Prezident Shavkat Mirziyoyev 2-avgust kuni Toshkent shahrida issiqlik ta’minoti tizimini modernizatsiya qilish loyihasi taqdimoti bilan tanishdi.
Issiqlik ta’minoti hayot sifatini ta’minlaydigan omillardan biri. Mamlakatimizda bu tizimni takomillashtirish bo‘yicha izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, Jahon banki bilan hamkorlikda Andijon, Buxoro, Samarqand, Chirchiq shaharlaridagi markazlashgan issiqlik ta’minoti tarmoqlari rekonstruksiya qilinmoqda. Joriy yildan boshlab, Nukus, Andijon, Buxoro, Jizzax, Qarshi, Navoiy, Namangan, Samarqand, Termiz, Guliston, Urganch, Farg‘ona, Chirchiq va Angren shaharlarida ko‘p qavatli uy-joylarga xizmat ko‘rsatish boshqaruv-servis kompaniyalariga o‘tkazilmoqda.
Toshkent aholi soni jihatidan ham, issiqlik tarmoqlarining ko‘lami bo‘yicha ham mamlakatimizning eng katta shahridir. Bu yerda 9 ming 165 ta ko‘p qavatli uy, 3 ming 475 ta ijtimoiy ob’ekt markazlashgan issiqlik ta’minotiga ulangan. Lekin, magistral va tarqatish tarmoqlarning 72 foizi, markaziy qozonxonalarning hammasi, mahalliy qozonxonalarning 90 foizi eskirgan.
Bu xarajatlarning haddan ziyod ortib, xizmat sifati pasayishiga sabab bo‘lmoqda. Masalan, o‘tgan yili issiqlik energiyasi yo‘qotilishi 44 foizni, pulga chaqqanda, 630 milliard so‘mni tashkil etgan. Buning uchun 460 million kub metr tabiiy gaz, 55 million kub metr ichimlik suvi, 154 million kilovat elektr energiyasi ortiqcha sarflangan.
Oqibatda “Toshissiqquvvati” davlat unitar korxonasining kreditor qarzdorligi yuqoriligicha qolmoqda. Xizmat sifati pastligi aholining jiddiy e’tirozlariga sabab bo‘lmoqda.
Shu bois 2019-yil 2-dekabrda “Toshkent shahrining issiqlik ta’minoti tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” Prezident qarori qabul qilinib, tizimda bozor tamoyillari va davlat-xususiy sheriklikni joriy etish bo‘yicha vazifalar belgilangan edi.
O‘tgan davrda bu borada loyiha konsepsiyasi tayyorlanib, takliflar olish uchun tanlov e’lon qilindi. Osiyo taraqqiyot bankining xulosasiga ko‘ra, Fransiyaning “Veolia” kompaniyasining loyihasi eng samarador deb topildi. Bu kompaniya Polsha, Chexiya, Ruminiya, Litva, Germaniyadagi shaharlarda issiqlik tizimini boshqarish tajribasiga ega.
Shu kunlarda Toshkent shahar hokimligi bilan kompaniya o‘rtasida xususiy sheriklik shartnomasi imzolanishi kutilmoqda.
Loyihaga ko‘ra, “Veolia” kompaniyasi tomonidan 315 million yevro, loyiha davrida olinadigan daromad hisobidan 1 milliard 80 million yevro yo‘naltirilishi ko‘zda tutilgan.
Bu mablag‘lar evaziga 181 ta issiqlik qozonxonasi modernizatsiya qilinishi, 28 mingta issiqlik punkti o‘rnatilishi, 841 kilometr tarmoq rekonstruksiya qilinib, 576 kilometr tarmoq yangidan qurilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, 391 ta maxsus avtomashina va boshqa uskunalar sotib olinadi. Xalqaro darajadagi texnik audit va billing tizimi joriy etiladi.
Taqdimotda, avvalo, issiqlik ta’minoti xizmatlarini xususiy sheriklik asosida tashkil etish metodologiyasini ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Prezidentimiz taklif etilayotgan loyihani Toshkent shahridagi mavzelardan birida namuna sifatida joriy etib, samaradorligini tajribadan o‘tkazish, har tomonlama chuqur o‘ylab, qaror qabul qilish zarurligini ta’kidladi.
Boshqaruvga berishdan oldin “Toshissiqquvvati” davlat unitar korxonasiga tegishli mol-mulk va binolar xatlovdan, ko‘p qavatli uylarning issiqlik ta’minoti tizimlari texnik va energetik auditdan o‘tkazilishi belgilandi.
Loyihani amalga oshirish uchun Issiqlik tizimini rivojlantirish jamg‘armasi tashkil qilish bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Loyiha doirasida olingan sof foydaning 10 foizdan oshgan qismi mazkur jamg‘armaga o‘tkazib boriladi.
Maxsus texnika, uskuna va materiallarni davlat xaridlari to‘g‘risidagi qonunga asosan ochiq tender orqali, maqbul narxlarda sotib olish kerakligi qayd etildi.
“Veolia” kompaniyasi bilan birga mahalliy mutaxassislar malakasini oshirishni yo‘lga qo‘yish muhimligi ta’kidlandi.

Heat supply system in the city of Tashkent to be improved
On August 2, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of the project for the modernization of the heat supply system in Tashkent.
Heat supply ensures the comfortable living of the population and productive work of enterprises and organizations. Consistent work is carried out in Uzbekistan to improve this system. In particular, in cooperation with the World Bank, district heating networks are being reconstructed in Andijan, Bukhara, Samarkand and Chirchiq. Starting this year, heat supply systems for multi-apartment housing in Nukus, Andijan, Bukhara, Jizzakh, Qarshi, Navoi, Namangan, Samarkand, Termez, Gulistan, Urgench, Fergana, Chirchiq and Angren are transferred to managing service companies.
Tashkent is the largest city in the country both in terms of population and the size of heat supply networks. 9,165 multi-storey buildings and 3,475 social facilities are connected to centralized heating in the capital. However, 72 percent of the main and distribution networks, all central boiler houses and 90 percent of local boiler houses are worn out.
This leads to higher costs and lower quality of service. For example, last year losses of heat energy reached 44 percent, which in monetary terms amounted to 630 billion UZS. 460 million cubic meters of natural gas, 55 million cubic meters of drinking water and 154 million kilowatts of electricity were over-consumed.
Therefore, the state unitary enterprise “Toshissiqquvati” has high accounts payable. The low quality of heat supply causes serious complaints from the population.
In this regard, on December 2, 2019, the President signed a resolution “On measures to further improve the heat supply system of the city of Tashkent”, which defines the tasks of introducing market principles and mechanisms of public-private partnership into the system.
Earlier, Tashkent Hokimiyat prepared the concept of the project and announced a tender for proposals for its implementation. According to the conclusion of the Asian Development Bank, the French company Veolia’s project was recognized as the most effective. The company has experience in managing heat supply systems in the cities of Poland, the Czech Republic, Romania, Lithuania and Germany.
The signing of an agreement on a public-private partnership between Tashkent City Hokimiyat and Veolia is expected soon.
The project will receive 315 million euros of Veolia’s own funds and 1 billion 80 million euros from revenues that will come during the project.
It is planned to modernize 181 boiler houses, install 28 thousand heat stations, reconstruct 841 kilometers of existing networks and lay 576 kilometers of new networks. In addition, 391 units of special equipment and other equipment will be purchased. The introduction of an international system of technical audit and billing is planned.
At the presentation, the task was set, first of all, to develop a methodology for the provision of heat supply services based on public-private partnerships.
The President noted the need for introducing the proposed project on a pilot basis on one of the neighborhoods of Tashkent, assessing its effectiveness and, based on the results, making a comprehensively thought-out decision.
Before the transfer to the management of a foreign company, it is planned to carry out an inventory of property and buildings belonging to the SUE “Toshissiqquvati”, a technical and energy audit of the heat supply systems of apartment buildings.
It was instructed to create a Heat Supply System Development Fund. An amount exceeding 10 percent of the net profit received under the project will be transferred to this fund.
The need was noted for purchasing special equipment and materials at the most optimal prices by holding an open tender under the legislation on public procurement.
The importance was emphasized for organizing, together with Veolia, training courses for domestic specialists.