2025-yil 28-iyul kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati — O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi fraksiyasi yig‘ilishida dastlab davlatimiz rahbarining o‘tgan haftada Jizzax viloyatiga amalga oshirgan tashrifi haqida so‘z yuritildi.
Fraksiya a’zolari tashrif davomida Prezidentimiz tomonidan bildirilgan taklif va tashabbuslar mamlakatimizning iqtisodiy salohiyatini yanada yuksaltirish, aholi farovonligini oshirishga xizmat qilishini qayd etgan holda, bu borada partiya va uning fraksiyasi oldida turgan ustuvor vazifalarni belgilab oldilar.
Yig‘ilishda mahalliy davlat hokimiyati organlari faoliyatini takomillashtirishga qaratilgan qonun loyihasi ko‘rib chiqildi.
Ta’kidlanganidek, qonun loyihasi bilan mahalliy Kengash raisi va hokim lavozimlari bir-biridan ajratilganligi sababli, amaldagi 9 ta kodeks va 71 ta qonunlar qayta ko‘rib chiqilib, ularda nazarda tutilgan mahalliy davlat hokimiyati organlarining vazifa va funksiyalari “Kuchli Kengash, hisobdor va tashabbuskor hokim” tamoyili asosida vakillik va ijro etuvchi hokimiyat organlari o‘rtasida qayta taqsimlanmoqda.
Shuningdek, mahalliy Kengashlarga hokimliklarning 28 ta vakolatlari hamda qonun hujjatlarida mahalliy davlat xokimiyati organlariga umumiy berilgan vakolatlarning aniqlashtirilishi natijasida yana qo‘shimcha 33 ta vakolat, jami 61 ta vakolatlar o‘tkazilmoqda.
Xususan, mahalliy vakillik organlariga joylarda rivojlanishning asosiy yo‘nalishlarini belgilash, kompleks dasturlarni tasdiqlash, qonuniylikni ta’minlash borasidagi keng vakolatlar yuklatilmoqda.
Mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlariga esa qabul qilingan qonun hujjatlari, dasturlar ijrosini ta’minlash, ijro bilan bog‘liq boshqa vazifa va funksiyalar belgilanmoqda.
Fraksiya a’zolari qonun loyihasidagi ayrim normalar yuzasidan bir qator savollarni o‘rtaga tashladi. Qonun tashabbuskorlari tomonidan berilgan tushuntirishdan so‘ng, ushbu hujjat qo‘llab-quvvatlandi.

Заданы уточняющие вопросы по отдельным нормам
28 июля 2025 года на заседании фракции Движения предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократической партии Узбекистана (УзЛиДеП) в Законодательной палате Олий Мажлиса сначала обсуждался визит главы государства в Джизакскую область, состоявшийся на прошлой неделе.
Члены фракции отметили, что предложения и инициативы, высказанные Президентом в ходе визита, послужат дальнейшему повышению экономического потенциала страны и росту благосостояния населения. Исходя из этого, они определили приоритетные задачи, стоящие перед партией и её фракцией.
На заседании был рассмотрен законопроект, направленный на совершенствование деятельности местных органов государственной власти.
Как было отмечено, в связи с разделением должностей председателя местного Кенгаша и хокима, были пересмотрены 9 действующих кодексов и 71 закон. Предусмотренные в них задачи и функции местных органов власти перераспределяются между представительными и исполнительными органами власти на основе принципа «Сильный Кенгаш, подотчетный и инициативный хоким».
Кроме того, местным Кенгашам передаётся 28 полномочий хокимиятов, а также, в результате уточнения полномочий, которые ранее были предоставлены местным органам государственной власти в целом, передаются ещё 33 дополнительных полномочия, что составляет в общей сложности 61 полномочие.
В частности, местным представительным органам передаются широкие полномочия по определению основных направлений развития на местах, утверждению комплексных программ и обеспечению законности.
При этом, местным органам исполнительной власти определяются задачи и функции, связанные с обеспечением реализации принятых законодательных актов и программ, а также прочие исполнительные функции.
Члены фракции подняли ряд вопросов, касающихся некоторых норм в законопроекте. После разъяснений, данных инициаторами закона, данный документ был поддержан.