Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish, ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilash bo‘yichaqo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
22.04.2021, 10:45
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining q a r o r i
Biznes yuritish shart-sharoitlarni yanada yaxshilash, tadbirkorlikni rivojlantirishga oid islohotlarni izchil davom ettirish, tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash mexanizmlarini kengaytirish, ularni zarur moliyaviy va infratuzilmaviy resurslar bilan ta’minlash maqsadida:
1. 2021 yil 1 maydan boshlab tadbirkorlik sub’ektlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning quyidagi qo‘shimcha choralari joriy etilsin:
a) Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi tomonidan:
Markaziy bank asosiy stavkasining 1,75 baravaridan oshmagan miqdordagi foiz stavkasi bilan kichik tadbirkorlik sub’ektlariga milliy valyutada beriladigan kreditlar bo‘yicha foiz xarajatlarini qoplash uchun kompensatsiya, uning belgilangan miqdorlarini saqlab qolgan holda, taqdim etiladi;
“Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimida ro‘yxatga olingan fuqarolarga tadbirkorlik tashabbuslarini amalga oshirish uchun kredit miqdorining 75 foizigacha, biroq bazaviy hisoblash miqdorining 150 baravaridan ortiq bo‘lmagan tijorat banklari kreditlari bo‘yicha kafillik beriladi;
tadbirkorlik sub’ektlariga bank kreditlari bo‘yicha kompensatsiya va kafilliklar kredit shartnomalari sonidan qat’i nazar beriladi. Bunda, kompensatsiyalar taqdim etilayotgan kreditlarning umumiy summasi 10 mlrd so‘mdan, kafilliklarning umumiy summasi esa 8 mlrd so‘mdan, biroq umumiy kredit summasining 50 foizidan oshmasligi lozim;
b) Eksportni rag‘batlantirish agentligi eksport qiluvchilar tomonidan tovarlar ular bo‘yicha to‘lovlarni kechiktirib to‘lash sharti bilan eksport qilinganda, ularning aylanma mablag‘larini to‘ldirish uchun revolver kreditlarni moliyalashtirishga tijorat banklariga moliyaviy resurslar taqdim etadi. Bunda, ushbu resurslar hisobidan kreditlar to‘lovlar kechiktirilgan muddatga va eksport qilinayotgan mahsulotlar qiymati miqdorida, biroq 3 million AQSH dollari ekvivalentidan ko‘p bo‘lmagan miqdorda, yillik 4 foizli stavka (shundan, 2 foizi bank marjasi) bilan ajratiladi.
2. Yakka tartibdagi tadbirkorlar Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasining kafillik va kompensatsiyalaridan foydalanish huquqiga egaligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
3. Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturlari doirasida ajratilayotgan kreditlarning 70 foizi kichik biznes loyihalariga, 30 foizi ustuvor ravishda o‘zini o‘zi band qilishga (tomorqadan unumli foydalanish, uy sharoitida hunarmandchilikni va kasanachilikni rivojlantirish) yo‘naltirilsin. Bunda, ajratiladigan mablag‘larning kamida 15 foizi joylarda, ayniqsa, shaharlarda xizmat ko‘rsatish sohasida kichik loyihalarni moliyalashtirishga qaratiladi.
4. Quyidagilarga:
xalq deputatlari tuman (shahar) Kengashlariga olis va chekka hududlarda joylashgan yer uchastkasidan doimiy foydalanish huquqini auksionga qo‘yishda ularning boshlang‘ich narxini 50 foizgacha kamaytirish vakolati;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va xalq deputatlari viloyatlar Kengashlariga yer uchastkasidan doimiy foydalanish huquqini auksionga qo‘yishda boshlang‘ich narxga chegirma belgilanadigan olis va chekka hududlar chegaralarini belgilash vakolati berilsin.
5. 2021 yil 1 iyundan boshlab infratuzilmaga yaqin joylarda,
shu jumladan, respublika ahamiyatidagi yo‘llarga tutash bo‘lgan, belgilangan tartibda tasdiqlangan ro‘yxat bo‘yicha unumdorligi past, foydalanishda bo‘lmagan qishloq xo‘jaligi yerlarini sanoat va xizmat ko‘rsatish ob’ektlarini barpo etish uchun loyiha asosida investorlarga “E-IJRO AUKSION” savdo maydonchasida elektron onlayn-auksion orqali ajratishga ruxsat berilsin.
6. Bosh vazir o‘rinbosarlari J.Qo‘chqorov va Sh.G‘aniyev Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari bilan birgalikda 2021 yil 15 mayga qadar qishloq xo‘jaligi yerlarini xatlovdan o‘tkazgan holda sanoat va xizmat ko‘rsatish ob’ektlarini barpo etish uchun ajratiladigan unumdorligi past, foydalanishda bo‘lmagan qishloq xo‘jaligi yerlari ro‘yxatini shakllantirsin hamda ularning aniq chegarasi va maydonini ko‘rsatgan holda har bir tuman kesimida tasdiqlanishini ta’minlasin.
7. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Andijon, Namangan, Farg‘ona, Samarqand va Buxoro viloyatlari hokimliklari bilan birgalikda bir oy muddatda Andijon, Namangan, Farg‘ona, Samarqand shaharlari, Urgut va G‘ijduvon tumanlarida zamonaviy savdo va sanoat hududlarini tashkil etish, ularda savdo-ishlab chiqarish ob’ektlarini qurish va sotish uchun infratuzilma mavjud bo‘lgan kamida 20 gektar maydondan yer uchastkalarini tadbirkorlik sub’ektlariga auksion orqali (shu jumladan, to‘lovni bo‘lib-bo‘lib to‘lash sharti bilan hamda auksionni yagona ishtirokchi bilan o‘tkazishga ruxsat bergan holda) ajratish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
Bunda, savdo va sanoat hududlarini tashkil etishning asosiy sharti binolarning birinchi qavatida savdo va xizmat ko‘rsatish ob’ektlari, yuqori qavatlarida ishlab chiqarish ob’ektlarini joylashtirish hisoblanadi.
8. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari 2021-2022 yillar davomida kamida 500 ta mahalla fuqaro yig‘inlarining eski binolarini davlat-xususiy sheriklik asosida zamonaviy ko‘rinishda qayta qurish bo‘yicha tadbirkorlik sub’ektlari bilan kelishuvga erishilishini ta’minlasin.
Bunda, 1 qavatli bino o‘rniga 2-3 qavatli bino qurilishi, uning
2 va 3-qavatlarida kichik ishlab chiqarish, savdo va maishiy xizmat ko‘rsatish ob’ektlari, ishsiz xotin-qizlar va yoshlarni kasb-hunarga o‘qitish markazlarini tashkil qilish uchun tekin foydalanish asosida 30 yilga tadbirkorlik sub’ektining ixtiyorida qoldirilishini nazarda tutsin.
9. Belgilab qo‘yilsinki, 2021 yil 1 iyundan boshlab:
uch yildan ortiq vaqtdan buyon faoliyat ko‘rsatayotgan hamda hisoblangan soliqlarni muddatida to‘lab kelgan, lekin moliyaviy ahvoliga ko‘ra soliq qarzini to‘lash imkoniyatiga ega bo‘lmayotgan tadbirkorlik sub’ektlariga soliqlarni bo‘lib-bo‘lib to‘lash;
uch yildan ortiq vaqtdan buyon tovarlarni import qilish bilan shug‘ullanayotgan, bojxona to‘lovlari bo‘yicha majburiyatlarini bajarib kelgan, lekin moliyaviy ahvoliga ko‘ra to‘lovlarni belgilangan muddatda to‘lash imkoniyatiga ega bo‘lmayotgan tashqi iqtisodiy faoliyat ishtirokchilariga bojxona to‘lovlarini bo‘lib-bo‘lib to‘lash huquqi beriladi.
Bunda, ushbu tartib bo‘yicha garovsiz bo‘lib-bo‘lib to‘lanadigan soliq yoki to‘lovlar summasi tadbirkorlik sub’ekti tomonidan oxirgi uch yil davomida to‘langan soliq yoki bojxona to‘lovlari summasining 50 foizidan oshmasligi lozim.
Moliya vazirligi Davlat soliq qo‘mitasi va Davlat bojxona qo‘mitasi bilan birgalikda bir oy muddatda mazkur banddan kelib chiqqan holda soliqlar hamda bojxona to‘lovlarini bo‘lib-bo‘lib to‘lashning vaqtinchalik tartibini tasdiqlasin.
10. 2021 yil 1 maydan boshlab chet eldan xorijiy valyutadagi tushum tushishi kechiktirilishiga yo‘l qo‘ygan eksport qiluvchilar va “erkin muomalaga chiqarish” bojxona rejimida tovarlarni respublikaga olib kirish va rasmiylashtirishni, ishlarni bajarish yoki xizmatlar ko‘rsatishni o‘z vaqtida ta’minlamagan import qiluvchilar uchun qonunchilikda belgilangan jarima miqdorlari ikki baravarga kamaytirilsin.
2021 yil 1 may holatiga shakllangan tashqi savdo operatsiyalari bo‘yicha muddati o‘tgan debitor qarzdorlik uchun xo‘jalik yurituvchi sub’ektlarga jarimalar qo‘llash to‘xtatilsin va debitor qarzdorlik vujudga kelish muddatlari 2021 yil 1 maydan boshlab yangidan hisoblansin.
11. Belgilansinki, 2021 yil 1 oktyabrdan boshlab ijro ishini yuritish doirasida qarzdordan undirilgan pul summalari ijro hujjatlari bo‘yicha barcha talablarni qanoatlantirish uchun yetarli bo‘lmagan taqdirda, byudjetga to‘lovlar bo‘yicha talablar, kreditorlarning qarzdor mol-mulki bilan ta’minlanmagan talablari, shu jumladan, qarzdorning majburiyatlari bajarilishining ta’minoti sifatida turgan mol-mulkni realizatsiya qilishdan tushgan summa yetarli bo‘lmaganligi tufayli qanoatlantirilmagan talablari bir navbatda (to‘rtinchi navbatda) qanoatlantiriladi.
Tadbirkorlik sub’ektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil Vazirlar Mahkamasi va manfaatdor idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda mazkur banddan kelib chiqadigan o‘zgartirishlarni nazarda tutuvchi qonun loyihasini Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga kiritilishini ta’minlasin.
12. Vazirlar Mahkamasining Toshkent shahrida investitsiya muhitini yaxshilash yuzasidan eksperiment o‘tkazilishini muvofiqlashtirish bo‘yicha ishchi guruhi faoliyatini tugatish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
Investorga yer uchastkasini dastlabki zaxiralash to‘g‘risida
Toshkent shahar hokimining qarori qabul qilinmagan investitsiya loyihalari bo‘yicha Ishchi guruh qarorlari bekor qilinsin.
13. Qurilish vazirligi, Suv xo‘jaligi vazirligi, Energetika vazirligi, Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat
qo‘mitasi, Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi uch oy muddatda transport maqsadlariga mo‘ljallangan yerlar, suv ob’ektlari, gidrotexnika inshootlari, magistral quvurlar, elektr tarmoqlari ob’ektlarining muhofaza zonasi chegaralarini belgilash parametrlarini ularning maqbullashtirilishini nazarda tutgan holda qayta ko‘rib chiqsin
va Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
14. Kadastr agentligi 2021 yil 1 sentyabrga qadar jismoniy
va yuridik shaxslarga “YERELEKTRON” avtomatlashtirilgan axborot tizimiga yer uchastkasi va rejalashtirilayotgan qurilish ob’ekti to‘g‘risidagi ma’lumotlarni keyinchalik ularni elektron onlayn-auksionga qo‘yish masalasini belgilangan tartibda ko‘rib chiqish uchun joylashtirish bo‘yicha takliflarni kiritish, shuningdek, yer uchastkasini tanlash materiallarini kelishish jarayonini kuzatish imkonini beruvchi mobil ilova ishga tushirilishini ta’minlasin.
15. Qurilish vazirligi Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi hamda boshqa manfaatdor idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda ko‘p qavatli uylarning yerto‘lalaridan tadbirkorlik maqsadida foydalanish, turar joyni noturar joy toifasiga o‘tkazishga ruxsat etish tartib-taomillarini soddalashtirish bo‘yicha takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
16. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda:
ikki oy muddatda yengil konstruksiyali xizmat ko‘rsatish shoxobchalarini auksion savdolari orqali joylashtirish tartibini joriy etish;
bir oy muddatda qonunchilik hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
17. Mazkur qaror ijrosini samarali tashkil etishga mas’ul
va shaxsiy javobgar etib Bosh vazir o‘rinbosarlari J.A.Qo‘chqorov, S.O‘.Umurzakov va Sh.M.G‘aniyev, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari belgilansin.
Qaror ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining
Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov zimmasiga yuklansin.
Amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar natijadorligi yuzasidan 2021 yil 1 sentyabrgacha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga axborot berilsin.
2021 yil 21 aprel
Mamlakatda ishbilarmonlik muhitini rivojlantirishga munosib hissa qo‘shib kelayotgan tadbirkorlarning bir guruhiga minnatdorchilik bildirish to‘g‘risida
20.08.2021, 09:27
Davlat organlari va tashkilotlarining faoliyati ochiqligini ta’minlash, shuningdek, jamoatchilik nazoratini samarali amalga oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
17.06.2021, 09:32
Yer munosabatlarida tenglik va shaffoflikni ta’minlash, yerga bo‘lgan huquqlarni ishonchli himoya qilish va ularni bozor aktiviga aylantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
09.06.2021, 09:23
Yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalari faoliyatini tashkil etish hamda yoshlarning tadbirkorlikka oid tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida

О дополнительных мерах по совершенствованию системы поддержки предпринимательства, дальнейшему улучшению делового климата
22.04.2021, 10:46
В целях дальнейшего улучшения условий ведения бизнеса, последовательного продолжения реформ по развитию предпринимательства, расширения механизмов поддержки предпринимателей, обеспечения
их необходимыми финансовыми и инфраструктурными ресурсами:
1. Начиная с 1 мая 2021 года внедрить следующие дополнительные меры государственной поддержки субъектов предпринимательства:
а) Государственным фондом поддержки предпринимательской деятельности:
предоставляется компенсация для покрытия процентных расходов по кредитам, выдаваемым субъектам малого бизнеса в национальной валюте с процентной ставкой, не превышающей 1,75-кратного размера основной ставки Центрального банка, с сохранением установленных ее размеров;
гражданам, зарегистрированным в информационной системе «Единый реестр социальной защиты», предоставляется поручительство
по кредитам коммерческих банков до 75 процентов размера кредита для реализации предпринимательских инициатив, но не превышающего 150-кратного размера базовой расчетной величины;
компенсации и поручительства по банковским кредитам выдаются субъектам предпринимательства независимо от количества кредитных договоров. При этом общая сумма кредитов, по которым предоставляются компенсации, не должна превышать 10 млрд сумов, а общая сумма поручительств – 8 млрд сумов, но не более 50 процентов общей суммы кредита;
б) Агентством продвижения экспорта коммерческим банкам предоставляются финансовые ресурсы для финансирования револьверных кредитов на пополнение оборотных средств экспортеров при экспорте ими товаров с условием отсрочки платежей. При этом кредиты за счет данных ресурсов выделяются по ставке 4 процента годовых (в том числе маржа банка – 2 процента) на срок отсрочки платежей и в размере стоимости экспортируемой продукции, но в эквиваленте
не более 3 миллионов долларов США.
2. Принять к сведению, что индивидуальные предприниматели имеют право пользоваться поручительствами и компенсациями Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности.
3. Направить 70 процентов кредитов, выделяемых в рамках программ развития семейного предпринимательства, на проекты малого бизнеса,
30 процентов – в приоритетном порядке на самозанятость (эффективное использование приусадебного участка, развитие в домашних условиях ремесленничества и надомного труда). При этом не менее 15 процентов выделяемых средств направляется на финансирование малых проектов
в сфере оказания услуг на местах, особенно в городах.
4. Наделить:
районные (городские) Кенгаши народных депутатов – полномочием снижать до 50 процентов стартовую цену права постоянного пользования земельными участками, расположенными в отдаленных и труднодоступных районах, при выставлении их на аукцион;
Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан и областные Кенгаши народных депутатов – полномочием определять границы отдаленных
и труднодоступных районов, по которым устанавливается скидка от стартовой цены при выставлении на аукцион права постоянного пользования земельным участком.
5. Разрешить с 1 июня 2021 года выделение инвесторам через электронный онлайн-аукцион на торговой площадке «E-IJRO AUKSION» низкоплодородных, неиспользуемых сельскохозяйственных земель
в близлежащих к инфраструктуре местах, в том числе примыкающих к дорогам республиканского значения, по перечню, утвержденному
в установленном порядке, для строительства объектов промышленности и обслуживания на основе проекта.
6. Заместителям Премьер-министра Кучкарову Д. и Ганиеву Ш. совместно с Министерством сельского хозяйства, Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей в срок до 15 мая
2021 года сформировать перечень низкоплодородных, неиспользуемых сельскохозяйственных земель, выделяемых для строительства объектов промышленности и обслуживания, с проведением инвентаризации сельскохозяйственных земель, а также обеспечить утверждение в разрезе каждого района с указанием их четкой границы и площади.
7. Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли, хокимиятами Андижанской, Наманганской, Ферганской, Самаркандской и Бухарской областей в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения
по предоставлению субъектам предпринимательства через аукцион (в том числе, на условиях рассрочки платежа, а также с разрешением проведения аукциона с единым участником) земельных участков на площади не менее 20 гектаров в городах Андижане, Намангане, Фергане, Самарканде, Ургутском и Гиждуванском районах с имеющейся инфраструктурой для организации современных торговых и промышленных территорий, строительства на них и реализации торгово-производственных объектов.
При этом основным условием создания торговых и промышленных территорий является размещение на первом этаже зданий объектов торговли и обслуживания, на верхних этажах – производственных объектов.
8. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей обеспечить достижение соглашения с субъектами предпринимательства по перестройке в современном стиле на основе государственно-частного партнерства старых зданий не менее 500 сходов граждан махаллей в период 2021–2022 годов.
При этом предусмотреть строительство вместо одноэтажного здания двух- и трехэтажного здания, а также оставление в распоряжении субъекта предпринимательства на 30 лет на основе безвозмездного пользования второго и третьего этажей здания для создания объектов малого производства, торгово-бытового обслуживания, центров обучения профессиям безработных женщин и молодежи.
9. Установить, что начиная с 1 июня 2021 года:
налогоплательщикам, осуществляющим деятельность более трех лет, своевременно уплачивающим начисленные налоги, но вследствие финансового положения не имеющим возможности уплаты налоговой задолженности, предоставляется право на уплату налогов в рассрочку;
участникам внешнеэкономической деятельности, занимающимся импортом товаров более трех лет, выполнявшим обязательства
по таможенным платежам, но вследствие финансового положения не имеющим возможности их уплаты в установленные сроки, предоставляется право на уплату таможенных платежей в рассрочку.
При этом сумма налогов или таможенных платежей, уплачиваемая по данному порядку в рассрочку без залога, не должна превышать
50 процентов суммы налогов или платежей, уплаченной субъектом предпринимательства в течение последних трех лет.
Министерству финансов совместно с Государственным налоговым комитетом и Государственным таможенным комитетом в месячный срок утвердить временный порядок уплаты налогов и таможенных платежей
в рассрочку исходя из настоящего пункта.
10. С 1 мая 2021 года в два раза снизить размер штрафных санкций, установленных в законодательстве для экспортеров, допустивших задержку валютных поступлений из-за рубежа, и импортеров, своевременно не обеспечивших ввоз в республику и оформление
товаров в таможенном режиме «выпуск для свободного обращения», выполнение работ или оказание услуг.
Прекратить применение штрафных санкций к хозяйствующим субъектам за просроченную дебиторскую задолженность по внешнеторговым операциям, сформировавшейся по состоянию на 1 мая 2021 года,
и сроки возникновения дебиторской задолженности исчислять заново начиная с 1 мая 2021 года.
11. Определить, что начиная с 1 октября 2021 года в рамках ведения исполнительного производства при недостаточности взысканных
с должника денежных сумм для удовлетворения всех требований по исполнительным документам требования по уплатам в бюджет, требования кредиторов, не обеспеченные имуществом должника,
в том числе требования, не удовлетворенные из-за недостаточности суммы, поступившей от реализации имущества должника в качестве обеспечения выполнения обязательств, удовлетворяются в одной очереди (в четвертую очередь).
Уполномоченному по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства совместно с Кабинетом Министров и заинтересованными ведомствами в месячный срок обеспечить внесение в Законодательную палату Олий Мажлиса проекта закона, предусматривающего изменения, вытекающие из настоящего пункта.
12. Одобрить предложение Кабинета Министров о прекращении деятельности Рабочей группы по координации проведения эксперимента по улучшению инвестиционного климата в городе Ташкенте.
Отменить решения Рабочей группы по инвестиционным проектам, по которым не принято решение хокима города Ташкента о предварительном резервировании земельного участка за инвестором.
13. Министерству строительства, Министерству водного хозяйства, Министерству энергетики, Государственному комитету по экологии
и охране окружающей среды, Комитету автомобильных дорог
в трехмесячный срок пересмотреть параметры определения границ охранных зон земель транспорта, водных объектов, гидротехнических сооружений, магистральных трубопроводов, объектов электросетей, предусмотрев их оптимизацию, и внести предложение в Кабинет Министров.
14. Агентству по кадастру до 1 сентября 2021 года обеспечить запуск мобильного приложения, предоставляющего возможность внесения физическими и юридическими лицами предложений по размещению информации о земельном участке и планируемом объекте строительства в автоматизированную информационную систему «YERELEKTRON»
для дальнейшего рассмотрения в установленном порядке вопроса их выставления на электронный онлайн-аукцион, а также отслеживания хода действия согласования материалов выбора земельного участка.
15. Министерству строительства совместно с Министерством жилищно-коммунального обслуживания, а также иными заинтересованными ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения по упрощению разрешительных процедур при использовании подвалов многоэтажных домов в предпринимательских целях, переводе жилого помещения в категорию нежилого помещения.
16. Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести
в Кабинет Министров:
в двухмесячный срок – предложения о внедрении порядка размещения через аукционные торги пунктов оказания услуг на основе легких конструкций;
в месячный срок – предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
17. Возложить на заместителей Премьер-министра Кучкарова Д.А., Умурзакова С.У. и Ганиева Ш.М., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за организацию эффективного
исполнения настоящего постановления.
Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан до 1 сентября 2021 года.