Investitsiya va eksport sohalaridagi ishlar natijadorligi tahlil qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 24-iyun kuni investitsiya va eksport sohalaridagi ishlar natijadorligi, yil yakunigacha amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ustuvor vazifalar muhokamasiga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimizda iqtisodiyot va infratuzilmani rivojlantirish, dolzarb loyihalarni mablag‘ bilan ta’minlash maqsadida faol investitsiyaviy siyosat olib borilmoqda. 2017 yildan boshlab barcha manbalar hisobidan 716 trillion so‘m (83 milliard dollar) yoki oldingi davrga nisbatan 2 baravardan ziyod investitsiyalar o‘zlashtirilgan. Shundan qariyb 27 milliard dollarini xorijdan jalb qilingan mablag‘lar tashkil etadi.
O‘zlashtirilgan investitsiyalarning deyarli 65 foizi sanoat va infratuzilma loyihalariga to‘g‘ri keladi. Natijada, so‘nggi 4 yilda mamlakat yalpi ichki mahsuloti tarkibida sanoatning ulushi 25 foizdan 33 foizga, sanoat mahsuloti ishlab chiqarish hajmi esa 1,3 baravarga o‘sgan.
Ushbu davrda 441 trillion so‘mlik 47 mingdan ziyod yirik, o‘rta va kichik loyihalar ishga tushirilib, 680 mingdan ortiq doimiy yangi ish o‘rinlari yaratilgan.
Shuningdek, so‘nggi 4 yilda mahalliy sanoat, qishloq xo‘jaligi va servis sohasidagi loyihalarni amalga oshirish uchun 100 trillion so‘m investitsiya yo‘naltirilgan.
Yig‘ilishda investitsiyalarning natijadorligi chuqur tahlil qilindi.
– Olib kelingan har bir dollar xalqimizga, hududlar va tarmoqlarga o‘zining ijobiy natijasini berishi kerak. Agar tumanlarda vaziyat o‘zgarganda edi, qancha ish o‘rni, qancha eksport bo‘lgan bo‘lardi. Investitsiya va eksport bilan shug‘ullanmagan hokimlarning kelajagi yo‘q, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tahlillarga ko‘ra, ajratilgan har bir milliard so‘m evaziga Namanganda 12 ta, Andijonda 11 ta, Navoiy va Sirdaryoda 8-9 tadan yangi ish o‘rni yaratilgan. Bu ko‘rsatkich Buxoro, Samarqand va Xorazmda 6-7 ta, Qashqadaryo va Farg‘onada 5 taga to‘g‘ri kelgan. Qoraqalpog‘iston, Jizzax, Surxondaryo, Toshkent viloyati va Toshkent shahrida esa atigi 3-4 tani tashkil etgan.
Yoki yana bir tahlil: Toshkent viloyatiga so‘nggi 4 yilda yo‘naltirilgan 950 million dollar xorijiy investitsiya va bank kreditlari hisobiga atigi 40 mingta yangi ish o‘rni yaratilgan. Ya’ni bir ish o‘rni 24 ming dollarga to‘g‘ri kelmoqda. Vaholanki, Namangan viloyatida 2 baravar kam mablag‘ sarflanib, 52 mingta ish o‘rni ochilgan.
Shuningdek, 2 mingdan ziyod korxona past quvvatda ishlayotgani, ayrim tumanlarda ishlab chiqarish hajmi kamaygani qayd etib o‘tildi.
Prezidentimiz tarmoq va hudud rahbarlarining asosiy vazifasi investitsiyaviy faollikni kuchaytirish bilan birga, ularning samaradorligini oshirish bo‘lishi kerakligini ta’kidladi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga viloyat hokimlari bilan birga, har bir tuman va shaharda sanoat bo‘yicha ishga solinmagan imkoniyatlarni aniqlab, manzilli investitsiya loyihalarini ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Masalan, hamma joyda mebellarga talab, ularni tayyorlashga sharoit bor. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining shu yil 21 iyundagi “Respublika hududlarida mebelsozlik sanoatini rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida” qarori bu soha uchun imkoniyatlarni kengaytirdi. Nukus, Andijon, Oltinko‘l, Romitan, Qarshi, Karmana, Pastdarg‘om, Uzun, Bag‘dod, O‘rta Chirchiq va Xonqa tumanlari, Jizzax, Qarshi, Namangan va Yangiyer shaharlari mebelsozlikka moslashtirildi. Ularda mebelsozlikka ixtisoslashgan kichik sanoat zonalari tashkil etilib, 200 million dollarlik 450 ta loyiha joylashtiriladi va kamida 7,5 mingta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Bundan tashqari, yurtimizdagi 5 mingdan ziyod mebel korxonasidan 1 ming 500 tasi xonadonlarda joylashgan. Endi ularni sanoatlashtirish, mahsulotlarni va ish o‘rinlarini yanada ko‘paytirish mumkin.
Bunday ishlarni charm-poyabzal, elektr texnikasi, to‘qimachilik, farmatsevtika, zargarlik, qurilish materiallari va oziq-ovqat sanoati sohalarida ham amalga oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Joriy yilda charm-poyabzal sanoatida 202 million dollarlik 112 ta loyiha, elektr texnikasi tarmog‘ida 140 million dollarlik 45 ta loyiha, farmatsevtika yo‘nalishida 146 million dollarlik 36 ta loyihani o‘z vaqtida ishga tushirish zarurligi ta’kidlab o‘tildi.
Yig‘ilishda bo‘sh turgan binolardan samarali foydalanish masalasiga ham e’tibor qaratildi. Oxirgi yillarda 11 mingta shunday korxona faoliyati tiklangani aytib o‘tildi.
Jumladan, sobiq “Andijon Mash” korxonasi negizida kichik sanoat zonasi tashkil etilib, 24 ta yangi korxonada mingdan ziyod ish o‘rni yaratildi. Toshkent shahridagi “Texnopark”, Farg‘onadagi “Mexanika zavodi”da ham bunga misol bo‘la oladi.
Shu bilan birga, bugungi kunda bo‘sh turgan va past quvvatlarda ishlayotgan yana 19 mingta ob’ekt bor. Mutasaddilarga ularni to‘liq xatlovdan o‘tkazib, elektron platformasini yaratish, tadbirkorlar bilan uchrashib, loyihalarni amalga oshirishga yordam berish vazifasi qo‘yildi.
Joriy yilda umumiy qiymati 6 milliard 500 million dollarlik 226 ta yirik tarmoq va hududiy loyihalar ishga tushirilishi, 35 mingta yangi ish o‘rni tashkil etilishi mo‘ljallangan. Yig‘ilishda ularning ijrosi ham ko‘rib chiqildi. Muddatidan kechikayotgan loyihalar ko‘rsatib o‘tilib, ularni o‘z vaqtida ishga tushirish choralari belgilandi.
Davlat tashqi qarzi ishtirokidagi loyihalar samaradorligini oshirish lozimligi alohida ta’kidlandi. Tenderlar ochiq-oshkoraligini ta’minlash va loyihalarni maqbullashtirish orqali mablag‘larni iqtisod qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Ma’lumki, to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar iqtisodiyot rivojida juda muhim o‘rin tutadi. Joriy yilda 756 ta loyiha doirasida 7 milliard 700 million dollar miqdoridagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar va kafolatlanmagan kreditlarni o‘zlashtirish belgilangan.
Davlatimiz rahbari bu mablag‘larni tarmoq loyihalari va hududiy loyihalarga jalb qilish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Yig‘ilishda eksport bo‘yicha prognoz ko‘rsatkichlarining bajarilish holati ham muhokama qilindi. Bu boradagi imkoniyatlarni to‘liq ishga solish, bozor kon’yunkturasi tufayli yuzaga kelgan qoloqliklarni boshqa tarmoqlar va qo‘shimcha mahsulotlar eksporti hisobiga qoplash muhimligi qayd etildi.
Videoselektorda Bosh vazir o‘rinbosarlari, tarmoq rahbarlari va viloyat hokimlari so‘nggi 4 yilda jalb qilingan investitsiyalar samadorligi hamda kelgusidagi istiqbolli yo‘nalishlar bo‘yicha axborot berdi.

Shavkat Mirziyoyev chairs a meeting on the effectiveness of work in investment and export
On June 24, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on the effectiveness of the work carried out in investment and export, as well as the discussion of priority tasks for the period up to the end of the year.
An active investment policy is being implemented in Uzbekistan to develop the economy and infrastructure, finance important projects. Since the beginning of 2017, 716 trillion UZS ($83 billion) have been allocated from all sources, which is more than twice as much as in the previous period. Of these, about $27 billion was attracted from abroad.
Almost 65 percent of the disbursed investments are accounted for by industrial and infrastructure projects. As a result, over the past 4 years, the share of industry in the country’s GDP structure has increased from 25 to 33 percent, and the volume of industrial production has increased by 1.3 times.
During this period, more than 47 thousand large, medium and small projects worth 441 trillion UZS were launched. More than 680 thousand people were employed.
In addition, over the past 4 years, 100 trillion UZS have been invested in the implementation of projects in the local industry, agriculture and services.
The effectiveness of investments was analyzed in detail at the meeting.
“Every dollar attracted should bring a positive result to our people, regions and industries. How many jobs can be created, how many goods and services can be exported if the situation in the districts changed! Hokims who are not engaged in investment and export has no future”, Shavkat Mirziyoyev said.
The analysis shows that every billion UZS has created 12 new jobs in Namangan region, 11 in Andijan, 8-9 in Navoi and Syrdarya regions. In Bukhara, Samarkand and Khorezm regions, this indicator was 6-7, and in Kashkadarya and Fergana regions – 5. There are only 3-4 in Karakalpakstan, Jizzakh, Surkhandarya, Tashkent regions, and in the city of Tashkent.
Another example: in Tashkent region over the past four years, only 40 thousand new jobs were created with the investment of foreign investments and bank loans worth $950 million. The ratio is $24 thousand per workplace. At the same time, 52 thousand people were employed in Namangan region with half the amount.
It was also noted that more than 2 thousand enterprises operate with low capacity, and in some districts, the volume of production has decreased.
The President emphasized that the main task of the heads of industries and regions should be to increase investment activity and at the same time increase the efficiency of investments.
The Ministry of Investments and Foreign Trade, together with regional hokims, was instructed to identify unused opportunities for the industry in each district and city, as well as to develop targeted investment projects.
So, everywhere there is a huge demand for furniture and there are conditions for its production. The Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures aimed at the development of furniture industry in the regions of the country” of June 2 this year expanded opportunities in this direction. Nukus, Andijan, Altinkul, Romitan, Karshi, Karmana, Pastdargom, Uzun, Bagdad, Urtachirchik and Khanka districts, Jizzakh, Karshi, Namangan and Yangiyer cities are specialized in furniture production. They will organize small zones of the furniture industry with the placement of 450 projects worth $200 million and the creation of at least 7.5 thousand new jobs.
In addition, 1,5 thousand out of more than 5 thousand furniture enterprises in the country operate as home workshops. Now they can reach the industrial level, produce more products and employ more workers.
Instructions were given for the implementation of similar projects in the leather and footwear, electrical engineering, textile, pharmaceutical, jewelry, food industry and the construction materials industry.
It was noted that this year 112 projects worth $202 million should be launched in the leather and footwear industry, 45 projects worth $140 million in the electrical industry, 36 projects worth $146 million in the pharmaceutical industry.
Issues of effective use of empty buildings were also discussed at the meeting.
In recent years, the activity of 11 thousand such facilities has been restored. In particular, a small industrial zone has been organized based on the former Andijanmash enterprise. 24 new enterprises and more than a thousand jobs have been created. The next examples are a Technopark in Tashkent and a Mechanical Plant in Fergana.
However, today another 19 thousand objects are idle and working with a low load. Responsible persons were instructed to conduct a full inventory, create an electronic platform, and provide practical assistance to entrepreneurs in the implementation of projects.
This year, it is planned to launch 226 major industry and regional projects worth $6.5 billion and create 35 thousand new jobs. Their implementation was also considered at the meeting. Measures for the timely launch of projects were determined.
The need for increasing the efficiency of projects involving external government borrowing was emphasized. Instructions were given to ensure the transparency of tenders, save money through the optimization of projects.
Direct investment is of great importance. It is expected that this year, $7.7 billion in foreign direct investment and unsecured loans will be disbursed within the framework of 756 projects.
The Head of the state instructed to attract these funds to industry and regional projects.
The implementation of forecast indicators for exports was also considered. It was noted that it is important to fully use opportunities in this area, to make up for the decline caused by market conditions, through the export of products from other industries and an additional volume of goods.
Deputy Prime Ministers, heads of industries and regional hokims reported on the effectiveness of investments attracted over the past four years, as well as on measures that will be taken in the future.