Davlat organlari va tashkilotlarining faoliyati ochiqligini ta’minlash, shuningdek, jamoatchilik nazoratini samarali amalga oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
17.06.2021, 09:32
Davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqligi va shaffofligini, axborot olish erkinligini ta’minlash orqali jamoatchilik nazoratini takomillashtirish, shuningdek, 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarni amalga oshirish maqsadida:
1. Barcha davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari, shu jumladan, Hisob palatasi, Markaziy bank, sud va prokuratura organlari hamda ularning tarkibiy va hududiy bo‘linmalari, shuningdek, ustav fondida (ustav kapitalida) davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan xo‘jalik jamiyatlari hamda davlat unitar korxonalari (keyingi o‘rinlarda – davlat organlari va tashkilotlari) tomonidan Ochiq ma’lumotlar sifatida joylashtirilishi kerak bo‘lgan ijtimoiy ahamiyatga molik ma’lumotlar ro‘yxati 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi (keyingi o‘rinlarda – Agentlik) Adliya vazirligi hamda tegishli vazirlik va idoralar bilan birgalikda tahlillar asosida davlat organlari va tashkilotlari tomonidan Ochiq ma’lumotlar sifatida joylashtirilishi kerak bo‘lgan ijtimoiy ahamiyatga molik ma’lumotlar ro‘yxatini yanada kengaytirish bo‘yicha doimiy ravishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga takliflar kiritib borsin.
2. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq davlat organlari va tashkilotlari:
a) har yili:
1 martga qadar o‘z faoliyatiga oid hisobotni (davlat sirlari va xizmatda foydalanish uchun mo‘ljallangan ma’lumotlar bundan mustasno) rasmiy veb-saytlariga joylashtirib, 10 martga qadar uni keng jamoatchilik ishtirokida muhokama qilish joyi va vaqti haqida xabar beradi;
1 aprelga qadar o‘z faoliyatiga oid hisobotni keng jamoatchilik ishtirokida muhokama qilish uchun matbuot anjumanlarini o‘tkazadi;
b) 2021 yil 1 iyuldan boshlab quyidagilar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni O‘zbekiston Respublikasining Ochiq ma’lumotlar portaliga (keyingi o‘rinlarda – Portal) va o‘z rasmiy veb-saytlariga joylashtirib, ularni har chorakda yangilab boradi:
amalga oshirilgan davlat xaridlari, shu jumladan, to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar bo‘yicha xarid qilinadigan tovarlar (ishlar, xizmatlar);
mansabdor shaxslarning xizmat safarlari va xorijdan tashrif buyurgan mehmonlarni kutib olish xarajatlari (xizmat safarining yoki tashrifning maqsadi, sutkalik pul, transport va yashash bilan bog‘liq xarajatlar, bundan davlat sirlari va xizmatda foydalanish uchun mo‘ljallangan ma’lumotlar mustasno);
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Vazirlar Mahkamasi hujjatlari bilan soliq va bojxona imtiyozlari hamda preferensiyalar, shu jumladan, individual imtiyozlar berilgan sub’ektlarning benefitsiarlari (yakuniy manfaatdor jismoniy shaxslari), ular tomonidan to‘langan soliqlar va moliyaviy ko‘rsatkichlar;
o‘zlarining yillik xarajatlar smetasi va uning ijrosi, shu jumladan, ob’ektlarni qurish, rekonstruksiya qilish va kapital ta’mirlash ishlari, avtomototransport vositalarini sotib olish xarajatlari;
v) 2021 yil 1 iyuldan boshlab o‘z huzurida faoliyat yurituvchi jamoatchilik kengashlari bilan birgalikda rasmiy veb-saytlarida quyidagi ma’lumotlarni joylashtirib, ularning har chorakda yangilanib borilishini ta’minlaydi:
jamoatchilik kengashining tasdiqlangan a’zolari haqidagi ma’lumotlar bilan bir qatorda ularning aloqa ma’lumotlari (telefon, pochta va elektron manzillari);
jamoatchilik kengashining yig‘ilishlari va kun tartibidagi masalalar;
davlat xaridlarini amalga oshiruvchi komissiyaning tasdiqlangan a’zolari to‘g‘risidagi ma’lumotlar (familiyasi, ismi va otasining ismi, ish joyi va egallab turgan lavozimi);
litsenziya va ruxsat etish xususiyatiga ega hujjatlarni berishga vakolatli hamda xabarnomalarni qabul qiladigan organlarning hududlar kesimida mas’ul xodimlari, shu jumladan, ushbu toifadagi hujjatlarni berishni tashkillashtiradigan tegishli komissiya a’zolari to‘g‘risidagi ma’lumotlar (familiyasi, ismi va otasining ismi, egallab turgan lavozimi).
3. Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi va Davlat test markazining quyidagi imtihonlarni o‘tkazish jarayonini Internet tarmog‘ida jonli efirga uzatish tartibini joriy etish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin:
oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga kirish uchun test va ijodiy (kasbiy) imtihonlar;
oliy ta’lim muassasalarining magistratura (klinik ordinatura) bosqichiga qabul imtihonlari;
respublikadagi yoki xorijdagi oliy ta’lim muassasasidan respublikadagi davlat oliy ta’lim muassasasiga o‘qishni ko‘chirish istagini bildirgan talabalardan olinadigan imtihonlar;
xorijiy davlatlarda ta’lim olganlik to‘g‘risidagi hujjatlarni tan olishda talabgorlardan olinadigan test sinovlari.
Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi Davlat test markazi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi hamda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda:
tizimida oliy ta’lim muassasalari bo‘lgan vazirliklar va idoralarni jalb qilgan holda 2021/2022 o‘quv yili qabuliga qadar transfer.edu.uz” platformasi negizida mazkur bandda ko‘rsatilgan imtihon jarayonlarini Internet tarmog‘ida jonli efirga uzatishni ta’minlaydigan, barcha foydalanuvchilar uchun ochiq bo‘lgan “imtihon.uz” veb-platformasini ishga tushirsin;
bir oy muddatda imtihonlarni (test sinovlarini) o‘tkazish jarayonini Internet tarmog‘ida jonli efirga uzatish bo‘yicha texnik talablarni (o‘rnatiladigan videokameralar va tasvir sifati, joylashish sxemasi va boshqalar) ishlab chiqsin;
mazkur bandda ko‘rsatib o‘tilgan talablarga rioya qilmaydigan mas’ullarga nisbatan qat’iy javobgarlik choralarini ko‘rish bo‘yicha takliflarni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi va Hukumatga kiritib borsin.
4. Quyidagilar 2021 yil 1 iyuldan boshlab qayd etilgan ma’lumotlarni Portalga joylashtirish va ularning har chorakda yangilanishini ta’minlasin:
Hisob palatasi, Moliya vazirligi, nazorat qiluvchi organlar – davlat siri bo‘lgan ma’lumotlarning yoki qonun bilan qo‘riqlanadigan boshqa sirning muhofaza qilinishini ta’minlagan holda o‘tkazilgan har bir taftish va tekshiruv (nazorat ob’ekti nomi, taftish yoki tekshiruvning maqsadi va muddatlari, uni o‘tkazgan davlat xizmatchisining lavozimi, familiyasi, ismi) to‘g‘risidagi ma’lumotlarni (tegishli nazorat qiluvchi organning rahbarini xabardor etgandan so‘ng);
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi – ustav fondida (ustav kapitalida) davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan yuridik shaxslar hamda davlat unitar korxonalari (keyingi o‘rinlarda – davlat ishtirokidagi korxonalar) ro‘yxatini (davlat nomidan aksiyador (ishtirokchi, mulkdor) funksiyalarini amalga oshirayotgan tashkilot, korxona hududi, soliq to‘lovchining identifikatsiya raqami, davlat ulushi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni ko‘rsatgan holda), shuningdek, ustav fondining (ustav kapitalining) 50 foizi va undan ortig‘i davlat ishtirokidagi korxonalarga tegishli bo‘lgan yuridik shaxslar ro‘yxatini;
Moliya vazirligi, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, vazirlik va idoralar, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari – o‘zlari aksiyador (ishtirokchi, mulkdor) funksiyalarini bajaruvchi davlat ishtirokidagi korxonalarning ijroiya organi (direktor, boshqaruv raisi, boshqaruv a’zolari) va kuzatuv kengashi a’zolarining ismi va familiyasi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni;
Davlat soliq qo‘mitasi – davlat ishtirokidagi korxonalar tomonidan yil (chorak) yakuni bo‘yicha to‘langan dividendlar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni;
Moliya vazirligi – davlat ishtirokidagi korxonalarga sarflangan Davlat byudjeti mablag‘lari, tegishlicha xorijdan jalb etilgan mablag‘lar, shu jumladan, davlat tashqi qarzi summalari hamda ularning sarflanishi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni;
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi – davlat muassasalari ro‘yxatini (tashkil topgan sanasi, yuqori turuvchi organ) hamda xususiylashtirilgan davlat mulki ob’ektlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni (davlat sirini tashkil etuvchi maxfiy vazifa yuklatilgan davlat korxonalari va muassasalari bundan mustasno).
5. Moliya vazirligi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda 2021 yil 1 sentyabrga qadar Portalning davlat xaridlari bo‘yicha maxsus axborot portali bilan integratsiya qilinishini ta’minlasin.
6. Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi 2021 yil 1 avgustga qadar doimiy ravishda yangilab turiladigan Ov qilish va ovchilik xo‘jaliklari to‘g‘risidagi axborot bazasini Qo‘mitaning rasmiy veb-saytida va Portalda ishga tushirsin.
Bunda, Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi bilan birgalikda “Ov qilish va ovchilik xo‘jaligi to‘g‘risida”gi Qonunning 36-moddasida ko‘rsatilgan ma’lumotlar bilan bir qatorda quyidagi ma’lumotlar mazkur axborot bazasida aks ettirilishini ta’minlasin:
ovchilik xo‘jaligini yuritish uchun ov qilish joylarini berish to‘g‘risidagi tuzilgan barcha shartnomalar, ovchilik xo‘jaligini yuritish huquqi tugatilgan holatlar hamda undirilgan haq miqdorlari;
yovvoyi hayvonlarni tutishga doir ruxsatnoma berilgan barcha shaxslar va ruxsatnomadagi ma’lumotlar hamda undirilgan haq miqdorlari;
O‘zbekiston Respublikasining Qizil kitobiga kiritilgan yovvoyi hayvonlarni tabiiy muhitdan ajratib olishga doir berilgan barcha ruxsatnomalar va ulardagi ma’lumotlar hamda undirilgan haq miqdorlari;
O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasining o‘rmon-ovchilik xo‘jaliklari tomonidan berilgan ovchilik yo‘llanmalari (yovvoyi hayvonlarni tutish kartochkasi) hamda undirilgan haq miqdorlari.
7. Agentlikning davlat organlari va tashkilotlarining faoliyati ochiqligini ta’minlash borasidagi vazifalarini belgilash maqsadida:
a) Agentlik zimmasiga quyidagi qo‘shimcha vazifalar yuklatilsin:
davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqligini ta’minlash sohasini muvofiqlashtirish va doimiy monitoring qilish, shu jumladan, ularning normativ-huquqiy hujjatlar bilan belgilangan ma’lumotlarni Internet tarmog‘iga joylashtirish (e’lon qilish) bo‘yicha majburiyatlari hisobini yuritish;
davlat organlari va tashkilotlari faoliyati ustidan ommaviy axborot vositalari orqali samarali jamoatchilik nazoratini o‘rnatish bo‘yicha choralarning ishlab chiqilishi va joriy etilishiga ko‘maklashish;
jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlaridan kelib chiquvchi davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqligi va shaffofligiga oid dolzarb masalalarni “Mening fikrim” veb-portali orqali umumxalq muhokamasiga chiqarish;
Ochiq ma’lumotlar sifatida joylashtirilishi kerak bo‘lgan ijtimoiy ahamiyatga molik ma’lumotlar ro‘yxatini uzluksiz to‘ldirish, takomillashtirib borish va yangilab borish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish hamda ularni amalga oshirishga ko‘maklashish;
ommaviy axborot vositalari orqali davlat organlari va tashkilotlari xizmatchilariga “davlat organlari faoliyati ochiqligi, shaffofligi va hisobdorligi” madaniyatini singdirish hamda davlat organlari va mansabdor shaxslar xalq oldida hisobdorligini ta’minlash muhimligi to‘g‘risida tushuntirish ishlari olib borilishini tashkil etish;
b) Agentlik tuzilmasida boshqaruv xodimlarining umumiy cheklangan soni va mehnatga haq to‘lash fondi doirasida Davlat organlari va tashkilotlari faoliyati ochiqligini ta’minlash boshqarmasi tashkil etilsin;
v) Agentlik:
davlat organlari va tashkilotlarining ochiqlikka oid qonunchilik hujjatlarida ko‘rsatilgan talablarni muntazam ravishda buzayotgan aybdor mansabdor shaxslarini javobgarlikka tortish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi va Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritib borsin;
har yili faoliyat yo‘nalishi bo‘yicha erishgan asosiy yutuqlar hamda davlat organlari va tashkilotlari faoliyatida uchrayotgan kamchiliklar yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga axborot tayyorlasin va o‘z rasmiy veb-sayti orqali e’lon qilib borsin;
“Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligi to‘g‘risida”gi Qonun amalga oshirilishi ustidan nazoratni, shuningdek, Jahon odil sudlov loyihasining “Hukumatning ochiqligi” indikatori bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining o‘rnini yaxshilashga oid kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirsin.
8. Davlat organlari va tashkilotlarining axborot xizmatlari hamda murojaatlar bilan ishlash bo‘linmalariгa mazkur organlarda ochiqlikka oid qonunchilik hujjatlarining ijro etilishini o‘z vaqtida va sifatli ta’minlash vazifasi yuklatilsin.
9. Davlat xavfsizlik xizmati Adliya vazirligi, Agentlik hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda uch oy muddatda quyidagilarni nazarda tutuvchi “Davlat sirlarini saqlash to‘g‘risida”gi yangi tahrirdagi qonun loyihasini ishlab chiqsin va belgilangan tartibda kiritilishini ta’minlasin:
cheklab qo‘yilgan axborotlar ro‘yxati, undan foydalanish va ma’lumotlarni bunday axborotlar jumlasiga kiritish hamda chiqarish asoslari, muddatlari va tartibi;
cheklab qo‘yilgan axborotlar ro‘yxatiga kirmaydigan ma’lumotlarni maxfiylashtirishni taqiqlash;
cheklab qo‘yilishi fuqarolarning shaxsiy xavfsizligiga tahdid soladigan axborotlarning davlat sirlariga kiritilishini man etish;
fuqarolar, davlat organlari va boshqa tashkilotlarning davlat xizmatchilari, chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarga davlat sirini tashkil etuvchi ma’lumotlar bilan ishda foydalanishga ijozatni rasmiylashtirish shartlari va tartiblari;
axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining rivojlanishi va ilg‘or tendensiyalarni hisobga olgan holda davlat sirlarini saqlashning zamonaviy mexanizmlarini ishlab chiqish va takomillashtirish.
10. Davlat organlari va tashkilotlari faoliyatida ochiqlik darajasini yanada oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
11. Agentlik Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, Adliya vazirligi, Davlat statistika qo‘mitasi bilan birgalikda 2021 yil 1 oktyabrga qadar davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlikni ta’minlash bo‘yicha faoliyatni tartibga soluvchi, shu jumladan, monitoring o‘tkazish, amalga oshirilayotgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholash, ochiqlik indeksini hisoblashga qaratilgan Davlat organlari va tashkilotlari faoliyati ochiqligini monitoring qilish va baholash bo‘yicha metodikani ishlab chiqsin va belgilangan tartibda kiritsin.
12. Belgilab qo‘yilsinki, 2021 yil 1 dekabrdan boshlab:
mazkur Farmonning 11-bandida ko‘rsatilgan metodika asosida har yil yakuni bo‘yicha davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining Ochiqlik indeksi aniqlanadi;
Agentlik Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi hamda Adliya vazirligi bilan birgalikda belgilangan tartibda davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining Ochiqlik indeksini aniqlash bo‘yicha choralarni ko‘radi, natijalarni o‘z rasmiy veb-saytlari va ommaviy axborot vositalari orqali ommaga yetkazilishini ta’minlaydi.
13. Oliy Majlis palatalariga o‘z rasmiy veb-saytlarida quyidagi ma’lumotlarni joylashtirish tavsiya etilsin:
parlament nazorati ob’ektlarining hisobotlarini eshitish natijalari bo‘yicha qabul qilingan qarorlar;
Qonunchilik palatasida deputatning har bir qonun (qaror) loyihasini qabul qilish yoki rad etishdagi, senatorning har bir qonunni (qarorni) ma’qullash yoki rad etishdagi ishtiroki to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
Oliy Majlis Senati a’zosi, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar hamda Toshkent shahar, tuman va shahar Kengashlari deputatlari, saylov okruglari hamda ularning elektron pochta manzillari haqidagi ma’lumotlar.
14. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi va Agentlik:
a) O‘zbekiston Milliy axborot agentligi bilan birgalikda ommaviy axborot vositalarida mazkur Farmonning maqsad va vazifalarini yoritishga oid maqolalar va teleko‘rsatuvlarni tashkil etsin;
b) manfaatdor davlat organlari va tashkilotlar bilan birgalikda 2021 yil 1 dekabrdan boshlab quyidagi tadbirlar telekanallar, shuningdek, Internet tarmog‘i orqali jonli efirga uzatilishini ta’minlasin:
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Senati majlislari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyat, tuman, shahar Kengashi sessiyalari (yopiq majlislar bundan mustasno);
taraflarning roziligi bilan fuqarolar huquq va erkinliklari hamda jamoat tartibiga tajovuz qiluvchi, aholi sog‘lig‘ini saqlash, ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va tabiatdan foydalanish sohasidagi, shu jumladan, davlat xizmatchilarining kasbiy faoliyati bilan bog‘liq huquqbuzarliklarga oid ishlar, shuningdek, ayrim oilaviy nizolarga oid fuqarolik ishlari bo‘yicha sud majlislari (yopiq sud majlislari bundan mustasno).
15. Mazkur Farmonda ko‘rsatilgan qoida va tartiblarning buzilishi davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqligi to‘g‘risidagi qonunchilik buzilishi sifatida baholansin.
16. Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi Agentlik, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Davlat statistika qo‘mitasi, Adliya vazirligi va boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda xalqaro standartlarni inobatga olgan holda:
2022 yil 1 yanvarga qadar Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligi to‘g‘risida”gi yangi tahrirdagi qonun loyihasi konsepsiyasini;
2022 yil 1 aprelga qadar ushbu qonun loyihasini ishlab chiqsin hamda belgilangan tartibda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga kiritsin.
17. Agentlik Adliya vazirligi hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga mazkur Farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida takliflar kiritsin.
18. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по обеспечению открытости деятельности государственных органов и организаций, а также эффективной реализации общественного контроля
17.06.2021, 09:33
В целях совершенствования общественного контроля путем обеспечения открытости и прозрачности деятельности государственных органов и организаций, свободы получения информации, а также реализации задач, определенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах:
1. Утвердить Перечень социально значимой информации, подлежащей размещению в качестве открытых данных всеми органами государственной власти и управления, в том числе Счетной палатой, Центральным банком, судами и органами прокуратуры и их структурными и территориальными подразделениями, а также хозяйственными обществами с долей государства в уставном фонде (уставном капитале) 50 процентов и более и государственными унитарными предприятиями (далее – государственные органы и организации), согласно приложению № 1.
Агентству по противодействию коррупции (далее – Агентство) совместно с Министерством юстиции и соответствующими министерствами и ведомствами на постоянной основе вносить в Администрацию Президента Республики Узбекистан предложения по дальнейшему расширению Перечня социально значимой информации, подлежащей размещению в качестве открытых данных государственными органами и организациями, на основе проводимого анализа.
2. Установить порядок, в соответствии с которым государственные органы и организации:
а) ежегодно:
до 1 марта размещают отчеты о своей деятельности (за исключением государственных секретов и сведений, предназначенных для служебного пользования) на своих официальных веб-сайтах, до 10 марта информируют о месте и времени их обсуждения с участием широкой общественности;
до 1 апреля проводят пресс-конференции для обсуждения отчета о своей деятельности с участием широкой общественности;
б) начиная с 1 июля 2021 года размещают и ежеквартально обновляют на Портале открытых данных Республики Узбекистан (далее – Портал) и на своих официальных веб-сайтах следующие сведения:
об осуществленных государственных закупках, в том числе о товарах (работах, услугах), приобретаемых по прямым контрактам;
о расходах на служебные командировки должностных лиц и на прием гостей, прибывших из-за рубежа (цели служебной командировки или визита, расходах на суточные, транспорт и на проживание, за исключением государственных секретов и сведений, предназначенных для служебного пользования);
о бенефициарах субъектов (конечных выгодоприобретателях – физических лицах), которым актами Президента Республики Узбекистан, Кабинета Министров предоставлены налоговые и таможенные льготы и преференции, в том числе индивидуальные льготы, а также об уплаченных ими налогах и финансовых показателях;
о своих годовых сметах расходов и их исполнении, в том числе расходах на строительство, реконструкцию и капитальный ремонт объектов, приобретение автотранспортных средств;
в) начиная с 1 июля 2021 года совместно с действующими при них общественными советами размещают и обеспечивают ежеквартальное обновление на официальных веб-сайтах следующих сведений:
контактные данные (телефон, почта и электронные адреса) утвержденных членов общественного совета наряду с информацией о них;
о заседаниях общественного совета и вопросах повестки дня;
об утвержденных членах комиссии по государственным закупкам (фамилия, имя и отчество, место работы и занимаемая должность);
об ответственных работниках органов в разрезе регионов, уполномоченных выдавать лицензии и документы разрешительного характера, а также принимать уведомления, в том числе членах соответствующей комиссии (фамилия, имя и отчество, занимаемая должность), организующих выдачу документов данной категории.
3. Одобрить предложение Министерства высшего и среднего специального образования, Государственной инспекции по надзору за качеством образования при Кабинете Министров и Государственного центра тестирования о внедрении порядка прямой трансляции в сети Интернет следующих процессов проведения экзаменов:
вступительные тестовые и творческие (профессиональные) экзамены по направлениям образования бакалавриата высших образовательных учреждений;
вступительные экзамены в магистратуру (клиническую ординатуру) высших образовательных учреждений;
экзамены, проводимые для студентов, изъявивших желание перевести учебу из республиканских либо зарубежных высших образовательных учреждений в государственное высшее образовательное учреждение республики;
тестовые испытания, принимаемые у претендентов при признании документов о получении образования в зарубежных государствах.
Министерству высшего и среднего специального образования совместно с Государственным центром тестирования, Государственной инспекцией по надзору за качеством образования при Кабинете Министров и Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций:
запустить до начала приема 2021/2022 учебного года на базе платформы «transfer.edu.uz» открытую для всех пользователей веб-платформу «imtihon.uz», обеспечивающую прямую трансляцию в сети Интернет экзаменационных процессов, указанных в настоящем пункте, с привлечением министерств и ведомств, в системе которых имеются высшие образовательные учреждения;
в месячный срок разработать технические требования (качество устанавливаемых видеокамер и изображения, схема размещения и другие) к прямой трансляции в сети Интернет процесса проведения экзаменов (тестовых испытаний);
вносить в Администрацию Президента Республики Узбекистан и Правительство предложения о принятии строгих мер ответственности к уполномоченным лицам, не соблюдающим требования, указанные в настоящем пункте.
4. Начиная с 1 июля 2021 года обеспечить размещение на Портале и ежеквартальное обновление указанных сведений:
Счетной палатой, Министерством финансов, контролирующими органами – сведений о каждой проведенной ревизии и проверке (наименование объекта контроля, цель и сроки ревизии или проверки, должность, фамилия, имя государственного служащего, проводившего ее) с обеспечением защиты сведений, составляющих государственную или иную охраняемую законом тайну (после уведомления руководителя соответствующего контрольного органа);
Агентством по управлению государственными активами – списка (с указанием сведений об организации, реализующей функции акционера (участника, собственника) от имени государства, территории предприятия, идентификационном номере налогоплательщика, государственной доле) юридических лиц с долей государства в их уставном фонде (уставном капитале) в размере 50 процентов и более и государственных унитарных предприятий (далее – предприятия с участием государства), а также списка юридических лиц, в которых 50 и более процентов уставного фонда (уставного капитала) принадлежит предприятиям с участием государства;
Министерством финансов, Агентством по управлению государственными активами, министерствами и ведомствами, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента – имен и фамилий членов исполнительного органа (директора, председателя правления, членов правления) предприятий с участием государства, выполняющих функции акционера (участника, собственника) от своего имени, а также членов наблюдательного совета;
Государственным налоговым комитетом – сведений о дивидендах, выплаченных предприятиями с участием государства по итогам года (квартала);
Министерством финансов – сведений о средствах Государственного бюджета, затраченных на предприятия с участием государства, привлеченных средствах соответственно из-за рубежа, в том числе суммах государственного внешнего долга и их расходовании;
Агентством по управлению государственными активами – списка государственных учреждений (дата создания, вышестоящий орган) и сведений о приватизированных объектах государственного имущества (за исключением государственных предприятий и учреждений секретного назначения, составляющих государственные секреты).
5. Министерству финансов совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, заинтересованными министерствами и ведомствами в срок до 1 сентября 2021 года обеспечить интеграцию Портала со специальным информационным порталом по государственным закупкам.
6. Государственному комитету по экологии и охране окружающей среды в срок до 1 августа 2021 года обеспечить запуск на официальном веб-сайте Комитета и Портале постоянно обновляемой Информационной базы об охоте и охотничьих хозяйствах.
При этом Государственному комитету по экологии и охране окружающей среды совместно с Государственным комитетом по лесному хозяйству обеспечить отражение в указанной информационной базе, наряду с данными, предусмотренными в статье 36 Закона «Об охоте и охотничьем хозяйстве», следующих сведений:
обо всех заключенных договорах о предоставлении охотничьих угодий для ведения охотничьего хозяйства, случаях прекращения права ведения охотничьего хозяйства, а также о взысканных суммах;
обо всех лицах, которым выданы разрешения на добычу диких животных, сведений в данных разрешениях, а также о взысканных суммах;
обо всех выданных разрешениях на изъятие из природной среды диких животных, занесенных в Красную книгу Республики Узбекистан, сведений в данных разрешениях, а также о взысканных суммах;
об охотничьих путевках (карточках добычи диких животных), выданных лесоохотничьими хозяйствами Государственного комитета по лесному хозяйству, а также взысканных суммах.
7. В целях определения задач Агентства в сфере обеспечения открытости деятельности государственных органов и организаций:
а) возложить на Агентство следующие дополнительные задачи:
координацию и постоянный мониторинг сферы обеспечения открытости деятельности государственных органов и организаций, в том числе ведение учета их обязательств по размещению (объявлению) в сети Интернет сведений, определенных нормативно-правовыми актами;
оказание содействия разработке и внедрению мер по установлению через средства массовой информации эффективного общественного контроля за деятельностью государственных органов и организаций;
вынесение на общенародное обсуждение через веб-портал «Mening fikrim» актуальных вопросов, связанных с открытостью и прозрачностью деятельности государственных органов и организаций, вытекающих из обращений физических и юридических лиц;
разработку и содействие реализации предложений по непрерывному пополнению, совершенствованию и обновлению Перечня социально значимой информации, подлежащей размещению в качестве открытых данных;
формирование через средства массовой информации у служащих государственных органов и организаций культуры «открытости, прозрачности и подотчетности деятельности государственных органов», а также организацию разъяснения важности обеспечения подотчетности государственных органов и должностных лиц перед народом;
б) образовать в структуре Агентства в пределах общей предельной численности управленческого персонала и фонда оплаты труда Управление по обеспечению открытости деятельности государственных органов и организаций;
в) Агентству:
вносить в Администрацию Президента Республики Узбекистан и Кабинет Министров предложения о привлечении к ответственности виновных должностных лиц государственных органов и организаций, систематически нарушающих требования актов законодательства об открытости;
обеспечить ежегодную подготовку информации Президенту Республики Узбекистан об основных достижениях по направлению деятельности и недостатках, встречающихся в деятельности государственных органов и организаций, с размещением ее на своем официальном веб-сайте;
осуществлять контроль за реализацией Закона «Об открытости деятельности органов государственной власти и управления», а также реализовать комплексные меры по улучшению позиции Республики Узбекистан в Индикаторе «Открытость власти» Всемирного проекта правосудия.
8. Возложить на информационные службы и подразделения по работе с обращениями государственных органов и организаций задачу по обеспечению своевременного и качественного исполнения актов законодательства об открытости в данных органах.
9. Службе государственной безопасности совместно с Министерством юстиции, Агентством и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок разработать и обеспечить внесение в установленном порядке проекта закона «О защите государственных секретов» в новой редакции, предусматривающего:
перечень информации ограниченного доступа, ее использование, а также основания, сроки и порядок включения и исключения подобной информации из категории таких сведений;
запрет на засекречивание сведений, не включенных в перечень информации ограниченного доступа;
запрет на включение в государственные секреты информации, ограничение которой угрожает личной безопасности граждан;
определение условий и порядка оформления гражданам, государственным служащим государственных органов и иных организаций, иностранным гражданам и лицам без гражданства допуска на работу со сведениями, составляющими государственные секреты;
разработку и совершенствование современных механизмов защиты государственных секретов с учетом развития информационно-коммуникационных технологий и передовых тенденций.
10. Утвердить «Дорожную карту» по дальнейшему повышению уровня открытости в деятельности государственных органов и организаций согласно приложению № 2.
11. Агентству совместно с Агентством информации и массовых коммуникаций, Министерством юстиции, Государственным комитетом по статистике в срок до 1 октября 2021 года разработать и внести в установленном порядке Методику по мониторингу и оценке открытости деятельности государственных органов и организаций, направленную на регулирование деятельности по обеспечению открытости в государственных органах и организациях, в том числе проведение мониторинга, оценку эффективности и результативности проводимой работы, осуществление подсчета индекса открытости.
12. Установить, что с 1 декабря 2021 года:
Индекс открытости деятельности государственных органов и организаций определяется по итогам каждого года на основе методики, указанной в пункте 11 настоящего Указа;
Агентство совместно с Агентством информации и массовых коммуникаций и Министерством юстиции в установленном порядке принимает меры по определению Индекса открытости деятельности государственных органов и организаций, обеспечивает доведение до общественности результатов посредством своих официальных веб-сайтов и средств массовой информации.
13. Рекомендовать палатам Олий Мажлиса размещать на своих официальных веб-сайтах:
постановления, принятые по результатам заслушивания отчетов объектов парламентского контроля;
сведения об участии депутата Законодательной палаты в принятии или отклонении каждого проекта закона (постановления), об участии сенатора в одобрении или отклонении каждого закона (постановления);
сведения о членах Сената Олий Мажлиса, депутатах Законодательной палаты Олий Мажлиса, Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных, Ташкентского городского, районных и городских Кенгашей народных депутатов, а также об избирательных округах и адреса их электронной почты.
14. Национальной телерадиокомпании Узбекистана и Агентству:
а) совместно с Национальным информационным агентством Узбекистана организовать публикации статей и подготовку телепередач по освещению целей и задач настоящего Указа;
б) начиная с 1 декабря 2021 года совместно с заинтересованными государственными органами и организациями обеспечить трансляцию в прямом эфире на телеканалах, а также в сети Интернет следующих мероприятий:
заседаний Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса, а также сессий Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных, районных, городских Кенгашей народных депутатов (за исключением закрытых заседаний);
судебных заседаний с согласия сторон по делам, связанным с правонарушениями, посягающими на права и свободы граждан и общественную безопасность, в сфере охраны здоровья населения, охраны экологии, окружающей среды и природопользования, в том числе связанных с профессиональной деятельностью государственных служащих, а также по отдельным гражданским делам, касающимся семейных споров (за исключением закрытых судебных заседаний).
15. Нарушение положений и порядков, указанных в настоящем Указе, считать нарушением законодательства об открытости деятельности государственных органов и организаций.
16. Агентству информации и массовых коммуникаций совместно с Агентством, Министерством экономического развития и сокращения бедности, Государственным комитетом по статистике, Министерством юстиции и другими заинтересованными министерствами и ведомствами с учетом международных стандартов разработать и внести в установленном порядке в Администрацию Президента Республики Узбекистан:
до 1 января 2022 года – Концепцию проекта закона Республики Узбекистан «Об открытости деятельности органов государственной власти и управления» в новой редакции;
до 1 апреля 2022 года – проект данного закона.
17. Агентству совместно с Министерством юстиции и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
18. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.