O‘zbekistonda qurilish materiallari sanoati tizimi tubdan takomillashtiriladi
Xalq deputatlari Mirobod tuman kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhi a’zosi, “VIRTEC” MChJ bosh direktorining o‘rinbosari
Bugungi kunda davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini yanada qisqartirish, qurilish materiallari sanoatini boshqarish tizimining samaradorligini oshirish, mahalliy xomashyoni chuqur qayta ishlashni tashkil etishni rag‘batlantirish, ilg‘or texnologiyalarni joriy etish, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar turlarini diversifikatsiya qilish va eksport hajmini kengaytirish, tarmoqqa investitsiyalarni jalb qilish borasida ham mamlakatimizda keng ko‘lamdagi islohotlar olib borilmoqda. Bu boradagi ishlarni yanada yuqori bosqichga olib chiqishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 20 fevraldagi “Qurilish materiallari sanoatini tubdan takomillashtirish va kompleks rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori muhim ahamiyat kasb etadi.
Mazkur qaror bilan “O‘zqurilishmateriallari” AJ o‘rniga O‘zbekiston qurilish materiallari sanoati korxonalari uyushmasi tashkil etildi. “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasining asosiy vazifalari va faoliyat yo‘nalishlari etib quyidagilar belgilab berildi.
Xususan, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarida “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi a’zolari manfaatlarini ifoda etish va himoya qilishni ta’minlash, shuningdek, qurilish materiallari sanoatini rivojlantirish bo‘yicha ularga takliflar kiritish;
- yuqori qo‘shilgan qiymatli qurilish mahsulotlarini ishlab chiqarish, korxonalarni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik qayta jihozlash, shuningdek, ixtisoslashgan yetakchi xorijiy kompaniyalar bilan qo‘shma ishlab chiqarishlarni tashkil etish bo‘yicha yuqori texnologiyali ishlab chiqarishlarni o‘zlashtirish uchun investitsiyalar, birinchi navbatda, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni keng jalb etishda O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi bilan hamkorlik qilish;
- talab etilayotgan sifatli mahsulot ishlab chiqarish turlarini kengaytirish, ichki bozorni import o‘rnini bosuvchi va raqobatbardosh qurilish materiallari hamda mahalliy ishlab chiqarilgan buyumlar bilan to‘ldirish, shuningdek, tarmoqning eksport salohiyatini oshirish bo‘yicha “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi a’zolari faoliyatini qo‘llab-quvvatlash;
- hududlarning salohiyatini yanada rivojlantirish istiqbollaridan, xomashyo bazasi, infratuzilmalar, mehnat va boshqa resurslar hamda bozorlarning mavjudligidan kelib chiqqan holda korxonalarni joylashtirishga ko‘maklashish eng asosiy ustuvor vazifalaridan biri hisoblanadi.
Qarorga ko‘ra chet el bozorlarining rivojlanish tendensiyalarini o‘rganish asosida yangi mahsulot turlarini o‘zlashtirish, ichki bozorni mahalliy qurilish materiallari bilan to‘ldirish va ularning eksport geografiyasini kengaytirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar ishlab chiqilishi belgilab berildi.

Начато коренное совершенствование промышленности строительных материалов в Узбекистане
член депутатской группы УзЛиДеП в Мирабадском районном Кенгаше народных депутатов, заместитель директора ООО “VIRTEC”
В нашей стране осуществляются глубокие реформы, направленные на дальнейшее сокращение участия государства в экономике, повышение эффективности системы управления промышленностью строительных материалов, стимулирование организации углубленной переработки местного сырья, внедрение передовых технологий, диверсификацию номенклатуры производимой продукции и расширение объема экспорта, привлечение в отрасль инвестиций. В соответствии с постановлением главы государства «О мерах по коренному совершенствованию и комплексному развитию промышленности строительных материалов» от 20 февраля нынешнего года, данная работа поднята на качественно новый уровень.
В соответствии с документом вместо АО «Узстройматериалы» создается Ассоциация предприятий промышленности строительных материалов Узбекистана. Основными задачами и направлениями деятельности Ассоциации «Узпромстройматериалы» стали следующие.
В частности, будет осуществляться обеспечение представления и защиты интересов членов Ассоциации «Узпромстройматериалы» в государственных органах и организациях, а также внесение им предложений по развитию промышленности строительных материалов.
Ассоциация будет взаимодействовать с Министерством экономики и промышленности, Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан в широком привлечении инвестиций, в первую очередь прямых иностранных, для создания высокотехнологичных производств по выпуску строительной продукции с высокой добавленной стоимостью, модернизации, технического и технологического переоснащения предприятий, а также организации совместных производств с ведущими профильными зарубежными компаниями.
Ассоциация будет поддерживать деятельность своих членов по расширению ассортимента производства востребованной качественной продукции, насыщению внутреннего рынка импортозамещающими и конкурентоспособными строительными материалами и изделиями отечественного производства, а также наращиванию экспортного потенциала отрасли.
Новый орган также будет содействовать в размещении предприятий исходя из перспектив дальнейшего развития потенциала территорий, наличия сырьевой базы, инфраструктуры, трудовых и иных ресурсов, а также рынков сбыта.
Ассоциации поручено организовать строительную индустрию разработок новых строительных материалов и технологий их использования с учетом передовой зарубежной практики и сырьевого потенциала республики.
Постановление главы государства будет способствовать коренному совершенствованию системы промышленности строительных материалов, диверсификации выпускаемой продукции и расширению экспортного потенциала, привлечению инвестиций в отрасль.