Toshkent deklaratsiyasi: Afg‘onistonda tinchlik, barqarorlik va rivojlanishni ta’minlashning «yo‘l xaritasi»
29.03.2018, 10:13
Poytaxtimizda yuqori darajada bo‘lib o‘tgan yirik anjuman – «Tinchlik jarayoni, xavfsizlik sohasida hamkorlik va mintaqaviy sheriklik» mavzusidagi Toshkent xalqaro konferensiyasini mamlakatimiz Prezidentining Markaziy Osiyoni tinch, barqaror, iqtisodiy rivojlangan va farovon mintaqaga aylantirishga qaratilgan tashqi siyosat sohasidagi eng muhim tashabbuslaridan biri sifatida alohida e’tirof etamiz. Bu yaxshi qo‘shnichilik aloqalarini mustahkamlash yo‘lida katta ishlar amalga oshirayotgan O‘zbekiston tomonidan navbatdagi muhim qadam bo‘ldi.
Mubolag‘asiz aytish mumkinki, Afg‘oniston masalasi bo‘yicha o‘tkazilgan mazkur nufuzli konferensiya nafaqat Afg‘onistonda, balki mintaqada va butun dunyoda xavfsizlikni ta’minlashda sifat jihatdan yangi bosqichni boshlab berdi hamda ushbu sohadagi muzokaralarni mutlaq yangi – amaliy darajaga olib chiqdi.
Ushbu mantiqiy xulosa, konferensiya doirasida ilgari surilgan hamda Afg‘onistonda yuzaga kelgan vaziyatni tubdan o‘zgartirishga qodir bo‘lgan bir qator muhim g‘oyalar bilan bog‘liq.
Xususan, bu borada so‘z ketganda, O‘zbekiston Prezidenti tomonidan ta’kidlab o‘tilgan, Afg‘onistondagi nizoning nihoyatda murakkabligi, unda turli kuchlar ishtirok etayotganini hisobga olgan holda hamda BMT Xavfsizlik Kengashining tegishli rezolyutsiyalaridan kelib chiqib, tinchlik jarayonini uchta o‘zaro bog‘liq darajada amalga oshirishni ta’minlash nihoyatda zarurligi to‘g‘risidagi g‘oya alohida ahamiyat kasb etadi. Bunda davlatimiz rahbari tomonidan ham Afg‘oniston ichida, ham mintaqa va global darajada tezkorlik bilan hal etishni talab etuvchi aniq vazifalar qat’iy belgilab berildi. E’tiborlisi, bu kabi tizimli va keng qamrovli yondashuv Toshkent konferensiyasi, Toshkent formatining afg‘on muammosini hal etishdagi muhim, o‘ziga xos konseptual jihati bo‘ldi, desak mubolag‘a qilmaymiz.
Davlatimiz rahbari ma’ruzasida qayd etilgan va Toshkent deklaratsiyasida o‘z ifodasini topgan asosiy g‘oyalardan yana biri bu – markaziy hukumat va qurolli muxolifatning asosiy kuchlari, avvalambor, “Tolibon” harakati o‘rtasida dastlabki shartlarsiz bevosita muloqotni yo‘lga qo‘yishga chaqiruvdir. Mavjud muammolarni tinch yo‘l bilan, muzokaralar orqali hal qilish bugun mamlakatda turli kuchlar o‘rtasida yuz berayotgan qurolli to‘qnashuvlarni bartaraf etishga imkon beradi. Muhimi, bir qarashda imkoni yo‘qdek tuyuladigan ushbu masalani amalga oshirish yo‘li ham Toshkent konferensiyasida ko‘rsatib o‘tildi. Bu afg‘on xalqi o‘z taqdirini o‘zi mustaqil belgilashga haqliligi, qolaversa, mavjud ixtiloflarni hal qilish borasida ham aynan ushbu davlat xalqi asosiy rolni o‘ynashi lozimligi to‘g‘risidagi tezisda o‘z aksini topdi. Xaqiqatan ham, shu davrgacha Afg‘oniston muammosi borasidagi ko‘plab formatlardagi yig‘ilishlarda hal qiluvchi rol asosan xalqaro ishtirokchilarga berilib, ushbu davlatning o‘zi, uning xalqi bir muncha e’tibordan chetda qolib ketayotgani ko‘zga tashlanayotgan edi. Toshkent konferensiyasida o‘rtaga tashlangan tinchlik jarayonining muvaffaqiyatli bo‘lishini ta’minlash uchun afg‘onistonliklarning o‘zlariga tashabbus ko‘rsatish, muzokaralar qanday formatda, qachon va qayerda olib borilishi bo‘yicha tanlash imkonini berish kerakligi to‘g‘risidagi fikr bu borada nihoyatda muhim qadam bo‘ldi. Yurtboshimizning ushbu fikriga ko‘plab xalqaro ekspertlar alohida e’tibor qaratgani ham bejiz emas, albatta.
O‘zLiDeP O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning mintaqaviy darajada qat’iy konsensusga, avvalambor, Pokiston, Hindiston, Eron, Turkiya, Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari, Qatar va Markaziy Osiyo mamlakatlari ko‘magida erishishni ta’minlash zarurligi haqidagi tashabbusini to‘la qo‘llab-quvvatlaydi. Shuningdek, global darajada – tinchlik jarayonini prinsipial siyosiy qo‘llab-quvvatlash va Afg‘onistonni jahondagi yetakchi davlatlar va donor tashkilotlar tomonidan ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishiga moliyaviy ko‘maklashuvini ta’minlash zarurligi konferensiyada ilgari surilgan muhim qadamlardan biri bo‘ldi deb hisoblaymiz. Aytilganlarning o‘ziyoq Toshkent konferensiyasida Afg‘onistondagi ziddiyatlarni bartaraf etish borasida barcha darajalarda qilinishi lozim bo‘lgan ishlarning aniq va lo‘nda tarzda belgilab berilgani, ushbu jarayonda muammoning tub negizlarini bartaraf etishga to‘siq bo‘layotgan eski ramkalardan chiqqan holda masalaga yondashilganini yaqqol ko‘rsatadi.
Muhimi, ushbu yondashuvlarning barchasi konferensiya yakuniga ko‘ra qabul qilingan Toshkent deklaratsiyasida o‘z aksini topdiki, mazkur hujjatni hech ikkilanmasdan Afg‘onistonda tinchlik, barqarorlik va rivojlanishni ta’minlashning «yo‘l xaritasi» deb atash mumkin. Endi gap ushbu deklaratsiyada belgilangan vazifalarning barcha manfaatdor tomonlar tomonidan so‘zsiz bajarilishini ta’minlashda qoldi.
Toshkent konferensiyasining ahamiyatini belgilovchi xususiyatlardan yana biri Afg‘oniston muammosini hal qilishda iqtisodiy omillarning ahamiyatiga yetarli baho berila olinganidadir. Mamlakatning mintaqaviy iqtisodiy jarayonlarga integratsiyalashuviga har tomonlama ko‘maklashish, haqiqatan ham, nizoli holatlarni yengib o‘tishda alohida ahamiyat kasb etadi. Afg‘onistonni qo‘shni o‘lkalar bilan savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya va madaniy-gumanitar aloqalarga jalb qilish vaziyatni maqbullashtirish hamda mamlakatni tinch hayotga qaytarish jarayoniga salmoqli hissa bo‘ladi. Bu borada O‘zbekiston namuna ko‘rsatmoqda. Xususan, elektr energiya yetkazib bermoqda, yangi elektr o‘tkazish tarmoqlarini barpo etmoqda, temir yo‘l qurmoqda, Afg‘oniston iqtisodiyotini tiklash, yangi ish o‘rinlari yaratish va mamlakatning tranzit salohiyatini oshirishga amaliy ulush qo‘shayotgan boshqa strategik loyihalarni amalga oshirmoqda.
Alohida ta’kidlash kerakki, Afg‘onistonda tinchlikka erishish vazifasi bugun global xavfsizlik va rivojlanishga tahdid solayotgan terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashishga qaratilgan sa’y-harakatlar bilan uzviy bog‘liq. Hozirgi kunda barcha mamlakatlar muayyan darajada terrorizm, diniy ekstremizm, transmilliy jinoyatchilik va narkotrafik xavfiga duch kelmoqda.
Partiyamiz nuqtai nazaricha, mamlakatimiz Prezidenti tomonidan bu borada ilgari surilgan xavf-xatarlarning ba’zi birlarini “o‘zimizniki”, boshqasini esa “birovniki”, deb qabul qilmasligimiz kerak, degan fikr xavfsizlik masalalariga to‘g‘ri yondashuvlarni shakllantirishda muhim o‘rin tutadi. Ushbu tahdidlarga samarali qarshi kurashishni davlatlar o‘rtasida amaliy hamkorlik mexanizmlari doirasida faqat birgalikda ta’minlash mumkinligini anglash imkonini beradi.
O‘zbekiston ko‘pincha endigina mustaqil hayotga qadam qo‘yayotgan yoshlar salbiy ta’siriga tushib qoladigan terrorizm, ekstremizm va radikalizm mafkurasiga qarshi kurashish masalalarida har doim o‘z prinsipial qarashlariga ega bo‘lib kelgan. Bu borada ma’rifat va ta’limni tinchlik va bunyodkorlik sari eng to‘g‘ri yo‘l deb hisoblaymiz.
Milliy va xalqaro tajribadan ma’lumki, ekstremizmga qarshi kurashishning eng samarali usuli bu – ma’rifat, avvalambor, yoshlarga ta’lim berish, ularning ongiga islomning insonparvarlik mohiyati, islom madaniyatining asl qadriyatlarini yetkazishdan iborat. Shu ma’noda davlatimiz rahbarining Afg‘onistonda ta’limni qo‘llab-quvvatlash maxsus xalqaro fondini tashkil etish to‘g‘risidagi taklifi nihoyatda muhim tashabbus ekanligini alohida e’tirof etamiz.
Ishonch bilan qayd etish lozimki, Afg‘oniston bo‘yicha Toshkent konferensiyasi afg‘on tinchlik jarayoni, terrorizmga va noqonuniy narkotiklar aylanmasiga qarshi kurash, mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikka oid keng qamrovli masalalar bo‘yicha ochiq va har tomonlama muhokamalar uchun qulay imkoniyat yaratdi hamda o‘zaro maqbul qarorlarni ishlab chiqishga xizmat qildi. Ko‘pyillik muammolarni hal etish uchun mutlaqo yangi imkoniyatlarni namoyon etdi. Mazkur yo‘nalishda O‘zbekistonning sa’y-harakatlari va amaliy tashabbuslarining katta ahamiyatini yaqqol ifodaladi.
O‘zLiDeP O‘zbekistondagi yetakchi siyosiy kuch sifatida nafaqat Toshkent konferensiyasi qarorlarini to‘liq qo‘llab-quvvatlaydi, balki ularni hayotga tadbiq etish, afg‘on tinchlik jarayoniga doir keng qamrovli masalalar bo‘yicha amaliy natijaga erishish, terrorizm va narkobiznesga qarshi kurashish, mintaqaviy iqtisodiy hamkorlik borasida barcha kuch va imkoniyatlarini ishga soladi. Bunda biz davlatimiz rahbarining Afg‘oniston xavfsizligi bu –  O‘zbekiston xavfsizligi, butun bepoyon Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqasi barqarorligi hamda taraqqiyotining garovidir, degan fikriga tayanamiz.
Baxtiyor YAKUBOV,
qo‘mitasi raisi vazifasini bajaruvchi
1529
Абдуллаев Дилшодбек-O’zLiDeP Андижон вилоят Кенгаши Бизнес тузилмалари ва фермерлар билан ишлаш бўлими мудири2018-07-30 09:04:22
"Хавфсиз шаҳар" концепциясини амалиётга тадбиқ этишда нафақат ички ишлар ходимлари, ахоли вакиллари ва кенг жамоатчиликни роли мухим деб ўйлайман. Бугуннинг талаби хам, ёнимизда ва айни пайтда бўлиб ўтаётган воқеликларга бефарқ муносабатда бўлмасликка чорлайди. Зеро, Ватанимиз тинчлиги ва дахлсизлиги учун хар биримиз маъсул эканимизни унутмаслигимиз керак.

#UzAfg2018. Tashkent Declaration: «road map» for peace, stability and sustainable development of Afghanistan
28.03.2018, 15:15
We consider the past high-level forum as one of the most important foreign policy initiatives of the Head of Uzbekistan aimed at turning Central Asia into a peaceful, economically developed and prosperous region. This is an important step on the part of Uzbekistan, which makes great efforts to make the region a zone of stability, sustainable development and good-neighborliness.
It may be said, without exaggeration, that the Tashkent International Conference on Afghanistan: «Peace process, security cooperation and regional connectivity» marked the beginning of a qualitatively new stage in ensuring security not only in Afghanistan, but also in the region and the world as a whole, the negotiations have risen to a completely new practical level in this direction.
This logical conclusion is based on a number of important ideas put forward in the framework of this conference, the implementation of which radically change the course within the Afghan crisis.
Focusing on this important issue, first of all, we would like to note the idea put forward by the President of Uzbekistan on the importance of ensuring, taking into account the extremely complex and contradictory nature of the conflict in Afghanistan, the involvement of various forces in it, and based on the certain resolutions of the UN Security Council, the promotion of a comprehensive peace process on three interrelated and interdependent levels. This systemic and comprehensive approach is the distinctive feature of the Tashkent Conference, the Tashkent format in solving the Afghan problem.
One of the key ideas, expressed in the report of the President of our country and reflected in the Tashkent Declaration, is the call for launching a direct dialogue, without preliminary conditions, among the central government and main forces of the armed opposition, primarily, the Taliban movement.
Noting the particular importance of this issue, we in UzLiDeP are confident that the choice in favor of the peace process remains the only solution to the ongoing confrontation for all intra-Afghan sides. We believe that the Afghan people have the right to determine their own destiny, and we support the view that the time has come to solve the problem, or it will be stretched indefinitely.
We are confident that the time has come to resolve the conflict, where there are no losers or winners, and the start of the intra-Afghan political process can no longer be postponed. Its delay will cost the lives of many more innocent people.
UzLiDeP completely agrees with the President's opinion that it is necessary to ensure a firm consensus, primarily with the support of Pakistan, India, Iran, Turkey, Saudi Arabia, United Arab Emirates, Qatar and the countries of Central Asia. At the global level – it is necessary to ensure a principle political support by leading world powers and donor organizations to the peace process and ensure financial assistance to Afghanistan’s socio-economic recovery.
In our opinion, that our common efforts to involve Afghanistan into the system of trade, economic, transport-communication and cultural-humanitarian relations with neighboring countries will significantly contribute to normalization of the situation and returning of this country to a peaceful life.
In this context, we would like to note that Uzbekistan is contributing a fair share to the socio-economic revival of Afghanistan: it supplies electricity, builds new transmission lines; builds a railway; realizes other strategic projects that make a real and practical contribution to reconstruction of Afghanistan’s economy, create new jobs and increase the transit potential of the country.
It should be emphasized that the task of achieving peace in Afghanistan is closely interlinked with efforts aimed at combating terrorism and extremism, which now have indeed turned into an unprecedented threat to global security. Today, all countries, to varying degrees, face threats of terrorism, religious extremism, transnational crime and drug trafficking.
At the same time, the party fully supports the idea of the President of the country that security is indivisible and it can be ensured only through joint efforts and we do not have a right to perceive some threats as «our own» and yet others as «not ours».
It should be emphasized that Uzbekistan has always adhered to a principle position in the fight against terrorism, ideology of extremism and radicalism, the influence of which is most often the young people. As our national and international experience shows, the most effective tool to counteract extremism is education, first of all, of youth, bringing to them the humanistic essence of Islam, the true values of Islamic culture. In this context, we note the special importance and value of the initiative of our Head of State to establish a special International Fund to Support Education in Afghanistan.
In general, we can say with confidence that the Tashkent Conference on Afghanistan has provided a unique opportunity for open and comprehensive discussions on a wide range of issues regarding the Afghan peace process, counter-terrorism and counter-narcotics efforts, regional economic cooperation and stimulated the elaboration of mutually agreed solutions.
If earlier many tried to solve the Afghan crisis in a divided manner by humanitarian assistance, financial injections, weapons and military equipment, then the past forum has opened up completely new possibilities for its solution. This conference demonstrated the great importance of Uzbekistan's efforts and practical initiatives for advancing the peace process and socio-economic development of Afghanistan, their involvement in regional political and economic processes, and the development of cooperation at the regional and global levels.
Considering that the important political events – the parliamentary and presidential elections are due in the next two years in Afghanistan, the implementation of the practical measures proposed in the adopted Tashkent Declaration will promote the consistent advancement of this long-suffering country along the path of stable democratic development.
In turn, UzLiDeP, as the leading political force of Uzbekistan, not only fully supports the decisions of the Tashkent conference, but will make every effort to implement them, to achieve practical results on a wide range of issues related to the Afghan peace process, the fight against terrorism and illicit drug trafficking, regional economic cooperation and others. At the same time, we are based on the position of the Head of our state that Afghanistan’s security is security of Uzbekistan, guarantee and pledge of stability, prosperity and sustainable development of the entire greater region of Central and South Asia.