Shavkat MIRZIYOEV: Mehnatimiz, ilmimiz va harakatimiz bilan Andijon kelajagini quramiz
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hududlardagi o‘zgarishlar, aholi hayoti bilan yaqindan tanishish, istiqboldagi rejalarni belgilash maqsadida 17 iyun kuni Andijon viloyatiga keldi.
Izboskan tumanining Qo‘g‘ay mahallasi – eng chekka hududlardan biri. Iqtisodiy imkoniyatlar natijasida qishloqlarga ham sanoat kirib bormoqda. Bu aholini ish bilan ta’minlashda juda muhim.
Yaqinda ushbu mahallada “Sohib omad barakasi” klasteri tomonidan “And gold” tikuv-trikotaj korxonasi ishga tushirildi.
Davlatimiz rahbari mazkur fabrika faoliyati bilan tanishdi.
Qiymati 2 million 500 ming dollar bo‘lgan loyiha doirasida yangi bino qurilib, zamonaviy uskunalar keltirib o‘rnatilgan. Korxona yiliga 3 million 500 ming dona tayyor trikotaj ishlab chiqarish quvvatiga ega. Mahsulotlarni 100 foiz eksportga yo‘naltirish rejalashtirilgan. Bu boradagi yillik imkoniyat 5 million dollardan ziyod. Kalava ip yetkazib berish bo‘yicha Xitoy va Rossiya bilan shartnoma tuzilgan.
Korxonada hozircha 830 nafar xotin-qiz ishli bo‘ldi. Prezidentimiz ular bilan suhbatlashdi.
– Sizlarga o‘zimning hurmatimni, muhabbatimni bildiraman. O‘zlaringiz yashaydigan qishloqda ishli bo‘lganlaringizdan xursandman. Qachon Izboskanda mana shunday zamonaviy korxona bo‘lgan? Bu ishlarni yana davom ettiramiz. Xotin-qizlarimiz uchun hamma sharoitlarni yaratamiz. Ayol ishli bo‘lib, kayfiyati yaxshi bo‘lsa, oilasi ham baxtli bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mazkur korxona to‘rt oyda qurib bitkazilgan. Fabrika to‘la quvvatga chiqqanda, chekka hududdagi 1 ming 200 nafar kishi doimiy ish bilan ta’minlanadi.
O‘z qishlog‘ida ish bilan ta’minlangan xotin-qizlarning dil izhorini korxona ishchisi Nozima Hakimova Prezidentimizga yetkazdi:
– Men shu yurtning baxtli ayoliman. Oilam tinch, farzandlarim sog‘-salomat. Qishloqda hamma sharoitga ega korxonaga ishga joylashdim. Chekka qishloqlar aholisini daromad bilan ta’minlash bo‘yicha islohotlarni amalga oshiryapsiz. Bundan odamlar xursand, – dedi u.
“Sohib omad barakasi” klasteri 8 ming gektar yerda paxtachilik bilan shug‘ullanadi. Klasterning kalava ip va mato to‘qish korxonalari bor. Kelgusida Andijon tumanida yana bitta tayyor mahsulot ishlab chiqaruvchi fabrika, Shahrixon tumanida bo‘yash sexini ishga tushirish rejalashtirilgan.
Shu yerda Andijon viloyatida sanoat tarmoqlarini rivojlantirish chora-tadbirlari taqdimot qilindi.
Davlatimiz rahbari Paxtaobod tumanidagi innovatsion issiqxonani ko‘zdan kechirdi.
Innovatsionligi shundaki, bu joy ilgari tosh-shag‘al kareri bo‘lgan. Yerdan unumli foydalanish siyosati natijasida u ekinzorga aylantirildi. «Mega agro» mas’uliyati cheklangan jamiyati bu yerda Ispaniya texnologiyasi asosida issiqxona barpo etdi.
Bu texnologiyada ekin polietilen quvurchalar orqali sug‘oriladi. Eng muhimi, suv isrof bo‘lmaydi, doimiy aylanib turadi.
Tadbirkor uchun 16 gektar yer ajratilgan. Shundan 6 gektarida ochiq va yopiq issiqxona tashkil etilgan. Yana 2 gektarda Turkiya va Ispaniyadan olib kelingan zamonaviy uskunalar o‘rnatilmoqda.
Issiqxonalarda «Aysberg» karami, pomidor, bodring, ularning ko‘chatlari va har xil ko‘katlar yetishtiriladi. Ularni yurtimiz bozorlariga yetkazib berish, shuningdek, yiliga 1 million 500 ming dollarlik eksport qilish rejalashtirilgan. Korxonada 100 ta ish o‘rni yaratilgan.
Davlatimiz rahbari Andijonda metall konstruksiyalar korxonasi tashkil etib, chetdan sotib olinayotgan materiallarni mahalliylashtirish, xususan, issiqxona detallarini ishlab chiqarish bo‘yicha topshiriq berdi. Andijon qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti viloyatda agrar sohani innovatsion rivojlantirishga akselerator bo‘lishi kerakligi ta’kidlandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Izboskan tumanidagi “Rustamjon Zamin rivoji” fermer xo‘jaligi dalasida g‘alla hosilini ko‘rdi.
Xo‘jalikda 55 gektardan ziyod yerga bug‘doy ekilgan. Uning har gektaridan 72 sentnerdan ziyod hosil olish kutilmoqda.  Shundan 177 tonna davlat resurslari uchun sotiladi, 225 tonna o‘z ixtiyorida qoladi.
13 gektarda yomg‘irlatib sug‘orish joriy qilingan. G‘alladan bo‘shagan maydon takroriy ekin ekish uchun 200 nafar aholiga ajratib berilmoqda.
Davlatimiz rahbari g‘allaning navi, hosildorligi bilan qiziqdi.
– G‘alla hosildorligini 100 sentnerga chiqarish choralarini ko‘rish kerak. Shunda fermerning ham, ishchilarining ham daromadi oshadi. Daromadi ko‘paysa, fermer ilmga e’tibor beradi, yangicha ishlashga o‘tadi, qo‘ni-qo‘shnisiga, yoshlarga foydasi tegadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda viloyat fermerlari, yoshlar vakillari bilan muloqot bo‘ldi.
– Bugun Andijonga kelishimdan maqsad odamlar islohotlarning foydasini sezyaptimi, ro‘zg‘orida o‘zgarish bo‘ldimi, xalqni rozi qilish uchun yana nimalar qilish kerak, degan savollarga javob topish, – dedi Prezident. – Yurib ko‘ryapman, albatta, o‘zgarish bor. Lekin bu bizni qoniqtirmaydi. Yanada ko‘proq ishchi joylar, mahallalarda sharoitlar qilishimiz kerak.
Uchrashuvda qishloqlarda sanoatni rivojlantirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, xonadonlarda parrandachilik, tomorqachilikni kengaytirish masalalari haqida so‘z bordi.
– Islohotlarning kuchi – mahallada, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari Izboskan tumanidagi Urganji mahallasida bo‘lib, aholi hayoti bilan tanishdi.
Mahallada 3 mingdan ziyod aholi istiqomat qiladi. Bu yil 915 o‘rinli umumta’lim maktabi ta’mirdan chiqarildi. Barcha ko‘chalar obod bo‘lyapti. O‘nlab kichik biznes sub’ektlari aholi bandligini ta’minlashda muhim omil bo‘lmoqda.
Dastur bo‘yicha guzardagi bino qayta rekonstruksiya qilinib, otalar choyxonasi, oziq-ovqat do‘koni, sartaroshxona, “Street Workout” sport maydonchasi, "Raqamli mahalla" IT-markazi bunyod etildi. IT-markazida bolalar kompyuter savodxonligi, kibersport, dasturlash kabi amallarni bajarishni o‘rganyapti.
Odamlarning o‘zi ham hunarmand, mirishkor. Jumladan, dehqonchilik bilan shug‘ullanish istagida bo‘lgan yoshlarga 10 sotixdan yer ajratilyapti. Mahalladagi 150 ta xonadonga 50 tadan parranda berilib, o‘zini o‘zi band qilishi ta’minlangan.
Shavkat Mirziyoyev shu yerlik Qurbonali O‘rinboyev xonadonida bo‘lib, yashash sharoitini ko‘zdan kechirdi. Mahalla vakillari bilan dildan suhbat bo‘ldi.
– Endi har bir xonadonning imkoniyatidan kelib chiqib, biznes-reja yozib beriladi. Davlat tashkilotlari sharoit yaratadi. Hozirgi zamonga munosib bo‘lib, mehnat qilmasak, niyatimizga yetolmaymiz. Xudoning o‘zi mehnatga, harakatga yarasha ajrini beradi, – dedi Prezident.
Nuroniylar yurtimizga tinchlik, xalqimizga farovonlik tilab, duo qildi.
Aholi zich joylashgan Andijon viloyatida uy-joy masalasi dolzarb. Shu bois Prezidentimiz viloyatga avvalgi tashrifi chog‘ida Andijon tumanidagi adirliklarda yangi shahar qurish tashabbusini ilgari surgan edi.
Shundan so‘ng, turkiyalik mutaxassislar bilan birgalikda loyiha ishlab chiqilib, shu yil 12 aprel kuni taqdimot qilingan edi. Davlatimiz rahbari uy-joylarni puxta loyihalashtirish, hududda ko‘proq bog‘ va xiyobonlar tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar bergandi.
17 iyun kuni ushbu yangi shahar qurilishiga tamal toshi qo‘yish marosimi bo‘ldi. Unda nuroniylar, yoshlar, jamoatchilik faollari ishtirok etdi.
Prezidentimiz bu qurilishni xalqimiz bunyodkorligini namoyon etadigan tarixiy voqea deb atadi.
– Andijondagi uy-joy muammosini hal qilish uchun ikki-uch yildan beri o‘zimni qiynayman. Chunki yer kam, uylarga talab yillar davomida to‘planib qolgan edi. Bir xonadonda bir nechta kelin qaynonasi bilan yashayotgan oilalar ko‘p. Shuning uchun uzoqni o‘ylab, yangi shahar qurishga kirishdik. Bu yerda 130 mingdan ortiq xonadonli ko‘p qavatli uylar barpo etiladi, 450 mingdan ziyod aholi yashaydi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Umumiy maydoni 4 ming gektar bo‘lgan yangi shaharning 2 ming gektar qismida uy-joylar, ijtimoiy ob’ektlar, sanoat zonalari, xizmat va servis ob’ektlari quriladi. Prezidentimizning ko‘rsatmasiga muvofiq, yana qariyb shuncha maydonda yashil hudud barpo etiladi.
Yangi shahar loyihasi 8 ta bosqichda amalga oshiriladi. Uning kommunikatsiya tarmoqlarini boshlash uchun joriy yilda Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan 100 million dollar ajratiladi. Bunda 33 kilometr ichimlik suvi tarmog‘i, 52 kilometr avtomobil yo‘li, 18 kilometr elektr va 27 kilometr gaz tarmoqlari quriladi.
Birinchi bosqichda 3 ming 310 ta kvartirali 170 ta ko‘p qavatli uy-joy, 1 ming 680 o‘rinli maktab, 385 o‘rinli bog‘cha, 200 qatnovli poliklinika quriladi. Shahar qurilishi davrida 10 mingdan ortiq, keyin esa sanoat, savdo, ijtimoiy va xizmat ko‘rsatish sohalarida jami 100 mingga yaqin doimiy ish o‘rinlari yaratiladi.
Davlatimiz rahbari Andijon Zahiriddin Muhammad Bobur voyaga yetgan zamin ekani, andijonliklar bilimi va matonati bilan katta ishlarga qodirligini ta’kidladi.
– Bugun mana shunday ulkan bunyodkorlik ishlariga kirishar ekanmiz, avvalo mard va olijanob xalqimiz qudratiga, ajdodlarimizning boy bilimi va tajribasiga, mehnatkash, bir so‘zli va tanti Andijon ahlining azmu shijoatiga suyanamiz. Mehnatimiz, ilmimiz va harakatimiz bilan Andijon kelajagini quramiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shundan so‘ng Prezidentimiz yangi shahar qurilishiga tamal toshi qo‘ydi.
– Bu kunlarga yetganlar bor, yetmaganlar bor. Shu kunlarga yetganimizga shukr. Umid qilamanki, Yangi Andijon xalqimiz baxtli, farovon yashaydigan obod maskan bo‘ladi. Bu tarixiy voqea bilan, xayrli marosim bilan butun Andijon halqini chin yurakdan tabriklayman, – deya ta’kidladi davlatimiz rahbari.
Marosimda mehnat faxriylari, quruvchilar so‘zga chiqdi.
Qiyoslash uchun misol: Andijon viloyati bo‘yicha 2016 yilgacha 4 ming 846 ta oila uchun yakka tartibdagi bir-ikki qavatli uylar qurilgan. Oxirgi 5 yilda esa 11 ming kvartirali ko‘p qavatli hamda 4 ming 400 ta yakka tartibdagi uylar qurildi. Joriy yilda 6 ming 346 xonadonli 271 ta ko‘p qavatli, shuningdek, ipoteka asosida 2 ming 500 ta yakka tartibdagi uylar barpo etilmoqda.
To‘qimachilik sanoati Andijon viloyatidagi “drayver” sohalardan. Bugun bu yerda 700 ga yaqin shunday korxonalar faoliyat yuritmoqda.
Andijon shahridagi “Dinar group” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan tashkil etilgan tikuvchilik korxonasi – shulardan biri.
Umumiy qiymati 10 million dollar bo‘lgan ushbu loyiha uchun qarovsiz bino “nol” qiymatda berilgan edi. Atigi yetti oyda bu yerda zamonaviy korxona paydo bo‘ldi.
Yangi korxonaga Italiya, Avstriya va Turkiya kabi davlatlardan mato bo‘yash va tikuv uskunalari keltirib o‘rnatildi. 1000 ta ish o‘rni yaratildi. Korxona yiliga 3,5 million dona tayyor trikotaj va 5 ming tonna yarim tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish quvvatiga ega.
O‘zbekiston Yevropa Ittifoqining GSP+ dasturiga a’zo bo‘lishi bilan bu korxona uchun ham keng yo‘l ochildi. Mahsulotlar 100 foiz eksportga yo‘naltirilmoqda. bugungi kunda xorijiy davlatlar buyurtmalari asosida 50 dan ortiq turdagi yarim tayyor va 100 xildan ortiq tayyor trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarilmoqda. Yillik eksportni 40 million dollarga yetkazish maqsad qilingan.
Bo‘sh turgan inshootlardan samarali foydalanishga qaratilgan iqtisodiy siyosat natijasiga Andijon shahridagi “Diromm” fabrikasi ham misol bo‘la oladi. Uning binosi 1980 yillarda qurilgan, uzoq vaqt ishlamasdan, tashlandiq holga kelib qolgandi.
“Bobur XBK” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan 33 million 500 ming dollar miqdorida investitsiya kiritilgach, bino qiyofasi tamoman o‘zgardi. U mukammal ta’mirlanib, Fransiya, Germaniya, Italiya, Yaponiya va Turkiyaning zamonaviy texnologiyalari o‘rnatildi. Hozir bu yerda 1 ming 500 kishi mehnat qilmoqda. To‘liq quvvatda 2 ming 700 ta doimiy ish o‘rni bo‘ladi.
bugungi kunda korxonada 200 turdagi jinsi mahsulotlari ishlab chiqarilmoqda. Matoni bo‘yashdan tortib, tayyor mahsulotgacha bo‘lgan jarayon zamonaviy texnologiyalar yordamida amalga oshirilmoqda.
Bu fabrikada ham mahsulotlar to‘liq eksport qilinadi. Mo‘ljal – yiliga 25 million dollarlik mahsulotni xorijga yetkazib berish.
Prezidentimiz yangi korxonalardagi ish jarayonini, mahsulot namunalarini ko‘zdan kechirdi. Mutasaddilarga korxonalar faoliyatini kengaytirishni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Andijon viloyati Bosh jome masjidini borib ko‘rdi.
Bu joyda ilk masjid 1870 yilda tiklangan. Hozirgi masjid qurilishi 2018 yilda boshlanib, shu yil may oyida yakunlandi.
Yangi bino qadimiy chor ayvon va chor darvoza uslubida barpo etilgan. Uning ikki chetida balandligi 54 metrlik minoralar, asosiy binoning tepa qismida diametri 18 metrli gumbaz qurilgan.
Ilgari masjid sig‘imi 5 ming kishini tashkil qilgan bo‘lsa, endi bino 15 mingdan ortiq namozxonni o‘z ichiga sig‘dira oladi.
Qur’on oyatlaridan tilovat etilib, duo qilindi.
– Bu dargohni barpo etishga hissa qo‘shgan muhandislar, quruvchi va bezakchilar, homiylarga minnatdorchilik bildiraman. Masjid Andijon xalqiga muborak bo‘lsin, uzoq yillar xalqimizga xizmat qilsin, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda ulamo va imom-xatiblar bilan muloqot bo‘ldi.
– Hamma joylarda muqaddas ziyoratgohlarni obod qilish, yangi masjid va ma’rifat markazlari qurishga e’tibor qaratyapmiz. Bunday xayrli ishlarni davom ettiramiz. Mo‘min-musulmonlar bu yerga kelib, ibodatlarni emin-erkin bajarib, shukronalik bilan xalqimizni duolar qilsa, nur ustiga nur, – dedi davlatimiz rahbari.

Шавкат МИРЗИЁЕВ: "Своим трудом, знаниями и усилиями мы построим будущее Андижана"
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев для ознакомления с проводимыми в регионах преобразованиями, жизнью населения, определения планов на перспективу 17 июня прибыл в Андижанскую область.
Махалля "Кугай" Избасканского района – один из самых отдаленных населенных пунктов области. Благодаря благоприятной деловой среде здесь налаживается промышленное производство, что способствует обеспечению занятости населения.
Недавно в махалле кластером “Сохиб омад баракаси” организовано швейно-трикотажное предприятие “And gold”.
Глава государства ознакомился с его деятельностью.
В рамках проекта стоимостью 2,5 миллиона долларов США было построено новое здание, установлено современное оборудование. Годовая мощность предприятия составляет 3,5 миллиона готовых трикотажных изделий. Планируется экспортировать весь объем продукции предприятия, за счет чего получать более 5 миллионов долларов в год. Уже подписаны контракты с Китаем и Россией на поставку пряжи.
В настоящее время на предприятии трудятся 830 женщин. Президент побеседовал с ними.
- Выражаю вам свое уважение и любовь. Рад, что вы обрели работу в своем родном селе. Было ли когда-нибудь в Избаскане такое современное предприятие? Мы  продолжим эту работу, создадим все условия для наших женщин. Если у женщины есть работа и у нее хорошее настроение, ее семья будет счастливой, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Строительство этого  предприятия завершено за четыре месяца. Когда производство выйдет на полную мощность, постоянной работой будут обеспечены 1200 жителей этого отдаленного населенного пункта.
Работница предприятия Нозима Хакимова передала Президенту страны сердечные слова благодарности от женщин, обеспеченных работой в своем селе.
- Я счастливая женщина своей страны. Семья у меня хорошая, дети здоровы. На селе устроилась на работу на предприятие с хорошими  условиями. Вы реализуете реформы по обеспечению доходами сельских жителей. Люди очень рады этому, - сказала она.
Кластер «Сохиб омад баракаси» занимается хлопководством на 8 тысячах гектаров. Кластер располагает мотальным и ткацким предприятиями. В будущем планируется запуск в Андижанской области еще одной фабрики по выпуску готовых изделий, красильного цеха в Шахриханском районе.
Здесь же состоялась презентация о  развитии  промышленности в Андижанской области.
Глава государства осмотрел инновационную теплицу в Пахтаабадском районе.
Прежде на этом месте был песчано-гравийный карьер. В рамках проводимой работы по рациональному использованию земель здесь налажено выращивание сельхозкультур. Обществом с ограниченной ответственностью «Мега Агро» построена теплица по испанской технологии.
Орошение посевов в теплице осуществляется через систему полиэтиленовых трубок, вода в ней постоянно циркулирует, благодаря чему предотвращается ее перерасход.
Предпринимателю выделено 16 гектаров земли, на 6 гектарах организовано выращивание продукции в теплице и на открытом грунте. Еще на 2 гектарах устанавливается современное оборудование из Турции и Испании.
Здесь выращивают капусту сорта «Айсберг», помидоры, огурцы, их рассаду и разную зелень. Все это помимо внутреннего рынка планируется поставлять за рубеж. Ориентир по экспорту – 1,5 миллиона долларов в год. На предприятии создано 100 рабочих мест.
Глава государства поручил создать в Андижане предприятие по производству металлоконструкций, локализовать изготовление импортных деталей, в том числе комплектующих для теплиц. Отмечалось, что Андижанский сельскохозяйственный институт должен стать акселератором инновационного развития аграрной отрасли региона.
Президент Шавкат Мирзиёев побывал на поле фермерского хозяйства «Рустамжон замин ривожи» в Избасканском районе, где зреет урожай пшеницы.
Пшеница выращивается  более чем на 55 гектарах хозяйства. Ожидается, что с каждого гектара будет собрано свыше 72 центнеров зерна. Хозяйство планирует реализовать 177 тонн урожая государству, 225 тонн  оставить в своем распоряжении.
На 13 гектарах внедрено орошение дождеванием. Высвобождающиеся от пшеницы участки выделяются 200 жителям для выращивания повторных культур.
Глава государства поинтересовался тем, какой сорт пшеницы выращивается, каковы показатели урожайности.
- Необходимо принять меры для доведения урожайности пшеницы до 100 центнеров с гектара. Тогда и фермер, и работники будут зарабатывать больше. Когда доход хороший, фермер начнет уделять внимание науке, работать по-новому, помогать соседям, молодежи, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь же состоялась беседа с фермерами и молодежью области.
- Цель сегодняшнего моего приезда в Андижан – узнать, ощущается ли  польза от реформ, происходят ли изменения в  быту, что еще необходимо предпринять, чтобы люди были довольны, - сказал Президент. - Изменения есть, конечно, я это вижу. Но этого недостаточно. Нам следует создать еще больше рабочих мест, улучшить условия в махалле.
На встрече говорилось о развитии промышленности на селе, поддержке предпринимательства, расширении птицеводства и огородничества.
- Движущая сила реформ – в махалле, - отметил лидер нашей страны.
Глава государства посетил махаллю "Урганжи" Избасканского района и ознакомился с жизнью населения.
Здесь проживают более 3 тысяч человек. В этом году была отремонтирована местная школа на 915 мест. На всех улицах проводятся благоустроительные работы. Действуют десятки субъектов малого бизнеса, обеспечивается занятость населения.
На основе программы реконструируется здание  гузара, построены  чайхана для аксакалов, продовольственный магазин,  парикмахерская, спортивная площадка “Street Workout”,  «Цифровая махалля», IT-центр. В IT-центре дети обучаются компьютерной грамотности, киберспорту, программированию.
Жители махалли любят заниматься ремесленничеством, возделывать землю. Молодым людям, желающим работать на земле, выделяется по 10 соток, а 150 домохозяйствам роздано по 50 птиц. Таким образом обеспечена самозанятость жителей.
Шавкат Мирзиёев побывал дома у местного жителя Курбонали Уринбоева, ознакомился с условиями  жизни. Состоялась искренняя беседа с представителями махалли.
- Теперь для каждого домохозяйства с учетом его возможностей будет разработан бизнес-план. Государственные организации создадут условия. Если не будем трудиться соответственно требованиям времени, мы не достигнем своих целей. Всевышний воздаст нам в соответствии с тем, как мы трудимся, - сказал Президент.
Представители старшего поколения прочитали дуа с пожеланиями мира стране и благополучия народу.
В густонаселенной Андижанской области остро стоит жилищный вопрос. Поэтому во время предыдущей поездки в область Президент предложил построить новый город на неосвоенной холмистой местности Андижанского района.
Проект города, разработанный совместно с турецкими специалистами, был представлен 12 апреля этого года.  Тогда глава государства поручил качественно спроектировать город, предусмотреть больше парков и аллей.
17 июня состоялась церемония закладки первого камня на месте строительства нового города. В ней приняли участие представители старшего поколения, молодежь и общественные деятели.
Президент нашей страны назвал начало строительства историческим событием, демонстрирующим великий созидательный потенциал нашего народа.
- Вот уже два-три года мне не дает покоя решение жилищного вопроса в Андижане. Земли здесь мало, потребность в жилье за годы только выросла. Есть много семей, в которых свекровь живет в одном доме с несколькими невестками. Поэтому мы решили действовать с расчетом на перспективу и приступили к строительству нового города. Здесь построят более 130 тысяч многоквартирных домов, в которых будут жить свыше 450 тысяч человек, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Общая площадь города составит 4 тысячи гектаров, из них 2 тысячи займут жилые, социальные объекты, промышленные зоны, объекты обслуживания. Еще на 2 тысячах гектаров по указанию Президента создадут зеленые зоны.
Проект нового города будет реализован в 8 этапов. В текущем году из Фонда реконструкции и развития будет выделено 100 миллионов долларов на начальный этап работ по формированию инфраструктуры. Будут проложены 33 километра сетей питьевого водоснабжения, 52 километра автодорог, 18 километров электросетей и 27 километров труб газопровода.
На первом этапе  возведут 170 многоэтажных домов на 3 310 квартир, школу на 1 680 мест, детский сад на 385 мест и поликлинику на 200 посещений в сутки. В период строительных работ будет создано более 10 тысяч постоянных рабочих мест, после завершения строительства – около 100 тысяч постоянных рабочих мест в промышленном, торговом, социальном и сервисном секторах.
Отметив, что Андижан – это место, где родился и вырос Захириддин Мухаммад Бабур, глава государства подчеркнул, что жители города благодаря знаниям и целеустремленности способны на великие свершения.
- Сегодня, приступая к такому огромному по размаху созидательному делу, мы опираемся, прежде всего, на силу нашего отважного и благородного народа, богатые знания и опыт наших предков, на решимость трудолюбивых и великодушных андижанцев. Своим трудом, знаниями и усилиями мы построим будущее Андижана, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Затем Президент заложил первый камень на месте строительства нового города.
- Слава Всевышнему за то, что мы дожили до этих дней. Надеюсь, что Новый Андижан станет процветающим местом для счастливой жизни. Искренне поздравляю всех андижанцев с этим историческим событием, с этой славной церемонией, - сказал глава государства.
На церемонии выступили ветераны труда, строители.
Пример для сравнения.    До 2016 года в Андижанской области были построены индивидуальные и двухэтажные дома для 4 846 семей. За последние  5 лет – 11 тысяч многоквартирных домов и 4 400 индивидуальных домов. В этом году возводится 271 многоэтажный дом на 6 346 квартир, а также 2,5 тысячи индивидуальных домов под ипотеку.
Текстильная промышленность – один из драйверов экономики Андижанской области. В настоящее время в регионе действуют 700 текстильных предприятий.
В их числе швейное предприятие  Андижана, организованное обществом с ограниченной ответственностью “Dinar group”.
Заброшенное здание было реализовано по «нулевой» стоимости для осуществления проекта стоимостью 10 миллионов долларов. Всего за семь месяцев здесь появилось современное предприятие.
На предприятии установлено швейное и покрасочное оборудование из Италии, Австрии и Турции. Создана тысяча рабочих мест. Производственная мощность составляет 3,5 миллиона единиц готовых трикотажных изделий и 5 тысяч тонн полуготовой продукции в год.
С присоединением Узбекистана к программе Евросоюза GSP+ широкие возможности открылись и для данного предприятия. Сейчас весь объем его продукции идет на экспорт. По зарубежным заказам здесь производят полуготовые изделия более 50 видов, готовый трикотаж более 100 видов. Предприятие намерено довести годовой экспорт до 40 миллионов долларов.
Одним из успешных примеров эффективности экономической политики по рациональному использованию пустующих сооружений является фабрика “Diromm” в Андижане. Ее здание было построено в 80-х годах прошлого века, долгое время оно простаивало и пришло в заброшенное состояние.
Благодаря инвестициям ООО “Бобур ХБК” в объеме 33,5 миллиона долларов облик здания совершенно изменился. Оно было капитально отремонтировано и оснащено современным оборудованием из Франции, Германии, Италии, Японии и Турции. В настоящее время здесь трудятся 1,5 тысячи человек. После выхода предприятия на полную мощность будет создано 2,7 тысячи постоянных рабочих мест.
В настоящее время предприятие выпускает продукцию 200 видов из джинсовой ткани. Все процессы – от покраски тканей до пошива изделий основаны на современных технологиях.
Эта фабрика также поставляет всю продукцию на экспорт. Цель – за год поставить на внешний рынок продукцию на 25 миллионов долларов.
Президент ознакомился с технологическим процессом на новых предприятиях, осмотрел образцы продукции. Ответственным лицам поручено оказать предприятиям поддержку в расширении их деятельности.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил главную пятничную мечеть Андижанской области.
Первая мечеть была возведена здесь в 1870 году. Строительство нынешней мечети началось в 2018 году и было завершено в мае этого года.
Новое здание построено в старинном стиле четырех айванов и четырех ворот. По обеим сторонам воздвигнуты башни высотой 54 метра, главный зал венчает купол диаметром 18 метров.
Раньше мечеть вмещала 5 тысяч человек, теперь здесь могут разместиться более 15 тысяч молящихся.
Были прочитаны суры из Корана и молитвы.
- Благодарю инженеров, строителей и декораторов, а также благотворителей, которые внесли свой вклад в строительство этой обители. Поздравляю андижанцев с этой мечетью, пусть она долгие годы прослужит нашему народу, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь же состоялась беседа с религиозными деятелями.
- Мы уделяем внимание благоустройству всех святынь, строительству новых мечетей и центров просвещения. Мы продолжим эту благую работу. Замечательно, что появилась еще одна мечеть, где мусульмане будут свободно совершать молитвы за благополучие нашего народа, - сказал глава государства.