Yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalari faoliyatini tashkil etish hamda yoshlarning tadbirkorlikka oid tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida
22.04.2021, 10:48
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining q a r o r i
Yoshlarning tadbirkorlikka oid tashabbuslari, startap-loyihalari va amaliy tadqiqotlari natijalari ro‘yobga chiqarilishiga ko‘maklashish, yosh tadbirkorlik sub’ektlarining sanoat va xizmat ko‘rsatish sohalaridagi loyihalarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini "Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili"da amalga oshirishga oid Davlat dasturida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida:
1. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Moliya vazirligi, Savdo-sanoat palatasi hamda Yoshlar ishlari agentligining 1-ilovaga muvofiq ro‘yxatda ko‘rsatilgan hududlarda yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalarini (keyingi o‘rinlarda – Yoshlar sanoat zonalari) tashkil etish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
2. Tashkil etilayotgan Yoshlar sanoat zonalarining asosiy vazifalari etib quyidagilar belgilansin:
yoshlarga tadbirkorlik faoliyatini boshlashi va yuritishlari uchun Yoshlar sanoat zonalari hududida ishlab chiqarish maydonlari taqdim etish orqali ularni tadbirkorlik faoliyatiga keng jalb qilish;
yoshlarga ularning sanoat va xizmat ko‘rsatish yo‘nalishidagi loyihalari, tashabbuslari va g‘oyalari amalga oshirilishida ko‘maklashish va qulay shart-sharoitlar yaratish;
“startaplar” tashkil etish maqsadida biznes-inkubator vazifalarini amalga oshirish, yosh tadbirkorlik sub’ektlarining faoliyatini barqaror rivojlantirish va raqobatbardoshligini oshirish;
yoshlarga o‘z innovatsion ishlanmalarini ishlab chiqarish jarayoniga joriy etish va natijalarini tijoratlashtirish, yirik sanoat korxonalari bilan kooperatsiya aloqalarini o‘rnatish borasida amaliy yordam ko‘rsatish;
band bo‘lmagan, shu jumladan, “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarni ish bilan ta’minlash va ularning ijtimoiy-iqtisodiy faolligini oshirish.
3. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (Voitov) vazirliklar, idoralar va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari bilan birgalikda:
2-ilovada keltirilgan ro‘yxatdagi 77 ta Yoshlar sanoat zonalari – 2021 yil 1 sentyabrgacha;
qolgan barcha Yoshlar sanoat zonalari – 2022 yil 1 yanvargacha to‘liq ishga tushirilishini ta’minlasin.
4. Yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalarini yo‘l-transport, muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasi bilan ta’minlashning manzilli dasturi (keyingi o‘rinlarda – Manzilli dastur) 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
5. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lmagan Yosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘arma) tashkil etilsin.
Jamg‘arma mablag‘larini shakllantirish manbalari etib quyidagilar belgilansin:
Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan qaytarmaslik sharti bilan ajratiladigan 100 million AQSH dollari;
xalqaro moliya institutlari, xorijiy hukumat moliya tashkilotlari, xorijiy banklar va xususiy moliya kompaniyalarining qarzlari;
Jamg‘armaning bo‘sh turgan mablag‘larini tijorat banklari depozitlariga belgilangan tartibda joylashtirishdan tushadigan daromadlar;
qonunchilik hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar.
6. Quyidagilar Jamg‘arma mablag‘laridan foydalanishning asosiy yo‘nalishlari etib belgilansin:
tashqi bozorlarda talab yuqori bo‘lgan va importning o‘rnini bosuvchi, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha zamonaviy ishlab chiqarishlarni tashkil etish hamda xizmatlar ko‘rsatish sohasidagi loyihalarni moliyalashtirish;
meva-sabzavot va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini chuqur qayta ishlash, saqlash va qadoqlash, to‘qimachilik, poyabzal va charm-galantereya, kimyo, farmatsevtika, oziq-ovqat, elektrotexnika sanoati, mashinasozlik, zamonaviy qurilish materiallari, hunarmandchilik hamda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohalaridagi loyihalarni moliyalashtirish va boshqa yo‘nalishlarda yangi zamonaviy ishlab chiqarishlarni tashkil etish;
mahalliy xomashyo va materiallar negizida mustahkam kooperatsiya aloqalarini o‘rnatish hamda yuqori texnologiyali mahsulotlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish jarayonlarini chuqurlashtirish sohasidagi loyihalarni moliyalashtirish.
7. Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi Jamg‘armaga 100 million AQSH dollari miqdoridagi mablag‘ning 50 foizi ikki oy muddatda boshlang‘ich kapitalni shakllantirish uchun, qolgan 50 foizi olti oy muddatda ajratilishini ta’minlasin.
8. Moliya vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda Vazirlar Mahkamasiga “2021 yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartish
va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha taklif kiritsin.
9. Belgilansinki:
a) Manzilli dasturda nazarda tutilgan ishlar 2021-2023 yillarga mo‘ljallangan O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturi doirasida iqtisod qilingan mablag‘lar, shuningdek, mahalliy byudjet va ta’minotchi tashkilotlarning o‘z mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi;
b) Yoshlar sanoat zonalari muhandislik-texnik kommunikatsiyalari mavjud bo‘lgan yoki o‘tkazish oson bo‘lgan, faoliyat ko‘rsatmayotgan ishlab chiqarish maydonlari va qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer maydonlarida tashkil etiladi;
v) Yoshlar sanoat zonalariga joylashtirish uchun investitsiya loyihalari tuman (shahar) hokimlari rahbarligida tuzilgan ishchi guruhlari tomonidan tanlab olinadi;
g) Yoshlar sanoat zonalari hududida maydoni 1000 m² gacha bo‘lgan yer uchastkalari, istisno tariqasida, elektron auksion savdosi o‘tkazmasdan, xalq deputatlari tuman (shahar) Kengashlarining qarori bilan ajratiladi. Bunda, bo‘sh bino va inshootlar (davlat ko‘chmas mulk ob’ektlari) shartnoma asosida har yili Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari tomonidan davlat ko‘chmas mulkidan foydalanganlik uchun belgilanadigan ijara to‘lovining eng kam miqdoridan oshmagan stavkalarida ijaraga beriladi;
d) patent asosida ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishni ta’minlovchi startap-investitsiya loyihalari, innovatsion mahsulotlar ishlab chiqarishga mo‘ljallangan investitsiya loyihalari, shuningdek, import o‘rnini bosadigan va eksportga yo‘naltirilgan raqobatbardosh mahalliy sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hamda yaratiladigan yangi ish o‘rinlarining kamida 70 foizi yoshlar uchun mo‘ljallangan, shu jumladan, bandligi ta’minlanmagan “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarni ish bilan ta’minlash nazarda tutilgan investitsiya loyihalari Yoshlar sanoat zonalari hududida joylashtirilishida ustuvorlikka ega bo‘ladi;
ye) Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladigan investitsiya loyihalari doirasida:
moliyaviy resurslar tijorat banklari tomonidan bir yosh tadbirkorlik sub’ekti uchun bir yo‘la 100 ming AQSH dollari ekvivalentidan oshmagan miqdorda 7 yilgacha muddat bilan taqdim etiladi;
qiymati 100 ming AQSH dollari ekvivalentigacha bo‘lgan investitsiya loyihalari Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladi, undan oshgan qismi esa ushbu qarorda nazarda tutilgan imtiyozlarsiz, tijorat banklari orqali umumiy tartibda taqdim etiladi;
tijorat banklariga investitsiya loyihalarini moliyalashtirish uchun moliyaviy resurslar Jamg‘armaning mavjud mablag‘lari doirasida, milliy valyutadagi kreditlar bo‘yicha yillik 10 foiz, xorijiy valyutadagi kreditlar bo‘yicha yillik 2 foiz stavkalari bilan taqdim etiladi;
tijorat banklari milliy valyutadagi kreditlarni o‘z marjasi miqdorini 4 foizdan oshirmasdan yillik 14 foiz, xorijiy valyutadagi kreditlarni – o‘z marjasi miqdorini 1 foizdan oshirmasdan yillik foiz stavkasini 3 foiz miqdorida belgilagan holda ajratadi;
tijorat banklari ajratilgan moliyaviy resurslarning maqsadli foydalanilishi va to‘liq qaytarilishini doimiy monitoring qilib boradi;
j) Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan tijorat banklariga Yoshlar sanoat zonalari hududida ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish uchun binolar qurish maqsadlariga moliyaviy resurslar Jamg‘armaning moliyaviy ko‘rsatkichlari va uning resurs bazasidan kelib chiqqan holda beriladi, shu jumladan:
Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan tijorat banklariga yosh tadbirkorlik sub’ektlari uchun bino qurishga beriladigan moliyaviy resurslar milliy valyutada yillik 10 foiz stavkasi miqdorida belgilangan holda taqdim qilinadi;
tijorat banklari tomonidan yosh tadbirkorlik sub’ektlariga binolarni lizing asosida berish milliy valyutada yillik 14 foiz stavkasini qo‘llagan holda amalga oshiriladi.
Bunda, yosh tadbirkorlik sub’ekti boshlang‘ich to‘lov sifatida lizingga beriladigan bino qiymatining 10 foizini tashkil qiluvchi qismini to‘laydi.
10. Belgilab qo‘yilsinki, 2023 yil 31 dekabrga qadar Yoshlar sanoat zonalari hududida amalga oshiriladigan investitsiya loyihalarining ta’minoti bilan bog‘liq quyidagilarni nazarda tutuvchi tartib joriy etiladi:
a) Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi tijorat banklarining kreditlari bo‘yicha kredit summasining 50 foizigacha miqdorida, biroq 500 mln so‘mdan oshmagan miqdorda kafilliklar beradi;
b) ustav fondi (kapitali)da davlat ulushi 50 foiz va undan ziyod bo‘lgan sug‘urta tashkilotlari tijorat banklari tomonidan ajratiladigan kreditlarning 50 foizigacha miqdorida, biroq 500 mln so‘mdan oshmagan miqdorda, yillik 2 foiz stavkasida sug‘urta polisini taqdim etadi.
Ushbu bandda nazarda tutilgan tartib soliqlar hamda oldingi tuzilgan kredit shartnomalari bo‘yicha muddati o‘tkazib yuborilgan qarzdorligi mavjud bo‘lgan yosh tadbirkorlik sub’ektlariga tatbiq etilmaydi.
11. Vazirlar Mahkamasi bir hafta muddatda Yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonasi hamda Yosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi to‘g‘risidagi nizomlarni tasdiqlasin.
12. Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi bilan birgalikda ikki oy muddatda yosh tadbirkorlik sub’ektlarining investitsiya loyihalarini tanlab olish, amalga oshirishni moliyalashtirishni tashkillashtirish va yer maydonlarini ajratish jarayonlarining avtomatlashtirilishini ta’minlash maqsadida tegishli veb-sayt ishlab chiqilishi va joriy etilishini ta’minlasin.
13. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi Yoshlar sanoat zonalarini tashkil qilish, rivojlantirish va faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha vakolatli davlat organi etib belgilansin, uning hududiy boshqarmalari zimmasiga joylarda Yoshlar sanoat zonalari faoliyatini muvofiqlashtirib borish vazifasi yuklatilsin.
14. Quyidagilar:
Bosh vazirning o‘rinbosari S.U.Umurzakovga – vazirliklar, idoralar va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarining Yoshlar sanoat zonalari rivojlanishi va samarali faoliyat yuritishi, shuningdek, ularning hududida investitsiya loyihalarini o‘z vaqtida amalga oshirish
hamda Jamg‘arma mablag‘laridan maqsadli va samarali foydalanish bilan bog‘liq jarayonlarni nazorat qilish va muvofiqlashtirish;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlarining investitsiyalar va tashqi savdo masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlariga – ishchi guruhlari tomonidan Yoshlar sanoat zonalari hududida ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish loyihalarini amalga oshirish uchun investitsiya buyurtmanomalarining o‘z vaqtida ko‘rib chiqilishi, yosh tadbirkorlik sub’ektlariga yer maydonlari va bo‘sh binolar o‘z vaqtida ajratilishini ta’minlash hamda investitsiya loyihalarini Yoshlar sanoat zonalari hududida joylashtirish bo‘yicha qarorlarni o‘z vaqtida qabul qilish;
energetika vaziri A.S.Sultanovga, uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vaziri Sh.S.Xidoyatovga, axborot texnologiyalari
va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh.M.Sadikovga, transport vaziri I.R.Maxkamovga – Yoshlar sanoat zonalari hududidagi investitsiya loyihalarining ob’ektlari foydalanishga topshirilgunga qadar zarur muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlariga ulanishini hamda mavjud resurs va texnik imkoniyatlardan kelib chiqib, ularga talab etiladigan ichimlik suvi, tabiiy gaz, elektr energiyasi yetkazib berilishini ta’minlash;
iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri o‘rinbosari A.M.Boboyevga – Manzilli dasturda belgilangan mablag‘larning o‘z vaqtida va to‘liq hajmda ajratilishi ustidan nazorat qilish yuzasidan shaxsiy javobgarlik yuklansin.
15. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi har chorakda Yoshlar sanoat zonalarini tashkil qilish hamda Jamg‘arma mablag‘laridan samarali foydalanish bo‘yicha amalga oshirilgan chora-tadbirlarning natijadorligi to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga hisobot kiritsin.
16. Vazirlar Mahkamasi har chorakda yoshlarning tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarni Vazirlar Mahkamasi Rayosati majlislarida tanqidiy muhokama qilsin hamda o‘z vaqtida
va to‘liq bajarilmagan tadbirlar yuzasidan mas’ul vazirlik va idoralar rahbarlariga nisbatan tegishli choralarni ko‘rsin.
17. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
18. Mazkur qaror ijrosini samarali tashkil etishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari A.B.Voitov belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.U.Umurzakov zimmasiga yuklansin.

О мерах по организации деятельности молодежных промышленных и предпринимательских зон, а также поддержке предпринимательских инициатив молодежи
22.04.2021, 10:49
В целях содействия реализации предпринимательских инициатив, стартап-проектов и результатов прикладных исследований молодежи, всесторонней поддержки проектов молодых субъектов предпринимательства в сфере промышленности и оказания услуг, а также обеспечения исполнения задач, определенных в Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения»:
1. Одобрить предложение Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства финансов, Торгово-промышленной палаты и Агентства по делам молодежи о создании молодежных промышленных и предпринимательских зон (далее – Молодежные промышленные зоны) в регионах, указанных в перечне согласно приложению № 1.
2. Определить основными задачами создаваемых Молодежных промышленных зон:
широкое привлечение молодежи к предпринимательской деятельности путем предоставления ей производственных площадей на территории Молодежных промышленных зон для организации и осуществления предпринимательской деятельности;
оказание содействия и создание благоприятных условий для реализации проектов, инициатив и идей молодежи в сфере промышленности и оказания услуг;
осуществление задач бизнес-инкубатора в целях организации стартапов, а также стабильное развитие деятельности и повышение конкурентоспособности молодых субъектов предпринимательства;
оказание практической помощи молодежи во внедрении в производственный процесс и коммерциализации результатов ее инновационных разработок, а также в установлении кооперационных связей с крупными промышленными предприятиями;
обеспечение занятости и повышение социально-экономической активности незанятой молодежи, в том числе включенной в «Ёшлар дафтари».
3. Министерству инвестиций и внешней торговли (Воитов) совместно с министерствами, ведомствами и органами исполнительной власти на местах обеспечить полную организацию деятельности:
в срок до 1 сентября 2021 года – 77 Молодежных промышленных зон, указанных в перечне согласно приложению № 2;
в срок до 1 января 2022 года – всех остальных Молодежных промышленных зон.
4. Утвердить Адресную программу по обеспечению молодежных промышленных и предпринимательских зон дорожно-транспортной и инженерно-коммуникационной инфраструктурой (далее – Адресная программа) согласно приложению № 3.
5. Создать в Министерстве инвестиций и внешней торговли Фонд поддержки молодых предпринимателей (далее – Фонд) без статуса юридического лица.
Определить источниками формирования средств Фонда:
100 миллионов долларов США, безвозмездно выделяемых за счет средств Фонда реконструкции и развития;
займы международных финансовых институтов, зарубежных правительственных финансовых организаций, иностранных банков и частных финансовых компаний;
доходы, поступающие от размещения в установленном порядке свободных средств Фонда на депозиты коммерческих банков;
иные источники, не запрещенные актами законодательства.
6. Определить основными направлениями расходования средств Фонда:
создание современных предприятий по производству импортозамещающей продукции с высокой добавленной стоимостью, востребованной на внешних рынках, и финансирование проектов в сфере оказания услуг;
организацию финансирования проектов в таких направлениях, как глубокая переработка, хранение и упаковка плодоовощной и сельскохозяйственной продукции, швейная, обувная, кожевенно-галантерейная, химическая, фармацевтическая, пищевая, электротехническая и машиностроительная промышленность, производство современных строительных материалов, ремесленничество, информационно-коммуникационные технологии, а также создание новых современных производств в других направлениях;
установление прочных кооперационных связей на базе отечественного сырья и материалов и финансирование проектов в сфере углубления процессов локализации производства высокотехнологической продукции.
7. Фонду реконструкции и развития обеспечить выделение Фонду 50 процентов средств из 100 миллионов долларов США в течение двух месяцев для формирования первоначального капитала, оставшихся 50 процентов – в течение шести месяцев.
8. Министерству финансов совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров предложение о внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2021 год», вытекающих из настоящего постановления.
9. Установить, что:
а) работы, предусмотренные Адресной программой, выполняются за счет средств, сэкономленных в рамках Программы развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на 2021–2023 годы, местных бюджетов и собственных средств поставщиков;
б) Молодежные промышленные зоны создаются на бездействующих производственных площадях с существующими или легко проводимыми инженерно-техническими коммуникациями, а также земельных площадях несельскохозяйственного назначения;
в) инвестиционные проекты по размещению в Молодежных промышленных зонах отбираются рабочими группами, созданными под руководством хокимов городов (районов);
г) земельные участки на территории Молодежных промышленных зон площадью до 1 000 м ² выделяются в порядке исключения без проведения электронных аукционных торгов на основании решений Кенгашей народных депутатов районов (городов). При этом пустующие здания и сооружения (недвижимые объекты государственной собственности) передаются в аренду по ставкам, ежегодно определяемым Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента, не превышающим установленных минимальных размеров арендной платы за пользование недвижимым государственным имуществом;
д) при размещении на территории Молодежных промышленных зон инвестиционные стартап-проекты, обеспечивающие организацию производства на патентной основе, инвестиционные проекты, направленные на производство инновационной продукции, а также инвестиционные проекты по производству импортозамещающей и экспортоориентированной конкурентоспособной продукции, предусматривающие организацию для молодежи не менее 70 процентов создаваемых новых рабочих мест, в том числе для трудоустройства молодежи, включенной в «молодежные тетради», обладают приоритетом;
е) в рамках инвестиционных проектов, финансируемых за счет средств Фонда:
финансовые ресурсы выделяются коммерческими банками одному молодому субъекту предпринимательства единовременно в размере, не превышающем в эквиваленте 100 тысяч долларов США, на срок до семи лет;
инвестиционные проекты стоимостью в эквиваленте до 100 тысяч долларов США финансируются за счет средств Фонда; часть, превысившая ее, предоставляется без применения льгот, предусмотренных настоящим постановлением, в общем порядке через коммерческие банки;
коммерческим банкам финансовые ресурсы на финансирование инвестиционных проектов предоставляются в рамках имеющихся средств Фонда, кредиты в национальной валюте – по годовой ставке 10 процентов, кредиты в иностранной валюте – по годовой ставке 2 процента;
коммерческие банки выделяют кредиты в национальной валюте с установлением банковской маржи, не превышающей 4 процентов и годовой ставки 14 процентов, кредиты в иностранной валюте – банковской маржи, не превышающей 1 процента и годовой ставки 3 процента;
коммерческие банки осуществляют постоянный мониторинг целевого расходования и полного возврата выделенных финансовых ресурсов;
ж) финансовые ресурсы на строительство зданий для производства и оказания услуг на территории Молодежных промышленных зон выделяются коммерческим банкам за счет средств Фонда исходя из финансовых показателей и ресурсной базы Фонда, вместе с тем:
финансовые ресурсы, выделяемые коммерческим банкам за счет средств Фонда для строительства зданий молодыми субъектами предпринимательства, предоставляются в национальной валюте с установлением годовой ставки 10 процентов;
предоставление коммерческими банками молодым субъектам предпринимательства зданий на основе лизинга осуществляется в национальной валюте с применением годовой ставки 14 процентов.
При этом молодой субъект предпринимательства оплачивает часть, составляющую 10 процентов стоимости здания, предоставляемого в лизинг, в качестве первоначального платежа.
10. Определить, что на срок до 31 декабря 2023 года внедряется следующий порядок, связанный с обеспечением проектов, реализуемых на территории Молодежных промышленных зон, предусматривающий предоставление:
а) Государственным фондом поддержки предпринимательской деятельности поручительств по кредитам коммерческих банков в размере до 50 процентов суммы кредита, но не более 500 миллионов сумов;
б) страховыми организациями, в уставном фонде (капитале) которых государственная доля составляет 50 и более процентов, страховых полисов в размере до 50 процентов кредитов, выделяемых коммерческими банками, но не более 500 миллионов сумов с годовой ставкой 2 процента.
Порядок, предусмотренный настоящим пунктом, не применяется к молодым субъектам предпринимательства, имеющим просроченные задолженности по налогам и ранее заключенным договорам.
11. Кабинету Министров в недельный срок утвердить положения о Молодежных промышленных и предпринимательских зонах, а также Фонде поддержки молодых предпринимателей.
12. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли в двухмесячный срок обеспечить разработку и запуск соответствующего веб-сайта в целях автоматизации процессов отбора, организации финансирования реализации и выделения земельных площадей под инвестиционные проекты молодых субъектов предпринимательства.
13. Определить Министерство инвестиций и внешней торговли уполномоченным государственным органом по созданию, развитию и осуществлению координации деятельности Молодежных промышленных зон, возложить на его территориальные управления задачу осуществления координации деятельности Молодежных промышленных зон на местах.
14. Возложить персональную ответственность на:
заместителя Премьер-министра Умурзакова С.У. – за осуществление контроля и координации процессов, связанных с деятельностью министерств, ведомств и органов исполнительной власти на местах по развитию и эффективной деятельности Молодежных промышленных зон, своевременной реализации инвестиционных проектов на их территории, а также целевым и эффективным расходованием средств Фонда;
заместителя Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан – министра инвестиций и внешней торговли, заместителей хокимов областей и города Ташкента по вопросам инвестиций и внешней торговли – за обеспечение своевременного рассмотрения рабочими группами инвестиционных заявок на реализацию проектов по производству и оказанию услуг на территории Молодежных промышленных зон, выделения молодым субъектам предпринимательства земельных площадей и пустующих зданий, а также принятия решений о размещении инвестиционных проектов на территории Молодежных промышленных зон;
министра энергетики Султанова А.С., министра жилищно-коммунального обслуживания Хидоятова Ш.С., министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Садикова Ш.М., министра транспорта Махкамова И.Р. – за обеспечение подключения к необходимым инженерно-коммуникационным сетям, исходя из имеющихся ресурсов и технических возможностей – поставки требуемого объема питьевой воды, природного газа и электрической энергии до сдачи в эксплуатацию объектов инвестиционных проектов на территории Молодежных промышленных зон;
министра экономического развития и сокращения бедности Бобоева А.М. – за осуществление контроля за целевым и своевременным выделением в полном объеме средств, определенных Адресной программой.
15. Министерству инвестиций и внешней торговли ежемесячно вносить в Кабинет Министров отчет о результативности осуществленных мер по созданию Молодежных промышленных зон и эффективному расходованию средств Фонда.
16. Кабинету Министров на заседаниях Президиума Кабинета Министров ежеквартально проводить критические обсуждения работы, проведенной по реализации мер по дальнейшему совершенствованию системы поддержки молодежных предпринимательских инициатив, принимать соответствующие меры по отношению к руководителям ответственных министерств и ведомств за несвоевременное и неполное исполнение ими установленных мероприятий.
17. Министерству инвестиций и внешней торговли совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
18. Возложить на первого заместителя министра инвестиций и внешней торговли Воитова А.Б. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Умурзакова С.У.
О выражении благодарности группе предпринимателей, вносящих достойный вклад в развитие делового климата в стране
20.08.2021, 09:27
О дополнительных мерах по обеспечению открытости деятельности государственных органов и организаций, а также эффективной реализации общественного контроля
17.06.2021, 09:33
О мерах по обеспечению равенства и прозрачности в земельных отношениях, надежной защите прав на землю и превращению их в рыночный актив
09.06.2021, 09:23
О дополнительных мерах по совершенствованию системы поддержки предпринимательства, дальнейшему улучшению делового климата