Qishloq xo‘jaligi mashinasozligi va kimyo sanoatidagi loyihalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 5-iyul kuni qishloq xo‘jaligi mashinasozligi hamda kimyo sanoatidagi loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
Bundan bir yil oldin, 8-iyulda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qishloq xo‘jaligi mashinasozligi tashkilotlari faoliyatining samaradorligini oshirishga oid qarori qabul qilingan edi. Unga muvofiq, Toshkent qishloq xo‘jaligi texnikasi zavodi, Agregat zavodi, Chirchiq qishloq xo‘jaligi texnikasi zavodi va “Texnolog” aksiyadorlik jamiyatlarining ustav kapitalidagi davlat ulushlari uch yil muddatga “O‘zavtosanoat” aksiyadorlik jamiyatiga ishonchli boshqaruvga berilgan edi. Tarmoq korxonalarining rentabelligini oshirish, mahsulotlari sifatini yaxshilash va tannarxini pasaytirish vazifalari belgilangan edi.
O‘tgan davrda Toshkent qishloq xo‘jaligi texnika zavodidagi ishlab chiqarish maydonlari 68 foizga maqbullashtirilib, uskunalardan foydalanish samaradorligi oshirildi. Natijada mahsulot tannarxi 4 foizga pasaydi va qariyb 45 milliard so‘m iqtisod qilindi. Xorijiy ishlab chiqaruvchilar bilan muzokaralar o‘tkazilib, 80-100 ot kuchiga ega bo‘lgan traktorlar narxlari 15-20 foizga arzonlashtirildi.
Minsk traktor zavodi bilan xamkorlik o‘rnatildi. Bu sheriklik doirasida O‘zbekistonda har yili 3 mingta traktor ishlab chiqarish ko‘zda tutilmoqda.
Shu bilan birga, korxonalarning texnologik va ishlab chiqarish salohiyatini oshirish, qishloq xo‘jaligini zamonaviy texnikalar bilan ta’minlash bo‘yicha hali vazifalar ko‘p. Tarmoqda mavjud quvvatlardan foydalanish darajasi 19 foiz, mahalliylashtirish o‘rtacha 20 foiz ekani mutlaqo qoniqarli emas. Mahalliy texnikalar narxi import texnikalarga nisbatan 10-15 foiz qimmat.
Shu bois taqdimotda qishloq xo‘jaligi mashinasozligi klasterini tashkil etish, quvvatlardan foydalanish va mahalliylashtirish darajasini oshirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Toshkent shahrida joylashgan tarmoq korxonalarini Chirchiq shahriga ko‘chirish va ularning negizida qishloq xo‘jaligi mashinasozligi klasterini tashkil etish bilan bog‘liq masalalar ko‘rib chiqildi.
Rejaga ko‘ra, Toshkent va Chirchiqdagi qishloq xo‘jaligi texnikasi zavodlari, Agregat zavodi, “Texnolog” va “O‘zKlaas Agro” korxonalari sanoat klasteri usulida yagona maydonda joylashtiriladi. 1 ming 200 ta uskuna va jihoz, 28 turdagi texnika optimallashtirilib, ishlab chiqarish quvvatidan foydalanish 85 foizga, mahalliylashtirish 50 foizga yetkaziladi. Natijada ishlab chiqarish tannarxi 20 foizga pasayib, korxonalarning rentabellik darajasi 10 foizga oshishi kutilmoqda.
Moliya vazirligiga klasterni tashkil etish bilan bog‘liq dastlabki xarajatlar uchun 500 milliard so‘m ajratish vazifasi qo‘yildi. Bu mablag‘ tarmoq korxonalarining bino-inshootlari va maydonlari auksion savdolarida sotilishi hisobidan qaytariladi.
Prezidentimiz mahalliylashtirish borasidagi ishlarni davom ettirib, texnikalar narxini arzonlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Xususan, Minsk traktor zavodi bilan hamkorlikda ishlab chiqariladigan traktorlarni mahalliylashtirish darajasini kelgusi yil 40 va 2023 yilda 50 foizga, “O‘zKlaas Agro” bo‘yicha bu ko‘rsatkichni 25 foizgacha yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Shu bilan birga, mahalliy texnikalarni sotib olishi uchun fermer xo‘jaliklari va klasterlarga yengillik yaratish zarurligi ta’kidlandi. Shu maqsadda lizingning boshlang‘ich to‘lovini 25 foizdan 15 foizga va foiz stavkasini 16 foizdan 7 foizga tushirish hamda lizing muddatini 5 yildan 7 yilga uzaytirish taklifi bildirildi.
Xalqaro tajribani o‘rganib, qishloq xo‘jaligi texnikasiga servis xizmatini ko‘rsatish tizimini takomillashtirish bo‘yicha ham topshiriqlar berildi.
Taqdimotda kimyo klasterlari tashkil etishga oid loyihalar ham ko‘rib chiqildi.
Xususan, “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyati negizidagi klasterda umumiy qiymati 3 milliard 400 million dollarlik 23 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Ularning samarasida yiliga 1 milliard 800 million dollarlik mahsulot tayyorlash quvvati va 3 ming 100 dan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Loyihalardan biri – karbamid-formaldegid konsentrati va smolasi ishlab chiqarish korxonasi yaqinda ishga tushirildi. Sulfat kislotasi bo‘yicha yana bir loyiha ham shu yil foydalanishga topshiriladi.
Shuningdek, Navoiy shahridagi “Elektrokimyozavodi” qo‘shma korxonasida uglerod tolalari ishlab chiqarish loyihasi amalga oshiriladi.
Taqdimotda poytaxtimizning Ulug‘bek shaharchasida ilmiy kimyo klasterini tashkil etish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida ham ma’lumot berildi.

Рассмотрены проекты в области сельскохозяйственного машиностроения и химической промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев 5 июля ознакомился с презентацией проектов в области сельскохозяйственного машиностроения и химической промышленности.
Год назад, 8 июля, было принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан о повышении эффективности деятельности организаций сельскохозяйственного машиностроения. Согласно документу, государственные доли в уставном капитале Ташкентского завода сельскохозяйственной техники, Ташкентского агрегатного завода, Чирчикского завода сельскохозяйственной техники и АО "Технолог" переданы в доверительное управление акционерному обществу "Узавтосаноат" на три года. При этом были поставлены задачи по увеличению рентабельности предприятий, улучшению качества продукции и снижению затрат.
За прошедший период производственные площади Ташкентского завода сельскохозяйственной техники оптимизированы на 68 процентов, увеличена эффективность эксплуатации оборудования. В результате себестоимость продукции снизилась на 4 процента и сэкономлено около 45 миллиардов сумов. Проведены переговоры с зарубежными производителями - стоимость тракторов мощностью 80-100 лошадиных сил снижена на 15-20 процентов.
Установлено партнерство с Минским тракторным заводом. В рамках этого сотрудничества планируется производить в Узбекистане 3 тысячи тракторов в год.
Вместе с тем предстоит еще многое сделать для увеличения технологического и производственного потенциала предприятий, обеспечения сельского хозяйства современным оборудованием. Тот факт, что уровень загруженности имеющихся мощностей отрасли составляет 19 процентов, а уровень локализации - в среднем 20 процентов, абсолютно неудовлетворительно, отмечалось на мероприятии. Более того, стоимость техники отечественного производства на 10-15 процентов дороже импортной.
В связи с этим на презентации обсуждены меры по созданию кластера сельскохозяйственного машиностроения, увеличению загрузки мощностей и повышению уровня локализации.
Особое внимание уделено вопросам переноса предприятий отрасли из Ташкента в Чирчик и организации на их базе кластера сельскохозяйственного машиностроения.
Так, заводы сельхозтехники в Ташкенте и Чирчике, Ташкентский агрегатный завод, предприятия «Технолог» и «УзКлаас Агро» будут размещены в одном месте и объединены в промышленный кластер. Будут оптимизированы 1,2 тысячи единиц оборудования и устройств, 28 видов техники, загрузка производственных мощностей будет увеличена до 85 процентов, локализация - до 50 процентов. В результате ожидается снижение себестоимости продукции на 20 процентов и повышение рентабельности предприятий на 10 процентов.
Министерству финансов поручено выделить 500 миллиардов сумов на первоначальные расходы, связанные с созданием кластера. Эти средства будут возвращены за счет продажи через аукцион зданий и сооружений, земельных участков предприятий отрасли.
Президент дал указания касательно расширения локализации и удешевления техники. В частности, поставлена задача повысить уровень локализации тракторов, производимых совместно с Минским тракторным заводом, до 40 процентов в следующем году и до 50 процентов в 2023 году, довести локализацию на предприятии «УзКлаас Агро» до 25 процентов.
Также указано на необходимость предоставления преференций фермерским хозяйствам и кластерам при приобретении техники отечественного производства. Так, предложено снизить первоначальный взнос лизинга с 25 до 15 процентов, процентную ставку - с 16 до 7 процента, продлить срок лизинга с 5 до 7 лет.
Даны поручения по совершенствованию системы сервиса сельскохозяйственной техники на основе изучения международного опыта.
В ходе презентации рассмотрены и проекты, связанные с созданием химических кластеров.
В частности, в кластере на базе акционерного общества «Навоиазот» планируется реализовать 23 проекта на сумму 3,4 миллиарда долларов. В результате будут созданы мощности по производству продукции на 1,8 миллиарда долларов в год и более 3,1 тысячи рабочих мест.
Недавно введено в строй предприятие по производству карбамидоформальдегидного концентрата и смолы. В этом году будет реализован проект по организации производства серной кислоты.
Также планируется организовать производство углеродных волокон на базе совместного предприятия «Электрокимёзаводи» в городе Навои.
На презентации представлена информация о проводимой работе по созданию научно-химического кластера в поселке Улугбек.