Hayvonlarni identifikatsiya qilish tizimi joriy qilinadi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi O‘zLiDeP fraksiyasi hamda Agrar va suv xo‘jaligi masalalari qo‘mitasi hamkorlikda “Hayvonlarni identifikatsiya qilish, ro‘yxatga olish va kuzatish to‘g‘risida”gi qonun loyihasining dolzarb ahamiyati” mavzusida seminar o‘tkazdi.
Deputatlar, soha mutaxassislari, xalqaro ekspertlar, jurnalistlar ishtirok etgan tadbirda ta’kidlanganidek, keyingi yillarda mamlakatimizda chorva mollari va parrandalar bosh sonini yanada ko‘paytirish, veterinariya nazoratini kuchaytirish, xizmatlar sifatini oshirish, hayvonlarning sog‘lig‘ini himoya qilishni samarali tashkil etish, epizootik osoyishtalik va oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligini ta’minlash borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Seminarda bugungi kunda Qonunchilik palatasida ikkinchi o‘qishga tayyorlanayotgan — “Hayvonlarni identifikatsiya qilish, ro‘yxatga olish va kuzatish to‘g‘risida”gi qonun loyihasida chorva hayvonlarini identifikatsiya qilish bo‘yicha yagona davlat siyosatini yuritish, hayvonlarda yuqumli kasalliklarning oldi olish, mamlakatimizda oziq – ovqat mahsulotlari havfsizligini ta’minlash masalalari nazarda tutilayotgani qayd etildi.
Mazkur qonun loyihasida hayvonlarni identifikatsiya qilish, ro‘yxatga olish va kuzatish sohasidagi munosabatlarni tartibga solish, hayvonlarning hisobini yuritish, ularning nasli va sog‘ligi to‘g‘risidagi ma’lumotlartni elektron tizimda jamlash nazarda tutilmoqda. Shu bilan birga, sohaga mas’ul bo‘lgan organlarning vakolatlari, hayvonlarni identifikatsiya qiluvchi, ro‘yxatga oluvchi va kuzatuvchi mutaxassislarning va hayvon egalarining huquq va majburiyatlari ham belgilab qo‘yilmoqda. O‘z o‘rnida hayvon egalarining manfaatdorligi va mas’uliyati oshirilmoqda.
Tadbir ishtirokchilari O‘zbekiston Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish yo‘lida faol siyosat olib borayotganiga to‘xtalib, ushbu hujjatda belgilanayotgan normalar ham Tashkilot bitimlariga muvofiq ekanligini ta’kidladilar. Qonun loyihasining qabul qilinishi chorva hayvonlarini identifikatsiya qilish bo‘yicha yagona davlat siyosatini amalga oshirish, tashqi va ichki bozorlarni sifatli chorva mahsulotlar bilan ta’minlash, veterinar osoyishtalikni ta’minlash, xususan, hayvonlarning yuqumli kasalliklari kirib kelishining oldini olishga xizmat qiladi.
Seminarda ishtirokchilar tomonidan berilgan taklif va fikr-mulohazalar asosida tegishli tavsiyalar ishlab chiqildi.

Будет введена система идентификации животных
Комитетом Законодательной палаты Олий Мажлиса по аграрным и водохозяйственным вопросам совместно с фракцией УзДиДеП в нижней палате проведен семинар на тему «Актуальная значимость проекта закона «Об идентификации, регистрации и прослеживаемости животных».
Как отмечалось на мероприятии, в котором приняли участие депутаты, специалисты сферы, международные эксперты, журналисты в последние годы в стране проводится масштабная работа по дальнейшему увеличению поголовья скота и птицы, усилению ветеринарного контроля, повышению качества услуг, эффективной организации охраны здоровья животных, обеспечению эпизоотического спокойствия и безопасности продовольственной продукции.
Отмечено, что проект закона «Об идентификации, регистрации и прослеживаемости животных», который сегодня в Законодательной палате готовится ко второму чтению, предусматривает реализацию единой государственной политики по идентификации домашних животных, профилактике инфекционных заболеваний животных, обеспечению безопасности продовольственной продукции в стране.
Документом также определяется регулирование отношений в сфере идентификации, регистрации и прослеживаемости животных, ведения учета животных, сбора информации об их породе и состоянии здоровья в электронной форме. Наряду с этим предусмотрены полномочия ответственных за сферу органов, права и обязанности специалистов по идентификации, регистрации и прослеживаемости животных, а также владельцев животных. В свою очередь это повысит заинтересованность владельцев животных и их ответственность.
Участники мероприятия отмечая, что Узбекистан проводит активную политику по вступлению во Всемирную торговую организацию, подчеркнули, что нормы, определенные в этом документе, также соответствуют соглашениям Организации. Принятие законопроекта послужит реализации единой государственной политики в области идентификации животных, обеспечению внешних и внутренних рынков высококачественной животноводческой продукцией, обеспечению эпизоотического благополучия, в частности, предотвращению заноса инфекционных болезней животных.