Juma 21-avgust 2026-yil
“Xalq bilan birga” umummilliy dasturi doirasida Zomin tumanida “Mahallaning ishbilarmon ayoli” loyihasi yakunlandi. Loyiha doirasida tumandagi 34 ta mahalladan faol tadbirkor xotin-qizlar saralandi. Dastlab “Navbahor”, “Xalqobod”, “Beshkubi”, “Gulshan”, “Nurlikent” va “Navoiy” mahallalarida tadbirkor ayollarning ish tajribasi, mahsulotlari va yaratgan ish o‘rinlari o‘rganildi.
Loyiha doirasida qo‘l mehnati, milliy hunarmandchilik, tikuvchilik, qandolatchilik va xizmat ko‘rsatish sohalari bo‘yicha ko‘rgazma tashkil etildi. Unda ishtirokchilar o‘z mahsulotlarini namoyish qilib, tajriba almashdilar. Mazkur tadbir “Ishbilarmon ayol – 2026” ko‘rik-tanlovining tuman bosqichi oldidan muhim tayyorgarlik maydoni bo‘ldi.

The most active women entrepreneurs from 34 mahallas to participate in the district stage of the competition
30.07.2026
451
The “Businesswoman of the Mahalla” project concluded in Zaamin district as part of the nationwide “Together with the People” program. Under the project, active women entrepreneurs were selected from 34 mahallas across the district. Initially, the work experience, products, and jobs created by women entrepreneurs in Navbahor, Khalqobod, Beshkubi, Gulshan, Nurlikent, and Navoi mahallas were studied.
An exhibition showcasing handicrafts, traditional crafts, sewing, confectionery, and services was organized as part of the project. Participants displayed their products and shared experiences. The event acted as a key preparatory platform before the district stage of the “Businesswoman 2026” competition.
The most active women from the district’s 34 mahallas will compete for the title of Zaamin’s “Most Enterprising Woman” in the next stage.