Alisher Navoiy maqbarasi ta’mirlanadi va obodonlashtiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 31-may kuni turizm, shahar infratuzilmasi, sanoat sohalaridagi loyihalar hamda Alisher Navoiy maqbarasini ta’mirlash va tiklash borasida amalga oshirilayotgan ishlar taqdimoti bilan tanishdi.
Loyihalardan biri Chirchiq daryosi bo‘yida turli infratuzilma ob’ektlari barpo etishga oid. Mazkur daryoning Toshkent shahridan o‘tgan qismi 16 kilometrni tashkil etadi. Loyihaga ko‘ra, daryo o‘zani qisqartirilib, qirg‘oqlari obodonlashtiriladi. Buning evaziga ochiladigan maydonlarda zamonaviy uy-joylar, dam olish maskanlari, ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish inshootlari qurilishi rejalashtirilgan.
Yana bir loyiha Toshkent xalqaro aeroportidan shahar markaziga o‘tishdagi ko‘prikni kengaytirishga qaratilgan. Hozirgi yo‘l o‘tkazgich 1967-yilda qurilgan. Poytaxtimiz rivojlanishi va transportlar soni oshishi bilan uni rekonstruksiya qilish ehtiyoji paydo bo‘ldi. Shu bois ushbu ko‘prikning Kichik halqa yo‘li bilan kesishgan joyida aylanma shaklidagi yo‘l o‘tkazgich qurish rejalashtirilgan. Uning uzunligi 650, eni 30 metr bo‘lishi mo‘ljallangan.
Bu muhandislik yechimi  avtotransportlarning ko‘prikka chiqishi va tushishini osonlashtiradi. Yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlaydi. Bu yerdagi qulaylik yaqin atrofdagi ko‘chalarga ham ta’sir qilib, tirbandlik kamayishida muhim omil bo‘ladi.
Shuningdek, davlatimiz rahbariga poytaxtimizdagi Texnoparkda amalga oshirilishi rejalashtirilgan investitsiya loyihalari taqdim qilindi.
Xususan, ushbu hududda yiliga 1 million dona kir yuvish mashinalari, 15 ming tonna mis quvur, 3000 dona sanoat suv isitish uskunalari, 75 ming dona savdo sovutgichlari va muzlatgichlari, 1 million kvadrat metr HPL-panellar va poliizotsianurat qatlamli sendvich-panellar, 30 ming tonna bazalt toshdan izolyatsiya mahsulotlarini ishlab chiqarish bo‘yicha quvvatlar tashkil etish rejalashtirilgan.
Joriy yil oxirigacha ishga tushiriladigan loyihalar natijasida 2 mingdan ziyod ish o‘rni yaratiladi.
Milliy bog‘ hududida barpo etilayotgan Magic City madaniyat va istirohat bog‘ining ikkinchi bosqichi doirasida amalga oshiriladigan ishlar to‘g‘risida ham ma’lumot berildi.
Loyiha konsepsiyasiga muvofiq bog‘ hududida sun’iy ko‘l tashkil etiladi va uning atrofida mamlakatimizning tarixiy va diqqatga sazovor maskanlariga bag‘ishlangan tematik shaharcha quriladi.
Prezidentimiz buyuk shoir va mutafakkir bobomiz Alisher Navoiy maqbarasini ta’mirlash va tiklash, uning atrofini obodonlashtirish loyihasiga alohida e’tibor qaratdi.
Afg‘onistonning Hirot shahridagi Alisher Navoiy maqbarasi majmuasida qurilish va obodonlashtirish ishlarini amalga oshirish imkoniyatlarini o‘rganib chiqish vazifasi Prezidentimizning 2020-yil 19-oktabrdagi “Buyuk shoir va mutafakkir Alisher Navoiy tavalludining 580 yilligini keng nishonlash to‘g‘risida”gi qarorida belgilangan edi.
Ushbu topshiriq ijrosini ta’minlash doirasida mamlakatimiz mutaxassislari afg‘onistonlik hamkasblari bilan birgalikda maqbarani joyida o‘rgandi. O‘rganishlar natijasida an’anaviy me’morchilik, san’at va bezak elementlaridan foydalangan holda maqbarani ta’mirlash va tiklash loyihasi ishlab chiqildi.
Bugun taqdim etilgan loyihaga ko‘ra,  maqbaraning kirish va qolgan yo‘laklariga Hazrat Navoiyning hikmatli suzlari bitilgan kitob ko‘rinishidagi belgilar qo‘yiladi hamda dekorativ o‘tirgichlar o‘rnatiladi.
Kirish qismida sakkiz burchakli masjid bunyod etiladi. Kirish peshtog‘idan hovli qismining chap va o‘ng tomonida yopiq uslubda ayvonlar barpo etiladi. Maqbaraning tashqi ko‘rinishiga bezak beriladi. Gumbaz, maqbara oldi va yon qismlari mayolika elementlari bilan ishlanadi. Majmua hududi ko‘kalamzorlashtiriladi.
Davlatimiz rahbari loyihalar bilan tanishib, mutasaddilarga ularni sifatli amalga oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

President Shavkat Mirziyoyev gets acquainted with tourism, infrastructure and industrial projects
On May 31, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of several projects in tourism, urban infrastructure, industry, the repair and restoration of Alisher Navoi Mausoleum.
One of the projects envisages the construction of various infrastructure facilities along the Chirchiq River. The length of the river section running through Tashkent is 16 kilometers. According to the project, it is planned to narrow the river bed, build modern housing, create recreational, production and service zones. Comfortable embankments will be created.
The President became acquainted with the project for the reconstruction of the bridge over the small ring road leading to Tashkent International Airport. The structure was built in 1967. The need for its reconstruction arose with the development of the capital and the increase in the number of vehicles. Therefore, it is planned to build a roundabout at the intersection of the bridge with the small ring road. The overpass will be lengthened to 650 meters, and the width will be 30 meters.
The engineering solution will simplify the movement of vehicles and increase safety. It will reduce congestion on nearby streets.
The Leader of the country became familiar with investment projects that are planned to be implemented in the Technopark.
It is planned to organize capacities for the production of 1 million washing machines per year, 15 thousand tons of copper pipes, 3 thousand industrial water heaters, 75 thousand commercial refrigerators and freezers, 1 million square meters of HPL-panels and sandwich panels with polyisocyanurate insulation, as well as 30 thousand tons of basalt stone insulation materials.
Over 2,000 people will be employed within the projects scheduled for launch this year.
Information was presented on the activities carried out within the framework of the second phase of the construction of the Magic City Culture and Recreation Park in the National Park of the city of Tashkent.
According to the concept, an artificial lake will be created in the park, and a thematic town including the country’s historical cities and landmarks will be built around it.
The President paid special attention to the project of repair, restoration and landscaping of the territory of Alisher Navoi Mausoleum.
The task of studying the possibilities for carrying out construction and improvement works in Alisher Navoi Memorial Complex in the Afghan city of Herat was defined in the President’s resolution “On the wide celebration of the 580th anniversary of the great poet and thinker Alisher Navoi’s birth” of October 19, 2020.
The specialists of the country, together with their Afghan colleagues, conducted a study of the mausoleum. The result of the research was a project for the restoration of the mausoleum using elements of traditional architecture, art and decor.
According to the project, pedestals in the form of open books with the wise words of Alisher Navoi, as well as decorative benches will be placed at the entrance and in the courtyard.
The octagonal mosque at the entrance to the mausoleum will be renovated. Covered terraces will be created on the left and right sides of the courtyard. It is planned to improve the decoration of the mausoleum’s exterior. The dome, facade and sidewalls of the mausoleum will be decorated with majolica. The territory of the complex will be landscaped.
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the projects and instructed responsible officials to improve them.