Qishloq xo‘jaligi mashinasozligi va kimyo sanoatidagi loyihalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 5-iyul kuni qishloq xo‘jaligi mashinasozligi hamda kimyo sanoatidagi loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
Bundan bir yil oldin, 8-iyulda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qishloq xo‘jaligi mashinasozligi tashkilotlari faoliyatining samaradorligini oshirishga oid qarori qabul qilingan edi. Unga muvofiq, Toshkent qishloq xo‘jaligi texnikasi zavodi, Agregat zavodi, Chirchiq qishloq xo‘jaligi texnikasi zavodi va “Texnolog” aksiyadorlik jamiyatlarining ustav kapitalidagi davlat ulushlari uch yil muddatga “O‘zavtosanoat” aksiyadorlik jamiyatiga ishonchli boshqaruvga berilgan edi. Tarmoq korxonalarining rentabelligini oshirish, mahsulotlari sifatini yaxshilash va tannarxini pasaytirish vazifalari belgilangan edi.
O‘tgan davrda Toshkent qishloq xo‘jaligi texnika zavodidagi ishlab chiqarish maydonlari 68 foizga maqbullashtirilib, uskunalardan foydalanish samaradorligi oshirildi. Natijada mahsulot tannarxi 4 foizga pasaydi va qariyb 45 milliard so‘m iqtisod qilindi. Xorijiy ishlab chiqaruvchilar bilan muzokaralar o‘tkazilib, 80-100 ot kuchiga ega bo‘lgan traktorlar narxlari 15-20 foizga arzonlashtirildi.
Minsk traktor zavodi bilan xamkorlik o‘rnatildi. Bu sheriklik doirasida O‘zbekistonda har yili 3 mingta traktor ishlab chiqarish ko‘zda tutilmoqda.
Shu bilan birga, korxonalarning texnologik va ishlab chiqarish salohiyatini oshirish, qishloq xo‘jaligini zamonaviy texnikalar bilan ta’minlash bo‘yicha hali vazifalar ko‘p. Tarmoqda mavjud quvvatlardan foydalanish darajasi 19 foiz, mahalliylashtirish o‘rtacha 20 foiz ekani mutlaqo qoniqarli emas. Mahalliy texnikalar narxi import texnikalarga nisbatan 10-15 foiz qimmat.
Shu bois taqdimotda qishloq xo‘jaligi mashinasozligi klasterini tashkil etish, quvvatlardan foydalanish va mahalliylashtirish darajasini oshirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Toshkent shahrida joylashgan tarmoq korxonalarini Chirchiq shahriga ko‘chirish va ularning negizida qishloq xo‘jaligi mashinasozligi klasterini tashkil etish bilan bog‘liq masalalar ko‘rib chiqildi.
Rejaga ko‘ra, Toshkent va Chirchiqdagi qishloq xo‘jaligi texnikasi zavodlari, Agregat zavodi, “Texnolog” va “O‘zKlaas Agro” korxonalari sanoat klasteri usulida yagona maydonda joylashtiriladi. 1 ming 200 ta uskuna va jihoz, 28 turdagi texnika optimallashtirilib, ishlab chiqarish quvvatidan foydalanish 85 foizga, mahalliylashtirish 50 foizga yetkaziladi. Natijada ishlab chiqarish tannarxi 20 foizga pasayib, korxonalarning rentabellik darajasi 10 foizga oshishi kutilmoqda.
Moliya vazirligiga klasterni tashkil etish bilan bog‘liq dastlabki xarajatlar uchun 500 milliard so‘m ajratish vazifasi qo‘yildi. Bu mablag‘ tarmoq korxonalarining bino-inshootlari va maydonlari auksion savdolarida sotilishi hisobidan qaytariladi.
Prezidentimiz mahalliylashtirish borasidagi ishlarni davom ettirib, texnikalar narxini arzonlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Xususan, Minsk traktor zavodi bilan hamkorlikda ishlab chiqariladigan traktorlarni mahalliylashtirish darajasini kelgusi yil 40 va 2023 yilda 50 foizga, “O‘zKlaas Agro” bo‘yicha bu ko‘rsatkichni 25 foizgacha yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Shu bilan birga, mahalliy texnikalarni sotib olishi uchun fermer xo‘jaliklari va klasterlarga yengillik yaratish zarurligi ta’kidlandi. Shu maqsadda lizingning boshlang‘ich to‘lovini 25 foizdan 15 foizga va foiz stavkasini 16 foizdan 7 foizga tushirish hamda lizing muddatini 5 yildan 7 yilga uzaytirish taklifi bildirildi.
Xalqaro tajribani o‘rganib, qishloq xo‘jaligi texnikasiga servis xizmatini ko‘rsatish tizimini takomillashtirish bo‘yicha ham topshiriqlar berildi.
Taqdimotda kimyo klasterlari tashkil etishga oid loyihalar ham ko‘rib chiqildi.
Xususan, “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyati negizidagi klasterda umumiy qiymati 3 milliard 400 million dollarlik 23 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Ularning samarasida yiliga 1 milliard 800 million dollarlik mahsulot tayyorlash quvvati va 3 ming 100 dan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Loyihalardan biri – karbamid-formaldegid konsentrati va smolasi ishlab chiqarish korxonasi yaqinda ishga tushirildi. Sulfat kislotasi bo‘yicha yana bir loyiha ham shu yil foydalanishga topshiriladi.
Shuningdek, Navoiy shahridagi “Elektrokimyozavodi” qo‘shma korxonasida uglerod tolalari ishlab chiqarish loyihasi amalga oshiriladi.
Taqdimotda poytaxtimizning Ulug‘bek shaharchasida ilmiy kimyo klasterini tashkil etish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida ham ma’lumot berildi.

On July 5, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of agricultural engineering and chemical industry projects.
A year ago, on July 8, a resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan was adopted on increasing the efficiency of the activities of agricultural engineering organizations. According to the document, state shares in the authorized capital of Tashkent Agricultural Machinery Plant, Tashkent Aggregate Plant, Chirchiq Agricultural Machinery Plant and Technolog JSC were transferred to the trust management of Uzautosanoat JSC for three years. Tasks were set to increase the profitability of enterprises, improve product quality and reduce costs.
Over the past period, the production areas of Tashkent Agricultural Machinery Plant have been optimized by 68 percent. The efficiency of equipment operation has been increased. The cost of production decreased by 4 percent and about 45 billion UZS was saved. Talks were held with foreign manufacturers – the cost of tractors with a capacity of 80-100 horsepower has been reduced by 15-20 percent.
A partnership has been established with Minsk Tractor Plant. Within the framework of cooperation, it is planned to produce 3 thousand tractors per year in Uzbekistan.
There is still a lot to be done to increase the technological and production potential of enterprises, to provide agriculture with modern equipment. The fact that the level of utilization of the existing capacities of the industry is 19 percent, and the level of localization is on average 20 percent, is absolutely unsatisfactory. Moreover, the cost of locally produced equipment is 10-15 percent more expensive than imported ones.
Measures to create a cluster of agricultural engineering, increase capacity utilization and increase the level of localization were discussed at the event.
The main attention was paid to the issues of transferring industry enterprises from Tashkent to Chirchiq and organizing a cluster of agricultural engineering on their basis.
Thus, agricultural machinery factories in Tashkent and Chirchiq, Tashkent Aggregate Plant, the Technolog and Uz Claas Agro enterprises will be located in one place and united into an industrial cluster. 1.2 thousand devices, 28 types of equipment will be optimized. The utilization of production capacities will be increased to 85 percent, localization – up to 50 percent. As a result, production costs are expected to decrease by 20 percent and the profitability of enterprises is expected to increase by 10 percent.
The Ministry of Finance was instructed to allocate 500 billion UZS for the initial costs associated with the creation of the cluster. These funds will be returned by selling through an auction of buildings and structures, land plots of industry enterprises.
The President gave instructions on expanding localization and reducing the cost of equipment. In particular, the task was set to increase the level of localization of tractors produced jointly with the Minsk Tractor Plant to 40 percent next year and up to 50 percent in 2023, to bring localization at Uz Claas Agro enterprise to 25 percent.
The need was noted for providing preferences to farms and clusters when purchasing domestically produced equipment. It was proposed to reduce the initial lease payment from 25 to 15 percent, the interest rate from 16 to 7 percent, to extend the lease term from 5 to 7 years.
Instructions were given to improve the agricultural machinery service system based on the study of international experience.
Projects related to the creation of chemical clusters were also considered.
It is planned to implement 23 projects worth $3.4 billion in the cluster based on Navoiazot JSC. Production facilities will be created for $1.8 billion a year and more than 3.1 thousand people will be employed.
An enterprise for the production of urea-formaldehyde concentrate and resin was recently commissioned. This year, a sulfuric acid production project will be implemented.
It is also planned to organize the production of carbon fibers based on the joint venture Electrokimyozavodi in the city of Navoi.
Information was provided on the ongoing work to create a scientific and chemical cluster in Ulugbek village.