Sog‘liqni saqlash sohasidagi muhim yo‘nalishlar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 18-may kuni sog‘liqni saqlash sohasidagi islohotlar samaradorligini oshirish chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Tinchlik va sog‘lik – inson hayoti uchun eng kerakli ne’matlar. Bu ikki yo‘nalish davlatimiz ijtimoiy siyosatining muhim negizlari etib belgilangan.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirish konsepsiyasi asosida soha bosqichma-bosqich takomillashtirib kelinmoqda. So‘nggi bir yilda tibbiy xizmat sifatini oshirishga qaratilgan 20 dan ortiq farmon va qarorlar qabul qilindi. Bu yil sohaga byudjetdan 21 trillion so‘m, ya’ni 2017-yilga nisbatan 3 baravar ko‘p mablag‘ ajratildi.
Lekin, tizimda samaradorlik va aholiga qulayliklarni oshirish bo‘yicha hali ko‘p ish qilish kerak. Joylarda o‘tkazilgan so‘rovlarda bor-yo‘g‘i 13 foiz aholi tibbiyotdagi ijobiy o‘zgarishlarni sezayotganini aytgan.
Davlatimiz rahbari sohadagi vazifalarni 5 ta yo‘nalishda ko‘rsatib o‘tdi.
Birinchisi – birlamchi tibbiyot bo‘g‘inini kasallikni erta aniqlaydigan va davolaydigan tizimga aylantirish.
Ikkinchisi – ixtisoslashgan markazlar tomonidan joylarda tor doiradagi tibbiy xizmatlar hajmini oshirish va sifatini tubdan yaxshilash.
Uchinchisi – raqamlashtirish orqali sohada qog‘ozbozlik, byurokratiya va korrupsiyani keskin qisqartirish.
To‘rtinchisi – tibbiyotning barcha yo‘nalishlarida raqobatni rivojlantirish va xususiy sektor ishtirokini kengaytirish.
Beshinchisi – tibbiyot xodimlari bilimini oshirish, ta’lim va ilm-fanni rivojlantirish.
Yig‘ilishda ushbu vazifalarni bajarishning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
– Tibbiyotdagi islohotlarni sifatli, manzilli amalga oshirsak, odamlar rozi bo‘ladi, sog‘lig‘ini tiklab oladi. Soha mutasaddilari, hokimlar har bir qishloq shifokori bilan, hamshiralar bilan gaplashib, jahon tajribasini o‘rganib, chora-tadbirlar ko‘rsa, albatta o‘zgarish bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Avvalo, oilaviy shifokor punkti va poliklinikalarda tibbiy xizmatlar sifatini yaxshilash masalasiga e’tibor qaratildi.
Bugungi kunda 250 dan ziyod kasalliklarning 87 tasini birlamchi bo‘g‘inda davolash mumkin. Buning uchun mazkur bo‘g‘inni malakali kadrlar, shoshilinch yordam uchun zarur 50 xil dori va 16 turdagi tibbiyot vositalari bilan ta’minlash kerak.
Prezident surunkali kasalliklarni birlamchi bo‘g‘inda davolash, ayniqsa, yurak-qon tomir va oshqozon-ichak xastaliklari profilaktikasini kuchaytirish muhimligini ta’kidladi. Birlamchi bo‘g‘inda davolash zarur bo‘lgan kasalliklar bo‘yicha bepul tibbiy xizmatlar paketi joriy etilishi belgilandi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti bilan hamkorlikda oilaviy shifokorlar malakasini oshirish, “Qishloq shifokori” dasturi doirasida olis va chekka hududlarga mutaxassislarni jalb qilish kerakligi qayd etildi. Oilaviy shifokor punkti va poliklinikalarda shtatlar normativi, shifokorlar va o‘rta tibbiyot xodimlarining malaka talablari, jihozlash standartlarini takomillashtirish vazifasi qo‘yildi.
Yurtimizda 17 ta ixtisoslashgan tibbiyot markazi bor. Ular tomnidan joylarda tibbiy ko‘riklar o‘tkazilayotgani natijasida kasalliklar erta aniqlanib, ovoragarchiliklarning oldi olinmoqda.
Xususan, Ftiziatriya va Pediatriya markazlari barcha hududlarda o‘z filiallarini tashkil etgani bois, Toshkentga keluvchi bemorlar soni so‘nggi 2 yilda qariyb 20 foizga kamaygan.
Davlatimiz rahbari ixtisoslashgan markazlar bilan viloyat, tuman va shahar shifoxonalarini samarali bog‘lab, malakali tibbiy xizmatlarni aholiga yaqinlashtirish zarurligini ta’kidladi.
Misol uchun, jarrohlik amaliyotini talab etmaydigan yurak-qon tomir, oshqozon-ichak, nafas yo‘llari, teri kasalliklariga diagnoz qo‘yish, davolash va reabilitatsiya jarayonlarini tumanlarda amalga oshirish mumkin. Ko‘z mikroxirurgiyasi, urologiya, travmatologiya, ko‘krak va qorin bo‘shlig‘i yo‘nalishlaridagi jarrohlik muolajalarini viloyat darajasida tashkil qilish uchun sharoitlar yetarli.
Respublika markazlarida esa murakkab tashxisli kasalliklar va yuqori texnologik amaliyotlar bajarilishi ustuvor bo‘lishi kerak.
Shu bois, viloyat va tuman shifoxonalarida davolanadigan kasalliklar ro‘yxatini tasdiqlab, quyi bo‘g‘in shifokorlari malakasini oshirish choralari belgilandi.
Hokimliklarga hududiy tibbiyot muassasalarini angiograf, laparoskop, sun’iy qon aylantirish kabi yuqori texnologik uskunalar va tibbiyot vositalari bilan ta’minlash vazifasi qo‘yildi.
Shuningdek, xususiy tibbiyot tashkilotlariga litsenziya berish tartibini soddalashtirib, jarayonlarni to‘liq raqamlashtirish zarurligi aytildi.
Mamlakatimizda 3 mingdan ortiq tibbiyot muassasasi bo‘lib, ularning faoliyatiga zamonaviy texnologiyalar joriy etilmoqda. 423 ta birlamchi tibbiyot muassasasi “Elektron poliklinika” axborot tizimiga ulangan.
Lekin yangicha ishlash uchun hamma joyda ham sharoit zo‘r emas. Ayrim tibbiyot muassasalarida kompyuter yetishmaydi. Sohani raqamlashtirish uchun bu yil byudjetdan 28 milliard so‘m ajratilgan bo‘lsa-da, bu boradagi ishlar sust kechmoqda.
Shu bois, viloyat tibbiyot boshqarmalarida raqamlashtirish va davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish bo‘yicha o‘rinbosar lavozimi tashkil etilishi belgilandi. Shuningdek, barcha tibbiyot muassasalarida elektron tizim bilan ishlaydigan 2 mingta operator-hamshira vazifasi joriy etiladi.
Shu yil 1-avgustga qadar elektron order tizimini ishga tushirib, barcha hududlar va ixtisoslashgan markazlarni ulash, Toshkent shahridagi barcha poliklinikalarni to‘liq raqamlashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda onalar va bolalar salomatligini mustahkamlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Avvalo, ularni sog‘lom turmush tarziga o‘rgatish, bolalarning to‘g‘ri ovqatlanishini yo‘lga qo‘yish muhimligi ta’kidlandi. Har bir hudud bo‘yicha tahlillardan kelib chiqib, maqsadli skrininglar o‘tkazish vazifasi qo‘yildi.
Viloyatlarda Perinatal va Skrining markazlari yagona klaster sifatida birlashtirilib, tumangacha tushadigan bo‘g‘in tashkil qilinishi qayd etildi.
Sohadagi yana bir bolzarb yo‘nalish ta’lim, fan va kadrlar tayyorlashni rivojlantirishdir.
Tibbiyot sohasidagi hozirgi ta’lim uslublari bundan 30-40 yillar avval tasdiqlangan, darsliklarning aksariyati xalqaro standartlarga javob bermaydi. Oliy o‘quv yurtlari va ixtisoslashgan markazlarda ilmiy salohiyatga qiziqish, rag‘bat kam.
Shu bois, tibbiyot oliy ta’lim muassasalarini transformatsiya qilish, ilg‘or xorijiy tajriba asosida, menejerlar hamda yuqori texnologik uskunalar bilan ishlaydigan mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha yangi yo‘nalishlar ochish zarurligi ta’kidlandi. Ordinatura va magistraturada o‘qiyotgan iqtidorli yoshlarni xorijda malaka oshirishga yuborish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
– Sog‘liqni saqlash tizimiga har yili bir necha trillionlab mablag‘ ajratiladi, xalqaro kreditlar jalb qilinadi. Ushbu ajratilayotgan mablag‘lar samarasini xalqimiz sezishi kerak, – dedi Prezident.

Определены важные направления преобразований в сфере здравоохранения
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 18 мая состоялось видеоселекторное совещание по мерам повышения эффективности реформ в сфере здравоохранения.
Мир и здоровье - главные ценности в жизни человека. Их реализация определены важным направлением социальной политики нашего государства.
В частности, медицинская сфера поэтапно совершенствуется на основе Концепции развития системы здравоохранения Республики Узбекистан. За последний год принято более 20 указов и постановлений, нацеленных на повышение качества медицинского обслуживания. В этом году из бюджета выделен 21 триллион сумов, что в 3 раза больше, чем в 2017 году.
Однако, еще многое предстоит сделать для повышения эффективности системы. В ходе проведенных на местах опросов лишь 13 процентов респондентов отметили, что ощущают положительные изменения в медицинской сфере.
Глава государства обозначил пять направлений дальнейших преобразований.
Первое - превратить первичное звено медицины в систему раннего выявления и лечения заболеваний.
Второе - увеличить объем и кардинально улучшить качество узкопрофильных медицинских услуг через специализированные центры.
Третье - через цифровизацию резко сократить бумажную волокиту, бюрократию и коррупцию в сфере.
Четвертое - развить конкуренцию и расширить участие частного сектора во всех направлениях медицины.
Пятое - повысить уровень знаний медработников, развить медицинское образование и науку.
На совещании обсуждены практические аспекты выполнения этих задач.
– Представьте, сколько людей будут довольны, восстановят свое здоровье, если качественно, адресно реализуем реформы в медицине. Когда ответственные лица сферы, хокимы будут советоваться с каждым сельским врачом, медсестрой, изучать мировой опыт и принимать меры, изменения обязательно произойдут, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Первоочередное внимание необходимо уделить повышению качества услуг в семейных врачебных пунктах и поликлиниках.
Сегодня учреждения первичного звена имеют потенциал для проведения лечения по 87 видам заболеваний. Для этого необходимо обеспечить данное квалифицированными кадрами, а также 50 видами лекарственных средств и 16 видами медицинских изделий для экстренной помощи.
Президент подчеркнул важность лечения хронических заболеваний в первичном звене, особенно усиления профилактики сердечно-сосудистых и желудочно-кишечных заболеваний. Планируется ввести пакет бесплатных медицинских услуг по лечению заболеваний в первичном звене.
Указано на необходимость повышения квалификации семейных врачей совместно со Всемирной организацией здравоохранения, привлечения специалистов в отдаленные районы в рамках программы «Сельский врач». Поставлена задача усовершенствовать нормативы штатов семейных врачебных пунктов и поликлиник, квалификационные требования к врачам и медработникам среднего звена, стандарты оснащения.
В стране действуют 17 специализированных медицинских центров. Они проводят медицинские обследования на местах, в результате заболевания выявляются на ранней стадии и облегчается доступ к медицинской помощи.
В частности, центры фтизиатрии и педиатрии открыли свои отделения во всех регионах, благодаря чему за последние два года число пациентов, приезжающих в Ташкент, уменьшилось почти на 20 процентов.
Глава государства подчеркнул необходимость эффективной привязки областных, районных и городских больниц к специализированным центрам и приближения квалифицированных медицинских услуг к населению.
Так, диагностика, лечение и реабилитая по сердечно-сосудистым, желудочно-кишечным, респираторным и дерматологическим заболеваниям, не требующим хирургического вмешательства, могут проводиться в районах. На региональном уровне имеется достаточно условий для организации хирургических вмешательств в области микрохирургии глаза, урологии, травматологии, торакальной и абдоминальной хирургии.
А в республиканских центрах приоритет необходимо отдать трудно диагностируемым заболеваниям и высокотехнологичным операциям.
В связи с этим поручено утвердить перечень заболеваний, подлежащих лечению в областных и районных больницах, а также принять меры по повышению квалификации врачей.
Перед хокимами поставлена задача обеспечить региональные медицинские учреждения высокотехнологичным оборудованием и медицинскими приборами, такими как ангиографы, лапароскопы, аппараты искусственного кровообращения.
Также отмечено, что процесс лицензирования частных медицинских организаций должен быть упрощен и полностью цифровизирован.
Сегодня в деятельность медицинских учреждений, которых в стране насчитывается более 3 тысяч, внедряются внедряются современные технологии. К информационной системе «Электронная поликлиника» подключены 423 учреждения первичного звена.
Однако не везде созданы благоприятные условия для работы по-новому . В некоторых медицинских учреждениях не хватает компьютеров. Хотя на цифровизацию сферы из бюджета выделено 28 миллиардов сумов, работа в этом направлении продвигается медленно.
В связи с этим в областных управлениях здравоохранения планируется введение должности заместителя начальника по по цифровизации и развитию государственно-частного партнерства. Кроме того, во всех медицинских учреждениях будут введены 2 тысячи штатов медсестер-операторов.
Поручено запустить к 1 августа текущего года электронную системы выдачи ордеров, интегрировать с ней все региональные и специализированные центры, а также полностью цифровизировать бумажную работу всех поликлиник Ташкента до 1 ноября.
На совещании обсуждены также вопросы укрепления здоровья матерей и детей. В первую очередь была подчеркнута важность продвижения здорового образа жизни и правильного питания детей. Поставлена задача провести адресные скрининги исходя из анализа ситуации в каждом регионе.
Указано, что перинатальные и скрининговые центры в областях будут объединены в единый кластер с организацией районных центров.
Еще одним приоритетом в здравоохранении является развитие медицинского образования, науки и подготовка кадров.
Нынешняя методология медицинского образования утверждена 30-40 лет назад, и большинство учебников не соответствуют международным стандартам. У вузов и специализированных центров нет мотивации к повышению научного потенциала.
Следовательно, необходимо провести трансформацию медицинских вузов, открыть новые направления по подготовке менеджеров и специалистов по работе с высокотехнологичным оборудованием, на основе передового зарубежного опыта. Даное указание направить талантливых молодых людей, обучающихся в ординатуре и магистратуре, на зарубежные стажировки.
– Каждый год выделяются триллионы, привлекаются международные кредиты для системы здравоохранения. Наш народ должен ощутить эффект от этих средств, – сказал Шавкат Мирзиёев.