Voha taraqqiyotining muhim yo‘nalishlari belgilab olindi
Prezidentimiz ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi bilan tanishish maqsadida Qashqadaryo viloyatiga tashrifi chog‘ida ta’lim muassasalari, mahallalar hayoti, tadbirkorlik sube’ktlari va sanoat korxonalari faoliyatini ko‘zdan kechirdi.
Shu kuni vohadagi 6 ta yangi korxona o‘z faoliyatini boshladi. Endilikda Qarshi tumanidagi “Omad start”, Qarshi shahridagi “Kitob ip yigiruv”, Dehqonobod tumanidagi “Baxt tekstil”, Shahrisabz shahridagi “Oqsaroy tekstil” va “Pit-stop” korxonalari hamda mebel fabrikasida yuzlab yigit-qizlarning bandligi ta’minlandi.
Prezidentimiz tadbirkorlikni rivojlantirish orqali yangi ish o‘rinlari yaratish uchun viloyatda energiya ta’minotini yaxshilash zarurligi haqida to‘xtaldi.
Quyosh va shamol energiyasidan samarali foydalanish borasida amaliy takliflar bildirildi. O’z uyida quyosh batareyasi o‘rnatgan fuqaro xonadonini elektr nuri bilan ta’minlash bilan birga, ortiqchasini davlatga sotish orqali daromad topishi mumkin. Shamol qurilmalarini cho‘llarda va tog‘ etaklari yoki elektr energiya simlari yetib bormaydigan xududlarda o‘rnatish, elektroenergiyadan foydalanishning iqtisodiy samaradorligini oshirib, ko‘pgina ishlab chiqarish sohalari, ayniqsa, chorvachilikda foydalanishda juda qo‘l kelishi aytib o‘tildi.
Shuni alohida ta’kidlash kerakki, so‘nggi besh yilda viloyat iqtisodiy salohiyatini yuksaltirish uchun 10 milliard dollar investitsiya jalb qilingan. O’z faoliyatini yo‘lga qo‘ygan tadbirkorlar soni 2,5 baravar ortishi barobarida qo‘shimcha 325 ming nafar aholining doimiy bandligi ta’minlangan. Sanoati rivojlanmagan 8 ta tumanda ishlab chiqarish 2-3 baravar oshib, ularning viloyatdagi ulushi 36 foizga yetgan. Joriy yilda 1,5 milliard dollar investitsiya jalb qilinib, 440 ming aholini daromadli ish bilan ta’minlash rejalashtirilmoqda.
Davlatimiz rahbari vohaga bu yil ham juda katta investitsiya ajratilishini aytib o‘tdi. Bundan asosiy maqsad mahalliy ishlab chiqarishni rivojlantirish, aholi bandligi va farovonligini oshirishdan iborat. Tuman, shaharlardagi sanoat zonalarida bo‘sh turgan maydonlarda 50 ta loyiha amalga oshirilib, 2 mingta yangi ish o‘rni yaratish borasida mutasaddilarga ko‘rsatma berdi.
Joylardagi “o‘sish nuqtalari”ga tadbirkorlarni jalb qilish, ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash yangi ish o‘rinlari yaratishga yaqindan yordam beradi. Bu esa xalqni hayotdan rozi qilish, ma’murligini oshirish faoliyatimizninig asosiy mezoniga aylanishi kerakligini ta’kidladilar.
Joylarda bo‘lib o‘tgan muloqotlarda yurtboshimiz aholi bandligini ta’minlashda kasanachilikdan samarali foydalanish zarurligini alohida aytib o‘tdilar. Viloyatdagi 80 ta mahallada 6 ming ziyod aholi kasanachilik bilan shug‘ullanadi. Prezidentimizning imzolagan qarori endilikda ular uchun keng imkoniyatlar eshigini ochadi. Xususan, tadbirkorlarga har bir jalb qilingan kasanachi uchun, 2 million so‘mgacha imtiyozli revolver kredit va 1 million so‘mgacha foizsiz ssuda beriladi. Kasanachi o‘zini o‘zi band qilsa, soliq to‘lamasdan ham faoliyat olib borishi mumkin. Kasanachilikka jalb qilingan ehtiyojmand fuqaro 6 oy davomida ijtimoiy nafaqa olishi mumkin. Asbob-uskuna va xomashyo sotib olishga 9 million so‘mgacha subsidiya beriladi. Kasanachilarni jalb qilgan tadbirkor va klasterlar uchun foyda va aylanma solig‘i, davlat mulki ijarasi 2 baravar kamayadi. Bu imtiyozlar vohadagi 150 ta mahalladagi ishsiz xotin-qizlarning bandligini ta’minlash, turmush farovonligini oshirishda qo‘l kelishi aytib o‘tildi.
Mahallalardagi bandlik va ijtimoiy masalalarni hal qilishda klasterlar kuchidan samarali foydadanish borasida tavsiyalar berildi. Dehqonobod, Yakkabog‘, Shahrisabz va Nishon tumanlarida suv ta’minotini yaxshilash orqali o‘n ming nafar aholini dehqonchilik bilan shug‘ullanishi uchun imkoniyati yaratiladi. Mirishkordagi 5 ming gektarli tabiiy ko‘lda baliq yetishtirishni ko‘paytirish aholi dasturxoni to‘kisligiga xizmat qiladi.
Partiyamizning asosiy elektorati bo‘lgan tadbirkor va ishbilarmonlar uchun shart-sharoit yaratish, yangi-yangi loyihalarni amaliyotga tatbiq etishda hukumat idoralari va hokimliklar faol hamkorlik qilish dasturiy maqsadlarimizdan o‘rin olgan.
Deputatlarimiz va faollarimiz viloyatda mahalliy ishlab chiqarishni rivojlantirish, yoshlarni tadbirkorlikka yo‘naltirish orqali bandligini ta’minlash borasida tushuntirish-targ‘ibot ishlarini olib bormoqdalar.
Amalga oshirilayotgan barcha islohotlar aholi farovonligini oshirish, turmush tarzini yanada yaxshilashga qaratilgani bilan ahamiyatlidir.
Prezidentimizning tashrifi chog‘ida bildirgan yangi-yangi g‘oyalari, tashabbuslarini amalga oshirish, voha iqtisodiy taraqqiyotini yanada rivojlantirish, barqarorlikni ta’minlash barobarida xalqimizning ertangi kunga bo‘lgan ishonchini yanada mustahkamlaydi.

President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on the development of the economy of Kashkadarya region.
At the beginning of the event, a ceremony for launching 6 new enterprises took place. Representatives of the enterprises Omad Start of Karshi district, Kitob Ip Yigiruv of the city of Karshi, Bakht Textile of Dehkanabad district, as well as the enterprises of Oqsaroy Textile, Pit-Stop and a furniture factory in the city of Shakhrisabz provided information on these production facilities via videoconference.
The Head of state pressed the symbolic button and officially launched new enterprises.
The first issue on the agenda of the meeting was the discussion of measures to improve the energy supply in the region.
This year, as expected, electricity consumption in the region will be 6.9 billion kilowatt-hours, the shortage may be 310 million kilowatt-hours. In this regard, a separate resolution was adopted and work began to provide the missing volumes with excess.
In particular, it is planned to launch 3 solar power plants in Nishan and Chiroqchi districts. Solar panels with a total capacity of 76 MW can be installed at public institutions, enterprises and homes. Renewal of power lines, replacement of devices with high energy consumption are planned. A 6-frequency control device will also be installed at the pumping stations of Karshi central canal, which consume 2.2 billion kilowatt-hours per year.
This will save 50 million kilowatt-hours of electricity this year and 175 million kilowatt-hours starting next year.
The main issue at the meeting was the development of industry, support for entrepreneurship and home-based work.
Over the past five years, $10 billion of investments have been attracted to Kashkadarya. The number of entrepreneurs increased by 2.5 times, and an additional 325,000 permanent jobs were created. Production in 8 districts with weak industrialization increased by 2-3 times. Their share in the regional industrial production reached 36 percent.
In 2023, it is planned to attract $1.5 billion in investments to the region and provide jobs for 440,000 residents.
The Head of state paid special attention to the issue of employment and noted the opportunities in this direction.
In particular, more than 6 thousand residents in 80 mahallas of the region are engaged in home-based work. The signed resolution of the President of Uzbekistan will create wide opportunities for them. So, entrepreneurs will be provided preferential revolving loans of up to 2 million UZS and an interest-free loan of up to 1 million UZS for each hired home-based worker. Workers from home will be allowed to register as self-employed and work without paying taxes.
Low-income citizens who are hired as home-based workers will be paid social benefits for 6 months. A subsidy of up to 9 million UZS will be provided for the purchase of equipment and raw materials. Taxes on profits and turnover, the amount of rent of state property for those entrepreneurs and clusters that attract home-based workers will be reduced by 2 times.
Due to these measures, another 20,000 residents in 150 mahallas of Kashkadarya can get home-based work.
It was emphasized that clusters should actively address employment and social issues in mahallas.
Tasks were defined to improve water supply, provide employment for 10 thousand people in Dehkanabad, Yakkabag, Shakhrisabz and Nishan districts, harvest fish in 5 thousand hectares of reservoirs in Mirishkar district.
An instruction was given to implement 50 projects and create 2,000 jobs in industrial zones. The need to attract and support entrepreneurs in the implementation of growth points at places was also emphasized.
“In each district, the potential must be turned into projects, and projects into jobs”, Shavkat Mirziyoyev said.
The insufficiency of using the tourist potential of Shakhrisabz, Kitab, Qamashi and Yakkabag districts was noted. In this regard, the task was set to increase the number of visitors by establishing the movement of the electric train along the route “Shakhrisabz – Karshi – Samarkand”. This will be an additional impetus for the development of tourism, trade and services.
Hokims of regions and districts, representatives of the older generation and the intelligentsia, and entrepreneurs presented their proposals at the meeting.