qurilib, 2 ming 200 ta oilaga subsidiya beriladi.
Turizmni rivojlantirish viloyat iqtisodiyotining asosiy ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lishi ta’kidlandi.
– Ichki va ziyorat turizmini bosqichma-bosqich qayta tiklash bo‘yicha ishlarimiz, jumladan, ichki sayyohlar uchun transport va mehmonxona xarajatlarini subsidiyalash tizimi joriy etilgani, hozirdan o‘z natijasini bermoqda. Buni birgina Registon majmuasiga mart oyida 150 ming nafar fevral oyiga nisbatan 5 barobar ko‘p sayyoh kelgani ham yaqqol ko‘rsatib turibdi, – dedi davlatimiz rahbari.
Turizm infratuzilmasini rivojlantirish doirasida barcha talablarga ega Samarqand turizm markazi barpo etilmoqda. Unda xalqaro kongress markazi, “Abadiy shahar” karvonsaroy majmuasi, 8 ta mehmonxona, tematik xiyobonlar, dam olish va ko‘ngilochar ob’ektlar, hunarmandchilik markazi, sun’iy suv havzalari quriladi. Buyuk olim va hadisshunos bobomiz
Imom Buxoriy majmuasini, bu ulug‘ zotning butun islom olamidagi yuksak obro‘ va maqomiga munosib tarzda, qaytadan qurish ishlari boshlandi.
Bu yerda 10 ming o‘rinli masjid, 21 gektar maydonda ulug‘ ajdodlarimizning diniy merosi va moddiy madaniy meros ob’ektlarini aks ettiruvchi tematik xiyobon, 3 ta mehmonxona va 24 ta oilaviy mehmon uylaridan iborat ziyorat turizmi majmuasi barpo etiladi.
Urgut, Nurobod va Jomboy tumanlarida ham turizm klasterlari tashkil etiladi.
Samarqandda qurilayotgan yangi xalqaro aeroport parvozlar sonini 7-10 barobarga oshirish va chetdan turistlar oqimini keskin ko‘paytirish imkonini beradi.
Faollar yig‘ilishida ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarini rivojlantirish, yoshlar bilan tizimli ishlash bo‘yicha ham vazifalar belgilandi.
Xususan, 106 ta davlat bog‘chasini ta’mirlash, 6 ta davlat-xususiy sheriklik, 400 ta oilaviy bog‘cha va 6 yoshli bolalarni maktabga tayyorlash bo‘yicha guruhlar tashkil etish orqali viloyatda maktabgacha ta’lim qamrovi 63 foizdan 70 foizga yetkaziladi.
Camarqand davlat universiteti huzurida Muhandislik fizikasi instituti, Agrobiotexnologiyalar va oziq-ovqat xavfsizligi instituti tashkil etiladi. Narpay xizmat ko‘rsatish texnikumi binosida Samarqand davlat chet tillari institutining “Maktabgacha va boshlang‘ich ta’limda ingliz tili” hamda “Xorijiy til va adabiyoti” ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha fakulteti ochiladi.
Viloyatdagi ijtimoiy soha ob’ektlari uchun respublika byudjetidan qo‘shimcha 200 milliard so‘m ajratiladigan bo‘ldi.
Viloyatda “Yoshlar daftari”ga kiritilgan 108 ming nafar yoshning hayotini yanada yaxshilash maqsadida ular bandligini ta’minlash, tadbirkorlikka va kasb-hunarga o‘rgatish zarurligi ta’kidlandi. Ushbu maqsad yo‘lida 6 mingga yaqin yoshlarga tadbirkorlik uchun 136 milliard so‘m kredit ajratiladi. “Yoshlar: 1+1” loyihasi doirasida 18 ming 500 nafar yosh kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitiladi, 13 ming 200 nafar yoshni tadbirkorlikka o‘rgatish va usta-hunarmandlarga biriktirish orqali ularning bandligi ta’minlanadi. 14 ming 400 nafar yoshlar doimiy va haq to‘lanadigan jamoat ishlariga jalb etiladi.
Yilning uchinchi choragiga qadar viloyatda “Ayollar daftari”ga kiritilgan 35 ming nafar xotin-qizdan 7,5 ming nafarining bandligini ta’minlash, 2 ming 789 nafarini kasb-hunarga o‘qitish choralarini ko‘rish zarurligi qayd etildi. Buning uchun Bandlikka ko‘maklashish va Jamoat ishlari jamg‘armalaridan 10 milliard so‘mdan mablag‘ ajratiladi. Xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasidan 6 ming 341 nafar ayolni tadbirkorlikka jalb etish uchun “Xalq banki” orqali 182 milliard so‘m yo‘naltiriladi.
– Islohotlarning pirovard maqsadi odamlar daromadini ko‘paytirish, xarid qobiliyatini oshirish va bandligini ta’minlash orqali ularni hayotdan rozi qilishdir, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda vazirlar, sektorlar rahbarlarining hisoboti eshitildi.
Bosh vazir o‘rinbosarlari va vazirlar, sektorlar rahbarlariga joriy yilda viloyatda amalga oshiriladigan ishlar yuzasidan aholiga murojaat qilish topshirig‘i berildi.
Kunning ikkinchi yarmida Prezident Shavkat Mirziyoyev Samarqand shahrida ochilgan ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi faoliyati bilan tanishdi.
“Zarmed pratiksha hospital group” nomli ushbu qo‘shma korxona O‘zbekiston va Hindiston hamkorligida tashkil etilgan. Uning ta’sischilaridan biri Nishant Bajajning aytishicha, Prezident Shavkat Mirziyoyevning Hindistonga tashrifi, ishbilarmon doiralar o‘rtasida o‘tkazilgan uchrashuvlar hamkorlikka ishonch tug‘dirgan.
Qo‘shma korxonaning dastlabki loyihasi bo‘lgan mazkur tibbiyot markazi uchun 8,5 million AQSH dollari sarflangan.
Ko‘p tarmoqli tibbiyot markazida 5 ta jarrohlik amaliyoti xonasi, 100 o‘rinli statsionar mavjud. Intervension kardiojarrohlik, neyrojarrohlik, endoskopik jarrohlik, ortopediya va travmatologiya, urologiya va ginekologiya, otolaringologiya faoliyat turlari uchun zamonaviy diagnostika uskunalari o‘rnatilgan. Bir vaqtning o‘zida 600 kishiga xizmat ko‘rsatish quvvatiga ega. Tibbiy xizmatlar xalqaro standartlar asosida kompleks tarzda ko‘rsatiladi. Markazda 140 ta yangi ish o‘rni yaratilgan.
– Mamlakatimizda xususiy tibbiyotga sharoit yaratilgani natijasida mana shunday zamonaviy klinikalar ko‘paymoqda. Endigi vazifa bemorlarga sifatli xizmat ko‘rsatib, odamlarning ishonchini qozonish. Davolanish uchun chet elga ketmoqchi bo‘lganlarni ham jalb etish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mutasaddilarga Samarqandda xususiy tibbiyot universiteti va klinikadan iborat tibbiyot klasterini tashkil etish, xorijda ishlab yurgan samarqandlik shifokorlarni ishga taklif etish uchun viloyat hokimligida jamg‘arma tuzib, ularni imtiyozli uy-joy bilan ta’minlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazining Samarqand filialida davolanayotgan O‘zbekiston Qahramoni, Oliy Majlis Senati a’zosi Hasan Normurodovni borib ko‘rdi.
Bu inson yurtimizdagi fidoyi nuroniylardan. Uzoq yillar xalq ta’limi tizimida ishlagan. Keyinchalik “Nuroniy” jamg‘armasining Samarqand viloyati bo‘limi raisi sifatida mehnat faxriylarini ijtimoiy himoya qilish ishlariga katta hissa qo‘shgan. Hozirgi kunda Samarqand viloyati Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash boshqarmasi boshlig‘ining o‘rinbosari.
82 yashar Hasan Normurodov jonkuyar va samimiy inson sifatida viloyat aholisi o‘rtasida hurmat qozongan. 2019 yilda Prezidentimiz farmoniga ko‘ra “O‘zbekiston Qahramoni” unvoni bilan taqdirlangan.
Shavkat Mirziyoyev fidoyi mehnat faxriysiga mustahkam sog‘lik va bardamlik, uzoq umr tiladi.
Hasan Normurodov vaqt topib kelgani, yuksak e’tibor ko‘rsatib, qo‘llab-quvvatlagani uchun davlatimiz rahbariga tashakkur bildirdi.

Цель всех наших планов и усилий - обеспечение удовлетворенности людей жизнью
Президент Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с преобразованиями на местах, жизнью населения, определения перспектив социально-экономического развития 15-16 апреля посетил Самаркандскую область.
В первый день поездки глава государства ознакомился с проводимой в промышленности, туризме, сельском хозяйстве, обслуживании и других сферах работой по социально-экономическому развитию области, созданию достойных условий жизни населения, а также с проектами, запланированными на этот и последующие годы.
Основными событиями первого дня стали посещение священных мест поклонения, встречи с предпринимателями, представителями старшего поколения и молодежью.
16 апреля с участием Шавката Мирзиёева состоялось совещание областного актива. На мероприятии присутствовали руководители министерств и ведомств, их территориальных управлений и отделений, областных, районных и городских секторов, депутаты местных Кенгашей, предприниматели, представители старшего поколения и молодежь.
Глава государства отметил, что в Самаркандской области происходят большие изменения, меняется мировоззрение, растет активность граждан.
– Нынешнее интенсивное время ставит перед нами важные задачи для развития нашей любимой Родины, повышения благосостояния нашего созидательного и добродушного народа. И это требует от каждого из нас, особенно руководителей органов исполнительной власти, высокой ответственности, самоотверженности.
В этом контексте мы видим, что сегодня в Самаркандской области происходит много преобразований. Реализуется множество новых проектов, меняется облик городов и сел. Но главное, нужно, чтобы поменялось мировоззрение людей, их отношение к жизни. Если изменится мировоззрение людей, их вера в сегодняшние реформы, они будут довольны государством, руководителями, это и будет оценкой нашей деятельности, результатом наших усилий, - сказал глава государства.
Президент отметил, что всегда скучает по Самарканду, а опыт, который глава государства получил в этом регионе, всегда помогает в его деятельности. Шавкат Мирзиёев, отметив, что в то время у исполнительной власти не было таких возможностей, как сейчас, обратил внимание на необходимость эффективного использования имеющегося потенциала.
– Теперь времена изменились, людям больше не нужно жить, как вчера. Важнейший вопрос - руководители органов исполнительной власти на местах должны работать в соответствии с сегодняшним энергичным, интенсивным временем. 2020 год был непростым, даже экономики ведущих держав столкнулись с большими испытаниями. В этом году, если мы удвоим усилия, будем действовать с прицелом на завтрашний день, то сможем реализовать намеченные планы. Но если мы будем бездействовать, ожидая, что кто-то сделает это за нас, мы никогда не добьемся результата, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства отметил, что в этом году 30-летия независимости нашей Родины необходимо сформировать четкое видение развития Самаркандской области. Исходя из этого определены ключевые направления и задачи по комплексному развитию области, улучшению жизни населения, а также “точки роста” в промышленности, транспортной логистике, туризме и других сферах.
В частности, были намечены задачи по сокращению бедности за счет критического изучения проблем и возможностей в каждой махалле, вовлечения населения в предпринимательство и самозанятость, по реализации в 2021-2022 годах перспективных проектов в промышленности, сфере услуг и сельском хозяйстве, улучшению жилищного строительства, работы по благоустройству, коммунального и транспортного обслуживания.
Отмечалось, что в 2021-2022 годах в Самаркандской области запланировано 1279 инвестиционных проектов на сумму 30 триллионов 415 миллиардов сумов в промышленности, сфере услуг и сельском хозяйстве. В частности, будут реализованы 1 184 региональных проекта на сумму 12 триллионов сумов и 95 отраслевых проектов на сумму более 18 триллионов сумов. Будет освоено 1,8 миллиарда долларов прямых иностранных инвестиций, что позволит создать 26 тысяч постоянных рабочих мест.
В частности, в энергетическом секторе намечено реализовать 8 крупных проектов на 974 миллиона долларов и ввести генерирующие мощности на 6 миллиардов киловатт-часов в год, что позволит сэкономить 1,8 миллиарда кубометров газа. Также за счет 100 миллионов долларов инвестиций французской компании «Total Eren» в декабре этого года в Нурабадском районе будет введена в строй солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 100 мегаватт.
Президент дал указание внедрить режим свободной экономической зоны на всей территории Ургутского района, организовать ее филиалы в остальных районах области. Сообщено, что на базе СЭЗ «Ургут» будет создана холдинговая компания.
Дано поручение разбить интенсивные сады и виноградники общей площадью 8 тысяч гектаров в Кушрабатском, Иштыханском и Ургутском районах, обеспечить посредством этого занятость более 4 тысяч человек. Указано на возможность создания еще 4 тысяч рабочих мест в животноводстве, 12 тысяч рабочих мест в производстве шелка и продукции из него.
Главной задачей остается сокращение бедности путем критического изучения проблем и возможностей в каждой махалле, вовлечения населения в предпринимательство и самозанятость, отмечалось на совещании.
Было определено, что в этом году работы по строительству и благоустройству будут проведены в 915 селах и махаллях, по ипотечной программе будут построены многоэтажные дома на 3 450 квартир, а 2 200 семей получат субсидии. Намечено отремонтировать 658 километров сетей питьевого водоснабжения, улучшить водоснабжение 210 сел и махаллей.
Подчеркнуто, что развитие туризма будет одним из ключевых направлений экономики области.
– Наша работа по поэтапному восстановлению внутреннего и паломнического туризма, в том числе внедрение системы субсидирования расходов на транспорт и проживание для местных туристов, уже дает свои результаты. Об этом свидетельствует и то, что в марте один только Регистан посетили 150 тысяч туристов, что в 5 раз больше по сравнению с февралем, - сказал глава государства.
В рамках развития туристической инфраструктуры возводится Самаркандский центр туризма со всеми удобствами. В нем будут построены международный конгресс-холл, караван-сарай «Вечный город», 8 гостиниц, тематические аллеи, зоны отдыха и развлечения, центр ремесленничества, искусственные водоемы. Начата реконструкция комплекса великого ученого-хадисоведа Имама Бухари в соответствии с высоким авторитетом и статусом этой великой личности в исламском мире.
Здесь планируется возведение мечети на 10 тысяч мест, на 21 гектаре — тематической аллеи, отражающей религиозное наследие наших великих предков и объекты нематериального культурного наследия, а также комплекса паломнического туризма, состоящего из 3 гостиниц и 24 гостевых домов.
Туристические кластеры намечается создать и в Ургутском, Нурабадском и Джамбайском районах.
Строящийся в Самарканде новый международный аэропорт позволит увеличить количество рейсов в 7-10 раз и резко повысить поток иностранных туристов.
На совещании актива были определены также задачи по развитию сферы образования и здравоохранения, системной работе с молодежью.
В частности, за счет ремонта 106 государственных детских садов, строительства 6 детских садов на основе государственно-частного партнерства, 400 семейных детских садов и организации групп по подготовке 6-летних детей к школе охват дошкольным образованием в области будет доведен с 63 до 70 процентов.
При Самаркандском государственном университете будут образованы Институт инженерной физики, Институт агробиотехнологий и продовольственной безопасности. В здании Нарпайского техникума обслуживания откроются факультеты Самаркандского государственного института иностранных языков по направлениям “Английский язык в дошкольном и начальном образовании” и “Иностранный язык и литература”.
На объекты социальной сферы в области из государственного бюджета планируется выделить дополнительно 200 миллиардов сумов.
Отмечалось, что для обеспечения существенных позитивных изменений в жизни 108 тысяч молодых людей, включенных в «молодежную тетрадь» области, необходимо обеспечить их занятость, обучить предпринимательству и профессиям. С этой целью около 6 тысячам молодых людей для развития предпринимательства будут выделены кредиты в размере 136 миллиардов сумов.
В рамках проекта «Молодежь: 1+1» 18500 молодых людей обучат профессиям и предпринимательству, будет обеспечена занятость 13200 юношей и девушек за счет обучения их предпринимательству и прикрепления к мастерам-ремесленникам. 14400 молодых людей будут привлечены к постоянным и оплачиваемым общественным работам.
Отмечалось, что к концу третьего квартала этого года из 35 тысяч женщин, внесенных в «женскую тетрадь» области, необходимо обеспечить занятость 7,5 тысячи, обучить профессиям 2 тысячи 789. Для этого из фондов содействия занятости и общественных работ будет выделено по 10 миллиардов сумов. Фонд по поддержке женщин направит через «Халк банки» 182 миллиарда сумов для вовлечения 6341 женщины в предпринимательство.
- Конечная цель реформ — обеспечение удовлетворенности людей жизнью за счет увеличения их доходов, покупательной способности и повышения занятости, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании были заслушаны отчеты министров, руководителей секторов.
Заместителям Премьер-министра и министрам, руководителям секторов поручено выступить с обращением к населению о предстоящей в этом году работе в области.
Во второй половине дня Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью многопрофильного медицинского центра в городе Самарканде.
Клиника открыта узбекско-индийским совместным предприятием "Zarmed Pratiksha Hospital Group". По словам одного из учредителей компании Нишанта Бажаджа, стимулом к сотрудничеству с Узбекистаном стали визит Президента Шавката Мирзиёева в Индию и встречи между деловыми кругами двух стран.
На реализацию первого проекта совместное предприятие направило 8,5 миллиона долларов.
В этом многопрофильном медицинском центре действуют 5 операционных залов и стационар на 100 коек. Установлено современное оборудование для интервенционной кардиохирургии, нейрохирургии, эндоскопической хирургии, ортопедии и травматологии, урологии и гинекологии, отоларингологии. Клиника способна обслуживать одновременно 600 человек. Медицинские услуги предоставляются комплексно на основе международных стандартов. В центре создано 140 новых рабочих мест.
- Благодаря создаваемым в нашей стране условиям для частной медицины число таких современных клиник растет. Дальнейшая задача – качественное обслуживание пациентов, завоевание доверия людей. В том числе тех, кто хочет лечиться за рубежом, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Ответственным лицам поручено создать в Самарканде медицинский кластер, состоящий из частного медицинского университета и клиники, организовать при областном хокимияте фонд для приглашения самаркандских врачей, работающих за рубежом, обеспечения их жильем на льготной основе.
Президент Шавкат Мирзиёев навестил Героя Узбекистана, члена Сената Олий Мажлиса Хасана Нормуродова, лечащегося в Самаркандском филиале Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи.
Самоотверженный участник общественной деятельности многие годы трудился в системе народного образования. Позже, будучи председателем Самаркандского областного отделения фонда «Нуроний», внес значительный вклад в дело социальной защиты ветеранов. В настоящее время он является заместителем начальника Самаркандского областного управления по поддержке махалли и семьи.
Жители области уважают Хасана Нормуродова, которому исполнилось 82 года, как добросердечного человека и активного участника сообщества ветеранов. В 2019 году указом Президента ему было присвоено звание Героя Узбекистана.