Avval xabar berganimizdek, Ozarbayjon poytaxti Boku shahrida 15 oktabr kuni Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashining yettinchi sammiti bo‘lib o‘tdi. Unda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi va muhim takliflarni o‘rtaga tashladi.
O‘zbekistonning tashkilotga a’zo bo‘lishi, hech shubhasiz, tabiiy va tarixiy jarayon bo‘lsa, boshqa tomondan unda mamlakatimiz rahbari tomonidan tadbirkorlik sohasiga doir muhim tashabbuslarni ilgari surdilar. Xususan, tadbirkorlik sohasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri va ishonchli aloqalarni o‘rnatish uchun eng qulay sharoitlarni yaratish, bunda qo‘shma texnoparklar, startap innovatsiya kompaniyalari va venchur jamg‘armalari tashkil etish, qo‘shma investitsiya fondi va turkiy davlatlar savdo uylarini birgalikda barpo etish hamda Kengashga a’zo mamlakatlar aholisining 40 foizdan ortig‘i yoshlar ekanidan kelib chiqib, ularni tadbirkorlikka keng jalb qilish maqsadida Turkiy Kengash doirasida Yosh tadbirkorlar forumini ta’sis etish va uni birinchi yig‘ilishini kelgusi yil O‘zbekistonda o‘tkazish taklif qilindi.
Ham xalqning kichik vakili, ham yosh tadbirkor sifatida ushbu tashabbusni to‘la qo‘llab-quvvatlayman. Chunki, yoshlar o‘rtasida tadbirkorlikni rivojlantirish bu - kelajakka kiritilgan eng muhim sarmoyadir. Negaki, ayni paytda mamlakatimizni innovatsion asosda rivojlantirish kun tartibida turgan asosiy masalalardan biridir. Bu vaziflarni amalga oshirish esa ko‘p jihatdan zamonaviy va kreativ fikrlaydigan, har qanday vaziyatda ham mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishga qodir bo‘lgan, g‘ayrat-shijoatli, intellektual salohiyatli yoshlarga bog‘liq. Bugun xohlaymizmi yo‘qmi zamonaviy axborot kommunikatsiya texnologiyalari, innovatsion ishlanmalar har bir sohani o‘rab olmoqda. Undan samarali foydalanishni esa intellektual yoshlarsiz tasavvur etib bo‘lmaydi. Bu ortga qaytmaydigan tabiiy jarayon. Biznesni rivojlanishi ham bugun AKT bilan uzviy bog‘liq.
Yoshlar kashfiyotlarga o‘ch bo‘lishadi. Isroil, Yaponiya kabi mamlakatlar ana shunday ixtirolarni sotish orqali millardlab daromad olayotgani ham sir emas. Mamlakatimizda ham bunday iqtidorlar ko‘plab topiladi. Misol uchun yurtimizdagi eng nufuzli bilim yurtlaridan biri Turin politexnika universitetini olaylik. Men doim ularni ixtirolarini, ishlanmalarini kuzatib boraman. Masalan, mamlakatimizda yetishtirilgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlariga xorijda talab juda katta. Universitet talabalari tomonidan sohada ish samaradorligini yanada oshirish maqsadida xo‘jalik roboti yaratildi. Uning vazifasi inson uchun zararli bo‘lgan kimyoviy dori vositalari va o‘g‘itlarni ekin maydonlariga sepishdan iborat. Bundan tashqari robot urug‘ ekishga ham moslashtirilgan. Loyiha mobil telefonlar orqali WI-FI modulida boshqariladi. Bu ixtiro allaqachon ko‘plab issixonalarda qo‘llanilayapti va u o‘zini oqladi.
Prezidentimiz tomonidan Turkiy Kengash doirasida Yosh tadbirkorlar forumini o‘tkazish tashabbusi birinchi galda ana shunday yosh iqtidorlarni bir joyga jamlaydi. Mamlakatimizda ilk bor o‘tkaziladigan bo‘lajak Forum esa yosh iqtidor egalari o‘z ishlanmalarini xalqaro miqyosda namoyish etishlari uchun munosib minbar vazifasini o‘taydi.

Тюркский Совет: внимание предпринимательству среди молодежи – это инвестиции в будущее
Как сообщалось ранее,  15 октября в городе Баку состоялся седьмой саммит Совета сотрудничества тюркоязычных государств.  В саммите принял участие Президент Шавкат Мирзиёев и выступил с важными предложениями.
Вступление Узбекистана в эту организацию, безусловно, является  отражением естественных исторических  процессов. На саммите глава нашего государства выдвинул ряд важных инициатив, касающихся сферы предпринимательства. В частности было отмечено, что приоритетной задачей является создание самых благоприятных условий для установления прямых, основанных на взаимопонимании и доверии связей между предпринимателями. В связи с этим предложил организовать совместные технопарки, инновационные стартап-компании и венчурные фонды,  совместный инвестиционный фонд и открыть торговые дома тюркоязычных стран. С учетом того, что в настоящее время более 40 процентов населения государств-членов Совета составляет молодежь, глава нашего государства предложил для широкого вовлечения талантливой и образованной молодежи в предпринимательство учредить в рамках Тюркского совета Форум молодых предпринимателей и провести первое его заседание в следующем году в Узбекистане.
Как представитель народа и как молодой предприниматель я полностью поддерживаю эту инициативу. Развитие предпринимательства среди молодежи – это важные инвестиции, вкладываемые в будущее страны. Сегодня развитие страны на инновационной основе является одним из основных вопросов повестки дня. Решение поставленных задач во многом зависит от креативно мыслящей современной молодежи, обладающей интеллектуальным потенциалом и способной возлагать на себя ответственность в любых ситуациях. Сегодня современные информационно-коммуникационные технологи, инновационные разработки применяются во всех сферах.  Их эффективное применение невозможно представить без участия интеллектуальной молодежи. Развитие бизнеса также неразрывно связано с ИКТ.
Молодежь любит изобретать. Не секрет, что в Израиле, Японии зарабатывают миллиардные доходы путем продажи изобретений. В нашей стране тоже много талантов. Очень много одаренных студентов в престижном вузе -  Туринском политехническом университете. Я слежу за их деятельностью.  За рубежом велик спрос на сельскохозяйственную продукцию, заготавливаемую в нашей стране. Студенты университета с целью повышения эффективности работы в сфере разработали хозяйственный робот. Его задача – вносить в почву удобрения, а также химические лекарственные средства, вредные для человека. Робот также приспособлен и для посадки семян. Проект управляется  через мобильный телефон по модулю WI-FI.  Это изобретение уже давно оправдало себя и используется  во многих теплицах.
Инициатива Президента о проведении Форума молодых предпринимателей в рамках Тюркского совета в первую очередь позволить сплотить  молодые таланты. А форум, который впервые будет проводиться в нашей стране,  станет своеобразной трибуной для демонстрации разработок молодых изобретателей в международном масштабе.