O‘zLiDeP Siyosiy Kengashining XVII majlisi bo‘lib o‘tdi
Shu yil 27-iyulda Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi Siyosiy Kengashining XVII majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda Siyosiy Kengash a’zolari, hududiy partiya tashkilotlari, mahalliy kengashlardagi deputatlik guruhlari vakillari, partiya faollari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda Markaziy saylov komissiyasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar kengashlariga saylov boshlanishi e’lon qilingani to‘g‘risida so‘z yuritilib, mazkur siyosiy jarayonda partiyaning ishtiroki bilan bog‘liq masalalar atroflicha muhokama qilindi.
Mazkur saylov yangilangan Konstitutsiya kuchga kirganidan keyin ilk bora bo‘lib o‘tadigan o‘ta muhim siyosiy jarayondir. Konstitutsiyada belgilab qo‘yilgan muhim qoida – davlatning demokratik yo‘ldan taraqqiy etishini ta’minlovchi asosiy omil aynan saylovlar ekanligi, hokimiyatning yagona manbai bo‘lgan xalq o‘zining ushbu vakolatini aynan saylovlar orqali amalga oshiradi.
O‘zLiDeP saylovlarga ularning mamlakatimiz, xalqimiz kelajagi uchun muhim siyosiy ahamiyatidan kelib chiqib yondashmoqda.
Siyosiy Kengash a’zolari mas’uliyatni to‘la his qilgan holda, O‘zLiDePning bo‘lajak saylovda faol qatnashishi lozimligi to‘g‘risida bir ovozdan qaror qabul qilindi.
O‘zLiDeP yaqin kunlarda Markaziy saylov komissiyasiga Siyosiy Kengashning partiyaning saylovda ishtirok etishi to‘g‘risidagi qarorini o‘zida aks ettirgan murojaatnomasini topshiradi va saylovchilar imzolarini yig‘ishga kirishadi.
Shu asosda O‘zLiDeP 2024 yilgi parlament saylovlariga o‘zining mutlaqo yangi strategiyasi bilan kirib kelishi belgilandi. Saylovlarga tubdan yangicha yondashishni ko‘zda tutgan strategiya dorasida O‘zLiDeP xalqning ichiga yanada faolroq kirib borishi, uyma-uy yurib, 1 milliondan ortiq xonadonga kirib chiqishni, har bir saylovchiga partiya g‘oyalarini yetkazishni, ularning taklif-mulohazalarini olishni maqsad qilib qo‘yganligini alohida ta’kidlab o‘tildi.
Partiya o‘z saylovoldi dasturini ishlab chiqishdan oldin xalqimizni qiynayotgan muammolarni atroflicha o‘rganishga, odamlarni o‘ylantirgan masalalarning mohiyatiga yetishga harakat qilishi, buning uchun keng qamrovli jamoatchilik eshituvlarini tashkil etilishi hamda muammolarning yechimi ustida ekspertlar bilan birga ishlanishi qayd etildi.
Yig‘ilishda partiyaning saylovda ishtiroki bilan bog‘liq barcha masalalarni atroflicha muvofiqlashtirib boradigan saylovoldi shtabini tashkil etish hamda shtabga partiya faollari bilan bir qatorda zamonaviy saylov texnologiyalari va targ‘ibot yo‘nalishida yetuk bilimga ega mutaxassislarni jalb etish bo‘yicha aniq vazifalar belgilandi. Shuningdek, partiyaning I Kongressini chaqirish va shu munosabat bilan hududiy partiya tashkilotlarining konferensiyalarini o‘tkazish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Состоялось XVII заседание Политического совета УзЛиДеП
27 июля текущего года состоялось XVII заседание Политического совета Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана. В нем приняли участие члены Политического совета, территориальных партийных организаций, представители депутатских групп в местных кенгашах, активисты партии.
На заседании речь шла о том, что Центральной избирательной комиссией объявлено о начале выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан и в областные, районные и городские кенгаши народных депутатов, подробно обсуждались вопросы, связанные с участием партии в этом политическом процессе.
Предстоящие выборы – очень важный политический процесс, который состоится впервые после вступления в силу обновленной Конституции.
Важным правилом, установленным в Конституции, является то, что выборы являются основным фактором, обеспечивающим демократическое развитие государства, а народ, являющийся единственным источником власти, реализует данное полномочие посредством выборов.
УзЛиДеП подходит к выборам, исходя из их важного политического значения для будущего нашей страны и народа.
Члены Политического совета, полностью осознавая свою ответственность, единогласно приняли решение о необходимости активного участия УзЛиДеП в предстоящих выборах.
В ближайшие дни УзЛиДеП внесет в Центральную избирательную комиссию Обращение, отражающее решение Политического совета об участии партии в выборах, и приступит к сбору подписей избирателей.
На этой основе было определено, что УзЛиДеП будет участвовать в парламентских выборах 2024 года с совершенно новой стратегией. Особо было подчеркнуто, что в рамках стратегии, предусматривающей совершенно нового подхода к выборам УзЛиДеП намерена ещё более сблизиться с народом, с помощью подомового обхода посетить более 1 миллиона домохозяйств и донести идеи партии до каждого избирателя, получить их мнение и предложения.
Было отмечено, что прежде чем разработать свою предвыборную программу, партия должна постараться тщательно изучить проблемы, вникнуть в суть вопросов, которые волнуют наш народ, для этого организовать всесторонние общественные слушания и работать вместе с экспертами над решением проблем.
На совещании были определены конкретные задачи по созданию предвыборного штаба, который будет тщательно согласовывать все вопросы, связанные с участием партии в выборах, и привлечь в штаб, наряду с активистами партии, специалистов, обладающих глубокими знаниями в области в области современных избирательных технологий и пропаганды.
Вместе с тем, были даны поручения по созыву I Конгресса партии и проведению в этой связи конференций территориальных партийных организаций.