O’zbek va tojik xalqlari azaliy do‘stligining yorqin namunasi
Bu ikki xalq go‘yo et bilan tirnoq. Azaliy do‘stlik, qardoshlik rishtalari uzoq tarixga ega. Urf-odati, dini, hayotga qarashlari bir biriga go‘yo ikki tomchi suvdek o‘xshash bu xalqlarning davlatlararo do‘stona munosabatlari bugungi kunda yangicha mazmun-mohiyat kasb etmoqda.
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon o‘rtasidagi oliy darajadagi rasmiy uchrashuv tarixiy ahamiyatga ega. Uchrashuvda abadiy do‘stlikni mustahkamlash va ittifoqchilik to‘g‘risidagi deklaratsiyaning imzolanishi ikki davlat o‘rtasidagi bu o‘zaro hamkorlikni yangi bosqichga ko‘tardi.
Eng muhimi, hukumatlar, vazirlik va idoralar darajasida ko‘p qirrali  O’zbekiston-Tojikiston hamkorligini yangi pog‘onaga ko‘tarishga qaratilgan 11 ta hujjatning imzolanishi turli sohalardagi aloqalar rivojiga  xizmat qilishi shubhasizdir.
Bu haqda gap ketganda, sanoat kooperatsiyasi sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash va kengaytirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”, madaniyat vazirliklari o‘rtasida 2022-2023 yillarga mo‘ljallangan madaniyat va san’at sohalaridagi hamkorlik to‘g‘risida bitim, O’zbekistonning Jizzax viloyati va Tojikistonning So‘g‘d viloyati o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”, Atrof-muhitni muhofaza qilish va suvdan oqilona foydalanish sohalarida hamkorlik to‘g‘risida memorandum hamda ipakchilik tarmog‘ida hamkorlik to‘g‘risida memorandum kabi tarixiy ahamiyatga ega hujjatlarga imzo chekilgani ikki birodar xalqning bir-biriga bo‘lgan mehr-muhabbati, sadoqatini mustahkamlashga, shu bilan birga iqtisodiy-ijtimoiy, madaniy aloqalarini yangicha tartibda davom ettirishga keng yo‘l ochadi.
Men aminmanki, ikki do‘st va birodar xalq davlat rahbarlarining oliy darajadagi uchrashuvi O’zbekiston hamda Tojikiston respublikasi istiqboliga xizmat qiladi. Zero, uzoq tarixga ega azaliy qardoshlik rishtalarining yanada mustahkamlanishi ikki davlat manfaatlari uchun ham foydalidir.

Яркий образец древней дружбы узбекского и таджикского народов
Эти два народа связаны древними узами дружбы и братства. Общность обычаев, традиций, религии, единство жизненных взглядов, межгосударственные дружеские отношения в настоящее время приобретают новое содержание.
Исторически значимой стала официальная встреча высокого уровня Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президенти Республики Таджикистан Эмомали Рахмона. Подписание в ходе встречи декларации об укреплении вечной дружбы и союзничества придало новый импульс сотрудничеству двух государств.
Подписание 11 документов о выведении на качественно новый этап многогранного узбекско-таджикского сотрудничества на уровне правительств, министерств и ведомств, безусловно, будет способствовать развитию связей в различных сферах.
В частности, подписание таких исторически значимых документов, как соглашение о «дорожной карте» по укреплению и расширению сотрудничества в сфере промышленной кооперации, сотрудничестве  министерств культуры  в сфере культуры и искусства в 2022-2023 годах, меморандума  о «дорожной карте» по развитию двустороннего сотрудничества  между Джизакской областью Узбекистана и областью Согд Таджикистана, сотрудничестве  в сферах защиты окружающей среды и разумного использования водных ресурсов, меморандума  о сотрудничестве в шелководческой отрасли открывает широкий путь укреплению дружбы и доверия между двумя народами и продолжению в новом ключе отношений в социально-экономической и культурной сфере.
Убежден, встреча высокого уровня глав двух государств будет служить будущему Узбекистана и Таджикистана. Ибо, укрепление имеющей давнюю историю братской дружбы способствует интересам двух стран.