Deputatlar taklifi bilan hududlararo xospislarni tashkil etish uchun mablag‘ ajratilmoqda
Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati — O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi fraksiyasi yig‘ilishida dastlab Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning shu yil 2-dekabr kuni Jizzax viloyatiga tashrifining ahamiyati haqida so‘z yuritildi.
Shundan so‘ng, deputatlar “2026-yil uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat budjeti to‘g‘risida”gi qonun loyihasini atroflicha muhokama qildilar.
Fraksiya a’zolari soliq va bojxona stavkalarining o‘zgarmasdan qoldirilishi budjet daromadlarini iqtisodiy o‘sish hisobidan ta’minlash imkonini berishini ta’kidladi. Bu esa soliq ma’murchiligidagi islohotlar natijasida sog‘lom raqobat muhitini kuchaytirish, “yashirin iqtisodiyot” ulushini qisqartirish va mahalliy budjetlarning mustaqilligini oshirishga xizmat qiladi.
Muhokamalar davomida qonun loyihasini ikkinchi o‘qishga tayyorlash jarayonida fraksiya a’zolari tomonidan bildirilgan bir qator takliflar e’tiborga olingani va hujjat matnida aks etganligi qayd etildi. Deputatlar bildirgan taklif va tavsiyalar asosida qonun loyihasiga bir qancha konseptual ahamiyatga ega bo‘lgan o‘zgartirishlar kiritilayotgani aytib o‘tildi.
Xususan, fraksiyasi a’zolari taklifiga muvofiq, Toshkent shahri va Farg‘ona viloyatlarida onkologik va yuqumli bo‘lmagan boshqa kasalliklarning o‘tkazib yuborilgan bosqichini boshidan kechirayotgan bemorlarni statsionar hamda ambulatoriya sharoitida, shuningdek, uyda tibbiy davolash imkoniyati bo‘lmaganda, ularga tibbiy-psixologik yordam ko‘rsatadigan hududlararo xospislarni tashkil etish uchun 50 mlrd. so‘m mablag‘ ko‘zda tutilayotgani urg‘ulandi.
Fraksiya a’zolari moliyaviy intizom va shaffoflikni yanada mustahkamlash, budjet mablag‘larini manzilli yetib borishini ta’minlash samaradorlikning muhim sharti ekanini qayd etdilar. Muhokamalardan so‘ng, qonun loyihasi qo‘llab-quvvatlandi.

Обеспечение адресного расходования бюджетных средств —важное условие повышения эффективности
На заседании фракции Движения предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократической партии Узбекистана депутаты сначала обсудили суть и значение визита главы нашего государства в Джизакскую область, состоявшегося 2 декабря текущего года.
После этого депутаты всесторонне рассмотрели законопроект «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2026 год».
Члены фракции отметили, что сохранение основных налоговых и таможенных ставок на прежнем уровне позволит обеспечить доходы бюджета за счет экономического роста. Это, в свою очередь, будет способствовать усилению здоровой конкурентной среды как результат реформирования налогового администрирования, сокращению доли «теневой экономики» и повышению самостоятельности местных бюджетов.
В ходе обсуждений отмечено, что ряд предложений членов фракций, высказанных при подготовке законопроекта ко второму чтению, был отражен в тексте документа. Подчеркнуто, что на основе предложений и рекомендаций депутатов в законопроект вносятся концептуальные изменения.
В частности, по предложению членов фракции предусматривается выделение 50 млрд сумов на создание межтерриториальных хосписов в городе Ташкенте и Ферганской области для пациентов, у которых на поздних стадиях выявлены онкологические и другие неинфекционные заболевания. Такие учреждения будут оказывать медицинскую и психологическую помощь пациентам в стационарных и амбулаторных условиях, а также на дому — в случаях, когда лечение в домашних условиях невозможно.
Члены фракции также подчеркнули, что укрепление финансовой дисциплины и прозрачности, а также обеспечение адресного расходования бюджетных средств являются важным условием повышения эффективности.