“Yangi O‘zbekiston” bog‘i va Mustaqillik monumenti ochildi
2021-yil 31-avgust kuni istiqlolimizning o‘ttiz yilligiga bag‘ishlab bunyod etilgan “Yangi O‘zbekiston” bog‘i va Mustaqillik monumentining tantanali ochilish marosimi bo‘ldi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi.
- Bugun barchamiz, ko‘pmillatli butun xalqimiz jonajon Vatanimiz mustaqilligining o‘ttiz yillik qutlug‘ bayramining quvonchi va shukuhi bilan yashamoqdamiz. Azal-azaldan obod shahar va qishloqlar, bog‘u rog‘lar, betakror madaniy obidalar bunyodkori sifatida shuhrat qozongan mehnatkash va olijanob xalqimiz pandemiya va global iqtisodiy inqiroz ta’siriga qaramasdan, ushbu tarixiy sanani munosib mehnat zafarlari, ulkan yutuq va g‘alabalar bilan kutib olmoqda, - dedi davlatimiz rahbari.
Ushbu boqqa joriy yil 1-may kuni ilk ko‘chatlar ekilgan edi. Tarixchi olimlar, ijodkor ziyolilar, nuroniylar va yoshlar bilan maslahatlashib, “Yangi O‘zbekiston” majmuasining g‘oyaviy va me’moriy yechimlariga alohida e’tibor qaratildi.
Agar yuqoridan nazar tashlansa, bog‘ning shakli ulkan daraxtning beshta shoxiga o‘xshaydi. Bu Harakatlar strategiyasining beshta ustuvor yo‘nalishini ramziy ma’noda ifoda etadi.
Bu go‘zal bog‘da poytaxtimiz aholisi, barcha hududlarimiz va xorijdan keladigan mehmonlar yayrab dam olishi, oilasi, farzandlari bilan birga mazmunli hordiq chiqarishi uchun barcha zamonaviy sharoitlar yaratilmoqda. Sun’iy ko‘l, sport maydonchalari, bolalar o‘yingohlari, amfiteatr, favvoralar, savdo va xizmat ko‘rsatish ob’ektlari, hunarmandchilik do‘konlari tashkil etilmoqda.
Bog‘ning markaziy qismida muhtasham badiiy obida – Mustaqillik monumenti barpo etildi.
- Biz bugun Vatanimiz mustaqilligining 30 yillik bayramini keng nishonlayapmiz. Lekin aslida, O‘zbekiston hududidagi milliy davlatchilik tarixi 3 ming yildan ziyod davrni tashkil etadi. Bu jahon fanida e’tirof etilgan ilmiy haqiqatdir. Ushbu monumentni yaratishda mana shu konseptual g‘oyani yorqin ifoda etishga harakat qildik, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ma’lumki, el-yurtimiz o‘zining qadimiy o‘tmishi davomida shonli voqealarni, turli sinov va qiyinchiliklarni, zafarli davrlar bilan birga, fojiali kunlarni ham boshidan kechirgan. Mustaqillik monumentida bular badiiy aks ettirilgan.
- O‘tmishdagi yutuq va g‘alabalaridan kuch-quvvat olib, xato va mag‘lubiyatlaridan xulosa va saboq chiqarib yashaydigan xalq o‘zining taraqqiyot yo‘li va kelajagini to‘g‘ri belgilay oladi. Shu sababli, biz ushbu yodgorlik timsolida O‘zbekistonimizning qadimgi tarixidan boshlab to bugungi kunga qadar yuz bergan eng muhim voqealarni muhrlashga qaror qildik, - dedi Prezidentimiz.
Majmuada buyuk sarkarda va jahongirlar, alloma va mutafakkirlar, jadid bobolarimizning o‘lmas siymolari aks ettirilgan. O‘zbekistonning sobiq mustabid tuzum davridagi og‘ir va mashaqqatli hayoti, qatag‘on siyosati, xalqimizning Ikkinchi jahon urushida ko‘rsatgan jasorat va matonati ta’sirchan lavhalarda ifodalangan.
O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimov rahbarligida xalqimizning milliy mustaqillikka erishish yo‘lini aks ettirishga alohida e’tibor qaratilgan.
Yodgorlik yurtimizda yangi O‘zbekistonni – uchinchi Renessans poydevorini yaratish g‘oyasi bilan uyg‘un holda barpo qilingani ayniqsa ahamiyatlidir. Unda milliy davlatchiligimizning ramzi bo‘lgan Sohibqiron Amir Temur saltanatining moviy gumbazi, yulduzlar olamiga qarab yuksalgan Mirzo Ulug‘bek rasadxonasi, dunyo ilm-fani va sivilizatsiyasiga beqiyos hissa qo‘shgan ulug‘ mutafakkir bobolarimizning eng nodir ilmiy kashfiyotlari o‘zining bor mahobati va shukuhi bilan ko‘z oldimizda yaqqol namoyon bo‘lib turibdi.
Tinchlik va erkinlik, ezgulik va farovonlik timsoli bo‘lgan, ko‘kda mag‘rur parvoz qilayotgan Humo qushi tasviri monumentning eng yuqori qismida – bamisoli uning gultoji bo‘lib o‘rin egallagan.
- Mustaqillik monumenti ona Vatanimiz, mard va jasur, tinchliksevar va mehnatkash, qahramon xalqimiz sharafiga bunyod etilgan buyuk obida sifatida qad rostladi. Monument poyiga bitilgan: “Xalqimiz tarixida ezgu iz qoldirgan barcha ajdodlarimiz doimo qalbimizda”, degan chuqur ma’noli so‘zlar ota-bobolarimiz xotirasiga bugungi avlodlarning yuksak hurmat va ehtiromini anglatadi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Marosimda nuroniylar, fan va madaniyat namoyandalari so‘zga chiqib, barchani ushbu voqea bilan tabrikladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev jamoatchilik vakillari bilan birga Mustaqillik monumentini ochdi. Majmua poyiga gular qo‘yildi.

Состоялось открытие парка “Янги Узбекистон” и монумента Независимости
31 августа 2021 года состоялась церемония торжественного открытия парка «Янги Узбекистон» и монумента Независимости, созданных в честь тридцатой годовщины независимости нашей страны.
На мероприятии выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
- Сегодня все мы, весь наш многонациональный народ, с огромной радостью и ликованием встречаем тридцатую годовщину независимости нашей дорогой Родины. Наш трудолюбивый и благородный народ, издревле славившийся своим мастерством в возведении городов и сел, создании садов и парков, неповторимых памятников культуры, несмотря на пандемию и глобальный экономический кризис, встречает эту историческую дату с достойными трудовыми победами, огромными успехами и достижениями, - сказал глава государства.
Первые деревья в парке были высажены 1 мая текущего года. Особое внимание было уделено идеологическому содержанию и архитектурным решениям комплекса “Янги Узбекистон”, в этом процессе учтены мнения историков, творческой интеллигенции, представителей старшего поколения и молодежи.
Если смотреть сверху, то парк своей формой напоминает гигантское дерево, от которого отходят пять ветвей. Это символизирует пять приоритетных направлений Стратегии действий.
В этом прекрасном саду создаются все современные условия для того, чтобы жители столицы, Ташкентской области, гости из всех наших регионов, из-за рубежа могли содержательно отдохнуть с семьей и детьми. Здесь созданы и создаются искусственное озеро, спортивные и детские площадки, амфитеатр, фонтаны, объекты торговли и обслуживания, ремесленные магазины.
В центральной части парка расположился величественный образец монументального искусства - монумент Независимости.
- Сегодня мы широко отмечаем 30-летие независимости нашей страны. Но на самом деле история национальной государственности на территории Узбекистана насчитывает более 3 тысяч лет. Это общепризнанный в мире научный факт. При создании данного монумента мы постарались отразить в нем эту концептуальную идею, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, наша страна за свою древнюю историю пережила немало памятных событий, различных испытаний и невзгод, как моменты триумфа, так и трагические периоды. Это нашло свое художественное отражение в монументе Независимости.
- Нация, которая черпает силы из побед и успехов прошлого, извлекает уроки из своих ошибок и поражений, способно правильно обозначить свой путь развития и ориентиры на будущее. Поэтому мы решили запечатлеть в этом монументе важнейшие события, произошедшие с древних времен до новейшей истории Узбекистана, - отметил Президент.
В комплексе отражены богатое и уникальное наследие нашего народа, бессмертные образы наших великих полководцев и воинов, ученых и мыслителей, просветителей-джадидов. Полная испытаний жизнь Узбекистана при бывшем тоталитарном режиме, политика репрессий, мужество и стойкость нашего народа во Второй мировой войне выразительно отображены на барельефах монумента.
Особый акцент сделан на пройденном нашим народом пути к национальной независимости под руководством Первого Президента Ислама Абдуганиевича Каримова.
Уникальный памятник гармонирует с идеей построения в нашей стране нового Узбекистана и фундамента третьего Ренессанса. Перед глазами в своем полном великолепии и величии предстают голубой купол, символизирующий государство Сахибкирана Амира Темура и через него - нашу национальную государственность, обсерватория Мирзо Улугбека на фоне звездного неба, важнейшие научные открытия наших великих ученых, внесших неоценимый вклад в мировую науку и цивилизацию.
Монумент венчает образ раскинувшей крылья гордой птицы Хумо, символизирующей мир и свободу, добро и благополучие.
- Монумент Независимости является великим памятником, воздвигнутым во славу нашей Родины, нашего мужественного и отважного, миролюбивого и трудолюбивого народа-героя. У подножия монумента высечены слова: «Вечная память всем нашим предкам, оставившим добрый след в истории народа», которые выражают глубокое уважение  нынешних поколений к памяти предков, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На церемонии выступили представители старшего поколения, деятели науки и культуры, они поздравили всех с этим знаменательным событием.
Президент Шавкат Мирзиёев вместе с представителями общественности открыли монумент Независимости. Возложены цветы к подножию памятника.